Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 26 svi 2018 13:00.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 354 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 23 lip 2009 23:50 
Početnik

da, profesorica je manje zahtjevnija šsto se tiče priče, ali je dosta opširnija glede gradiva jer te može sve pitati što okrene. kad bi se znalo kod kojeg ćeš prof. doći, gradiva bi bilo dosta manje jer oboje imaju dijelove koje rijetko ispitivaju.Npr još nisam čuo da punda uopće pita ugovore, makar ne zadnjih par rokova, pa tako ni rat, iako je počela u zadnje vrije :blackeye

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 srp 2009 10:43 
Aktivan

može mi netko reći u kojoj se lekciji naazi formalna klauzula???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 srp 2009 12:22 
Početnik

Zna li tko gdje mogu kupit knjigu iz Međunarodng? Please HELP, prođoh sve knjižare u gradu i nigdje je ne nađoh... E da, bila sam i u ekonomatu- nema je za kupit! I još nešto, da li je zadnje izdanje ove Deganove knjige iz 2000. god., tj. je li nakon toga bilo kakvih izmjena??? Molim da mi netko što prije odgovori... :funny:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 srp 2009 15:04 
-Admin-

angry candy je napisao/la:
Zna li tko je li se mijenjalo što u literaturi navedenoj na 1. stranici?
Je li dovoljna knjiga za spremanje ispita ili mi treba još nešto?

Nije se ništa minjalo, dovoljna ti je knjiga!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 srp 2009 23:01 
cijenjeni kolege ,da li se treba cijela knjiga naučiti ili samo dijelovi ,te jeli isitna da treba samo bitne stvari učit,ne prviše ić u detalje ,i da li je to jedina literatura tj knjiga

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 srp 2009 18:50 
Aktivan

Hej ljudi jel istina da tko ima položeno Pomorsko ne treba učiti pravo mora? Tako sam načula, a u Os. sam položila Pomorsko. Zna li itko išta o tome?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 srp 2009 22:26 
Aktivan

ja ti znan kad za izborni uzmeš i položiš pravo mora onda si na međ. pravu oslobođen tog dijela, a za pomorsko ti ne znam, ali s obzirom da je to nama ispit s četvrte god i da ga ne možemo imati upisanog u indeksu prije nego očistimo treću........, ne virujen, ali raspitaj se još........

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 srp 2009 18:35 
Početnik

Gost je napisao/la:
cijenjeni kolege ,da li se treba cijela knjiga naučiti ili samo dijelovi ,te jeli isitna da treba samo bitne stvari učit,ne prviše ić u detalje ,i da li je to jedina literatura tj knjiga

nije jedina literatura, može se učit i po ZG literaturi, ali je Degan mnogo lakše i razumljivije pisan.Uglavnom oba profesora pitaju cijelo gradivo, osim što možda punda ne ide previše u rat, ni ugovore, ali nikad ne znaš tko će biti na roku pa se uglavnom uči sve,dok podnaslove i ne toliko, makar koliko sam ja to doživio slušajući i nju i njega :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 kol 2009 16:22 
Forumaš

Svi govore da je knjiga lako čitljiva, neznam, meni je užas, presporo mi ovo ide. Koliko dana treba uzet za naučit pošteno?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 kol 2009 14:39 
Aktivan

Slažem se s kolegicom, meni je isto teško učit, inače ne volim takve ispite, više mi idu oni tipa GPP-a! Na listi sam za 9. 9., ali ne znam da će to biti spremno do tada. Jel zna itko tko pita kojeg datuma i koliko to detaljno treba učit, izlauđuje me ovaj ispit, a nitko ništa određeno ne piše o njemu, pa nije istina da nema ljudi koji su na to izlazili, dajte pokrenite se, svaki je savjet dobrodošao? Jel dobra ona skripta što se vrti na net-u?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 kol 2009 17:20 
Forumaš

Neki su mi rekli da je skripta super i da su prolazili, čak dobivali i dobre ocjene. A šta se tiče toga ko ispituje koji dan nema pravila, obično dođu oba pa podijele međusobno indekse i oba ispituju.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 kol 2009 19:43 
Forumaš

Sve šta znam je "navodno", jer ja još nijednom nisam izlazila na ispit. Pa tako navodno ne treba sve iz skripte znat, a na šta se točno odnosi neznam. Također sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 kol 2009 07:45 
Početnik

sanja je napisao/la:
Ma meni je dovoljno 2, samo da to sredim! Jel znaš jel se skripta mora znati od A do Ž ili se može ispustiti koja rečenica? Hvala kolegice i puno sreća! Ako znaš još što zanimljivo, napiši!

Ja sam ga polagala u sedmom mjesecu treći put i konačno uspila i to kod njega(2 puta pala kod Punde).On pita konkretne stvari,dok ona zna otvoriti prave gluposti,meni se konkretno dogodilo da sam pala na onom ratnom dijelu.Učila sam iz one skripte od 300 strana jer je to u biti prepisana knjiga bez fusnota,i to je sasvim dovoljno ako dobro naučiš.Meni je predmet katastrofa jer je zbilja preopširan,a za dva pitanja koja će te pitati moraš znati sve.Moja pitanja:izvori prava međunarodnih organizacija,progon broda,ograničenja ratovanja,...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2009 22:27 
Početnik

sanja, ja sam ga položila u šestom kod njega,dobila 5 odgovarala 10 min,to mi je bio najteži ispit dosad,spremala ga 3 mjeseca po onoj skripti od 300 str.on ti obaveyno pita jedno pitanje iz prvog dijela,zaključno s ugovorima,more i rat.ako hoć :mig: eš da ti napišem neka njegova pitanja javi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2009 13:46 
Aktivan

mjesec je napisao/la:
da li netko zna po kojoj je knjizi pisana ona skripta od 310 stranica?

Međunarodno javno pravo, V.Đ.Degan
Deeeebela plavo bijela.....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2009 18:08 
Aktivan

Ajd please nek netko tko ima novu knjigu napiše definiciju agresije!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lis 2009 14:14 
Forumaš

spajalica je napisao/la:
imam par neodumica i pitanja...
ovako, zašto svi spominju knjigu deganovu, ako ima skripta od 300 strana u kojoj je izvučeno najbitnije iz knjige??
je li dovoljna ta skripta??
koliko u prosjeku triba za naučit solidno ovaj predmet??
ako nije problem :bow

ja sam učila po skripti, i nije bilo problema.
naučiš to dobro i bit će sve ok.
a može se relativno brzo naučiti, do 10 dana, 15 max.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 lis 2009 10:15 
Aktivan

a da pitam koliko triba za knjigu naučit???čini mi se ona nekako čitljivija, a skripta više za ponavljanje...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 lis 2009 12:29 
Forumaš

sanja je napisao/la:
Ajd please nek netko tko ima novu knjigu napiše definiciju agresije!!

Evo def. agresije iz stare knjige (2006.), koja je usvojena rezolucijom Opće skupštine UN-a iz 74. Ako ima neka druga def. u novoj knjizi... sorry, nisan baš od pomoći :roll:

Agresija je upotreba oružane sile od strane neke države protiv suverenosti, teritorijalne cjelovitosti ili političke neovisnosti neke druge države ili upotreba oružane sile koja je na bilo koji drugi način nespojiva s Poveljom Ujedinjenih nacija.
...i dalje se nabrajaju oblici agresije....

Spajalica ja sam knjigu spremila za manje od misec dana, ima ljudi kojima je i manje tribalo, položila sam kod profesorice bez problema, to je bilo u 2. misec. Gradivo mi je skroz ok i ovo mi je definitivno bija jedan od ugodnijih ispita i za učit i za odgovarat.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 pro 2009 13:57 
-Admin-

analinaaa je napisao/la:
sanja je napisao/la:
E da, jel se zna tko ispituje, ima nas jako puno, 64 ako sam dobro izbrojala?

taj broj od 64 mozes slobodno podijeliti s 3.
tako uvijek bude :grin:

ili pomnožiti sa dva pa podijeliti sa tri :mrgreen: zato što nisu svi navedeni na tom popisu, tu su još i oni što prijavljuju priko studomata pa nisu na tim listama!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 pro 2009 12:57 
Početnik

Imam jedno pitanje ako mi možete pomoći:
zanima me na koji način ispituje prof. Punda,tipa kad otvori na podnaslov dal samo njega pita ili njezino pitanje onda obuhvaća cijelu cjelinu(npr.ako otvori okupaciju ničijeg područja dal je to pitanje ili pita opčenito stjecanje područja pa pričaj sve što znaš)?
i dal ima poglavlja koja ne pita?
hvala.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2009 22:15 
Početnik

mene je profesor pita pravicnost i objasnit svaku,temeljna ljudska prava,manjine,mirne nacine rjesavanja sporova nabrojit pa razliku posredovanja i dobrih usluga.
ostalo sta sam cula pitao je medunarodni sud u haagu,kolektivne mjere,drzavljanstvo udane zene,plovne i neplovne rijeke-granice,unutrasnje morske vode,teritorijalno...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 pro 2009 10:18 
Forumaš

mene je isto pita pravičnost, otvoreno more, međunarodni oružani sukobi, teritorijalne promjene, ugovori...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 pro 2009 11:24 
Početnik

Mene je profesor na roku u 12.mj. pitao ništetnost ugovora (nabrojati razloge), rezerve na ugovore (rok), Toma Akvinski, Martensova klauzula...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 sij 2010 00:31 
Aktivan

pa nema neke razlike između prof.rudolfa i prof.punde

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 sij 2010 16:44 
Forumaš

Pa i nema bas, al posto on ispituje po pitanjima onda postoje neka koja cesce pita i uglavnom pita bitnije stvari. A prof Punda otvara knjigu pa moze pitat stvarno bilo sta. Al eto posto ne znamo ko ispituje triba naucit sve

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 sij 2010 17:29 
Aktivan

a joj...jel dosta iz skripte ponavljat?ja san knjigu procitala jednaput i tako mi se cini da ne bi nista vise zapamtila nego sto je u skripti...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 sij 2010 18:16 
Aktivan

ja učim iz skripte od 300 str i čini mi se sasvim dovoljnom, u njoj je stvarno ono što bi i sama učila iz knjige! malo sam ih pročavala i uspoređivala pa je to moj dojam... ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 sij 2010 18:36 
Forumaš

Ova skripta od 300 str je super, sve bitne stvari se nalaze u njoj, doslovno prepisane iz knjige. Unatoc tome ja ipak ucim iz knjige, skripta ce mi posluzit za ponavljanje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2010 16:23 
Aktivan

danielafaks je napisao/la:
Zna li netko tko ispitiva 3.2.?

nekad ti budu oboje...pa podile se...tako da ćeš teško znat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2010 16:25 
Aktivan

koliko sam skužila čitajući, skripa je sasvim ok ..ono šta piše u skripti to bi ja podcrtala isto u knjizi..možda malo bolje prvi dio iz knjige jer rudolf često pita ga...a cila knjiga je nepotrebna

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2010 19:44 
Početnik

dok san ja bila pita je rudolf...a ja san među prvima odgovarala...
pitanja su bila: pravne posljedice ratnog stanja, rezerve na ugovore, temeljna prava i dužnosti država (koja su dva načela u suprotnosti), specijalizirane ustanove UN-a, primjer ugovora-ustava, kad je donesena povelja UN-a... to je to šta se mogu sitit....:)))))))

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 vel 2010 14:31 
-Admin-

Profesorica nije bila 10.2.

Neka od pitanja jučer:

-prava i dužnosti država
-gospodarski pojas
-retorzija
-posljedice rata

ne mogu se sjetit više

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 vel 2010 22:46 
Početnik

pitanja 10.02. - istraga, državljanstvo udane žene, stareteljsko vijeće,odnos nacionalnog i međunarodnog prava

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 vel 2010 15:46 
Forumaš

Jeli mogu spremati ovaj predmet po literaturi Andrassy, Bakotić, Vukas? Pravo mora sam rješila preko izbornog pa jeli dostatna ta knjiga za mjp? :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 vel 2010 21:45 
Početnik

Mislim da možeš,jer profesorica ima obe knjige na stolu i na početku pita iz koje se je knjige učilo.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 16:50 
-Admin-

Sorry, nisam zapisivala pitanja od jučer, ali neka koijh se sjećam:

-Akvinski, Grotius
-ugovori u odnosu na 3. države
-retorzija
-rezerve na ugovore
-tumačenje ugovora
-izvori
-kontrabanda
-liga naroda
-koja prava država ima u gospodarskom pojasu
-ograničenja ratovanja

Usput, bio je profesor. :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 17:45 
Forumaš

Evo još nekih...
Posredovanje
Diplomatska sredstva mirnog rješavanja sporova
Monistčka i dualistička škola
Temeljna prava i dužnosti država
Načelo neintervencije
Prestanak ugovora
Trajna neutralnost
Neškodljivi prolazak
Gospodarski pojas
Priznanje Vlade i priznanje države
Nastanak države
Tipovi teritorijalnih promjena
Odnos međunarodnog i unutarnjeg prava
Uzroci ništavosti
Slobode otvorenog mora
Arbitraža
Kolektivne mjere

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 tra 2010 09:06 
Početnik

Ovaj ispit sam položila u 2009. rudolf pita pitanje između redaka, šta ubode, uglavnom na huga grotiusa odmah baca, a punda otvara knjigu, meni je bilo u punde lakše jer pročita naslov i pričaš šta znaš, a ako si imalo učio/la nešto ćeš reć, meni taj sistem više odgovara. Ali to su rijetki prof. koji su objektivni, realni i nadasve pošteni, NEMA TEORIJE DA BACE AKO ZNAŠ, što nije slučaj baš kod svih

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 lip 2010 12:32 
Početnik

Jučer sam izašao na ispit kod prof. Rudolfa.
Pitao me :
definicija agresije
Badinterova komisija
načelo uti possidetis
koje uvjete treba ispuniti država da postane članica UN i može li međunarodna organizacija biti član UN
neškodljiv prolazak
kojim jednostranim aktima država stječe nova prava i
vanjski morski pojas
Sve je prošlo odlično, da su svi pofesori poput njega fakultet bi bio kvalitetniji.
Profesor je rekao da će ispitivati i slijedeći utorak ali samo nekoliko studenata.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 354 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: