Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 19 stu 2017 06:00.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 354 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 09 svi 2012 11:16 
Aktivan

a zaboravija sam još pitat jeli postoje slučajno neka najčešća pitanja u rudolfa mislin naučit ću ali da malo posle ponavljan po pit, jer većina prof ima svojih 20ak najčešćih može li mi ko pomoć..:)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 svi 2012 21:39 
Forumaš

blondina je napisao/la:
sttudentt je napisao/la:
je li ima ko seminar iz ovog predmeta, sto triba, kome se javiti?

ako odes kod prof.punde ona ce ti rec da odaberes bilo koju temu iz knjige, napises 10-ak strana, predas i to je to... :)

isto ce ti rec i Rudolf.. :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 svi 2012 10:23 
-Moderator-

jarac je napisao/la:
aj mogu li oni šta su izlazili na konzultacijama idrugi napisat nekoliko njegovi najčešćih pitanja..:) ako ja odem u profesora u utorak 22 og i pitam ga da me pita 29og oće li tit ma kako radim nezgodno mi termin nariktat...hvala svima

Pitanja možeš skinut sa Nasciturusa.

Uglavnom pita općenito, bitne stvari.

S Rudolfom možeš bez problema dogovorit da ćeš odgovarat 29. - za Pundu ne znam.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 svi 2012 17:42 
Forumaš

marioo je napisao/la:
Kolege, vidim da je na forumu već dosta puta postavljeno pitanje u vezi svih onih skripti s Nasciturusa.

jedna ima 300 str. i čini se da većina uči po njoj, ali istovremeno govore da je to "dovoljno i previše"
druga ima 84 str.
treća ima dva dijela 77 i 150 str.

Mene zapravo zanima ima li tko iskustva s ove druge dvije? Ako je ova prva potencijalno i previše, je li možda jedna od ovih drugih dovoljna/taman?
Što se pitanja tiče stvar je jasna, kod Rudolfa dobro ih je proć, ali osobno nikako ne volim učit po pitanjima, kod profe ne igraju previše ulogu.

Kolege, lijepo molim ako tko ima kakvih saznanja o navedenom, da odgovori na ovaj post, jer je više/manje isto pitanje postavljeno već dosta puta i nikako da netko da odgovor, a pitanje je dosta važno za sve koji još nisu položili ovaj ispit.

Hvala puno, unaprijed.

zasto kompliciras sam sebi? ne uci po nikakvim pitanjima, uzmi skriptu od 300 strana koja sigurno prolazi...ja sam odgovarala kod Rudolfa, i poslin prvog pitanja za biflat mi je postavija jos par pitanja tipa sta ja mislim o tome i tome, zasto je to tako i tako...al nista strasno! I tih pitanja sigurno nema u tim "njegovim pitanjima" jer mi ih je postavija u toku mog odgovora, tj. naseg razgovora!! Ta skripta od 300 strana sigurno i provjereno prolazi i kod nje i kod njega...posto nije nikakav problem za naucit je, nema razloga da trazis jos neki drugi, eventualno laksi a nesiguran i neprovjeren put!! Toliko..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lip 2012 20:13 
Početnik

položila ispit kod profesora prosli tjedan :) učila san iz skripte od 300 str.samo njegova najčešća pitanja.pita me: hugo grotius,vanjski morski pojas i mjere retorzije..ispit vise nego ugodan a profesor odličan:)))

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2012 17:52 
Forumaš

evo kolege dojmovi sa ispita...prof Rudolf je ispitivao do slova P a prof Punda od slova P do kraja....

prof punda je bila korektna, brza pitanja su: međunarodne rijeke i jezera, razlika opce skupstine i vijeca sigurnosti, konvencije o ratovanju(4), neskodljiv prolazak stranih brodova...

eto toliko od mene...

pozz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2012 19:37 
Forumaš

evo i moji dojmovi, prof Rudolf krajnje ugodan profesor. pita po onih svojih 80tak pitanja, postavi pitanja, u kratkim crtama se odgovara.. ako se malo zapne on postavi podpitanje, pomogne. sve u svemu - skroz ok. :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2012 11:18 
Aktivan

pitanja kod rudolfa- hugo grotius, vattel, un, priznanje država i vlada, načelo uti possidetis, unutrašnje morske vode, teritorijalno more...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2012 18:12 
Početnik

marioo je napisao/la:
Bok svima,
može li netko dat koju informaciju o profi. svi samo govore o Rudolfu i njegovim pitanjima, a o profi vrlo malo, jedino da je korektna.
Primjerice, unatoč tome što okreće knjigu i u tom smislu te može pitat bilo što, ima li ipak kakvih pitanja i ona, npr. ako si joj na granici. Nešto što smatra važnijim od nečeg drugog... Nešto što su rušeća pitanja ili cjeline...
Ostalo mi je cca. 50-60 str. raspoređenih po raznim poglavljima knjige nenaučenih (uglavnom ono što sam po pitanjima vidio da Rudolf baš ne pita i što mi se činilo manje važno), a sutra imam ispit pa me malo zanima da eventualno nešto "bitnije" naučim još noćas.

Hvala puno unaprijed

Budući da meni nitko nije pomogao, pomoći ću ja drugima.
Ispit prošao kod profesorice pa za one koje muče iste brige kao i mene u gornjem postu, ovako:
Dakle, profesorica je okretala knjigu, kao što svi ističu, ali isto tako je postavljala i pitanja iz glave, ono što je ona smatrala najbitnijim (ono što je mene ranije zanimalo). Konkretno, kolegicu je pitala prava i obveze država i kada to nije znala, onda je rekla da je to najlakše pitanje i prebitno da bi ju mogla dalje pitat.
Zaključak, prvo ti da naslov u knjizi i očekuje da pričaš sve što znaš. Ako znaš dobro, brzo te prekine.
ako tako baš ne ide, onda pročita par podnaslova iz knjige kako bi te podsjetila o čemu da pričaš.
ako opet zapinješ, postavlja konkretna potpitanja.
i na kraju, ako nikako ne ide postavlja pitanja iz glave, najbitnija.
Tako da oni, kao što sam bio ja, koji nisu baš sve stigli najbolje proć, nemaju straha od toga da će imati takvu nesreću da im okrene knjigu 2/3 puta baš na nešto što ne znaju.
Eto, nadam se da sam malo konkretizirao ono što svi ranije pišu, "profesorica je super, pomaže".

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2012 22:26 
Početnik

dorotea je napisao/la:
jao kolega zao mi je sto nisma prije vidila ovaj vas post bila sma prezauzeta ispitom ne ovim dr.

je profa je dobra.onako ne trazi puno dovoljno po par recenica reci i to je to.nista na dugo i siroko.
al mora se znati opcenito lekcija cijelina al ne cjepidlaci za nekim detaljima i pitanjima za te glava zaboli. ugl sve proci povrsno jer profa ne pita u detaljia.

ja sam se iscrpila sa cijelim gradivom i na kraju dobila 4 a nisam rekla ni upola onog sto sam naucila za svako pitanje jer me prof prekinula.

Hehe... interesantno, i meni je dala četri. Dva pitanja sam dobio, prvo je bilo stjecanje teritorija. Tu sam se malo zbunio, nisam se mogao sjetiti načina osim okupacije, pomiješalo mi se sa stjecanjem prava. Pa mi je htijela pomoći, ali se i ona malo zbunila, umjesto da mi kaže jedan/dva načina pa da ja krenem o tome jer sam to stvarno dobro znao, ona je spomenula Antarktiku pa sam ispričao sve o tome. Drugo pitanje vrste međunarodnih organizacija, prekinula me već nakon prve podjele, dala mi index. Sad ja mislim dvojka ili trojka, budući da sam prvo pitanje ipak malo zeznuo, kad ono... Ali ja sam učio dosta detaljno, za profesoricu nepotrebno. Kako kolegica kaže, samo da o svemu imate pojma...
Kod profesora obrnuto, ono što on pita treba detaljnije i s razumijevanjem jer puno primjera pita, ali zato se puno toga može preskočit. Meni je osobno to draži način, ali recimo sada 9.7. je puno studenata rušio.

Sretno svima

slika

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2012 08:21 
Početnik

kolege, gdje mogu naći 80 pitanja po kojima profesor pita? hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2012 12:48 
Aktivan

J. Andrassy, Međunarodno pravo, Zagreb, 1990. (tekst otisnut krupnim slogom)-gdje naći ovu knjigu i zašto je ona bitna( u nacionalnoj knjižnici je u zatvorenom spremištu)?

i J. Andrassy, B. Bakotić, B. Vukas, Međunarodno pravo 1, Zagreb, 1995- dali je dovoljno samo po ovoj knjizi učit?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2012 14:00 
Aktivan

baja,
pretpostavljam da si prebjeg
moj savjet - zaboravi na tu zg literaturu, čak i ako si po njoj spremao u zg ispit - ne isplati se
nabavi onu skriptu od 300 str po onoj drugoj knjizi, lako čitljivo ( nemjerljivo u odnosu na vukasa itd..), skriptu samo iščitavaj i obrati pažnju na ova pitanja sa foruma.
ne trebaš cijelu skriptu super znati, ja sam obilježila u njoj rudolfova pitanja i njih nastojala naučit, dobila sam 4, knjiga ti stvarno za ovaj predmet nije potrebna, a pogotovo ne ove što si nabrojao

sretno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2012 14:10 
Početnik

ova skripta od 300 str... na vrhu svake stranice piše međunarodno javno pravo ivica radošević? to je to?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2012 14:11 
Početnik

a pitanja su obilježena uskličnikom, na to misliš?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2012 15:36 
Aktivan

e, ne sjećam se više, nije kod mene skripta pa ne mogu ni pogledati, ako saznam javim
al nešto mi zvoni taj ivica r, samo nije bilo uskličnikom ništa obilježeno, ali možda je neko poslije stavljao to

čak mislim da je s nasciturusa bila
bile su dvije , neka od 80-ak str, i ta od 300-tinjak, tako da sam uzela tu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2012 00:16 
Aktivan

ne piše na njoj ivica r, nego nasciturus
ima širok prored

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2012 11:54 
Sega mega kul forumaš

ana mupet je napisao/la:
Da li je netko imao seminar iz ovog predmeta? Kakva su iskustva?

Rudolf je super,on ti kaze koju ces temu i koliko strana,kad napises donese mu i upise ti odma seminarski u indeks.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2012 10:46 
Početnik

Pozdrav ljudi, evo vam dojmovi od jučer s ispita. ispitivala je samo prof. Punda. prolaznost i nije bila baš velika. dosta je ispitivala rijeke i jezera, kaznenu odgovornost pojedinca, moju grupu je pitala temeljna prava i dužnosti država, članice UN-a i status država nečlanica, kad je prvi put zabranjen rat (Briand-Kellogovim paktom), uvjeti da država postane članica UN-a, da li država može bit subjekt međ. prava ako nema utvrđene granice ( može, Hrvatska nema utvrđene granice na moru sa Slovenijom), onda je rekla kolegici da meni postavi pitanje (pitala me subjekte međ. prava), ja sam nju pitala teritorijalno more. i na kraju je nju pitala epikont. pojas, a mene koja je razlika između arbitraže i suda ( kod arbitraže, strane spora same biraju arbitra). obe smo dobile 4 :happy ispit i nije toliko lagan, triba sisti i dobro naučiti. prof. Punda prekine kad vidi da znaš odgovor na pitanje. jako je ugodna i može se dobit visoka ocjena. Sritno vam na ispitu! :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ruj 2012 19:12 
Početnik

jos od pon:
- kaznena odgovornost pojedinca
- unutrasnje morske vode
- ratovanje na moru
- međ.rijeke i jezera
- granice ter.mora

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 lis 2012 09:25 
Početnik

da li netko zna di da nađem 90 pitanja za mjp kod rudolfa

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lis 2012 06:45 
Aktivan

Ja sam si ih izvukla tu s teme. Usput vidiš koja se najviše ponavljaju.

Usput, zna li iko koji prof će bit na dekanskom?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2012 11:48 
Forumaš

Skripta i pitanja s foruma su dovoljni za prolazak. Profesor je ok.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lis 2012 12:33 
Aktivan

Pitanja na dekanskom, kod Rudolfa:

temeljna prava i obaveze država
kada se ugovori odnose na treće države

Ne mogu se trenutno sitit više, ubacit ću kasnije kad se sitin.

U svakon slučaju, profesor skroz ugodan, skripta od 300 strana skroz dovoljna i pitanja koja se mogu nać na forumu. Ne zahtjeva previše, ako znaš za dva, dobiješ dva, ako znaš više, dobiješ više, znači nema onoga da te maltretira i ugnjetava pa ako ne znaš skoro sve onda te ruši.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 stu 2012 11:11 
Aktivan

jel mi moze neko rec di da pronadem pitanja od rudolfa???
jer ona pitanja iz skriptarnice 30 pitanja, mi se cini nekako malo da samo to pita....
ili je to to?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 stu 2012 13:16 
Aktivan

neznam kojih je to 30 ,ali pitanja uzmi ovdje s foruma
i pribroji i tih 30 , no vjerojatno se ponavljaju

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 pro 2012 16:56 
Aktivan

kad Rudolf ima konzultacije?!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 pro 2012 21:34 
Aktivan

Danas na roku bija prof. Rudolf!
Meni su bila slijedeća 4 pitanja:
-Načelo uti possidetis
-Pravičnost
-Rezerve na ugovore
-Granice na rijekama

Još su bila pitanja poput:
-Jednostrani akti kao izvor međunarodnog prava
-Vattel
-Uglavnom svi morski pojasevi (vanjski morski, unutarnje vode, gospodarski, epikontinentalni...)
-....

Pitanja su bila standardna, ništa nas nije moglo iznenadit, mada je bilo studenata koji su pali. Ispit nije težak međutim mora se znat o svemu po nešto, suvislo, jasno i konkretno...i dobit ćete 2 :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 pro 2012 00:02 
Aktivan

Dali je neko pisa seminar iz međunarodnog?ako mi može neko ukratko objasnit kako to triba izgledati? hvala :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 pro 2012 12:59 
Forumaš

potrazite ogledni primjerak seminara na internetu, odaberite temu iz mjp i krenite na pisanje.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 sij 2013 17:04 
Aktivan

hej ljudi :) jel ima mozda netko seminar iz MJP-a? naime,ne mogu nikako saznat sto treba za seminarsku obvezu,pretp.seminarski rad..al dali sami izaberemo temu il? ne odg.mi nitko s katedre na mail,pa ako ima koja dobra dusa koja zna kako to funkcionira bila bih zahvalna :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 sij 2013 18:21 
Aktivan

izaberes sam temu koju oces. oko 10ak stranica triba imat i mozes mu mailat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 sij 2013 16:35 
Sega mega kul forumaš

sunči je napisao/la:
ljudi, trebam pomoć! prebacila sam se iz zg u split, i moram odraditi seminar V. htjela bi ga napisati kod rudolfa jer sam čula da je kod njega najbolje, ali ga nije bilo na konzultacijama kada sam ga tražila. na mailove mi nitko ne odgovara. pa sad, šta da napravim, da li ima netko neki broj telefona pa da ih direktno kontaktiram ili nešto?!?

pitaj dole na porti kad je profesor na faksu,oni ce ti najbolje znat rec.
pokusaj utorkon oko 10-11h.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 sij 2013 22:31 
Početnik

moja pitanja od roka 28.1.
-martensova klauzula
- jednostrani akti kao izvori mp-a
- gospodarski pojas
-šefovi konzularnih ureda
kolegu je rudolf pitao: dvije vrste monistickih shvaćanja, kolektivne mjere..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2013 07:08 
Početnik

moja pitanja 28.01.
uzroci apsolutne ništavosti ugovora
teritorijalne promjene, koja se odnosi na SFRJ
diplomatski odnosi, diplomatske funkcije i razlika u odnosu na konzularno pravo
martensova klauzula
slobode otvorenog mora

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 vel 2013 09:13 
Forumaš

ferdinand je napisao/la:
jel se zna ko će bit 11.2 na roku? i jel većinom budu oboje il samo jedno?

uvik budu oboje, samo iznimno jedno od njih...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2013 17:10 
Aktivan

moja pitanja od danas;
-jednostrani akti kao izvori medj prava
-vanjski morski pojas
-odnos unutarnjeg i međunarodnog prava
-mirenje

sretno svima! ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 vel 2013 08:28 
Početnik

studentica007 je napisao/la:
Dali je neko pisa seminar iz međunarodnog?ako mi može neko ukratko objasnit kako to triba izgledati? hvala :mig:

Za seminare iz mjp, meni je profesor rekao da mu napišem deset stranica na temu koju sama izaberem i da mu donesem. Možda je najbolje ako ste u mogućnosti osobno pitati profesora na ispitnom roku ili poslati nekoga tko je u Splitu da ga pita, jer on prije ispita dopušta da uđu u kabinet studenti koji imaju nešto pitati ili upisati ocjene. Ne vjerujem da će biti nekih problema, jer je on zaista odličan.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2013 12:54 
Sega mega kul forumaš

banana je napisao/la:
zna li itko da li dozvoljavaju izlazak na ispit "na crno"? hvala

Ne više,bar je tako prof.Rudolf u 12 misec reka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2013 13:12 
Početnik

banana je napisao/la:
zna li itko da li dozvoljavaju izlazak na ispit "na crno"? hvala

može bez problema. samo se javi profesoru :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 354 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: