Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 15 pro 2018 20:26.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 502 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 pro 2005 00:41 
김정일

Doc. dr. sc. Željko Radić
Dr. sc. Vilma Bulat Pezelj
Marija Štambuk Šunjić

S K R I P T A R N I C A

Službene stranice katedre:
http://www.pravst.hr/kolegiji.php?p=116

Preporučena literatura : L. Margetić-H. Sirotković, Povijest država i prava naroda SFRJ, Rijeka-Zagreb, 1990; N. Englelsfeld, Povijest hrvatskog prava i države, Zagreb, 2002.

Dopunska literatura: I. Beuc, Povijest države i prava na području SFRJ, Zagreb, 1987.

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 21 pro 2005 20:52 
김정일

PRvi ispit kojeg cete polagati.Neka vas ne prestravi hrpa gradiva koju ce profesori navesti,u stvarnosti,naucit cete mozda jednu desetinu toga.Studenti preferiraju koliko sam ja cuo profesora Radića,iako je i Vilma ok.Za opću pravnu vam ne preporučujem korištenje skripti,jer koliko vidim kod brucoša na faksu,u opticaju je ona loša skripta pisana rukom,u kojoj je 90 % stvari krivo i netočno napisano.Koliko sam čuo,Radić je sad uveo i pismeni ispit.
Iako je ovo mozda malo psihicki šok ,jer je ovo prvi ispit kojeg polažete ,velika većina vas ne bi smijela imati problema sa ovim ispitom.
Ukoliko imate problema sa Opcom ili nacionalnom,ozbiljno vam savjetujem da malo porazmislite o vasem izboru fakulteta.Neki od Vas ce reći da je ovo povijest,i da je mrzite i zbog toga imate problema,ali ako vam problem stvara kolicina gradiva iz nacionalne i opce,bojim se pomisliti sto ce se desiti kad pocnete uciti kapitalne ispite sa druge i treće godine....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 27 tra 2006 13:46 
Forumaš

trebam pomoć; naime spremam se na spremanje hrvatske pravne povijesti, i sad; imam ovu skriptu koju sam skinula s foruma, a i imam onu skriptu pisanu rukom koja kruži među studentima, naime iz koje da učim, koja je bolja? :?:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 27 tra 2006 20:53 
Forumaš

iz knjige, a iz skripte jedino neka nevažnija poglavlja(malu knjigu možeš cilu iz skripte). ta skrita šta je pisana rukom ,nije loša, ali je trebaš doslovno naštrebat cilu napamet,a malo toga češ razumit, zato ti je moj savijet da pročitaš lekciju iz knjige pa ona ako ti je baš velika želja nauči je iz skripte.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 27 tra 2006 21:16 
Forumaš

a što kažeš, jel bolja ova što je imamo na forumu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 26 svi 2006 22:44 
Sega mega kul forumaš bez života

ja sam nacionalnu polozila kod Vilme bez problema, a ucila sam iz one rukom pisane skripte i svi koje znam i koji su polozili nisu ni otvorili knjigu vec su ucili samo iz te skripte.
I jedan mali savjet za one koji odgovaraju u Vilme: udite prvi jer se uvijek vrti 20 istih pitanja.
Ja pola pitanja nisam ni naucila jer sam shvatila da one koji udu prvi pita uvijek 20-ak istih pitanja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 26 svi 2006 23:05 
Forumaš

pa što je najvažnije, što pita, a u biti kad ne znamo kod koga smo, onda i nema veze, al isto što bi tribalo?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 27 svi 2006 11:41 

Mi smo znali kako upast kod Vilme jer u 1. dijelu roka bi Radic samo podijelio indexe bez biranja, a oni koji bi predali medu prvima tj.oni indexi koji bi bili na dnu su uvijek zavrsavali u Vilme.
Pita Banovinu, reforme Marije T,Mazuranica,Hedervaryja,Vinodolski i ostale zakonike,vojnu krajinu.
Ne sjecam se tocno svega, nemam pitanja.
Da ih imam znala bi koja su njena pitanja.
Ali to ti vrijedi samo ako udes prva

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 24 lip 2006 16:32 
Forumaš

ima li neko poglavlje koje ne triba učit, tj; ima li nešto što ne pitaju?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 24 lip 2006 16:36 

Dosta razlicito ispituju..
Ako udes prva dobit ces najlaksa pitnja npr. u Radica-najstarije hrvatsko obvezno pravo, jedan od sabora, pragmaticku sankciju cesto pita..
Najbolje je uci prvi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 24 lip 2006 17:15 
Forumaš

pa potrudila bi se uć prva, negdi sam čula da ne pita zavnoh i ndh, jel to istina? ima li još što bitno ili nebitno?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 24 lip 2006 17:19 

Nas prosle godine nisu pitali zadnjih 10 pitanja.
Mislim da su zadnja pitanja koja su ispitivali o Banovini..dalje ne..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2006 13:36 
evo pitanje, u vezi ove skripte iz nacionalne. ova skripta ima 64 str... a ona u kopirnici nasuprot faksa ima 150.... znaci to nije ta? ....shit, morat cu ic do gori.. tlake...

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2006 15:07 
Forumaš

ja imam dvi skripte, onu pisanu rukom i ona ima 74str, kažu da je po njoj dovoljno naučit, a nemam pojma jel to točno, i imam onu sa neta i ta ima 64 str, sad nemam pojma koja je prava?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2006 15:31 
Forumaš

meni je ova s neta puno bolja, ona rukom pisana je užas (iako ima više stranica ima manje podataka koji su još i nečitki na dosta mjesta), a znam masu ljudi koji su ucili iz ove rukom pisane i bez problema položili

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 17 ruj 2006 21:16 
gogolak je napisao/la:
ja sam bila upisat pad, mislila sam da se to mora kod njega, ali mi je reka da ne upsuje on pad i da mogu izać u drugom dijelu roka bez obzira na to, tako da mislim da ni ti nećeš imat problema oko toga. sto si učila, sve ili nešto određeno?

učila san ono šta san smatrala da je najvažnije... kao npr:
1.vrela
2.organizacija vlasti najstarije hrvatske države
3....najstarije hrvatsko pravo
4.najstarije hrv. obvezno pravo
5. sabori
6.osnovni stvarno pravni pojmovi
7.statuti
8.urbari Marije Terezije
9. reorzanizacijadrž. uprave pod marijom terezijom
pa sve tako važnije ka šta je država SHS, austro-ugarska nagodba i sl...

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 28 ruj 2006 16:56 

gogolak je napisao/la:
sutra mi je nacionalna kod vilme; što da učim, nisam je za nju spremala?

Koliko se sjecam pita najstarije hrv.obvezno pravo,sve statute,sve o mariji tereziji,hedervarya,mazuranica,sabore,dalmacija pod upravom francuske,austrije,drzavu SHS,banovinu hrv.
Udite prvi i dobit cete najlaksa pitanja.jel to za uvjet?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 28 ruj 2006 17:15 

gogolak je napisao/la:
nije za uvjet, jer su rekli da se može ostavit sociologija i nacionalna!!ja bar tako mislim, tako su mi i rekle u referadi. znači da uđem prva? onda pita jednostavnije, tj, bitnije ne pila u detalje?

Najbolje ti je uci prva,jer poslije pita skroz liva pitanja..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 13 pro 2006 23:43 
Forumaš

odgovarala sam nacionalnu kod vilme i položila, ali bitno je to da sam skužila da se ljudi varaju u vezi nje, kod radića nije ništa lakše, kod nje bar znaš donekle što bi te mogla pitat, jedino što ona postavi više pitanja, a kod njega nikad ne znaš što te može pitat, i što će ti na kraju svega reć, kod nje dakle nema prolaza bez: države SHS, marije terezije, ukinuće kmetstva, sabor 1848,francuska i austrijska uprava, kraljevina SHS, vidovdanski ustav, prvoprosinački akt, šestosijećanjska dikt, banovina, to bi bili glavni djelovi, u biti od krajiške baštine i marije terezije, a radić ima tisuću kombinacija i ljudi padaju, on nema šanse da da prolaz kako ljudi misle, gledala sam kako izlaze u čudu i kao pali su i iznenađeni, znači ne zavaravajte se i ne izlazite ako niste spremni pogotovo ovo što sam navela npr, mislim da je kod vilme dovoljno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 sij 2008 15:16 
ona koja piše sa WC-a

jel bija netko u zadnje vrime na nacionalnoj???
dojmovi,koja pitanja,please....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 sij 2008 18:05 
No life

Bilo ti je svega troje ljudi na hrvatskoj pravnoj povjesti u zadnjem roku, tako da ne vjerujem da ces ovde naletit bas na njih. Ako te zanima sta se u zadnje vrijeme pita morat ces iduci tjedan ,kad pocne rok, doc i nadat se da ce bit par ljudi za odgovarat hpp

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 sij 2008 19:06 
ona koja piše sa WC-a

ljudi,da li itko zna da li bi mi profesor dao da odgovaram 31.1. iako sam prijavila za 29.1....please ako netko zna nek mi odgovori...al ne mogu doci u split prije ispita pa me zanima kako bi ih mogla zamolit????

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 sij 2008 19:16 
No life

da 100% samo bi mozda bilo dobro da ga nazoves ili posaljes mail
kazi da nisi iz splita i da ne mozes taj dan doc, on je jako korektan sta se toga tice

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 sij 2008 19:27 
ona koja piše sa WC-a

a jel cita mail,ja bi mu poslala mail,koliko brzo odgovara?????jel triban navesti svoje ime i prezime...
..jel to stvarno sigurno da ce mi odgodit za 31.1.????sorry sto gnjavim

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 sij 2008 21:28 
No life

evo vako, posalji mu svakako mail, i ako ne odgovori mozes se 31og izvlacit na to da si mu se ti javila putem maila, ali ako zelis bit sigurna onda lipo nazovi referadu, da ti triba broj od profesora pa odgodi. Ili ako hoces,ja sam ti 29 na upisivanju ocjene, daj mi ime i prezime pa cu ja pitat za tebe

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 sij 2008 21:51 
ona koja piše sa WC-a

e a to mi je rizik...ti kazes da ce mi 100 % dopustit, i sta ako mi ne odgovori na e mail a ja dođen tamo 31.1. a on mi ne da da polažem????a zvat cu ga u ponedjeljak pa šta bude
...a jel znaš da li je već nekome to dopustio???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 sij 2008 21:55 
No life

ako mu se na bilo koji nacin javis sigurno te pusta, dosad niko s time nije ima problema
samo ti je problem ako mu se ne javis, znas isto je malo nepristojno jednostavno ne doc
ali sve u svemu najgore sta ti se mozes desit je da moras izac na 2. dio roka tako da ti je svejedno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2008 17:11 
ona koja piše sa WC-a

POMOĆ!! ima jedan dio U hpp koji se zove "Hrvatske zemlje izvan uprave Banske Hrvatske" i tu se spominju Dalmatinski i Istarski sabor, austrijska 1. i 2. uprava u dalmaciji,te francuska uprava u dalmaciji onda Dubrovnik i itd....
...e pa jel to puno bitno....to najslabije znam...a neda mi se to učit....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2008 19:41 
-Admin-

Dalmatinski sabor je poprilično bitan koliko se ja sjećam.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2008 13:53 
Aktivan

:wh auh!
ma pokušat će mo...nekako mi se čini da je materija interesantna, učim iz ove skripte koju imamo ovdje. Je li dovoljna?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2008 15:43 
No life

koliko ja znam dosta ljudi koristi tu skriptu ali je radic nije naveo kao mogucu literaturu tako da ti je valjda ok ali to nije 100% sigurno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 vel 2008 13:41 
ona koja piše sa WC-a

Amabilis je napisao/la:
kike je napisao/la:
Muholovac je napisao/la:
Ljudi koja je knjiga iz HPP-a? Skripte me ne zanimaju... samo knjige

nikad nisam ni vidila knjigu :ROFL

Preporučena literatura : L. Margetić-H. Sirotković, Povijest država i prava naroda SFRJ, Rijeka-Zagreb, 1990; N. Englelsfeld, Povijest hrvatskog prava i države, Zagreb, 2002.

I

a mene zanima koja je skripta i more li se iz nje naučiti kako triba..i ova skripta sa neta koja se more skinuti,jeli to neki student sam napisao ili je to jednostavno tekst originalne skripte? čini mi se da ima premalo stranica za pravu skriptu..

....dovoljna ti je skripta koja je tu na netu,koju je sastavio teo miletić,sastavljena je u obliku odgovora na pitanja koja i sama katedra daje,tj.ta pitanja vise na panou pokraj kabineta, i može se dobiti dobra ocjena,tj,i petica, ja san primjerice dobila vrlodobar,a nisan takla knjigu....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ožu 2008 19:00 
Forumaš

bird_on_a_wire je napisao/la:
hmmm...ne znam kad je kolokvij, ja san druga godina, more me razne druge brige ha ha a sad mi se prva godina cini kao bajka :grin:

ukratko, mali savjet za povijesti: izađite u predroku, ucite iz skripte sa portala i nema frke! jos ako ste imali srice pa ste opcu dobili dobru ocjenu, stvarno nema problema! u svakom slucaju, bez obzira kod koga odgovarali, pricajte sami sta vise mozete o pitanju koje vam da i to je to!

samo učite i ne bojte se :thumbsup

ja sam dobila lošu ocjenu iz opće,i sad me strah da me ne bi zakinuli na HPP zbog te ocjene... :( :cry:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ožu 2008 21:52 

plavuša s harvarda je napisao/la:
ja sam dobila lošu ocjenu iz opće,i sad me strah da me ne bi zakinuli na HPP zbog te ocjene... :( :cry:

Da..vrlo moguće..
Ja sam dobila 2 iz opće,a nacionalnu sam super znala,čak me i pohvalila da sam dobro naučila, i dobila 2. :thumbsdown

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ožu 2008 14:12 
Forumaš

iman neku skriptu na kojoj piše akademska godina 2002./2003. HRVATSKA PRAVNA POVIJEST -SKRIPTA-
zanima me koliko to vrijedi ako tko zna....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ožu 2008 14:25 

mislim da je to ta iako nisam sigurna.
na prvoj str piše vrela za proučavanje hrv. prav. pov. i ima oko 170 str.?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ožu 2008 18:39 

aha.
ok.
(ne sićam se koje su sve skripte, al bitna je namjera, jel da? :wink: )
uglavnom, za slučaj da ima tu skriptu koju sam navela u prošlom postu - it works! :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ožu 2008 09:10 
ona koja piše sa WC-a

mala maja je napisao/la:
ima tocno 158.stranica i na prvoj strani je to vrela za hrvatsku povijest ....bla bla.jel to ok?

da..to ti je to...jel napisana u obliku pitanja i odgovora?....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ožu 2008 11:40 
Forumaš

je, cini mi se vrlo slicna mileticevoj na netu....fala;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ožu 2008 20:13 
ona koja piše sa WC-a

Amabilis je napisao/la:
Danas je profesorica govorila na ispitu da je jedina službena skripta ona od bartulovića..ali neki su se javili da nije baš jako povezana sa ispitnim pitanjima, tako da ju je ona pogledala i rekla da oni koji će učiti po skripti neka kažu na ispitu i oni će ih ispitivati prema gradivu iz skripte..

što se mene tiče skripta koja je tu na netu, od tea MILETIĆA KONCIPIRANA JE BAŠ U STILU ODGOVORA NA PITANJA KOJA SU OBJEŠENA PORED NJIHOVOG KABINETA.....I PREDOBRA JE....savršena...ja sam učila po njoj i dobila vrlodobAR...NEĆETE POGRIJEŠITI S NJOM...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 502 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: