Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 21 kol 2018 10:33.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1577 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: RIMSKO PRAVO
PostPostano: 21 pro 2005 00:32 
김정일

Prof. dr. sc. Mirela Šarac
Mr. sc. Gorana Staničić

S K R I P T A R N I C A

Sluzbene stranice:
http://www.pravst.hr/kolegiji.php?p=102

Preporučena literatura :
Marijan Horvat, Rimsko pravo (2002); Ante Romac, Rimsko pravo (2002)

Dopunska literatura:
1. Romac, A: Izvori rimskog prava, Zagreb, 1973.
2. Romac, A: Rječnik rimskog prava, Zagreb, (svako izdanje)
3. Romac, A: Rječnik latinskih pravnih izraza, Zagreb, (svako izdanje)
4. Romac, A: Latinske pravne izreke, Zagreb, 1982.
5. Horvat, M: Rimska pravna poviest, Zagreb, 1943.
6. Eisner, B. - Horvat, M.: Rimsko pravo, Zagreb, 1948.
5. Boras, M. - Margetić, L.: Rimsko pravo, Zagreb, 1998.
6. Leges duodecim tabularum. Zakonik dvanaest ploča, Zagreb, 1994. (prijevod A. Romac)
7. Justinijan, Institucije, Zagreb, 1994. (prijevod A. Romac)

9h - Profesorica Staničić
10 H - Profesorica Šarac

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 21 pro 2005 19:42 
김정일

Puno studenata dolazi na pravni fakultet prestraseno "zloglasnim" Rimskim Pravom.Vec na uvodnom predavanju svi zajecaju kad se predstavljaju predmeti i dode se do Rimskog prava.No na vasu srecu moram vas obradovati,situacija nije tako crna kako mislite.
Kao sto mozete vidjeti,Rimsko Pravo vode dvije profesorice.Mozemo za njih reci da su totalno suportne.Naime profesorica Šarac bas i nije omiljena od strane studenata,jer ju je iznimno tesko proci.Em pila,em vas hvata na svaku glupost,em gnjavi.Katastrofa.Medutim sa njom barem znate kakva je situacija.Doci cete na ispit,izvuci cete tri kartice sa pitanjima.Nakon sto izvucete kartice,pokazat cete ih profesorici (za one pametnjakoviće koji bi riskirali pokusaj muljaze sa karticama,kartice su u tri boje,i svaka je obilježena pečetom,pa se nemojte ni truditi),dobit ćete oko 10 tak minuta da skicirate kostur i osnovne stvari.Nakon toga krenut će ispitivanje.Ja sam pao prvi put kod nje,i mogu reći da mi je bila inzimno neugodna,no sa druge strane i ja sam tada bio brucos,prema tome nisam baš imao iskustva u svemu tome.
Sa druge strane profesorica Staničić je omiljena kod studenata,ali sa njom nikad niste načistu.Može taj dan biti loše volje,umorna,ili joj je jednostavno pao šecer u krvi ,i sve vas baci.Antologijski su primjeri kada je ona za vrijeme ispita bockala sebe i provjeravala šećer u krvi.Pitanja joj nemaju veze sa vezom ponekad,ali najviše cijeni logičko zaključivanje.Ako sve nabubate,ali ne možete logički zaključiti,ne piše vam se dobro.Njezin kabinet u kojem odgovarate je priča za sebe.U tu sobicu se zna nagurati po 10-15 ljudi,a znaju u njoj i ostati iducih nekoliko sati dok ispit nije gotov.Staničićka preskače sa jednog pojma na drugi,npr od detencije,do vašeg horoskopskog znaka.Profesorica Staničić dopusta ispitivanje prije roka (u pred roku) za razliku od Šarac koja se oštro protivi tome.Inace je javna tajna da se Šarac i Stanička ne podnose.Zapravo kad kažemo da se ne podnose,ispravnije bi bilo reći da preziru jedna drugu :) Summa summarum,preporucam prof Staničić osim ako nemate sklonosti mazohista.
Za sve kolege koji su željni ispitivanja od profesorice Staničić,preporucam njezine konzultacije koje se odvijaju utorkom od 17 h,takoder profesoricu Stanicic mozete zvrcnuti i dogovoriti se sa njom.BRoj necu davati,ali vam savjetujem da malo pazljivije pogledate oglasnu ploču za trecu godinu,i obavjesti koje se nalaze na njoj

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 27 vel 2006 21:01 
김정일

face to face je napisao/la:
koliko vam obično treba za rim? :cry:

Zavisi kod kojeg profesora.
Kod Sarac bi trebalo sigurno oko 3-4 tjedna.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 28 vel 2006 14:15 
김정일

Aemilius Papinianus je napisao/la:
mislim da je to u redu. Doduše pametno ti je (po meni) prvo raditi stvarno pa obvezno pravo (i to dobro sistematizirat), a onda ići na na onaj "ostatak" (statusno pravo, obiteljsko pravo, nasljedno pravo, te povijesni dio).
Učio sam po Horvatu, i držim da je on bolji nego Romac, ali istina, nekima ne odgovara baš njegov način (pa pogledaj sam; ja sam za Horvata:) )

Horvat isto tako.racunaj da ces potrostiit 4-5 dana dok sistematiziras gradivo i napravis podijele,ali buduci da si odredio skoro mjesec dana za Rim,mislim da ne bi trebalo biti problema.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 04 ožu 2006 23:22 
Forumaš

Ma taj kolokvij može biti i dvosjekli mač, iako je bolje to riješit preko kolokvija...

Dvosjekli mač, po meni, može biti što se doslovno drukčije mora učit za kod prof. Staničić, a drukčije za prof. Šarac. Kod Staničićke je bitna definicija i par glavnih stvari, te da ti to shvaćaš pa možeš objasnit ono laički (recimo). Dok je kod prof. Šarac potrebno dobro naučit veliki dio onoga što piše u knjizi (naizust = napamet) i to što brže reproducirat na ispitu, bez nekakve potrebe za dodatnim objašnjavanjem - samo ono što je napisano odlično znati.
E sad može biti i problem da ti to učiš recimo za Staničićku (istina, učiš) i padneš na kolokviju (ima takvih dosta) i onda na rokovima dopadaš kod Šarac. Eh, istina je da si ti to učio, i da si naučio, ali morat ćeš dosta proširivat i učit latinske izraze (što nije loše, dapače, ali Staničićka to ne traži (u pravilu) neko vrijeme je to i mrzila). I još ako si ostale dijelove (izuzev stvarnog i obvezno) samo preletio/la, onda si u hebenom problemu jer imaš i sve to naučit...

Ali ne želim vas strašiti, samo vi to pokušajte riješit na kolokviju, i ako slučajno ne ide, onda molite Staničićku da vam kaže kada će biti na roku i ravno kod nje!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 05 lip 2006 17:37 
Početnik

Ako padnemo kod prof koja nam se ne sviđa (Šarac) možemo na osnovu statuta PF-a članak 29 ili 39 (ne mogu ga skinuti) tražiti da nas sljedeći put ispitiva druga profesorica tj. imamo pravo birati profesora.
Trebali bi ga donit isprintanog i zatražiti od Šarac da nas ona ne ispitiva nego Staničić na temelju statuta, svak osobno tko nije zadovoljan profom. Provjerena informacija

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 27 ruj 2006 08:07 
Sega mega kul forumaš bez života

želja je napisao/la:
bazirala san se na stvarno i obvezno pravo... i sad moran za 2 dana naučit onaj početak 150 str. koje pita prof. Šarac!!

Ako si dobro naucila stvarno i obvezno izadi slobodno, ne virujem da ce te baciti zbog 1.dijela.
Ja sam ti isto sve zivo naucila iz stvarnog i obveznog, a iz tog prvog dijela sam naucila samo statusno.Izvukla sam pitanje koje nisam znala pa sam prvo odgovarala stvarno i obvezno i to sam super znala, a kad sam rekla da to zadnje pitanje ne znam pitala me samo podjelu prava(1.pitanje)i dala mi 2.Jos mi je rekla da joj je zao sto nije veca ocjena, ali mi je nije mogla dati jer nisam znala to pitanje.I cura koja je prije mene odgovarala nije znala pitanje iz nasljednog prava, a nije bas ni briljirala na stvarnom i obv. pa je ipak prosla.Ali odgovaraj medu prvima, jer poslije vec postane nervozna i ne trudi se kao na pocetku da iz tebe izvuce za dvojku..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 pro 2006 21:36 
Sega mega kul forumaš

Jasno je meni vrlo dobro da se pravo nije mijenjalo. No, cesto interpretacije identicnih materija znaju dosta oscilirati ovisno o autoru.

Nazalost, moj post je motiviran losim iskustvom dozivljenim upravo zbog krivog informiranja i krive ( nepotpune ) literature.

Znas kako se kaze : " Tko se opece puse i na hladno ". :wink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2007 23:24 
김정일

Anđa je napisao/la:
Zna li tko šta Šarac pita najčešće iz onog prvog dijela (tj. uvod, statusno,obiteljsko,nasljedno,procesno!!) ??? I kolika je šanasa da se kod nje prođe samo sa stvarnim i obveznim??! (u postotcima molim ) :wink: Hvala.

gogolak je napisao/la:
pa sad baš u postotcima i ne bi tila toliko bit precizna,ali i ne mogu,ali jedino što znam da su male šanse sa stvarnim i obveznim,možda se varam jer nisam slušala ispite,ali možda se javi neko od kolega ko bolje zna

slava je napisao/la:
u Šarac ti je šta izvučeš, imaš 3 kartice stvarno, obvezno i sve ostalo.
Trebaš sve znat za proć, a pogotvo obvezno i svaku definiciju,ako ti npr dođe prestanak sluznosti moraš dat definiciju služnosti, a onda ostalo... ako ne znaš definiciju doviđenja

Ja sam slušala dosta ispita i šta izvučes to ti je, ali pazi nadoveže se na gradivo npr. u nasljednom spomeneš patria potestas i pita šta je to zato nauči sve ili bar imaj pojma

Anđa je napisao/la:
hvala, puno.

Molio bih da se u buducnosti pogleda dal vec postoji topic sa tim imenom...hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ožu 2007 13:25 
Početnik

kako je kad dodes na komisiju iz rima.Ako ko zna please recite

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 06 ožu 2007 16:05 
김정일

Kada dođeš na komisiju,bit ćeš ispitivan od strane jednog profesora dok će preostala dva slušati ispit.Nakon što završi ispitivanje izaći ćeš iz kabineta dok komisija ne donese odluku. Da bi prošla na komisiji dva člana komisije moraju biti za tvoj prolaz (u ovo nisam siguran 100 %,ali mislim da se ne traži apsolutni broj glasova). Ukoliko padneš nemaš pravo idućih ? mjeseci izlaziti taj ispit. Za detalje o komisiji provjeri Statut Fakulteta

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 sij 2008 18:10 
-Admin-

anna 2 je napisao/la:
ispit mi je 05.02.2008. ako sad ne želim izaći, a želim u drugom dijelu roka trebam li se javiti prof. Šarac da mi upiše pad?

profesorica Šarac dozvoljava da se izađe na ispit kad god to želiš ako ti je ispit prijavljen kod nje, tako da nemoraš upisivati pad da bi izašla u drugom dijelu roka već samo izađeš u drugom dijelu al moraš zapantiti koji dan si prijavila u prvom dijelu roka jer ona to pita kad ti upisiva ocjenu ili pad u prijavnicu pa da je zna naći. inače, ovako je bilo cijele prošle i pretprošle godine (da nije upisivala pad onima koji nebi tili izaći u prvom dijelu roka), a ti ako želiš baš biti sigurna pitaj nju, al ovo ti je sto posto ovako, provjereno osobno! :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 sij 2008 00:13 
No life

jel stanicic da da se slusaju ispiti?

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 sij 2008 00:51 

kako kad. zavisi o raspoloženju ili ko zna čemu. al češće da nego ne.

ako je u 9h onda je staničić.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2008 10:17 
ona koja piše sa WC-a

čini se.... zanimljivo je...ali kad dođeš do kraja onda ćeš vidit da je to sve jako teško popamtit, meni je to u zagrebu bija najzahtjevniji i najteži ispit na 1. godini...dijelom zbog toga što je možda i bija prvi pravni ispit u punom pogledu.....jer opća teorija,isto pravni predmet, (koju san položila prije rima) je bila samo abeceda svih pravnih termina kojima ćemo se služit do kraja fakulteta i dalje....
...savjetujem ti da se služiš riječnikom rimskog prava,jer neke riječi nema smisla bubati ako ne znaš njihov značenje...a vjeruj mi ima ih milijun.....
...i obzirom da ima milijun podjela, korisno ti je crtati tablice i nekakve asocijacije...to mi je bija jedan od najboljih savjeta naših profesora....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2008 20:14 
-Admin-

mala maja je napisao/la:
kakav je raspored ispitivanja?jel ko dode prvi prvi odgovara ili ima neki obrazac po kojem se ravna tipa po abecednom redu?

kod profesorice šarac ona prikupi indekse i onda proziva po indeksima, s tim da na početku kaže ako ima tko tko želi odgovarati prvi može doći odmah odgovarati.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2008 11:09 
Aktivan

prof staničić često pita naknadu štete i kontrakte.
ako vam kaže da sami izaberete pitanje, nemojte izabrat posjed jer je jednoj kolegici rekla da bi morala o tome pričat čitav dan...
to je sve čega se mogu sitit...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 vel 2008 23:36 
Aktivan

U istom danu imam dva ispita,da li prof.staničić prima kasnije studente ili svi moraju ući u sobu?Kako izgleda ispit,izvlače pitanja ili postavlja svakome ona pitanje?koliko traje ispit u prosjeku?Može li se odustati a da ne upiše pad?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2008 10:11 
-Admin-

Anna, ako u istom danu imaš dva ispita, možeš se dogovoriti s profesoricom da dođeš malo kasnije. Javi joj se na vrijeme.
Profesorica svakome postavlja pitanje, nema izvlačenja.
Ne znam koliko ispit traje u prosjeku, ali znam sigurno da se može poprilično odužiti stajanje u uredu ili ispred njega.
Ja sam učila po skripti, ali radije nek ti kolege kojima je svježije odgovore po čemu je najbolje učiti.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2008 23:39 
Aktivan

angry candy, tebi je bila dovoljna skripta po horvatovoj knjizi,kod koga si polagala,i koji put?kakva su ti bila pitanja?Može li se dogovoriti sa prof. staničić za predroki kada on obično bude?javite se svi koji nnešto znate!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2008 00:30 
-Admin-

Ja sam odgovarala kod prof. Staničić, prošla sam iz prvog puta i općenito mi taj ispit nije ostao u sjećanju kao problematičan. Postavila mi je samo 2 pitanja, ali se više stvarno ne mogu sjetit koja su bila, jer je to bilo davno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2008 11:27 
Aktivan

mene je pitala vrste posjeda i naknadu štete

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2008 13:04 
-Admin-

Evo bila mi je frendica danas na rimskom pa da vam kažem koja su joj bila pitanja - podjela stvari, plodovi i plodonosna stvar (vrste plodova, definiciju, kako se stječe vlasništvo nad plodovima - tko separacijom, tko perpcepijom...), glavna stvar i pripadak (znati načelo accessorium sequitur principale), ugovor o nalogu, poslovodstvo bez naloga...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 vel 2008 10:07 
-Admin-

zvrk je napisao/la:
Joj, rim je tako zahtjevan! Ucim za kolokvij do obveznog :cry:
Sve se cini lako i jednostavno, al kad se izmješa, po'ed a još se trudim sve to naučit sa razumijevanjem! Nego, molim savjet: jel se to moze savladat za tri za cetrnaest dana?!! Da izlazim na kolokvij ako ne naucim :wtf

zašto da ne izađeš? to ti je super prilika što možete barem dio rješit preko kolokvija i ja da sam na tvom mjestu bih ovi dana dobro zagrijala stolicu jer imate takvu priliku i šteta je ne iskoristiti. a što se tiče toga da li se može naučiti za dva tjedna taj dio, a čuj je individualno, od osobe do osobe. al mislim da bi moga/la posebno zato što imaš tu dosta stranica i iz povijesnog dijela kojeg netribaš učit detaljnije osim nekih dijelova koja se tiču prava i sl. pa ti preostaje statusno pravo koje je lagano i zanimljivo i stvarno pravo koje se da shvatiti...uglavnom moja preporuka je da izađeš na kolokvij, a virujen da i neće biti toliko stroga na kolokviju....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2008 13:14 
-Admin-

m@rko je napisao/la:
Planiram upisat fax nakon puuno godina, a ostalo mi Rimsko jos sa prve god.
Zanima me iz koje knjige ucite?? Romac ili ona skripta sto je ima kupiti u fotokopirnici,
Ili nesto trece?
Jel pismeni i usmeni ili samo usmeni? :bow Hvala!!

uči se iz knjige profesorice Šarac koju je izdala prošle godine. knjiga je dosta pregledna i jednostavnija od Horvatove knjige. Ispit je samo usmeni!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2008 21:35 

m@rko je napisao/la:
...I jos nesto koliko cca. treba uciti za rimsko, posto radim :oops: pa bas nemam vremena?

2(3) tj., mislim da je to onako taman, bez žurbe i pretjeranog učenja... bar je meni bilo.
naravno, ako slučajno znaš jesi li u staničić onda su 2 tj i više nego dovoljna, jer imaš za naučit samo stvarno i obvezno za prolaz...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 vel 2008 14:13 
No life

evo danas bio "kolokvij", zapravo je sve sila u dvoranu pitala 2,3 pitanja i ajde.
bio pokolj, sarac bila zivcana ajme,nasla je u neke cure kopiranu knjigu pa se dobro izderala na nju.prolaznost pa porazavajuca... ali sta se moglo drugo i ocekivat.Par ljudi je proslo 3,4 dok sam ja bio u dvorani
Pitanja su bila dosta opcenita, postupak u rimu, podjela stvari, prigovor(vrste prigovora) i tako
zapravo je prošla više manje cilo gradivo s tim da je dosta bockala sve dok se štogo ne zna ili nakon šta student kaže šta zna, mući još minut,dva u smislu "jel to sve?!".
Ja osobno nisam ima pravo izać tako da sam samo sluša i moram reć nisam očekivao da zna bit ovako zajebana.

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ožu 2008 11:01 

annna je napisao/la:
kakva je bila staničićka na zadnje roku u 2.mj.?

hm, friki kao i obično :mrgreen:
a recimo da je 1/3 prošla.
zadnji dan kad sam ja odg pobacala ih je 10 onda je skužila da joj je podne pa nam je rekla da će nas pitat 2 pitanja po volji (iz stvarnog i obveznog)...
međutim, ispostavilo se da je to u biti još gore... svaku riječ koju bi rekli bi nas pitala - a zašto je to tako, kako to, a po čemu se razlikuje, itd., pa te na temelju ta 2 pitanja izrešeta cilu knjigu :roll:
ja sam eto znala odg na svaki taj "a zašto", i dobila 4!
hm, rekla je da joj niko ne zna quasipossessio (bar u zadnja 2 roka)...
ljudi ne razlikuju posjed prava i pravo na posjed... zanimljivo... i onda se čude kad padnu, ali kao - odlično znaju posjed... ma da... :roll:

Horvat je malo opširan, ali ima dobre definicije... svejedno je hoćeš li učit iz Romca ili Horvata, nešto od toga moraš proć, a za knjigu od Šarac bi ti rekla ovako: odlična je ako si recimo učila iz jednog od gore navedenog autora, pa si pala, pa ti se gadi više jedna te ista knjiga :mrgreen:
Šarac je dosta sažeta, neke definicije i nisu baš najspretnije napisane, ima dosta teksta iz Horvata i Romca, i tako... idealna za ponavljat (ako si u Staničić, ako si u Šarac onda se drži nje i uči je citirat!)

ja sam učila iz skripte prema horvatu, šarac i rječniku od romca...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ožu 2008 14:18 
Početnik

Ja sam zadnji dan u 2.misecu odgovarala u Staničić i nakon godina neuspješnog izlaska kod Šarac u ove sam odmah prvi put položia.
Pitala me je usufruct (unutar toga pravne učinke- nascitirus, plodove), pravne poslove, nalog (posredno i neposredno zastupanje), actio publiciana.
Također me je rekla da sama izaberem pitanje, ali ja sam se lijepo zahvalila i molila je da izabere ona. Dosta ljudi je taj dan palo na superficies i naravno na posjedu.
Nisam puno pričala, nego samo definicije i najbitnije i to je bilo dosta. Staničić je jako važno za sve što kažeš da znas objasnit, svaku rič doslovno.
npr. kad kažeš def. pravni poslova i spomeneš pravni učinak pita te što je on i da kažeš primjer, a ako ne znaš nema dalje, prelazi na novo pitanje i stavi ti minus kod toga, eventualno ako ostala pitanja znaš na kraju ti se vrati na to i potiče te da se sjetiš i ako uspiješ- prolaz
Jako bitna pitanja koja se stalno vrte su actio publiciana, actio negatoria (povezati sa kvazi posjedom), posjed, interdikti, ususfructus, hipoteka, stvarna i obvezna prava (razlike), vlasništvo, plodovi, pravni poslovi (pogotovo podjela na na jednostrane i dvostrane i podjela unutar njih sa primjerom),superficies, emfiteuza i ugovor koji te dopadne
Sorry na dužem postu, ali nadam se da će nekome pomoći

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ožu 2008 00:28 
Aktivan

ok.,hvala na informacijama.i ja sam pala kod šarac, a sad me frka i za staničić.iako sam već jako puno učila, jer nisam došla nespremna ni za šarac.jedino što nisam učila i po romčevu rječniku nego samo po knjizi horvata.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ožu 2008 15:50 

romčev rječnik je samo pripomoć, jer su unutra svi mogući termini i "kratak pregled rimskog prava"...
ako si učila po horvatu, i dobro si naučila za šarac, možeš se itekako smatrat spremnom za staničić. :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 tra 2008 01:54 
Aktivan

ZA SEMINARISTE!!

jeli mi ko zna reci jeli istina da se MORA napisat seminar i onda taj seminar BRANIT da bi mogli izac na ispit (da, ISPIT, NE KOLOKVIJ)

po'ed po'ed po'ed

Maybe I just dont believe
Maybe you're the same as me
We see things they'll never see
You and I are gonna LIVE FOREVER

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 tra 2008 23:57 
Aktivan

zvrk je napisao/la:
Moras napisat seminar, ukratko ga prezentirat na svojoj grupi, i ako je sve u redu dobit ces potpis u indeks (u pecat za seminarski rad, dobijes ga u referadi)! moras imat taj potpis jer ti inace nece ovjerit indeks na kraju godine.
U prvom semestru je prof. Sarac dopustala da se brani seminar i to se upisivalo u poseban pecat, i to ti se ocijenjivalo!

KOliko znam, ta mogućnost vise ne postoji, to je bilo samo za one koji su to napravili medu pravima! Ukratko, tribas napisat seminar , kratko ga prezentirat i dobit potpis na pecat za seminarski rad!
nadam se da sam ti pomogla :)

nadan se da ces mi uspit odgovorit do sutra...

uglavnon...neznan jesi li na grupama, ako nisi bili mogla saznat koji je zadnji rok za te seminare...koja bi tema tribala bit sljedeća...

+ ja nisan ništa napravia u prvom semestru, jeli to ima ikakve veze??

Maybe I just dont believe
Maybe you're the same as me
We see things they'll never see
You and I are gonna LIVE FOREVER

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 tra 2008 17:37 
Početnik

ja sam u drugoj grupi! dodi na jednu grupu i slobodno pitaj ljude,nije sramota informirat se! To ti je najpametnije!
nema veze sta nisi napravio rad u prvom semestru.
Profesorica nije odredila zadnji rok, ali teme idu po redu kako sto obradujemo na predavanju! teme su ti:
-naknada stete
-prestanak obveza
-verbalni kontrakti
-realni kontrakti
-konsenzualni kontrakti
-nasljeno pravo(oporuka)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov: rimsko pravo
PostPostano: 03 svi 2008 23:21 
Početnik

:welcome
Pozdrav svima!
Spremam ispit iz rimskog prava...ima li tko kakve savijete?
Imam užasnu temu,pa jel mi može netko reći kako to izgleda?
unaprijed hvala! :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 svi 2008 15:28 

ispit ko ispit :cerek:
nemaš zašto imat tremu, to je još samo jedan u nizu brojnih ispita koji te čeka. :cerek:
ako ga naučiš dobro, ako ga skužiš (dakle razlučiš bitno od nebitnog, analiza pa sinteza itd :mrgreen: ), nema brige...
mislim da nema baš ništa kod ovog ispita na šta bi specijalno trebala obratiti pozornost osim npr. ako si u prof. staničić pokušaj odgovarat šta preciznije (dakle ono definicija sa genusom proximus) i ne ostat paf na pitanje "a zašto je to tako?", a kod šarac nisam nikad odgovarala, pa bi ti samo rekla, bar po pričama, da se oboružaš citatima iz njene knjige.
u svakom slučaju, ovo je predmet kojeg treba dobro naučit, savladat, ne samo radi profesora, već zato šta će ti bit lakše svatit druge predmete i baratat pravnom terminologijom.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 svi 2008 21:22 
Početnik

Da li možda znaš je li istina da prof. Staničić ne da da se uči iz knjige od prof Šarac?
to sam čula prije nekoliko dana i fakat mi je koma jer sam učila po Šarac i već sam skoro na kraju...
totalno sam zbunjena....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 svi 2008 22:28 

gle, knjiga od šarac je ovako nekako: malo romca, malo horvata, uz primjese onoga što je njoj bitno i neke njene definicije.

lijepo uzmi horvata, ili romca, od nekoga ćeš već posudit, pa usporedi malo definicije,...
recimo neke definicije od šarac, nakon šta sam naučila iz horvata, mi nisu bile baš nešto...

tipa (nemam sad knjigu u sebe) u knjizi od šarac je neka definicija stvari koja nije baš nešto precizna "sve što može biti objektom prava" nešto tako... ta rečenica je čak boldirana, međutim tek je slijedeća rečenica zapravo definicija stvari koju možeš naći u horvata, a sličnu i u g1... (eto recimo znam da su neki dijelom pali kod staničić radi toga, ali jednostavno to nije definicija stvari i gotovo)
i tako ima nekih nedostataka... ali je zato jezgrovita na čemu joj svaka čast.

ne virujem da bi te staničićka bacila samo zato šta si učila iz knjige od šarac - to mi se čini suludo.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 svi 2008 01:35 
Forumaš

može mi tko objasnit kako funkcionira sljedeća šema: tila bi probat rimsko i u prvom i drugom dijelu ispitnog roka sad u 6 i 7 misec pa kako ću prijaviti drugi put ako su prijave do 1.06-bar na studomatu. jel se kasnije ka opet na studomatu moze izabrat dan za drugi dio il to samo funkcionira samo prijavnica?
ako je tko odgovara rimsko može spomenit koliko ga je pitanja pitalo?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 svi 2008 10:42 
Početnik

Fredi Miler je napisao/la:
nisan napravia seminar dosad...planira san za ovi četvrtak i evo saznam da se dijele potpisi...i šta? mogu se pozdraviti s rimskim pravom za ovu godinu jel da?

pošto ni ja još nisan stigla izlagat seminar iz oporučnog osobno san kontaktirala šarac i odg. mi je da će se svi seminari iz nasljednog prava izlagat ovaj četvrtak... :wink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1577 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: