Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 11 pro 2018 04:06.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1577 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 40  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 05 srp 2008 21:06 
Aktivan

tako je, ali ocjenu ti nece upisat dok joj ne pokazes da imas njenu novu knjigu-

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 srp 2008 23:46 
Aktivan

ona i njene knjige, zalosno je da joj se na takav nacin kupuju.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 srp 2008 00:34 
No life

a sta si mislila da ce mnogi ljudi kupit tu knjigu jer ih tako zanima rimsko pravo
:mrgreen:

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 srp 2008 07:44 
No life

najcesca pitanja:

sta ste po horoskopu kolega?
kolega?i vi ste mislili da s takvim znanjem mozete proc?
kolega, sta to govorite?
kakve su to nebuloze kolega?
a?

pa tako to i mozda upadne koje pitanje iz rimskog prava :mrgreen:
pogledaj posjed,vlasnistvo,plodove,odnos stvarno i obvezno pravo, sve kontrakte itd.
ima ona puno pitanja, pa sta te dopadne

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 srp 2008 20:25 
No life

pa evo kako ces znat jesi li spremna:
ovako ti to bude kod nje:
(odgovori sebi na sljedeca pitanja pa vidi dokle bi dosla)

sta je ususfructus?
.
.
.
ususfructus je stvarno pravo na duđoj stvari koje dozvoljava uzivatelju tog prava da se koristi sa stvari i da ubire plodove sa nje
.
.
.
a sta su to plodovi?
.
.
.
plodovi su nove ekonomske vrjednosti koje nastaju iz plodonosne stvari
.
.
.
a kako to nastaju?
.
.
.
nastaju prirodnim putem ili sudjelovanjem ljudi u ekonomskome prometu
.
.
.
sta to znaci sudjelovanjem ljudi u ekonomskom prometu?
.
.
.
to znaci da ljudi u pravnim poslovima mogu koristiti određenu stvar da bi povećali svoju imovinu
.
.
.
je li mogu povećati svoju imovinu tako da izgube vlasništvo na stvari?
.
.
.
da, u određenim slučajevima
.
.
.
a kakvi su to slučajevi kolega?Je li moj sat isto plodonosna stvar?
.
.
.
ne, ali primjerice novac je plodonosna stvar jer zajmom povećava imovinu zajmodavca ukoliko su ugovorene kamate
.
.
.
a kolega sta je to zajam?
.
.
.
zajam je dvostrani,jednostranoobvezujuci realni kontrakt kojim zajmodavac prenosi na zajmoprimca pravo vlasnistva na generickim, zamjenjivim stvarima a zajmoprimac se obvezuje vratiti istu kolicinu zamjenjivih stvari iste vrste i kvalitete
.
.
.
kako moze biti dvostran i jednostrano obvezujuci?
.
.
.
dvostrani je jer je potrebna suglasnost dviju strana da bi nastao a jednostranoobvezujuci jer predajom stvari nastaje samo obveza na jednoj strani
.
.
.
kolega,ako se temelji na konsenzusu dviju strana je li onda konsenzualni kontrakt?
.
.
.
ne, jer je potrebna fakticna predaja stvari ali primopredaju stranke ipak moraju izvrsiti dobrovoljno dakle mora postojati neka suglasnost stranaka.
.
.
.
a sta ako se dogodila predaja a stranke je nisu izvrsile dobrovoljno?
.
.
.
u takvome slucaju govorimo o manama volje.ako je primjerice jedna stranka bila prisiljena onda ima pravo podici actio quod meta causa a pretor je dozvoljavao i povratak u prijasnje stanje
....

itd.itd.

otprilike ti tako izgleda ispit, ne garantiram da sam sve idealno odgovorio ali kao primjer stoji

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 15:44 
No life

ma bravo, kako ti sve znas, vidi se da si ti ovde jedini sa diplomom
e svakako bio sam danas kod stanicicke, sve je dobro proslo, cak mi je dala 2 na racun toga sta sam znao zasto se na ukradenim stvarima ne moze steci vlasnistvo .
ali, jedno jos uvijek ne razumim, kad ona pita da se objasni razlika izmedju stvarnog i obveznog prava, sta tocno trazi?
Bilo bi dobro da to netko moze objasnit *go inso* jer na tome i jos par pitanja pada redovito masa ljudi a tesko je sam skuzit sta ona tocno zeli cut. Ova ostala pitanja na koja ljudi padaju, cu ja odgovorit ovih dana ali taj odnos stvarno vs. obvezno mi nikako ne lezi, valjda zato sta sam pao prvi put na tome :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 15:58 
김정일

Ne kuzim u cemu je kvaka, stvarno odreduje odnose medu subjektima sa obzirom na stvari, a ovo drugo sa obzirom na obligacije....

http://nasciturus.com/enciklopedija/ind ... arno_pravo

http://nasciturus.com/enciklopedija/ind ... ezno_pravo

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 17:14 
Veteran

nekistudent je napisao/la:
ne bi ja to bas tako formulira

ljudi bi se mogli zbunit kad cuju da je uvjet za proc da se kupi njena knjiga

da se kupi njezina nova knjiga je jedan od uvjeta, uz odredeno znanje rimskoga prava i povrsno poznavanje neke lekcije iz njene nove knjige

Upravo tako,ako platiš 100 kn i kupiš knjigu,stječeš PRAVO na odgovaranje..Bljak.Čak je i ženska na ekonomatu rekla da je to sramota! Ja sam je ipak kupila,radije ću cijelu knjigu znati u točku i zarez nego da me netko onako zafrkava kao prof staničić.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 17:22 
김정일

ne kuzim ni ja,to je problem...
moram rec u wikiu nije lose napisano ali je jos uvjek dosta povrsno tako da se studenti zajebu kad ih pita, recimo, zasto je superficijes stvarno pravo a ne obvezno kao najam ili takve stvari

Pa studenta koji se zajebe oko pitanja zasto je sluznost stvarno pravo a ne obvezno treba bacit na ispitu :grin:

Jedinstvenim pojmom služnosti označuju se stvarna prava na tuđoj stvari na temelju kojih se ovlašteniku dopušta određeno korištenje tuđom stvari bilo u interesu nekog zemljišta ili osobe.
Znači u samoj definiciji sluznosti govori se kako je to stvarno pravo.

Najam je ugovor kod kojega se najmoprimac obvezuje najmodavcu predati određenu stvar na uporabu, a ovaj mu se obvezuje za to plaćati određenu najamninu.

Najam je:
• konsenzualan
• dvostranoobvezan
• naplatan
• kauzalan ugovor

Kod najma imas obvezu najmoprimca i najmodavca... Obveza označava da se radi o obveznom pravu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 17:28 
Veteran

Da,pitala je baš razliku između superficiesa i najma..

Da mene pita,ja bi rekla da je jer najmom se stječe detencija a superficies je zaštićen posjedovnim i vlasničkim tužbama..a i zato jer je trajno,može se prenijeti mortis causa, a većina obveznih odnosa su određenog trajanja..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 17:32 
Veteran

ma ajde,stanicicka je skroz ok, samo, kao sta sam rekao, nismo navikli na nju jer je cijelu godinu nismo vidili nijedmon.
danas sam slusao ispit i moram rec da stvarno trazi neke normalne zakljucke, ima stvari koje ne pisu u knjizi ali nista sta se ne bi moglo naucit kroz 1,2 slusanja ispita

da,pa da mi ne prizna definiciju jer to nije kako se njoj svidja?nisam ja kriva sto nisam mogla birati literaturu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 17:36 
Veteran

i opet bi pala
nema superficijar vlasnicku tuzbu na raspolaganju nego stvarnopravnu

"...a u Justinijanovom pravu su mu priznate sve tužbe koje pripadaju vlasniku kao utiles (utilis rei vindicatio,negatoria, confessoria)"
Ima vlasničke tužbe kao korisne,jer je to bio prvotni način pretvaranja superficiesa u stvarno pravo..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 17:36 
No life

prizna ona vecinu definicija iz sarac, bas je jednog kolegu pitala nesto, on je rekao neku definiciju iz knjige od sarac, ona je rekla da ne valja,on je reka da je iz knjige od sarac i ona je rekla u redu.
naravno kasnije ga je bacila kad je zakljucila da nije ni tu definiciju rekao kako treba, ali jebiga, sta ces kad je tako

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 17:38 
Veteran

naravno kasnije ga je bacila kad je zakljucila da nije ni tu definiciju rekao kako treba, ali jebiga, sta ces kad je tako

e to vidiš :cerek: ne volim tračati,ali sve je to jedna velika sapunica,a mi studenti smo između dvije vatre. Šarac prodaje ocjene,ali daje ti više šanse nego ti daje staničić..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 18:03 
No life

Citat:
Pa studenta koji se zajebe oko pitanja zasto je sluznost stvarno pravo a ne obvezno treba bacit na ispitu :grin:

Jedinstvenim pojmom služnosti označuju se stvarna prava na tuđoj stvari na temelju kojih se ovlašteniku dopušta određeno korištenje tuđom stvari bilo u interesu nekog zemljišta ili osobe.
Znači u samoj definiciji sluznosti govori se kako je to stvarno pravo.

Najam je ugovor kod kojega se najmoprimac obvezuje najmodavcu predati određenu stvar na uporabu, a ovaj mu se obvezuje za to plaćati određenu najamninu.

Najam je:
• konsenzualan
• dvostranoobvezan
• naplatan
• kauzalan ugovor

Kod najma imas obvezu najmoprimca i najmodavca... Obveza označava da se radi o obveznom pravu.

sad me ti zbunjujes...
u svakome pravnome sustavu postoji ograniceni broj stvarnih prava.
U rimskome su to vlasnistvu,superficies,emfiteuza,zalozno pravo i sluznosti?
Pa jeli superfcijes onda sluznost?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 18:26 
김정일

Superficies nije služnost, ja sam krivo procitao da me pitas koja je razlika izmedu služnosti i najma,pa sam objasnio razliku najam i služnost.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 19:04 
No life

aha dobro,inace evo pitanja koja se moraju znati da bi imali uopce sanse proc kod stanicic:

što je:
-stvar
-obveza
-pravo
-pravna činjenica
-pravni učinak
-pravni posao
-činidba
-civilno pravo
-idealni(alikvotni) dio
-volja
-pravna osnova
-protupravno stjecanje posjeda
-činjenica
-fikcija
-pravni posao
-ugovor
-kontrakt

od navedenih pojmova cete kod odgovaranja koristiti barem 5,6 za objasniti druge definicije i svaku rijec morate znati objasnit, i nemojte da vam se desi da ne znate neke osnovne stvari koje ja sad necu navoditi ovde (primjerice pasti jer ne znate tko je pretor i sta on radi ili u kojem je stoljecu nastao zakonik 12 ploca)

e, ako neko ima volje da zajedno odgovorimo ova pitanja ili, jos bolje, ima pitanja koja ona inace pita, nek mi se javi na pm pa se mozemo dogovorit da zajedno sastavimo nesto

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2008 19:40 
Forumaš

Superficies je nasljedivo i otuđivo pravo uživanja zgrade podignute na tuđem zemljištu uz platež godišnje daće. A razlika izmedju superficiesa i najma ti je ta da superficijar može prenosit svoje pravo poslovima inter vivos i mortis causa, osnovat na superficijesu kvaziuzufrukt i ostale služnosti, a najamnik te stvari nemoze.. :celebrate

I'm forever blowing bubbles. Pretty bubbles in the air. They fly so high. They reach the sky. And like my dreams. They fade and die. Fortunes allways hiding. Oh, I've looked everywhere. I'm forever blowing bubbles. Pretty bubbles in the air.
UNITED!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 srp 2008 15:47 
Veteran

je,ja sam sutra,trebaš doć sutra kod nje ispred u kabinet pa će ona reći kako dalje..

Ja stvarno ne kužim zašto vi toliko frke radite oko šarac.Danas sam išla slušati..Ženska predobro ispituje! Daje ti pitanje,daje ti papir da napišeš koncept,imaš vremena smislit odgovor..Ako nešto ne znaš,da ti par minuta da promisliš,pa čak i pokuša pomoći..A one gluposti koje ljudi pitali..

"Karakteristike obveznog odnosa?"
"blablabla.."
A što je to obvezni odnos?
.....

Ma daj,ono što su ljudi govorili i ja bi ih bacila!Kako netko može očekivati da prođe ako ne zna najosnovnije stvari,kao jamstvo ili nešto takvo?Što se mene tiče bila je baš fer i korektna.
Evo pitanja od danas :

Karakteristike obvezne činidbe,alternativne,generične činidbe,određene i neodređene
Jamstvo
Oporučno naslijeđivanje,oporuka,što je prije - oporuka ili zakon?
Obveza,što je to?
Compenasatio
Koji su inače načini gašenja obveze i koji su načini gašenja obveze ope exceptionis?
Što znači termin exceptio?(da to ne zna mislin da ga nikad ne bi pitala rimsko više :P)
Superficies
Naknada štete,vrste štete
Krivnja i vrste krivnje
Dosjelost
Cessio
Zajam,predmet zajma(evo tu je jedan lik fulao,tu moraš samo logiku primjeniti da znaš što je predmet zajma!)
Zastupanje
Sadržaj pravnog posla(negotia neccesari i sl)
Posjed
Rei vindicatio

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2008 08:32 
Veteran

ma da prošla,dobila 3! jučer je bila jako dobre volje,gotovo svi su prolazili..Pitala me posljedice nasljeđivanja,stipulaciju i djeljive i nedjeljive stvari..zajebala sam se samo na tome koje su tužbe za stipulaciju. nije bilo problem uopće! :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2008 12:07 
Aktivan

bila je super juce, ja sam cak zapela na 2. pitanju i ona mi ga je skoro odgovorila..... i na kraju sam dobila 2

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2008 18:37 
Aktivan

karabinjer89 je napisao/la:
Ljudi ma samo da vas pitam, ja odgovaram u ponediljak i čujem da će tada biti dosta ljudi i da, ona tada pita samo 2.pitanja, jedno iz stvarnog, jedno iz obveznog, po volji studenta... Pa me zanima jel to istina ili samo rekla-kazala :s

to ce najvjerojatnije bit tako..al ona te moze u svakom pitanju postavit milijun podpitanja..npr. ti izaberes pitanje pravne cinjenice i tu kad odgovaras moras spomenit da su medju dopustenim ljudskim radnjama najvazniji pravni poslovi..i onda te ona pita sta su pravni poslovi..i tako s tvog pitanja o pravnim poslovima mozes zavrsit na npr. mane volje..
istina je..bit ce prreeevise ljudi..
ne bi me cudilo da ovaj ispitni rok bude traja do iduceg petka :roll:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 srp 2008 12:02 
No life

pitanja koja su mi bila:
legisakcioni postupak
prestanak obveza
sta to znaci da je stvarno pravo vezano za stvar
pitanje po izboru-emfiteuza

ovo vazi samo za VECU OCJENU svi ostali su mogli birat po 2 pitanja po vlasititom izboru ali je prolaznost bila otprilike ista birali ili nebirali

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 srp 2008 20:14 
Početnik

Danas je ispitivala stvarno i obvezno.. uglavnom osnovne pojmove u sklopu toga.. šta je stvar, šta je činidba itd. ništa strašno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 srp 2008 01:38 
No life

annna je napisao/la:
ništa strašno,ali je dosta ljudi palo.između ostalih i ja.čujem da neki odgovaraju po dio gradiva.Da li je to moguće?Jel netko odgovarao na taj način?I kako i kada to završi?

to je moguce ako si polozila jedan kolokvij a drugi ne...bar bi bilo logicno jer ne znam bas da bi inace dala samo pola gradiva odgovarat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 srp 2008 10:56 
Aktivan

pazi, za proc kod stanicicke ti je presudno slusat njene ispite a ne iz cega si ucila.
Otiđi 4,5 puta slusat ispite i cut ces najcesca pitanja, cake, i sve sta ti treba za proc,mozda i kazes stogo pametno pa te samo na racun toga pusti da prođes(kao i mene).Ja sam samo jednom slusa ispit,odma dobio 2 i kad sam iduci put dosao odgovarat bez problema sam dobio 4.

Ako se bas zelis spremit prije izlaska kod nje, uzmi horvata, procitaj ga jednom i to je to.U horvatu ti je bolje objasnjeno nego u sarac, ali definicije mozes slobodno ucit po knjizi od sarac. Nisu lose napisane i skoro svaku definiciju profesorica stanicic prihvaca.Jedino mozda definiciju stvari ne voli bas,ali to je opet posebna prica koju ces sigurno cut kad budes slusala ispite.

Eto, puno srece, poslusaj me pa su ti sanse za prolaz relativno velike. :thumbsup

slazem se!! :thumbsup

stanicic ne voli definiciju stvari iz sarac (vecinu je bacila zbog te definicije, makar je 14.7. na ispitu izasla na hodniku uzela knjigu od sarac, svatila da je kolegica rekla tocnu definiciju, ali je nijie prihvatila i naravno bacila je :wh ,definicija vlasništva isto iz horvata, objasnjenje zasto stvarno pravo prati stvar i zasto su stvarna prava apsolutna, viciozni posjed i interdikti..ugl..treba ucit po Horvatu..puno je bolje objasnjeno makar je malo teze pisana al se brzo svati.. :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 srp 2008 03:00 
No life

pa cista matematika ili past 3,4 puta i dolazit zbog ponavljanja ispita u split ili odmah odslusat 2,3 puta ispit i izac jednom.

Nije bas lako u stanicic polozit, znam ja kako je to kao putnik vozit se svaki dan na ispite i nazad ali vjeruj mi da ce ti se isplatit sigurno. Ako se predomislis i izađes kod sarac onda ti je sasvim dovoljno knjigu dobro naucit,ako ne, onda poslusaj savjet pa makar morala i prenocit jednom u splitu. Sad ne znam odakle si ali ja sam vozio od pocetka 6. mjeseca svaka 2,3 dana 45 km do splita da bi odgovarao, slusao ispite i skupio pecate. Nije bas zabavno ali sta se mora, mora se...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 srp 2008 00:42 
Forumaš

pravnica_88 je napisao/la:
da al su neki i iz zagreba pa bas nije jednostavno tri cetri puta otici samo poslusat ispite...jer mozes naucit po horvatu i proci iz prve..sad cake i pitanja bi vi trebali reci koji to znate jer koliko mi je poznato zato ovaj forum i je napravljen...pozdrav

pitanja kod stanicicke:
1.sta je: kontrak, obveza, pravni posao, koja je razlika izmedju ugovora i kontrakta, posjed, vlasnistvo, kupoprodaja, najam, posudba, mandat, i svi ostali instituti, razlika izmedju obveznog i stvarnog prava, vrste stvari, cesija, mane volje, steta, i sve ostalo sta ti spada pod obvezno i stvarno... ja se vise nemogu sitit, neka me drugi nadopune.

I'm forever blowing bubbles. Pretty bubbles in the air. They fly so high. They reach the sky. And like my dreams. They fade and die. Fortunes allways hiding. Oh, I've looked everywhere. I'm forever blowing bubbles. Pretty bubbles in the air.
UNITED!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 srp 2008 18:11 
No life

kiki7 je napisao/la:
kiki7 je napisao/la:
Imam skriptu Rimskog prava od Horvata koja ima 104. stranice. Dobro je napisana (barem mislim tako). Treba li mi jos sta od literature? Da li je dovoljno tu skriptu naučiti i izaći kod Šarac? Hvala. :bow

NIJE!

nemoj ni pokusat izac s tom skriptom kod sarac

imas knjigu od sarac i nju nauci, to ti je jedini siguran nacin za proc kod nje
ako zelis ucit po toj skripti izađi kod stanicic.Ne znam kakve su ti onda sanse ali su znatno bolje nego kod sarac

Meni je problem doci do Splita buduci da zivim u Zadru, a nedavno sam presla na novi posao, da bi kupila tu knjigu. Ima li mozda ta knjiga od Sarac vec za kupiti u fotokopiraonici tj. da je vec kopirana?

pa kopiranu je imas sigurno samo sta ces opet morat do splita za uzet je

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 srp 2008 16:01 
Aktivan

kiki7 je napisao/la:
Nije problem uzeti knjigu iz fotokopiraonice jer mi oni to mogu poslati postom. Tako su mi poslali skriptu i iz PE. Jos imam samo jedno pitanje. Je li bi bilo dobro da koristim jos i rjecnik rimskog prava uz ovu literaturu? Hvala na informacijama. :s

ne treba ti rječnik, čak ni za više ocjene.
mali savjet: ako slučajno i kupiš kopiranu knjigu - NEMOJ SLUČAJNO da je ona vidi: dobit će živčani i 100% s i g u r n o padaš

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 kol 2008 16:32 
Veteran

kiki7 je napisao/la:
Amabilis je napisao/la:
kiki7 je napisao/la:
Nije problem uzeti knjigu iz fotokopiraonice jer mi oni to mogu poslati postom. Tako su mi poslali skriptu i iz PE. Jos imam samo jedno pitanje. Je li bi bilo dobro da koristim jos i rjecnik rimskog prava uz ovu literaturu? Hvala na informacijama. :s

slušaj,ako ti ne ide dobro latinski i ako neke stvari ne razumiješ dobro(tipa koje su koje tužbe),ja ti preporučam riječnik pravnih izraza od romca,pomoću nje sam ja učila rimsko i jako mi je pomoglo! i ja sam iz zadra,sretno ti bilo :)

Koliko ti je trebalo ucenja za Rim? Pitam jer ja radim, pa imam vremena samo vikendom i ovim ostalim danima od 16h pa nadalje. Hvala. :heart

a dosta vremena..mislin sve u svemu bar dva-tri tjedna ali s time da sam ja učila ono od jutra do mraka..al dobro možda ti brže učiš pa će ti trebati manje vremena nego meni :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 kol 2008 22:36 
Forumaš

zri** je napisao/la:
ako u sarac prijavim ispit u prvom dijelu roka.mogu li izaci onda bilo koji dan prvog roka ili bas taj dan kada sam prijavila?help

A izadjes taj dan koji si prijavila, al se mozes sa njom dogovorit da te pita drugi dan, fleksibilna je ona sta se toga tice.

UNITED!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 kol 2008 17:04 
Forumaš

ja sam prijavila 17. jel to prvi ili drugi ispitni rok?? i ako padnem jel mogu jos koji put izaci???

drugi ispitni rok... ako resnes nema popravka, osim ako ti ona ne kaze da mozes jos jedanput doc

UNITED!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 kol 2008 22:10 
Aktivan

ako si prijavila preko studomata još uvik moš prominit za neki datum u prvom djelu roka i zašto učiš iz horvata kad ti je šarackina knjiga lakša ,2 puta je pročitaj i sve će ti bit jasno šta ne bude to pročitaj po horvatu,a šta se tiče jel moš po horvatu odgovarat e to tebi nitko ne brani al prof š ti malo više voli svoje definicije i izraze nego što je normalno il dobro za nas...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 kol 2008 13:07 
Aktivan

Daj ljudi prestanite vise komplicirati sa tim knjigama. Ucite po Romcu ili Horvatu cilu knjigu od A do Z. Bitno je da sve naucite pa cete i proci. Gubite vrime raspravljajuci se po kojoj knjizi da a po kojoj ne uciti. Rimsko je Rimsko od davnina, pa krenite i prodite! :3

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 kol 2008 15:45 
Forumaš

RIMSKO PRIVATNO PRAVO Mirela Šarac Zdravko Lučić 2006.godina
eto iz te knjige uči ako misliš kod Šarac
koje komplikacije -.- jer ona je sad izdala novu knjigu koju navodno moraš imat čisto da vidi da si je kupila..
ako kod Staničić onda po Romcu..Horvatu ..štogod

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ruj 2008 22:10 
Forumaš

Muholovac je napisao/la:
sanja1210 je napisao/la:
zamolila bi drage kolege da jave kako je danas proslo kod prof. Stanicic.. jel jos uvijek vrijede ona dva pitanja i jel na ovom roku nesto bolje volje? hvaaalaa!! :grin:

a ovako, bilo nas je 10-ak. prije mene je bacila 6-7 ljudi na interdikte, jer su govorili definiciju po mireli. onda je mene pitala actio publiciana i spomenia san nesto iz romca i odma mi je dala +. Tako da ako odgovarate ucite ili po romcu ili po horvatu. ovo cetvero sta je iza mene bilo je odustalo. A sta se njezine volje tice, bila je dobro raspolozena, bar prema meni...

aha..ajde onda je dobro,vec se zna da se kod nje ne uci po saracki...ti si prosao? koliko ti je dala? cek sta ona ne pita samo obvezno i stvarno pravo..ako se ne varam interdikti spadaju u legisakcioni postupak....

interdikti su sredstva za zastitu posjeda... dala mi je dva, koliko ce mi dat XD

UNITED!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2008 02:40 
Aktivan

ivana....) je napisao/la:
triba ta knjiga da bi mogla dobiti ocjenu,ali netriba nista uciti iz nje

samo bih nešto tila reć pošto vidim da prije nije navedeno ; tu drugu knjigu treba kupit ne da bi prof zarađivala na nama ili jeR je to njoj šunilo ili jer se tako dobiva prolaz već iz razloga što ta knjiga ide u fond fakulteta p.s. i nemojte me sad svi iznapadat da branim prof jer je meni svejedno jel je triba ili netriba kupit već samo navodim točne rijeći profesorixe koje su meni rečene na neke moje upite

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2008 12:54 
Aktivan

plavuša s harvarda je napisao/la:
jel staničićka 9.9?I kakva je to šema odabira 2 pitanja?

upravo takva..
na proslom roku mogli smo birat dva pitanja kroz koja bi nas profesorica, naravno, propitala cijelu knjigu.. dodje na isto.. uci se sve.. al kao imas mogucnost izabrat dva pitanja.. tako je bilo.. i nadam se da ce tako i bit :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2008 18:18 
Forumaš

enigma je napisao/la:
sanja1210 je napisao/la:
je ona je 15..

A jebate, a ja učila po Šarac, jel ovo znači da se mogu pozdravit sa prolazom? :ucenje

Ne, al postoje velike sanse da ako stanicicka ne bude dobre volje da ces past.
Ja san odgovara 1.09. i nismo mogli sami birat pitanja... ona nam je postavljala. A sta se tice najosnovnijeg znanja, mos se pozdravit sa prolazom ako neznas bar neke detalje. Ja san joj npr. reka da se tradicijom stjecalo bonitarno vlasnistvo na res mancipi i to je nije bas pogodilo.. al kad san joj reka da se tradicijom na res nec mancipi stjecalo kviritsko vlasnistvo odma mi je dala +. Al dobro je kod nje sta mozes malo u sirinu ic. Recimo kod zajma san samo reka definiciju i presa san na kamate, nije joj smetalo. E i prije mene je svih pitala interdikte (bilo ih je 7), niko nije zna (govorili su definiciju iz sarac) pa tako da postoji velika sansa ako je neko prije tebe pa da ce tebi isto pitanje doc.

UNITED!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1577 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 40  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: