Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 24 sij 2021 04:23.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1667 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 42  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 24 ožu 2010 13:44 
Aktivan

1. grupa
hisorijsko pravo i pozitivno pravo
zbog čega su nastale federacije
hijerarhija u odnosim a nadređenosti i podređenosti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 ožu 2010 19:27 
Aktivan

akitainumiss je napisao/la:
Sashha izgleda jedina pise krivo.i ja isto znam iz prve ruke da je kontrolni uvjet za izac na kolokvij.danas sam u 11ipo bila na konzultacijama nije bilo Profesora al je bia asistent i reka je da cak ljudi koji nisu na onom poposu sta je za kontrolni mogu izac i ljudi koji su ponavljaci(to sam ja) i da mi je to uvjet da bi izasla na kolokvij.

meni je tako rekla profesorica....i onda nam je jos jednom rekla svima da su te kontrolne cisto radi nas samih i da i bez njih mozemo izaci na kolokvije !

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ožu 2010 20:43 
Početnik

ma znas sta ko ce to vise znat,ne znaju ni oni zasto postoje kontrolni a zasto kolokviji haha...a onda se mi moramo medusobno raspravljat..uzas...

grupa A1:
1.razlika izmedu historijskih i pozitivnih p.nauka(primjer za obe)
2.pravno - regulatorna funkcija drzave
3.sudstvo

A2:
1. konkretne i teorijske p.nauke(primjer za obe)
2.koja je razlika izmedu organizacije i drzave
3.i jnos nesto zaboravila sam

Ovo ti je krivo, pitanje jerazlika između države i drugih političkih subjekata!

A treće je profesionalni i neprofesionalni organi u državnim djelatnostima.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ožu 2010 20:53 
Aktivan

-metode
-razlika federalizma i decentralizacije
-razlika stranca i državljanina

jel ko bia danas na predavanju, zanima me je li žaklina šta diktirala odnosno jel bilo onih njenih slajdova koje triba znat za odg u nje?
i ako neko zna..mozemo li mi uopce birat kod koga cemo odgovarat? jer meni se sve cini da ne mozemo :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ožu 2010 22:07 
Forumaš

Diktirala je nešto, al nije puno. Ja mislin da nemožemo, jedino bi se možda moglo njoj poslat mail kad ona ispituje pa prijavit taj dan

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 tra 2010 15:46 
Aktivan

bog mozete mi rec sta je to ustavni zakon ....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 tra 2010 18:53 
Aktivan

Ustavni zakon je zakon koji uređuje prava koja proizlaze iz ustava, npr. članak 3., 14. i 15. Ustava RH govore o ljudskim pravima i pravima nacionalnih manjina, a onda Ustavni zakon o ljudskim pravima i pravima nacionalnih manjina (a to nije isto što i ustav), razrađuje detalje.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 tra 2010 12:34 
Sega mega kul forumaš bez života

beekeeper je napisao/la:
pozdrav svima!
molim kolege za pomoć ako nije problem. nisan baš u toku, a prijavila san teoriju za 23.4. e, i izvanredni san student. učin iz viskovićeve knjige, al bi tila sad sebi napravit jednu skračenu skripticu, tek tako da bolje upantin i ponovin gradivo. mislila san to radit po onin pitanjima iz nasciturusove skriptarnice, mislin da ih ima 250 (ispitna pitanja 2005-2009). šta vi mislite koliko mi se isplati to sastavljat i učit po tome? kolike su šanse da prof. pita ta pitanja' mislite li možda da mi je bolje sastavljat ona druga pitanja (ispitna pitanja profesora pokrovca)...ili postoje još neka pitanja po kojima studenti uče? upomoć!!
još jednom sorry šta skričen sa teme i šta nisan u toku! :)
puno vam fala!!
:D

Mislim da ti nije pametno skraćivat knjigu jer prof. je na predavanjima više puta naglasio kako treba znat cijelu knjigu za dovoljan i dobar a za vrlo dobar i odličan još neke dodatne knjige... Također, prof. je upoznat sa ovim skriptama iz fotokopirnice preko puta faxa i reka je da iz toga ne učimo jer to nije ono što on traži za ispit i vidi li on na ispitu da smo učili po tome ne gine nam pad... Zato, moj savjet ti je da ako možeš da naučiš cijelu knjigu od prof. Viskovića jer to ti je najsigurnija opcija za prolaz :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 tra 2010 10:22 
Forumaš

beekeeper je napisao/la:
ok, thanx!
ma nisam ni mislila učit nešto šta nema veze sa knjigom, znam da je večina profesora alergična na te skripte...nego san mislila eventualno odgovarat na ta pitanja po knjizi, nisan znala koliko se često ponavljaju ponavljaju, tek tako otprilike da znan kako izgleda to propitivanje... al fala puno! :))

to ti je uzaludan posal, kad sastaviš sva ta pitanja vidit ćeš da si zapravo skoro prepisala knjigu, a za toliko vrimena moš nešto iz knjige i naučit, zato ti je najpametnije olovku u ruke i podcrtavaj... :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 tra 2010 21:42 
Forumaš

hani je napisao/la:
pozdrav,

ja sam vanredna i samim time van cijele situacije :D moze li mi iko reci kakva su pravila za mene, imam li isto i pismeni i usmeni i sva ta cuda ili? nekako mi nije zgodno putovati sto put radi jednog ispita :koluta ocima:

sve ti je isto, osim šta ti netriba potpis i moš izać ispit prije nego ga odslušaš

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 tra 2010 12:24 
Forumaš

ljudi, vridi li još uvik da se sa ispita moš dignit u prvih 10 min, prije nego šta zapisuje ko je tu i uzet ispit? tnx :celebrate

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 tra 2010 14:53 
Početnik

naravno da da ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 tra 2010 22:06 
Početnik

čua sam da su bila ova pitanja:
1. načelo teritorijalnosti
2. izglasavanje pravnik akata i normi
3. djelatna sposobnost
4. socijalno pravo
5. podjela delikta

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2010 21:28 
Aktivan

evo ovako pokrovac je zapea u njemackoj .... .... ali se ne radujte jer vam je milan na ispitu , ja san danas pisala i bija nan je milan usmeni nan je tek u ponediljak kad se pokrovac vrati ... mi smo ga pitali moze li nas zaklina ispitat a on je reka da profesorica ne ispituje ovaj rok ... pitanja 1.politicko pravni nadzor ustavnih i pravnih odredama o pravima slobodama covjeka i gradanina ( to van je di je demokracija u drzavi)2.socijalno politicke teorije (marksisticka perspektiva ...3.pravna odredba pa odjelit dijelove norme,i klasifikacija prnormi po kriterijima koji su navedeni...4. pravna sigurnost...5.zašto za tumacenje noirmi nije bitna formalna obveznost .... ( na pocetkuargumenata faktica obveznost )

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2010 21:30 
Sega mega kul forumaš bez života

maria, kakav je asistent franić na ispitu? jel teško ispituje?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 tra 2010 10:30 
Aktivan

milan ti ne ispituje , on nije ni ovlasten za to bas nam je radi toga usmeni u ponediljak....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 tra 2010 19:08 
Forumaš

Danas:
1.Teo.pravne nauke
2. Podjela vlasti,vlast u demokraciji
3.Norme o normama
4.Cemu sluzi podjela normi po sadrzajnom kriteriju
5. Toma Akvinski

1. Što su to teorijske pravne nauke? Koja je funkcija teorijaskih pojmova o pravu i državi? Kakva je nauka teorija države i prava?
2. Objasnite pojam podjele vlasti i značenje podjele vlasti za demokraciju. Opišite jedan konkretan primjer podjele vlasti. U kakvom odnosu stoje pravna država i podjela vlasti?
3. Nabrojite i objasnite koje tri velike skupine proceduralnih pitanja reguliraju norme o normama! U kakvom su one odnosu s pravnim formalizmom?
4. Čemu služi svrstavanje pravnih normi prema kriteriju njihova sadržaja?
5. Kad živi Toma Akvinski i u čemu je njegov doprinos teoriji prava?

SRITNO ! :3

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 tra 2010 21:49 
Aktivan

pozdrav ljudi danas van je bija usmeni sad ne znan je li za sve ja san 20 pisala... prošlaaaaaaaaaaa san ..... njemu van je u biti najvaznije kako rjesite pismeni mene je u 2 misec radi lošeg pismenog bacija ..... a sad san ga solidno rjesila pita me : pravnu vrhovnost ,pojmovnu jurisprudenciju , iskljucenja od protupravnosti , kako se pravna vrhovnost mijenala tijekon povijesti .... inace nije bas bila neka velika prolaznost baren dok san ja bila , a pitanja koja ce vas zapast van je cisti rulet jer on to ima u kompjuteru pa mu vi sami kazete broj i ona van kaze pitanja koja su pod tim datumom bila .... eto sritno vam svima..... samo bez straha jer ako vidi da ga se bojite samo van je gore ......;))))))))))

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2010 12:51 
Forumaš

pitanja od petka:

1.u čemu se očituje trostruka vezanost prava za državu? kakvu ulogu u stvaranju prava imaju pravni znanstvenici?
2.koja pravna sredstva i ustanove služe postizanju pravne sigurnosti?
3.koje su osnovne vrste uredaba i zbog čega postoji opća tendencija normiranja putem uredaba? (btw di je odg na ovo u knjizi???)
4.što je to drž udar,a a što revolucija? u čemu je razčlika?
5. koja su 4 osnovna uzroka višeznačnosti pravnih normi?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 svi 2010 13:47 
Forumaš

tiruru je napisao/la:
Molim vas, možete pomoći! Postoji li osim knjige neka dobra skripta po kojoj se može pripremati ispit? Na kojem dijelu se baziraju pitanja tj. što je najbitnije (znam da je sve bitno) ali postoje li neka bazična pitanja?

postoji skripta ali nije dobro napisana, pola je krivo i puno bitnih stvari je izostavljeno.... najsigurnija ti je knjiga

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 svi 2010 13:51 
Forumaš

pamela07 je napisao/la:
. .mogu li ja spremit teoriju za mjesec dana?? je li to dovoljno vremena?? :ucenje

ovisi koliko učiš, neki i kazneno spreme za misec dana a neki nemogu ni soc. za 3 miseca tako da.....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 svi 2010 20:38 
Forumaš

studentica000 je napisao/la:
ichh je napisao/la:
Koliko otprilike teksta triba napisat za jedno pitanje kod Žakline, a koliko kod Pokrovca? Jel moguće prepisat?

a šta ti vridi i da prepišeš kad imaš usmeni,na kojem lako padneš bez obzira na ocjenu iz pismenog.

pises ono sta ti se trazi, nema tu koliko kod ovoga il onoga, koliko pitanje zahtjeva toliki je odgovor, a za prepisivanje i neznan bas da se neko usricija

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2010 14:44 
Aktivan

Kad je žaklina neznam, Bog postoji, vanzemaljci također, vidija san jednog prije misec dana na bilom brigu u Zadru, a smisao života je završiti pravni fakultet do 30. godine, posli toga to gubi smisao...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 svi 2010 17:28 
Forumaš

matejka je napisao/la:
Pravnica_st je napisao/la:
Ako naučiš kako triba, zar je bitno ko ispitiva?

da naravno da je bitno, jer je u nje prolaznost veća i za 50 posto ... a i sama spoznaja kod koga ćeš odgovarat ucini svoje..... a i kriteriji su različitit tako da....

Možda al ako imalo znaš o tome šta te pita - bar za prolaz, dobit ćeš tu 2-cu. :wink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 svi 2010 22:49 
Forumaš

Pravnica_st je napisao/la:
tiruru je napisao/la:
Pravnice, znači li to da prof. Pokrovac pomaže prilikom ispita ili samo šuti i čeka. Isto pitanje i za prof. Harašić. Pomažu li ili te obeshrabruju? Mislim da sam spreman za ispit, ali nikada ne znaš kakvog su raspoloženja!

Pa slažen se, ne znamo kakvog su raspoloženja :mrgreen: al ono ako znaš aj molin te ko će te bacit, a ne ono govorit ala ovakva je, onakva je, bacila me, a sve san zna yes yes... :mig:

da ako naucis SVE nece te bacit, al navedi mi jednog studenta ko je naucija svu materiju od 300 strana, uvik ti nesto promakne il neznas primjer il nesto, zaklina ima laksa pitanja i ne pila sa primjerima, a ako i neznas nesto il se nemos sitit pomoc ce ti, sto nije slucaj kod njega, to je cinjenica, uostalom postotak prolaznosti govori svoje.... :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 svi 2010 12:44 
Aktivan

Ljudi skoncentrirajte se na medunarodno privatno,medunarodno,one ljudove u povijesti teorije prava,na delelikt kulpu odgovornost i proc ce te i kod njega.ja sam muku mucila sa njom haha

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 lip 2010 21:16 
Forumaš

teo4 je napisao/la:
Koji dio više voli pitati Pokrovac? 1.dio i one Teorijske škole ??????

ne ispituje više po starom sistemu nego po pitanjima s tim da sam izabereš između 3 broja koja ti on da, uglavnom moraš znat i RAZUMIT sve jer ako neznaš primjenit to njemu ništa ne znaci a isto tako ne priznaje površne odgovore

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lip 2010 14:34 
Početnik

teo4 je napisao/la:
Koliko treba riješiti zadataka na pismenom za izaći na usmeni.

kod pokrovca čini mi se 2, a kod žakline 3

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 lip 2010 14:13 
Početnik

Niki je napisao/la:
pamela07 je napisao/la:
Niki je napisao/la:
tiruru je napisao/la:
Kako prof. Harašić ispituje?

Kada sam ja kod nje odg. listala bih ti knjigu i pitala ono na što stane... najviše me pitala kraj i sredinu knjige.... oko šest sedam pitanja... :)

Jel puno zahtijeva.mislim da definiciju potkrepljuješ raznoraznim primjerima,detalji itd!! ??? jesi ti prošla? :grin:

ne zahtijeva ti puno, mene uopće nije pilala, pitala je jednostavna pitanja npr. presuda,pravni lijek, pravni subjekti, nešto malo tumačenja, ne sjećam se više. Prošla sam :mrgreen:

kad si odgovarala?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 lip 2010 20:55 
Aktivan

Ja sam je riješila prošle godine, nisam pisala pismeni jer sam zakasnila na njega kada je bio Pokrovac. Zamolila ga da me ispita, ali kako on nije bio u HR, preusmjerio me Žaklini... i to je to....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 lip 2010 11:28 
Forumaš

Upravo san čula jednu DEZINFORMACIJU a glasi da kod Žakline nema usmenog, samo pismeni? Pošto nekako duboko sumnjan da je to tako, ima li ko ko može potvrdit? :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 lip 2010 19:23 
Početnik

ima i u žakline usmeni!!! nekad davno je znala samo upisat ocjenu iz pismenog ako bi ti bila čista, al je pokrovac naredia (koliko sam ja čula) da mora svakoga pitat tako da...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 lip 2010 19:23 
Aktivan

matejka je napisao/la:
ladesta je napisao/la:
mala_s_prava_00 je napisao/la:
ljudi, vridi li još uvik da se sa ispita moš dignit u prvih 10 min, prije nego šta zapisuje ko je tu i uzet ispit? tnx :celebrate

jel se ovo stvarno moze, sluzbeno? sta onda, ne zapise te da si pisa i ne pise ti se pad nego prijavis za drugi dio roka i izades jel?

nemoš izać u drugom dijelu roka ako nisi pa u prvom ,jedino u slućaju da uopće ne prijaviš prvi dio roka nego samo drugi, dakle ako si prijavija u prvom triba ti pad za izać u drugi dio

ma znan e, nego san mislila ako se vec mogu dignit u prvih 10 min koja je onda svrha toga? jel mogu izac neki drugi dan u prvom dijelu roka il to sluzi samo tome da ne moras sidit tamo ako nista ne znas ? :)

btw sutra je ispit u 12:00 u trici jel da?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2010 14:09 
Aktivan

ichh je napisao/la:
ladesta je napisao/la:
15. lipnja 2010.

1. da ti recenicu i onda-citirajte izricito navedene dijelove norme, klasificirajte normu
2. zasto drzava ima vrhovnu vlast
3. razlika izmedu prekoracenja ovlastenja i obicnog delikta
4. sto je to pravna grana, koje su pravne grane suvremenog prava i kako nastaju podgrane
5. zasto je danas razlika izmedu javnog i privatnog prava relativna

ako neko zna odgovorit neka napise, dobro bi doslo :)
i napisite pitanja koja budu ovih dana

A koliko traje ispit i kad je usmeni?

traje uru ipo a usmeni bude dva dana kasnije

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2010 14:55 
Forumaš

0123 je napisao/la:
jeli istina da ako mislis izac u drugi dio roka da si obavezan prijavit i prvi dio roka za teoriju taj trac kruzi faxom vec tj.dana pa me cisto zanima... ka neka sema ako nisi prijavia u prvi dio roka da nes ni moc prijavit u drugi dio.. zvuci glupo znam al na ovom faxu me nebi nista vise iznenadilo tako da bolje provjerit..aj pliz nek neko odg.ako je cuo za to.. pozz

nije istina, moš prijavit samo u drugi dio roka, al ako si već prijavija u prvi onda ti triba pad za izać u drugi, al ako si prijavija samo u drugi onda ništa, ne viruj glupostima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2010 15:00 
Forumaš

ladesta je napisao/la:
0123 je napisao/la:
jeli istina da ako mislis izac u drugi dio roka da si obavezan prijavit i prvi dio roka za teoriju taj trac kruzi faxom vec tj.dana pa me cisto zanima... ka neka sema ako nisi prijavia u prvi dio roka da nes ni moc prijavit u drugi dio.. zvuci glupo znam al na ovom faxu me nebi nista vise iznenadilo tako da bolje provjerit..aj pliz nek neko odg.ako je cuo za to.. pozz

zvuci glupo al istina je, reka je milan to u pon kad smo pisali ispit
bilo je ljudi koji su prijavili u prvom dijelu i onda su dosli u pon samo da im upise pad da mogu izac u drugom dijelu

to si možda nešto krivo svatila, to su biće oni koji su prijavili u prvi išli po pad da mogu izać i u drugi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2010 11:49 
Početnik

pitanja 18.6.2010

1. što su metode, i koje metode primjenjuje pravna znanost?
2. koje dvije vrste ovlasti su karakteristične za odnose nadređenosti i podređenosti?
3. koje su dvije osobine u pravnoj teoriji smatraju bitnima za prijelaz prostih običaja u običajno pravo?
4. zbog čega u pravnim teorijama postoje velika neslaganja o shvačanjima o pravu? što je to redukcionizam?
5. što je autonomno pravo? navedi i objasni bar 3 autonomna pravna sistema?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 lip 2010 13:49 
Aktivan

23.6.
- vrste uredbi
- pravni standardi
- teorijske pravne nauke
- ideološka moć države
- uzroci višeznačnosti pravnih normi

(i svako to pitanje ima podpitanje/a)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 lip 2010 19:39 
Početnik

mig je napisao/la:
pa dobro ljudi da li može netko napisat još koje pitanje sa ispita, usmeno ili pismeno????
please pomoći ćete.......

tnx

mene je profesor na usmenom pita šta je to siloglizam tj. deduktivno zaključivanje i pravne fikcije

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 lip 2010 20:54 
Početnik

djelatna sposobnost i hugo grotius,,,, aksiološko zaključivanje, dispozitivne norme i gurvitch to su neka od pitanja na usmenom danas,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ta sam čuja ostala neznam

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1667 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 42  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: