Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 25 sij 2021 07:58.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1667 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 15 ruj 2008 16:35 
Veteran

pa da,nije bilo jako teško uopće,žao mi je što nisam bar još jednom stigla sve pročitati,mogla bi sve napisati..svako pitanje mi je golicalo pamćenje toliko jako,ali opet ne dovoljno da se mogu sjetiti konkretnog odgovora.napisala sam dobro teritorijalno načelo,sve što piše u knjizi,o djelatnoj sposobnosti sam isto napisala puno,samo što sam navela radnu sposobnost kao oblik dj. sposobnosti umjesto roditeljske..a ovo ostalo nisam se nikako mogla sjetiti.i nisam skužila pitanje sa deliktima.kako se klasificiraju pravni delikti? misli li se na različita shvaćanja delikta i odgovornosti,ili ovo što piše na kraju knjige kad se govori o krivičnom pravu,pa se navode delikti protiv tijela i to..(sad mi je knjiga pri ruci,kad sam pisala nisam znala ništa od toga :mrgreen: )

I još jedno pitanje..kod njega je malo drukčije nego kod žakline,jel?imaš šanse za prolaz bez obzira kako napisao pismeni?neće se noćas spavati...a trenutno sam vrrlo :tired :tired :tired :tired :tired :tired :tired :ucenje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2008 18:04 
Početnik

Što se tiče usmenog nakon pismenog, ja ga nisam imala. Dobro sam napisala i nije me pitao. A nekad bude usmenog, nekad ne. Kada ga bude, može se lako pasti bez obzira na prolaz na pismenom.

A što se tiče tih pitanja, ja sam ih imala najmanje 150, ali sada stvarno nemam vrimena stavljat ih na net, žao mi je.
Neka pitanja su bila odgovorena, neka čak i ispravljena od profesora i ocjenjena. Uglavnom sa dva točna mogli bi prispjeti na usmeni, sa 3 sigurno.
I jako je bitno da na pitanja točno i decidirano odgovarate. Kada sam gledala odgovore, neke je prekrižio uz napomenu da nije pitao npr. objašnjenje čitave škole nego samo određenog predstavnika.

I na usmenom, ne znam što da vam kažem, ja nisam morala na njega, ali sam išla slušati par puta, i učinio mi se korektan, nekad malo podcjenjivački raspoložen ali ako znaš proći ćeš.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2008 19:02 
Početnik

ljudi, obavezno vam na usmenom pita međunarodno privatno pravo.

i ako ne znate pravne osobe ne nadajte se prolasku!

ivana....) je napisao/la:
i učinio mi se korektan, nekad malo podcjenjivački raspoložen ali ako znaš proći ćeš.

tila sam ga tuć kako se pokvareno smješka ako nešto ne znaš :rambo

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2008 19:51 
No life

mala maja je napisao/la:
hm...bila danas u kopirnici, nema nikakvih pitanja... ko ima pitanja neka mi posalje pa cu stavit na net il napisite odma za ovu temu jer je hitno, ima se jos samo jedan rok a vrime prolazi :thumbsdown inače, današnja pitanja :
1. socijalno pravo u vidu prava.
2. klasifikacija pravnih delikata.
3. što je to djelatna sposobnost? podvrste?
4. što je to načelo teritorijalnosti u pravu i što mu je suprotno?
5. što znate o objavljivanju pravnih normi?

ako itko zna gdje se nalazi odgovor za 5. pitanje napišite. pitanja sve u svemu nisu teška, šteta šta se nije više učilo :scared
pomozite ljudi, svaka je informacija bitna :3

a u $%/$/&*?!!, koliko su u toj kopirnici smotani,
imaju oni ta pitanja, samo sta kao nisu bas puno prodavana, pa ne znaju svi koji rade tamo za njih.
Da ti znas koliko toga oni imaju a da sami ne znaju.
Trebas inzistirat, govorit im da imaju to i da znas da imaju i da potraze,pa mozda dobijes.

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2008 09:04 
Početnik

Amabilis je napisao/la:
nego,ima li netko odgovor na ovo pitanje - kako se klasificiraju pravni delikti? malo me zbunjuje ovo pitanje jer ne znan da li se to odnosi na delikte općenito ili na delikte u krivičnom pravu..? :wtf billo mi je pitanje na ispitu pa zato..

kazneni delikti i međunarodni delikti, prekršajni ili upravni delikti, građanski delikti i radni delikti.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2008 14:09 
Veteran

hvala bogu na dekanskom!

ugla napisala sam sva pitanja,nije bilo teško,sutra mi je usmeni pa ćemo vidit što on kaže na sve to.pitanja :

dispozitivne pravne norme i koju slobodu one daju pojedincima.
pojmovi ukidanja,obaranja i poništavanja pravnog akta,da li je nezakonit akt važeš i kada je akt nezakonit.
što je presuda i koji su njeni djelovi
funkcije kažnjavanja i kako se međusobno odnose(ne kužim ovaj drugi dio?)
zašto je pogodnije aktova da budu pisani

meni nije bio neki problem..danas je asisten potirao jednog kolegu jer je navodno prepisivao..(dogodilo se da mu je knjiga ispod klupe ali KUNE SE da nije prepisivao!)

p.s. upravo sam provjerila svoje odgovore,i svi su mi točni,do riječi! niti jedna kriva riječ,nisam bila preopširna..sve sam više manje točno napisala!sad kad mi kaže da sam falila jednu riječ pa da mi je sve krivo :S sad učiti oblike tumačenja pravnih normi,to nisam takla! :scared :ucenje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2009 15:40 
Sega mega kul forumaš bez života

Pa čekajte da nitko nije mogao napisat pitanja koja su bila na ispitima sad u drugom mjesecu?
Pitanja se često ponavljaju tj cijeli ispiti uglavnom vrte 5-6 grupa pitanja i uvijek se ponove u drugom dijelu roka.
Meni je u 12 mjesecu bio isti ispit ko u devetom, ali mi nije puno pomoglo jer sam tek poslije shvatila..
a kod pokrovca na usmenom također ista pitanja ugl međunarodno javno, privatno, razlika općenito između javnog i privatnog, zastupanje,ukazi, nehat nehaj kako već....pa dajte nek netko ko je iziša na ispit napiše kakva su bila pitanja..plizzz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ožu 2009 21:37 
No life

player_777 je napisao/la:
ključ života je napisao/la:
Za Žaklinu nisam sigurna da će biti u 4 mj. iz razloga što ekipa spominje da ona odlazi kao ispitivač na višu. Ponavljam opet, valja provjeriti nekako da ne bi bilo rekla, kazala.

danas pokrovac na satu kaze da ce mozda doc neki novi prof. / ispitivaci .... i ko da je bolje rjesit teoriju sta prije nego ostavljat za kasnije jer ne znamo sta ti novi traze, kriterije ocjenjivanja i sl...u tome stilu nesto... neznan sad tocno..

tako da, mozda je to to, zaklina ide , neko drugi dolazi :scared ... al ne uzimajte ovaj moj zakljucak previse ozbiljno, mozda ispadne nesto skroz trece :mrgreen:

ma najvjerojatnije ce ti bit tako da pokrovac zbog njemacke nece imat vise vremena za ispitivat pa ce dovest nekog 3. za to.
Ali ako je to tako, nema straha, svi profesori koji predaju teoriju na hrvatskim fakultetima imaju nize kriterije od bivseg dream teama viskovic-pokrovac

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 tra 2009 19:18 
Početnik

aurora je napisao/la:
Možete li mi itko objasniti razliku između međunarodnog privatnog i međunarodnog javnog prava? PRIMJER :please:

Međunarodno javno pravo regulira odnose između država, pravila MJP nalaze se u međunarodnim ugovorima, međunarodnim običajima, općim pravilima međunarodnog prava... Recimo, MJP zabranjuje genocid i ako država to počini nastaje po MJP međunarodna odgovornost te države .
Međarodno privatno pravo je jedna od unutrašnjih pravnih grana države (kao i građansko pravo , kazneno pravo, ustavno pravo...), i njime se reguliraju privatnopravni odnosi (npr obiteljski, građanski odnosi) ali samo oni koji imaju u sebi element inozemnosti(međunarodni element). recimo, dvije hrvatske firme sklope kupoprodajni ugovor kojim jedna drugoj proda npr stojeve - to jest privatnopravni odnos (građanski) ali nema element inozemnost. Ako recimo hrvatska firma kupuje od talijanske firme stojeve onda je to pp odnos sa elementom inozemnosti jer je jedna od stranka tog ugovora stranac. ili jos jedan primjer : talijan prodaje Hrvatu svoju kuću koja se nalazi u Njemačkoj - tu je EI i objekt ugovora (nekretnina). Na te situacije se primjenju pravila MPP- a.
Dakle, MJP je pravno područje a MPP je pravna grana.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 tra 2009 16:56 
Forumaš

mala_s_prava_00 je napisao/la:
po'ed mučin se s ovon teorijon, a sta se tice države iman par sitinica koje nemogu nać u knjizi pa bi bila jaako zahvalna kad bi mi neko reka odg.na ta pitanja ili bar di su u knjizi... :s
1. glavne potrebe zbog kojih su stvorene federacije?
2. izraz "narod" objasnit u razl. oblicima dekoracije.
p.s. ima li neko neki savjet kako proć? naravno, osin da se streba 24 h dnevno... :roll:
može li se u tjedan danan naučit bar za dovoljno? :scared
tnx

1. drugi dio na 61. stranice.
2. drugi dio 65. stranice
ovo si sama odgovorila, tjedan dana definitivno nije dovoljno, ni da štrebaš cili dan, osim ako ti nemaš nevjerojatnu sreću...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 tra 2009 15:12 
Forumaš

bravo... :thumbsup od 10 strana piotanja koja iman doma i iz kojih učin, od svega ovoga ima samo škola egzegeze! :blackeye ako se neko snalazi bolje od mene u onoj odvratnoj knjizi neka mi kaze di se nalazi odg na ovo zadnje pitanje? :trio: :trio: :ucenje
mislite li da ce sutra bit istina pitanja ili ova nece bit bas zato sta su danas bila...?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 tra 2009 17:11 
Sega mega kul forumaš bez života

ja san odgovorila na vladu, državljanstvo i sudsko pravo..normat tumacenje nisan i pravnje radnje nisan...mozak mi bloka..al ne nadan se prolasku jer i zaklina nekad zahebava s pismenima..moja prija je na sve točno odgovorila i bilo joj je izmedu 1 i 2...a neman pojma...vidit cu u pon..sta ce bit...ma bolje meni ucit gp i kp nego ovu teoriju vise..grrr

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2009 11:45 
Ona koja je donila porto

da i meni su ta pitanja bila ocajna, i stavrno se nisam mogla niceg sitit, uf, ma neam srice i gotovo, dok je ovA druga grupa stvarno bila bip dim...

a mala, znalo ti je bit ovo pitanje zbog cega se u razvijenim pravnim sustavima zabranjene radnje ne smatraju protupravnim...

kod ovih specificnih funkcija nikad nije bilo ovo pitanje vec je skoro pa uvijek pravno-regulatorna funkcija....
a i ovi elementi demokracije , nekako uvik su tu svojstva moderne drzave, pa se ti sad misli....

ma na njih :tenk

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 svi 2009 13:26 
Forumaš

je, pismeni je kod oboje, ALI primjeti pitanja koja su bila sad u 4. od pokrovca pa ih usporedi sa banalnim pitanjima na ZAOKRUŽIVANJE koja daje žaklina... :mig: ona da 8 pitanja od toga 4 moraju bit točna za usmeni, s time da nekad zna niti ne ispitivat usmeno ako imas čistu ocjenu na pismenom (bilo to 2 ili 5)... e pa razlika je velika između njih dvoje, dakle! :celebrate a ako je ona stvarno u 6. mislin da to znači da je samo u 6. a ne u 7.! ima li neko sigurnu informaciju u vezi toga??? mislila sam ostavit teoriju za 7., a rim u 6. ali ako je žaklina stvarno u 6. onda bi mogla provat i teoriju... :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 svi 2009 18:38 
Početnik

player_777 je napisao/la:
pojasnite mi malo... razumljivo je zasto su svi happy kad cuju da je zaklina... ali nije mi jasno, pa opet se mora posteno namucit i naucit za proc PISMENI dio ....jel tako??? kod jednog i drugog prof. se pise najprije pismeno ?? :ajme

i kako ide sistem, ako je zaklina na roku u 6. misecu, znaci li to da je ona kroz citavi ljetni ispitni rok (znaci od 15.6 do 15.7),ili se za sedmi misec ne zna... ?? :ajme

to što je žaklina, meni je odma psihički lakše.. imam onda i volju počet učit, jer znam da neće biti zafrkancije oću proć ili ne!
ona ipak da pitanja koja su puno lakša nego od pokrovca..
svima sritno s učenjem..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2009 09:44 
No life

ladyvix je napisao/la:
uff..mislila sam odgovarat 23..al mi je to prerano, pogotovo kad mi kazes sad da propituje sve usmeno..ccc prijavila za 30.6. nadam se da je isto zaklina.. btw jel se jos kome raspada ova knjiga? pola strana mi ispalo, a nije sigurno od prevelike upotrebe :mrgreen:

:thumbsup
najnekvalitetnija knjiga koju sam ikad kupio, ali budi sretna sta je imas, pokrovac vec pise novu knjigu prema kojoj ce viskoviceva moc jedino proc kao uvod ili kratki sadrzaj

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2009 10:43 
Forumaš

tsk je napisao/la:
što znači objektivno pravo za razliku od subjektivnog prava?

pravo kao skup normi, pravni sistem - ponekad se zove još objektivno pravo, od čega se razlikuje subjektivno pravo ili pravno ovlaštenje koje proizlazi iz pravne norme.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 lip 2009 22:22 
Forumaš

nika je napisao/la:
mig je napisao/la:
KSCHI je napisao/la:
Današnja (18. VI.2009.) pitanja sa pismenog:

1. Što je stvarna nadležnost? Daj dva primjera.
2. Što su materijalni izvori prava?
3. Navedi načela uklanjanja antinomija u pravu.
4. Čl. 95 Kaznenog zakona: "Tko ubije drugoga iz nehata, biti će kažnjen kaznom zatvora od 6 mjeseci do 5 godina."
a) Citiraj dijelove pravne norme koji se nalaze u ovoj pravnoj odredbi
b) Definiraj ovu pravnu odredbu kroz sve kategorizacije pravnih normi
5. Tko je autor čiste teorije prava? Koje su glavne teze te teorije?

Prva tri pitanja nose 1 bod, 4 i 5 nose po dva boda, a za pristup usmenom ispitu treba imati minimalno 4 boda.

Rezultati bi trebali biti 23. u 9.00...

hvala ti puno

nek mi neko odg. na. molim vas

pa to ti je ono:kakva je
-prema subjektima koji ih stvaraju
-prema drž. djelatnostima i organima koji stvaraju državne norme
-prema određenosti adresata.......
...........

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2009 13:20 
Forumaš

ja sam se bazirala na to sta si ti gore napisala da jos nije bilo... a sad kad prolistan skriptu koju sam ja pisala možda još: iskazi, kriteriji razlikovanja moralnih i pravnih normi, sloboda (na zapadu), trostruka vezanost prava za drž, norme o normana, dijelovi pravne norme, delikt, krivnja, pravne praznine, tipovi tumačenja! mislin da je to sve... ako je nešto od ovoga bilo u ovome roku sorry, nisan baš temeljno pregledala pitanja jer nisan ni planirala sad ovo izlazit ali kad vidin da je ovako lako... :wtf sad mene muči bili prijavila za 30.6. ,a prijavila san irim a neznan jel on uopće tad, bilo je neke odgode, a i potrošila sam jedan rok na teoriju u 4. iskupila se sa ispita... :scared imaš neki savjet?? :bow :roll:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2009 13:54 
Forumaš

dobro si napisala, jedino norme o normama, to ti je pitanje vec bilo.. al tako san nekako i ja racunala, jos zloupotreba pr.ovlastenja,.obicajno pravo..a garant ce bit neko tumacenje..jedno pitanje je uvik iz teorija o pravu tako da san to naucila dobro, ah ako bude srice, bude..prvi put mi je da izlazim, a ova pitanja od prije par dana mi ne izgledaju tako strasna..
na tvom mistu bi izasla, ko zna kakva ce pokrovac pitanja stavit u sedmi,a i ovi rim ti nije siguran,neke odgode koliko cujem tj.citam po forumu..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2009 10:22 
Ona koja je donila porto

a jbg... izac cu 10.7. pa ako padnen da mogu opet 15. ili 17. 7. :cheers a vama svima sretno koji ste prijavili za idući tjedan... :cheers i napišite pitanja koja su bila... i ako neko sazna jeli (slučajno) žaklina i u 7.mj neka javi... :bow

kako mislis izac 10., pa onda opet 15. il 17.?

meni se po ovom svemu nekkao cini da pokrovca nece ni biti, ali nikad neznas....

dalje, za onog decka, po logici stvari ko ti je na pismenom taj ti je i na usmenom....

sistematizacija, a bude je... nauci....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2009 08:01 
Početnik

4. Čl. 95 Kaznenog zakona: "Tko ubije drugoga iz nehata, biti će kažnjen kaznom zatvora od 6 mjeseci do 5 godina."

to je pitanje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2009 09:28 
Forumaš

a) Tko ubije drugoga iz nehata =delikt
biti će kažnjen kaznom zatvora od 6 mjeseci do 5 godina =sankcija

b) drzavna norma, zakonodavna, opca, generalna, krivicna i stroga

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 srp 2009 15:29 
Forumaš

Bila sam ja jutros, pismeni sam napisala tocno tri pitanja, jedno nisam uopce, i jedno 1/3, bar je tako napisa :mrgreen: , a usmeno nisam znala odgovorit na pitanje o utvrdivanju pravnih normi i kazuisticko tumacenje pa cu izac opet desetog. Ostala sam slusat ispit, ova sam pitanja zapamtila: nehat, medjunarodno privatno pravo, ugovor, sistematsko tumacenje, tehnicke pravne praznine, prestanak vazenja opcih normi, dispozitivne pravne norme, na koje se nacine humanizira mod. krivicno pravo, postupovna nacela, autenticno tumacenje def.i koliko cesto dolazi do njega, pravni standardi, cemu sluzi znanstveni pr.sistem, zbog cega su norme viseznacne, ciljno tumacenje..
Teorije o pravu pita one koji ce za odgovarat za tri, danas su bila pitanja hugo grotius, teorija slobodnog prava i pojmovna jurisprudencija, gurvitch..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 srp 2009 14:13 
Forumaš

nika je napisao/la:
1.Koji su elementi strukture pravne norme izričito navedeni u slijedećoj pravnoj odredbi:"Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada izmđu dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada.(čl. 42, st. 1 Zakona o radu).
Citirajte izričito navedene elemente

moze mi neko navesti te izricito navedene elemente. i jos nesto. koje su podjele prava (4) i jos

Postovi: 34 4. Čl. 95 Kaznenog zakona: "Tko ubije drugoga iz nehata, biti će kažnjen kaznom zatvora od 6 mjeseci do 5 godina."

di ovo pod b mogu naci u knjizi?

hvala unaprijed

Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada izmđu dva radna odnosa duži od osam dana = hipoteza
stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada = trazenje
174. strana u knjizi ovo pod b

josipa je napisao/la:
eej ljudi jedno pitanje... možemo li mi izać u drugom dijelu roka, ako ispit nismo prijavljivali nikako u prvom... neki me uvjeravaju da je nemoguće (mada meni to nema logike) pa eto da provjerim... hvala

naravno da mozes

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 srp 2009 15:18 
Forumaš

adriana7 je napisao/la:
Jel mi može neko reć di da potražim odgovor što su to pravni standardi?Nemogu to nigdi nać :wtf

248.strana, 251.strana , 220 strana-primjer

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 srp 2009 13:58 
Forumaš

molila bi sve koji znaju i imaju volje da pomognu... teoriju nisan ni otvorila od 4.miseca, u čet mi je ispit pa vi koji se bolje snalazite u ovoj knjizi, zanima me na kojin str. se nalaze odg na ova pitanja:
1. 1.Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada.
odi me u biti zanima princip po kojem se ovo rješava....

2.nabrojite i objasnite razloge zbog kojih se u razvijenim pravnim sustavima zabranjene radnje ne smatraju protupravnim radnjama i za njih se pravno ne odgovara

3. nabrojite specifične funkcije državnopravnog poretka i objasnite funkciju koja služi postizanju pravednosti i dobrom životu pripadnika zajednice

4.nabrojite elemente koji se danas smatraju nužnim da bi se neka država smatrala demokratskom i objasnite jedan od tih elemenata

5.iz zadanog teksta prepoznati koji argument se moze primjeniti, te ga objasnit

6. Razlika između zloupotrebe prava i običnog delikta.

7. Zašto kažemo da su pojmovi javnog i privatnog prava relativni?

stvarno neman vrimena, znaima me samo di se nalazi u knjizi....pa fala onome ko će bit dobar i odg mi... :cerek: :celebrate

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 srp 2009 16:42 
Ona koja je donila porto

zna li neko nešto od onih mojih pitanja????????? :( :please:

1. to ti je pravna norma... hipoteza i trazenje, mislim da je trazenje izricito izrazeno...., kategorizacija ti je vrsta pravne norma... str.172.

2. slucaj, zabluda, visa sila, krajnja nuzda, nuzna obrana, cinjenje stete uz pristanak ostecene osobe, str. 164.

3.napadacko-obrambena, ugnjetavacko izrabljivacka, upravljanje radovima, zastita drustvenog mirai sigurnosti, pravednost i dobar zivot pripadnika zajednice, pravno-regulatorna funkcija..... str. 35, 36,37, 38.

4.elementi demokracije....politicka kulotura, materjalna neugrozenost gradjana, demokratska pravila-temeljne slobode, politicki pluralizam, sloboda medija, izbornost i smjenjivost vlasti, zakonitost, ustavnost, javnost rada, politicka i pravna odgovornost, podjela vlasti...str.71, 72, 74, 76.

5.delikt je neizvrsenje obveze a zloupotreba pretjerano koristenej ovlastenja, radnja koja nije zabranjena, ali se odvija neispravno, pretjerano i bezobzirno, str. 219.

6.taj odgovor ces nac na str. 287, javno i privatno pravo....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 srp 2009 12:38 
김정일

jase je napisao/la:
Gost je napisao/la:
:please: ALO???? IMA LI KOGA DA ODGOVORI!! plava knjiga iz ' :please: 95 može li???

Neznam kakva je to plava knjiga. :roll:
Mi smo ovu godinu ucili iz bijelo crvene knjige prof. Viskovića iz 2001. god. :thumbsup

I kolegica jase vam je poslala popis svih ispitnih pitanja u razdoblju 2005-2009
http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... nload.html

:welcome

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 kol 2009 13:35 
Forumaš

brane je napisao/la:
Ljudi, koja je funkcija pravnih standarda...
Znam šta su oni...najapstraktniji izrazi kao poštenje, savjetnost, zloupotreba...

Ali koja je njihova funkcija?

opisano ti je na 251.stranici i imas dva primjera paznje u voznji (nije ista pri normalnim uvjetima i pri nocnoj voznji, magli i sl) i odgoja (nisu sposobnosti sve djece iste i nemaju svi roditelji iste materijalne i kulturne uvjete);odnosno funkcija pravnih standarda je da daju slobodu adresatima da sami daju konkretna znacenja koja najbolje odgovaraju posebnostima situacija u kojima se nalaze, odnosno prilagodavanje pravne norme razlicitim i za normotvorca nepredvidljivim aktualnim interesima i ciljevima drustva

josipa je napisao/la:
mogu li ja izać na ispit 8og iako sam ga prijavila 14-og???????????

da

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2009 20:57 
Forumaš

no name je napisao/la:
pingpongloptica* je napisao/la:
malo sam glupa, al molila bih

kojim se politickim pravnim mehanizmima ostvaruju i stite temeljne ljudske slobode i prava?

Postojanje političkog pluralizma- slobodnog djelovanja svih političkih stranaka koje poštuju demokratska pravila, postojanje slobodnih medija informiranja, izbornost i smjenjivost najviših organa vlasti, zakonitost djelovanja službenih osoba, podjela vlasti, javnost rada, politička i pravna odgovornost! Ako to neznaš, nemoj ni izlazit!

a di je to u knjizi?

72.strana / elementi demokracije

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2009 17:04 
Ona koja je donila porto

jase je napisao/la:
Koja je razlika između postupka u jednodomnim i dvodomnim parlamentima? :sossos:

mislili pod time razliku u zakonodavnom postupku ili u nekom drugom :wtf

u zakonodavnom

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2009 19:31 
Početnik

''Pri odlučivanju o poslovno i osobno uvjetovanom otkazu, poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa,starosti i obvezama uzdržavanja koja terete zaposlenika''
a- Koji su elementi strukture pravne norme u cijelosti ili djelomice izričito navedeni u ovoj pravnoj odredbi? citirajte izričito navedene elemente.
b- Klasificirajte pravnu normu čiji su elementi ovdje navedeni prema svim kriterijima klasificiranja pravnih normi.

sad me zanima ovo pod a. jeli treba odrediti samo hipotezu i traženje ili i subjekt i objekt?
zna li ko ovo riješiti?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ruj 2009 00:57 
Aktivan

ladyvix je napisao/la:
ja sam tu odredila hipotezu i trazenje i bilo mi je tocno! mislim da subj/obj ne treba..

slažem se sa ladyvix, prvi dio je hipotenuza- situacija, a drugi dio traženje.... :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 ruj 2009 11:55 
Aktivan

mig je napisao/la:
Niki je napisao/la:
sunce je napisao/la:
jel zna iko današnja pitanja?

1. pravna odredba...
2. razlika između zloupotrebe prava i delikta
3. Što je pravna grana i vrste? Što su pravne podgrane?
4. Razlika između javnog i privatnog prava?
5. Vrhovnost države u suvremenom svijetu

odgovor na drugo pitanje??????

Zloupotreba prava je jedna posebna vrsta delikta. Dok se običan delikt sastoji od neizvršenja pravne obveze iz traženja pravne norme, tj. od izvršenja radnje koja je kao takva zabranjena (npr. ubojstvo, neplaćanje poreza), zloupotreba se sastoji od pretjeranog vršenja pravnog ovlaštenja, tj. od radnje koja nije zabranjena, ali se odvija neispravno, pretjerano i bezobzirno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 ruj 2009 20:37 
Aktivan

'Pri odlučivanju o poslovno i osobno uvjetovanom otkazu,- HIPOTEZA poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa,starosti i obvezama uzdržavanja koja terete zaposlenika''-TRAŽENJE
a-
Ne tribaš subjekt, objekt!!! Kad ti je neka norma izrečena od nekog sudskog organa, npr. zbog remečenja javnog reda i mira, blla bla određuje mu se kazna od ........! Onda ti je tu određenje delikta i sankcija!

Pod B: ti je ono : prema teritorijalnoj nadležnosti- GENERALNA, prema određenosti adresata- opća, itd!!!

Nek me netko ispravi ako sam nešto falio!
:happpppppy

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lis 2009 10:09 
Početnik

nakon pismenog ispita iz teorije na red je danas doša usmeni...pismeni nažalost nisam položia a od ovih koji su dobili jedva dva prof. Pokrovac je izvlačia odgovore na najbanalnija pitanja tipa nehat,naravno za ocjenu dva...mene i ostalu ekipu jediničara je pozva unutra i pružia nam jednaku priliku kao onima koji su dobili 2 i više...zaključak je taj da sve priče o navodnoj STROGOĆI i SAMOVOLJI profesora na usmenom dijelu padaju u vodu jer se ja osbno nisam zatekao u boljoj atmosferi usmenog ispita na prvoj godini! :sok: NAPOMENA: i nakon usmenog,NISAM proša tako da se nisam poveo pisanjem ovoga posta srećom nakon prolaza za razliku od ostalih ljudi koji svoj pad okrivljuju isključivo profesora a ne svoje "znanje"
Ljudi učite i ne slušajte priče po faxu! Ja znam da to odsad više neću... :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 lis 2009 23:20 
Početnik

pitanja usmeni kod pokrovca- najcesce- zastara, jedno pitanje iz 4 cjeline pogotovo ako nije bilo u testu-to pod obavezno, dispozitivne pravne norme, pravna tumacenja, vecinom je sa kraja knjige usmeni, pravomocnost, nacela zakonitosti,krivnja....ako se sta jos sijetim javim... uglavnom je ugodan pustite price. mozda nekoga uvati na zub al ja kad god sam bila bio je ok.... mozda malo provocira nekad al nista strasno...navikite se... i get over it-ako bas vas mrzi vjerujte znat cete... za znanje uvijek pusti osim kazem ak ste mu se zamjerili...ja prosla, pa ako se sta sijetim jos javim...pozdrav svima i sretno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 stu 2009 08:48 
Početnik

Ekipa može pitanjce? koliko mi treba za naučit teoriju i mogu li koje cjeline izbacit a koje dobro treba naučit??

pozdrav, od nekog ko uči zadnji čas, hvala unaprijed :tired

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 stu 2009 15:22 
Aktivan

jedino što možeš izbacit je ona zadnja lekcija o ekologiji. sve ostalo moraš naučit. knjiga od prof. Visković ti je dovoljna za 2 i 3, a za veće ocijene ti je potrebna i dodatna literatura.
Ovako nam je rekao prof. na zadnjem ispitu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1667 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: