Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 23 stu 2017 06:38.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1129 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 pro 2005 00:46 
김정일

prof. dr. sc. Nikša Nikolić
Mr. sc. Zoran Šinković

S K R I P T A R N I C A

Službene stranice katedre:
http://www.pravst.hr/kolegiji.php?p=127

LITERATURA (09./10.):
1. Božidar Jelčić, Lončarić Horvat, Šimović, Arbutina, Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2002. (str. 344.-348., 405.-418.)
2. Božidar Jelčić, Lončarić Horvat, Šimović, Arbutina, Mijatović, Hrvatski fiskalni sustav, Narodne novine, Zagreb, 2004. (str. 40.-47., 49.-53., 66.-78., 94.-112., 159.-177.)
3. Nikša Nikolić, Počela javnog financiranja, Ekonomski fakultet Split, 1999. (str. 73.-84., 89.-113., 118.-126., 161.-189.)
4. Z. Šinković, Priručnik iz financijskog prava (teoretski i praktični dio), za internu uporabu, Pravni fakultet Split, 2009. - na internet stranici

*5 kolokvija iz fin. prava

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2006 05:30 
Početnik

Znam jako puno ljudi koji su neozbiljno shvatili ovaj ispit pa im je posta ogromna muka.

Materija je dosta teška i po meni obrada sasvim krivo postavljena. Ovaj ispit se baš može nazvati prototipom koncepcije štrebetanja kakva je uobičajena uopće o pravnom studiju među nepravnicima.

Čovik traži da se previše toga nauči napamet, a sve šta će se zaboravit u roku 20 dana. Umjesto da dade sistemski pregled oporezivanja u RH, samo traži nabrajanja. Umjesto da objašnjava zakone koji imaju i dosta zeznutih odredbi on na predavanju samo citira ono šta već stoji u Narodnim novinama, a čiji broj uopće i ne kaže.

Tako sam ja jednom došao na sat s OPZ-om i samo zaokruživao članke koje su svi okolo bjesomučno zapisivali. To mi se baš zgadilo. Jednom je on rekao da ga se i napada zbog te medode rada, ali da on hoće nama olakšat polaganje ispita.

Kvargu sve to kad nakon položenog ispita ne mogu dobit sliku o tome šta je porezna prijava i kako ću tražit povrat poreza, a sve mi to objašnjava lik koji radi kao konobar.

Čak mi se sva priča oko poreza učinila i zanimljiva. Baš bi htio ući u to i jednog dana, ali profesor kao da hoće ljude totalno od toga odvatiti. Bile su neke naznake praktičnosti, ali sve se izgubilo u teoretiziranju.

Da sam imao više vremena uzeo bih svu onu literaturu umisto šturih predavanja koja su je skratila.
Uglavnom, smatram da ako za kazneno triba mjesec dana, za ovaj ispit triba sigurno 15 - 20 dana da bi se sve naučilo i dobilo 5. Kockat se za 2 je dosta zeznuto jer na usmenom pita šta se nije napisalo u usmeni i uvik izvači neka pitanja iz paučine.

Što se tiče kolokivija, on ostavlja sasvim pogrešnu sliku. I lani je priko 100 ljudi dalo 1. koji je bio pizdarija, drugi oko 30, a 3. tek oko 5 ljudi. Nijima se isplatilo jer su na usmeni izlazili samo za višu ocjenu i svi su skupili bar tricu sa znanjem kojim se sigurno u roku teško prolazi.

Dakle, nemojte se zavarat 1. kolokvijem jer on je 5% gradiva. A drugi možda 25%. Ipak se isplati to dat u predroku, ali kontajte da je zadnji kolokvij 2 put opširniji od prva dva. Tako je bilo lani.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 08 vel 2006 22:00 
Forumaš

Ja se slažem, iako mi je profesor jako dragi, način njegova prezentiranja mi nije najomiljeniji. Posebno me smeta što tako puno traži na knjizi profesora Nikolića (držim, da je to stvarno ekonomska stvar, a mi itako imamo mnogo toga za naučit).

Ovaj ispit se po meni mora raditi 20-ak dana, i obavezno sistematizirati sebi jer uprotivnom vjerojatno treba oko 2 mj.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 09 vel 2006 23:10 
김정일

Roza je napisao/la:
CIAO EKIPO,
ZNAČI, može li mi netko malo preciznije objasnit iz čega se treba učit.
ali ispituje uvik prof. Šinkovič. (meni je on unatoč "ZNAČI" baš simpa) thanX

Njegova predavanja,i samo iz toga.Naravno,imas one dvije do tri cijeline iz pocela finaciranja od Nikolića i to je to.Ucis na nacin da sve to napamet naucis,jer inace neces dobro proci na usmenom.Prije usmenog se pise pismeni,od 10 tak pitanja,koji je takoder dosta tezak.
Iako je navodno prijatelja od prijatelja od bakine kceri sin,pa od njegovog pradjeda brat odgovarao kod nikolica,to su obicne price.Ja do dana danasnjeg nisam upoznao osobu koja nije polagala kod Šinkovića.
Ali,kad naucis neces se morati brinuti dal ces proci ili ne ,jer Šinky je stvarno super korektan profesor.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 10 vel 2006 01:10 
Forumaš

Doduse ima ti dio koji nije obrađen u predavanju, a to su ti oni posbeni porezi iz knjige Božidara Jelčića, mislim da se zove "Porezni sustav RH". Međutim, ne brini, dati će vam Šinković svu literaturu, čak i stranice...

Dakako, iako su predavanja No. 1, uvijek ti bude pitanja iz ovog dijela Božidara Jelčića, i naravno iz knjige prof. Nikolića (nemoj slučajno zanemarit knjigu, kao recimo ja :) , jer ćeš onda jedvo (i ako uopće) izvući dvicu!).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 10 vel 2006 22:48 
김정일

Aemilius Papinianus je napisao/la:
Međutim, ne brini, dati će vam Šinković svu literaturu, čak i stranice...
prof. Nikolića (nemoj slučajno zanemarit knjigu, kao recimo ja :) , jer ćeš onda jedvo (i ako uopće) izvući dvicu!).

To je super kod njega,daje ti cijeli popis literature koji ti treba,a ne recimo kao neke profesorice koje necu imenovati koja napise pola NN kao literaturu.
Iz knjige od prof Nikolica morate nauciti ekonomiku javnog duga,i proracun obavezno,jer stalno pita ta pitanja

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 11 vel 2006 11:53 
Forumaš

Insomniac je napisao/la:
Iz knjige od prof Nikolica morate nauciti ekonomiku javnog duga,i proracun obavezno,jer stalno pita ta pitanja

Ma čak i ne toliko. Kada je mene ispitivao uhvatio se cijelio vrijeme JP, pogotovo poreza (pa francuski tip dohotka, pa ovo pa ono). Uglavnom, ja njega pitao šta je reći da me ne će ništa pitatiti iz proračuna ili javnog duga, uglavnom, odgovorio mi je, da su to više pitanja za pismeni.
JP me pila za poludit, i nikad mu nije bilo dovoljno što sam rekao.
Ja sam se čak i "naljutio" na njega jer me pitao porez na dohodak, iako je rekao (bar ja mislim da je) kako poreze koji su obrađeni u predavanjima, ne će pitati iz Nikolićeve knjige!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 16 vel 2006 21:20 
Forumaš

Inače profesor obično "mijenja" predavanja za sve studente (koji su prenijeli financijsko pravo) nakon roka u veljači, tj. više ne vrijede stara predavanja (obično ubaci nove promijene koje su nastale u zakonima i pravilnicima, to je cila caka - doduše, jako pazi na to)... naravno, obavijestit će vas on sve, jer obično objesi na oglasnoj ploči!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 06 svi 2006 00:13 
Forumaš

PITANJE?
AKO prođem i zadnji kolokvij iz financija(imam 80%) kako izgleda usmeniu preddoku? može li mi ko pomoći?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 06 svi 2006 11:24 
Forumaš

Može :)

Ako prođeš i taj treći dio, onda ćete na usmenom odgovarata samo Proračum i Javni dug (dva poglavalja iz knjige Nikolića)... eto sretno!

P. S. ako ne prođeš kojim slučajem, OBAVEZNO izađi na taj ispit što prije (nikako ga ostavljat za 9. mj.) jer on u 9. mj. nekako "izmijeni" pitanja, kao da se više bazira na knjigu i sl, dok u 6. će biti ono akutalnije iz predavanja (više toga).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 21 lip 2006 14:34 
Aktivan

molim vas za pomoć! još prije 2 godine sam upisao financijsko pravo pa evo došlo vrijeme za polaganje :oops: namjeravam izaći u 9ti mjesec pa ako bi mi mogli napisati kompletnu literaturu za učenje s navedenim stranicama! unaprijed velika hvala![/b]

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 21 lip 2006 18:59 
Forumaš

Imaš skriptu iz Financijskog prava (predavanja) koja trebaš znati pod must - doduše nešto malo se izmijenilo, npr. više nije nulta stopa PDV-a za organizirani dolazak turista, već je sada 6% i još neke male cakice. Tu skriptu imaš (mislim) čak i na internetu, na ovoj "našoj" stranici.

Iz knjige (Počela javnog financiranja - Nikša Nikolić), trebaš znati Proračun, Javni dug, Javne prihode i Javne rashode (stranice ne znam napamet, ali imaš kazalo). Ta 4 poglavlja, za svaka od njih ti postoji nekakva skripta u kopirnicama ispod faksa, pa pogledaj.

Potrebno je znati još one posebne poreze, to ti isto ima (bi trebalo biti) u kopirnici - radi se zapravo o Državnim, Županijskim i Općinskim/Gradskim porezima...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 21 lip 2006 22:13 
Aktivan

aha! imam knjigu od Nikolića,nabavio sam onih 30ak stranica od Jelčića i skriptu predavanja ali iz sezone 2004/05. :) sad ako i ne budem znao baš sve najnovije cakice nadam se da će mi to biti dovoljno za dvicu na jesen!? hvala ti Aemiliuse!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 21 lip 2006 22:54 
Početnik

Iz knjige (Počela javnog financiranja - Nikša Nikolić), trebaš znati Proračun, Javni dug, Javne prihode i Javne rashode (stranice ne znam napamet, ali imaš kazalo). Ta 4 poglavlja, za svaka od njih ti postoji nekakva skripta u kopirnicama ispod faksa, pa pogledaj.

postoji 7 poglavlja u toj knjizi, mislim da treba uciti sve osim zadnjeg.

onda ima i knjiga Financijsko pravo i financijska znanost - Božidar Jelčić, Olivera Lončarić Horvat, Jure Šimović, Hrvoje Arbutina. nju treba uciti od str. 225. do 250. i od str. 270. do 449.

postoji od iste grupe autora i Hrvatski fiskalni sustav

i naravno porezni zakoni.

Kad sam ja prije godinu dana pisao taj ispit, od 10 pitanja bilo je 6 pitanja iz Počela, 2 iz Financijskog prava i fin. znanosti i po 1 iz hrv. fiskalnog sustava i iz poreznog zakona. s obzirom da je 5 tocno odgovorenih bilo dovoljno za proci, mislim da je onome ko se ne bori za vise ocjene dovoljno da dobro nauci Počela i mozda i Financijsko pravo, a da na hrv. fiskalni sustav i porezne zakone ne gubi vrijeme.

moguce je da se omjer pitanja malo mijenja od ispita do ispita, ali veliki naglasak na Počelima vjerojatno ostaje. kraj vecine pitanja pise da treba opsirno odgovoriti, znaci bez sturih odgovora. zele se uvjeriti da je student dobro shvatio o cemu se radi u pitanjima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 21 lip 2006 23:38 
Forumaš

Ne znam kolega kada ste vi odgovarali, ali ja sam to položio prije godinu dana i meni nisu bila ni blizu takva pitanja. Naime, naglasak je na Općem poreznom zakonu (ono što asisten Šinković govori na vježbama). Od toga ima bar 5 pitanja na ispitu. Dobiješ 2-3 pitanja iz Počela, zatim jedan posebni dio, i jedan još nešto što je on govorio od Međunarodnom dvostrukom oporezivanju.

Ove knjige Financijsko pravo i financijska znanost (skupine autora) kao i Hrvatski fiskalni sustav (to su ti posebni porezi o čemu sam govorio) su sada obrađene u njegovim predavanjima (inspekcijski nadzor, ovrha i sl., najveći dio)... Doduše postoji jedan mali dio što je u onoj prvoj knjizi, mislim lekcija ili dvije...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 lip 2006 06:28 
Početnik

Ne znam kolega kada ste vi odgovarali, ali ja sam to položio prije godinu dana i meni nisu bila ni blizu takva pitanja. Naime, naglasak je na Općem poreznom zakonu (ono što asisten Šinković govori na vježbama). Od toga ima bar 5 pitanja na ispitu. Dobiješ 2-3 pitanja iz Počela, zatim jedan posebni dio, i jedan još nešto što je on govorio od Međunarodnom dvostrukom oporezivanju.

to znaci da se omjer pitanja iz zakona i knjiga drasticno mijenja, ovisno o ispitu na kojeg izađes! ali ne vidim logiku u tome da se daje naglasak na pitanjima iz zakona koji se cesto mijenjaju, a zapostavlja se bit financija koja se nalazi u Počelima i Fin. pravu...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 lip 2006 07:39 
Početnik

Imaš skriptu iz Financijskog prava (predavanja) koja trebaš znati pod must

pogledao sam skriptu i mislim da ima dosta nepotrebnih i nebitnih stvari za sam ispit, pogotovo prvih 10-ak strana. također ima dosta stvari koje su samo nabrojene, a objasnjenje treba traziti u knjigama. npr. opcinski porezi su samo nabrojani, ali ne pise nista o svakom pojedinacno. to treba naci u knjizi hrv. fiskalni sustav. meni je doslo pitanje o porezu na neizgrađeno građevno zemljiste. tako da ne bi slucajno neko pomislio da ce ako nauci skriptu proci ispit jer mislim da tako nema nikakve sanse

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 lip 2006 08:36 
Aktivan

kad se već povela rasprava o ovom naizgled "lakom" predmetu na drugoj godini... :lol: ako se izabere opcija učenja baš po knjizi prof. Nikolića a ne po skripti,jel se treba posvetiti bitnim stvarima tipa eksternalija ili se mora znati nešto i o recimo cost-effectiveness ispitivanju i takvim detaljima?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 lip 2006 09:23 
Početnik

hjocker je napisao/la:
ako se izabere opcija učenja baš po knjizi prof. Nikolića a ne po skripti

ja mislim da opcija "ucenje samo po skripti" ne moze donijeti prolaz. koliko sam primjetio, u skripti koja se moze skinuti s portala ima vrlo malo toga iz Nikolićeve knjige. zapravo u skripti je izmijesano gradiva iz svake knjige i iz zakona po malo, dakle nedovoljno za prolaz. Nikolićeva omiljena tirada svake godine na prvom satu je upozoravanje studenata da nikako nece proci ucenjem samo po skriptama koje su u opticaju jer je u njima previse gradiva izbaceno

hjocker je napisao/la:
jel se treba posvetiti bitnim stvarima tipa eksternalija ili se mora znati nešto i o recimo cost-effectiveness ispitivanju i takvim detaljima?

ne vjerujem da su bas eksternalije nesto posebno bitne...cini mi se da ti svasta moze doci u ispitu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 lip 2006 14:16 
Forumaš

Ja zbilja ne znam o čemu se ovdje radi! Skritpa (je li dobra ili nije, ne bitno!). Ono što je bitno jest to da je skripta Opći porezni zakon (izuzev samog početka, gdje je ono općenito iz knjige - nepotrebno, u potpunosti se slažem). Rekao bih da ako skriptu ne znaš (ustvari, ako gradivo koje je u skripti ne znaš (bilo iz skripte ili bilo iz zakona) teško ćeš proći.

Ova skripta na portalu skora pa nema ništa iz Nikolićeve knjige, i zato nju treba obraditi posebno - ili evenutalno iz onih skripti u kopirnici, kao ja :)

Porez na neobrađeno obradivo poljoprivredno zemljište je gradski odnosno općinski porez, i kao takav je u skripti samo naveden, jer to ne regulira ni taj zakon. Za taj (i te poreze) trebaš naučiti drugu skriptu (mislim da je ima online na našoj stranici - pitaj Insomniaca). Ta druga skripta obrađuje upravo posebne poreze - sve po grupama, državne, županijske i gradske odnosno općinske!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 lip 2006 14:43 
Početnik

Ja zbilja ne znam o čemu se ovdje radi! Skritpa (je li dobra ili nije, ne bitno!). Ono što je bitno jest to da je skripta Opći porezni zakon (izuzev samog početka, gdje je ono općenito iz knjige - nepotrebno, u potpunosti se slažem).

tocno, ali ta skripta se zove Financijsko pravo, a ne opci porezni zakon! meni se cini logicnim da ce zbog njenog naziva studenti pomislit da ona pokriva svu ili vecinu literature iz financijskog prava...

Za taj (i te poreze) trebaš naučiti drugu skriptu (mislim da je ima online na našoj stranici - pitaj Insomniaca). Ta druga skripta obrađuje upravo posebne poreze - sve po grupama, državne, županijske i gradske odnosno općinske!!

da, vidio sam je sad. ta druga skripta je ocito nedavno dodana pa je nisam dosad primjetio

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 lip 2006 14:50 
김정일

cypher je napisao/la:

tocno, ali ta skripta se zove Financijsko pravo, a ne opci porezni zakon! meni se cini logicnim da ce zbog njenog naziva studenti pomislit da ona pokriva svu ili vecinu literature iz financijskog prava...

Ovako,ja sam kriv za tu zbrku oko naziva .Ja sam dao naziv skripti po predmetu za koji je namjenjena,za neke predmete postoji 4-5 skripti,i bas ne bi imalo smisla da svaku od tih skripti stavim pod posebnim imenom.
To je moje skromno misljenje,ako netko ima argument za neko bolje rijesenje neka ga stavi.Sad sam stavio novu skriptu po posebnim nazivom
pa da vidimo kako ide sa tim...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 30 lip 2006 20:56 
Forumaš

evo ovako- skrita koja se nalazi na stranici je skripta predavanja. skripta je super, jer su to predavanja prof. šinkovića od rječi do rječi.skriptu treba naučit jer bez nje nema šanse za prolaz, ali ona nije dovoljnada bi se dobilo dva. uz nju treba naučit još knjigu prof. nikoliča (prihode, rashode, javni dug, proračun) i knjigu hr fiskalni sustav8samo neke djelove)
tek sam položila pa mi je svježe!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 19 srp 2006 12:02 
Aktivan

a iz knjige prof. Nikolića ova 4 poglavlja,da li to treba temeljito od riječi do riječi ili samo obratiti pažnju oko temeljnih pojmova npr. proračun i taksativnih nabrajanja vezanih uz proračun? jer ako bi se išlo učiti baš sve što piše u tim poglavljima ima toga malo puno! :cry:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 srp 2006 12:11 
Forumaš

ne znam, mislim da za 2 trebaš znati nabrojati i reći po riječi dvije o svakom, a za višu ocjenu itekako trebaš bolje to naučit (nažalost, znam iz iskustva).

Međutim, kada ti Shinky zapne za neko pitanje, ne ide tek tako lako dalje dok ne dobije konkretan odgovor... pa više nisam ni siguran koliko trebaš znati, ali nemoj površno naučit!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 02 lis 2006 19:59 
Aktivan

Evo jutros sam položila financije!!! Profesor je bio vrlo korektan i ugodan, očekuje da znaš ali normalno i s razumijevanjem. Pisala sam pismeni i nije mi bio uvjet a pitao me je 3-4 pitanja i čak sam imala mogućnost odgovarati za veću ocjenu. Dakle tko zna ne mora se bojati, profesor nije od onih koji "izmišljaju toplu vodu", stvarno je jasan sa pitanjima, sa mnom je odgovarao momak kojega je pitao masu pitanja ali nije znao ama baš ništa...i naravno da nije prošao...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 02 lis 2006 22:42 
Aktivan

Nijedan predmet nije za podcjenjivanje, pa tako ni Financije. Kad malo dublje uđeš u predmet onda ćeš shvatiti činjenice sa kojima se svakodnevno susrećeš: od zastare, preko svakog od poreza, pa proračuna...za mene su to pojmovi opće kulture i da sam na mjestu profesora naravno da bi se osjetila uvrijeđeno kada bi mi student na tako općenita pitanja zašutio a očekivao prolaz...Profesor ne traži ni citiranje zakona, ni nepogrešivost u postocima...ali osnove su osnove!
U biti, gradivo nije teško nego sporo se usvaja, što znači da se ne može svladati u par dana, ali može ga se usvojiti jako dobro kroz mjesec dana čitajući i ponavljajući bez da se umoriš i to čak usporedno učeći i neki drugi ispit a s trajnim rezultatima i znanjem što je i svrha zašto da učimo.
Iskreno nisam bila sigurna u svoje znanje do ispita, pogotovo šta nisam tip koji uči napamet , moram o svemu vrlo jasnu sliku stvoriti u glavi prije nego krenem naprijed. Sreća je šta sam to čitkala par tjedana konstantno i dosta mi se toga sleglo kroz mjesec dana tako da neke stvari neću sigurno zaboraviti..
Naravno da ovo nije utjeha onima koji spremaju ispit u par dana za uvjet, ali je olakotna okolnost to šta se traži bit i razumijevanje, a ukoliko osoba posjeduje još i osnove iz građanskoga i ustavnoga, time će lakše svladati i ovo gradivo. Dakle koncentrirajte se na osnovno...porezi, zastara, proračun...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 07 lis 2006 14:53 
Forumaš

Evo dijelova koje morate nauciti za pismeni jer su pitanja iz njih sigurno na pismenom.

Posebni porezi- iz skripte.
Fin. izravnanje, dotacije, metode zakonitog izbjegavanja oporezivanja dobiti, medunarodno dvostruko oporezivanje( metode posebno). Porez na dohodak, PDV, porez na dobit ( obveznici poreza na dobit) -sve iz njegovih predavanja.
Iz postupka: zastara ovrha zalba - predavanja, inspekcijski nadzor - Hrv.fisk. sustav
Nikolić: Proracun - obavezno, Smithova , Wagnerova nacela, te nacela suvremenog poreznog sustava, pristojbe, fondovsko financiranje, drzavna riznica( zadace), def. javnog duga, operacije na otvorenom trzistu.
I bilo bi dobro znati definicije fin-pr. odnosa, fin.prava, porez.-duz. odnosa, por.-pr. odnosa... jer zna biti i takvo pitanje.

Pitanja koja su mi bila na pismenim ispitima:

Nacelo prvotnog odobrenja parlamenta, elementi pristojbe, subj. i obj. proracunsko pravo, Nacelo suvremenog poreznog suatava- nacelo jednostavnosti, osobno odbitak, obveznici poreza na dobit, potkapitalizacija, fin. izravnanje, obustava ovrhe, tijek insp.nadzora, sto je fin.-pr. odnos, zastara, oslobodenja od placanja PDV-a pri uvozu ili izvozu, sto utjece na visinu pristojbi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 stu 2006 15:08 
김정일

beba je napisao/la:
S obzirom da nemam predavanja iz financija,jer u ST dolazim samo na polaganje ispita,molim nekog da mi odgovori koja jo to literatura nezaobilazna,što mi je najvažnije znat,koliko trebat znat zakone,što je sa ovom literaturom iz Zg-a( Jelčić)?...please,help...fala puno dragim ljudima koji su spremni pomoć!!!

najvaznija su bila predavanja od profesora prije..ne znam da l se nesto promjenilo ,al cisto sumnjam...dio tih predavanja se moze skinuti i sa foruma

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 stu 2006 16:49 
Forumaš

beba je napisao/la:
S obzirom da nemam predavanja iz financija,jer u ST dolazim samo na polaganje ispita,molim nekog da mi odgovori koja jo to literatura nezaobilazna,što mi je najvažnije znat,koliko trebat znat zakone,što je sa ovom literaturom iz Zg-a( Jelčić)?...please,help...fala puno dragim ljudima koji su spremni pomoć!!!

Literatura je:
1. Niksa Nikolic " Pocela javnog financiranja", 1999.
2. B. Jelcic, Loncaric -Horvat,Simovic,Arbutina, "Fin. pravo i fin.znanost" 2002. ( str. 3-41,225-250,270-449.)
3. Jelcic,Loncaric-Horvat, Simovic,Arbutina,Mijatovic " Hrvatski fiskalni sustav" 2004. ( str.3-112, 147-226.)

Obavezno treba nauciti od prof. Sinkovica predavanja, to je skripta koja mislim ima tu na forumu( i sadrzi sve iz zakona sto je bitno pa zakon ne treba) i skripta posebnih poreza ,mislim da je takoder tu na forumu. Ove dvije skripte su minimalno sto treba, sto nema u njima uci se iz literature.
Nadam se da sam pomogla i nadam se da ce i meni netko odgovorit na moja pitanja iz ustavnog! Ovaj predmet treba dobro nauciti jer nema zezanja s Sinkovicem. Mora se znati! :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 05 ožu 2007 10:39 
Početnik

Dakle da rezumiramo...da li je za prolaz dovoljna :

- skripta ovdje s neta koja je očito 'predavanja'
- ona 4 poglavlja iz nikolićeve knjige
- skripta zakoni?

dovoljno za usmeni i pismeni?

naravno nikakve više ocjene me ne zanimaju :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov: ..
PostPostano: 06 ožu 2007 02:22 
Početnik

Meni je za fucking prolaz bilo potrebno:
- skripta (predavanja)
- Nikolićeva poglavlja
- dvije knjige ( hrv. fiskalni sustav i Fin pravo i fin znanost)
Sve to prilično detaljno. Skripta je jako važna.
Nisam koristio zakone.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 17 pro 2007 22:13 
김정일

vo kolege, ovo bi bila ispitna pitanja kojih se ja sjećam, ne samo od ovog roka, nego i prijašnjih sa usmenih i pismenih:

1. Izvori međunarodnog financijskog prava?
2. Obilježja financijskog prava i njegov odnos prema drugim granama prava?
3. Obilježja poreznog prava?
4. Izvori poreznog prava?
5. Gospodarstveni pristup? (Miletić-13.str)
6. Prestanak porezno-dužničkog odnosa?
7. Prijeboj ili kompezacija?
8. Zastara, kad nastupa, što je relativna, što apsolutna zastara? – ovo je dosta često pitanje
9. Što je porezni akt, nabroji?
10. Produžetak roka i povrat u prijašnje stanje?- također često pitanje
11. Posebni slučajevi nedonošenja poreznog rješenja i privremeno porezno rješenje?
12. Postupak prvostupanjskog poreznog tijela po žalbi?
13. Mijenjanje i poništavanje u vezi s upravnim sporom?
14. Što je ovršna, a što vjerodostojna isprava?
15. Pljenidba pokretnina?
16. Porezni obveznik poreza na dohodak, što je porezna osnovica kod rezidenta i nerezidenta?
17. Osobna oslobođenja kod poreza na dohodak?
18. Što spada u porez na dohodak od samostalnih djelatnosti i koja sce zanimanja?
19. Amortizacija?
20. Često bude u pismenom pitanje iz poreza na dohodak od imovine i imovinskih prava, kapitala, osiguranja ili drugog dohotka.
21. Osobni odbitak?
22. Tehnike naplate poreza na dohodak?
23. Porez na promet?- dobro naučiti, jer vrlo često bude neko pitanje vezano uz taj porez. Primjerice-kako se ublažava nesocijalnost poreza na promet, koja je mana poreza na promet u veleprodaji, koje su mane i vrline poreza na promet...
24. Predmet oporezivanja PDV-a?
25. Porezni obveznik PDV-a? –važno pitanje
26. Što ne ulazi u poreznu osnovicu PDV-a?
27. Porezni obveznik poreza na dobit?
28. Za što se dobit umanjuje?
29. Transferne cijene, potkapitalizacija?
30. Višestruko oporezivanje?
31. Sredstva rješavanja problema međunarodnog dvostrukog oporezivanja?
32. Financijsko izravnanje, a najčešće bude okomito?

33. Inspekcijski nadzor, naučiti načela?
34. Proračunska načela- često professor zada neko proračunsko načelo, pa ga treba objasniti?
35. Zadaće proračunskog nadzora?
36. Davanje obavijesti- tko ima pravo uskratiti davanje obavijesti poreznom tijelu?
37. Metode utvrđivanja činjenica birnih za oporezivanje?
38. Parafiskaliteti, pristojbe, doprinosi? Primjetila sam da najčešće budu parafiskaliteti.
39. Wagnerova porezna načela?
40. Načelo prvotnog odobrenja parlamenta?
41. Državna riznica?

Bitno je naučiti sve one podjele kod poreza, tipa porezna oslobođenja pri uvozu, izvozu jer profesor najčešće postavi jedan ili dva zadatka u pismenom koja se temelje na tome.
(Npr. Društvo x uvezlo je neku robu u Mađarsku, te ga platilo u skladu s propisima o carinskom i vanjskodeviznom poslovanju? Hoće li morati platiti porez, što je s odbitkom pretporeza?)

Županijski, gradski, općinski i državni porezi- iz tog dijela najčešće budu premije osiguranja, motorna vozila (zrakoplovi, automobili, motocikli, plovila) i nekretnine.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 sij 2008 23:59 
김정일

http://www.nasciturus.com/index.php/Dow ... tanja.html

Finacijsko pravo,pitanja za ponavljanje...
Profesor je rekao da su ova pitanja samo za generaciju 2007-2008,ali moze posluziti i starijima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2008 17:29 
Sega mega kul forumaš bez života

mya je napisao/la:
da znan,al ne iden na prolaz.....iden bezveze uz obiteljsko svaki dan procitat 5-6 strana od ove skripte financijskog na netu,ona ima 56 strana,tako nešto, pa moze se dogodit da i prodjen pismeni......samo me zanimaju najbitniji dijelovi i di ih mogu naći tj. u kojim skriptama

nema tu najbitnijih dijelova,treba znati sve jer šinky uvijek pita do zadnjih detalja,ono šta nikad ne očekuješ da će bit i misliš da je nevažno,e pa baš će ti to bit :grin:
nema prolaza na sreću jer je ispit takav da baš moraš dobro naučit,i to napamet!!
ja sam položila sve osim zadnjeg kolokvija i imala sam dio gradiva za naučit za usmeni i to sam učila preko mjesec dana..
po meni je ovaj ispit teži od ustava,a i od građanskog..
naravno,možda je nekome lakši kome leži takav način učenja,al mene je izludio!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2008 20:46 
-Admin-

Mya, ja bi ti stvarno preporučila da se usredotočiš samo na obiteljsko sada. Nema ti smisla učit ta dva predmeta paralelno, što mi je jednom prilikom i sam prof. Šinković rekao. ( I hvala mu na tom savjetu :grin: ) Financije su ti opširne i ima stvarno puno podataka za zapamtiti, mislim da bi se mogla nepotrebno izgubiti i na kraju ne profitirati ni iz jednog predmeta.
Mislim, to je samo dobronamjeran savjet, ako tebi inače leži paralelno učenje 2 predmeta, go for it :)

Inače, što se Financijsko prava tiče:

-skripta Tea Miletića obavezno, i to ovrha, žalba, PDV, te porez na dobit i dohodak nauči vrlo dobro
- inspekcijski nadzor ( nije teško za naučiti, a pitanje često bude)
-porezna načela Wagnera i Smitha
-porez na promet (važno pitanje koje često bude. A bude koncipirano otprilike ovako -"koje su mane, a koje vrline poreza na promet", ili "koji su načini ublažavanja nesocijalnosti poreza na promet" )
- bit će ti sigurno jedno pitanje iz posebnih poreza (skripta ti je na Nasciturusu), ona najčešća sam napisala tu negdje na topicu, pogledaj koju stranu prije

To su po meni najbitnija pitanja, koliko sam skužila izlazeći par puta.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ožu 2008 10:52 
Sega mega kul forumaš

jutro!
kolegica koja je na proslom roku polozila financijsko dala mi je slijedece informacije vezane za literaturu:

Financijsko pravo i financ. znanost - b.jelcic i dr. 2002
stranice: 3-67, 225-250, 270-348, 375-379, 398-418, 442-449, 479-526

Hrvatski fiskalni sustav - b.jelcic i dr. 2004
stranice: 40-112, 147-226

Počela javnog financiranja - n. nikolic 1999
stranice: 56-58, 73-84, 89-113, 118-126, 161-189, 193-207

Opci porezni zakon OPZ - 2000
članci: 1-13, 18-20, 37-39, 43-47, 49-52, 80-86, 90-92, 113-116, 119, 123-128, 132-135, 145, 157-169

Zakon o porezu na dohodak- NN br. 177/04

Zakon o porezu na dobit- NN br.177/04, 90/05 i 57/06

ovo je dakle literatura po kojoj cu ja spremati ispit. obzirom da je kolegica isto spremala po ovoj literaturi i prosla mislim da bi trebala biti u redu.
inace, ni ja sam ne znam odakle poceti. :roll:
evo vec par dana pokusavam poceti sa ucenjem ali nikako da se odlucim. materije ima dosta, a kako cujem prof pita uzasno detaljno pa mi je motivacija malo posustala... :(
jos da napomenem da je kolegica kao i ja po starom sistemu. ne znam da li ova literatura vrijedi i za bolonjce...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 ožu 2008 15:48 
ona koja piše sa WC-a

angry candy je napisao/la:
Ne znam je li problem, ali ja sam sklonija zadnjim izdanjima.
No, ako kolege ne znaju, pošalji profesoru mail (stranica Pravnog fakulteta u Splitu-katedre-katedra za financijsku znanost), ili ga pitaj kad ga vidiš na faksu ili na konzultacijama. On je jedan od onih profesora koji su često na fakultetu i pristupačni su za pitanja...

ok...i jos jedno pitanje....tu na netu ima skripta u kojoj su samo pitanja,koja je valjda dao profesor,pa me zanima da li je dovoljno na to odgovoriti za prolaz,da li je to za bolonjce....???dajte ljudi ako netko zna nek odgovori....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 ožu 2008 16:10 
-Admin-

Ova prva, iz 9. mjeseca 2006. nije dovoljna za prolaz. :grin:

Ova druga, za generaciju 2007./2008. je za bolonjce. Mislim da je profesor to davao studentima na predavanjima. Nek ti radije netko od bolonjaca kaže je li to dovoljno za prolaz, ali vidim da ima stvarno dosta pitanja i da je puno toga obuhvaćeno. Ja sam polagala po programu za stare, pa nisam sigurna 100%.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 tra 2008 15:52 
김정일

angie je napisao/la:
Može li mi ko reći da li se isplati profesoru (i kojem) poslati mail za upit za literaturu budući ne mogu doći na konzultacije? Hvala

isplati se,profesor Šinković će ti sigurno odgovoriti
mail adresu mozes ovdje naci
http://www.pravst.hr/ljudi.php?p=20&s=1087

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1129 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: