Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 27 sij 2021 01:09.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1826 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 46  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 17 ruj 2008 15:18 
Forumaš

Tradicija očitovanjem; ZV poznaje i pojam traditio brevi manu i constitutum possessorium, zar ne?! Na to se odnose čl. 15. st. 1. i 2.
Sada, ako je ovo gore navedeno u redu, može li netko navesti jedan pametan (čitaj:jednostavan) primjer za constitutum possessorium?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ruj 2008 17:42 
Forumaš

Anna Lex je napisao/la:
može li netko navesti jedan pametan (čitaj:jednostavan) primjer za constitutum possessorium?

Ovaj primjer je iz knjige- vlasnik otkaže obrt i proda zaposleniku alat i prostor pa se nakon toga zaposli kod njega- dotadašnji posjednik očitovanjem volje zadržava faktičnu vlast na stvari ali ne u svojstvu posjednika nego u svojstvu pomoćnika u posjedovanju, a stjecatelj postaje posjednikom

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ruj 2008 17:46 
Forumaš

Anna Lex je napisao/la:
Ajde molim te pojasni stupnjeve i konvalidaciju :cry: .

Stupnjeve samo nabrojiš, ima ih 5:
1. nadležna služba ureda državne uprave
2. ministarstvo pravosuđa
3. upravni sud
4. ustavni sud
5. europski sud za ljudska prava (Strasbourg)

Konvalidacija- konvalidiranje ništavih ili pobojnih pravnih poslova- Pravni poslovi koje su prijašnji vlasnici sklopili protivno propisima kojima je bio zabranjen promet građevinskim zemljištem u društvenom vlasništvu smatraju se valjanim ukoliko nemaju drugih nedostataka koji ih čine ništavim ili pobojnim

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2008 15:13 
Forumaš

Je li ZOO ukinuo ugovor o doživotnom uzdržavanju, odnosno zamjenio ga ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju (41/08 ZOO) ili se ta izmjena odnosi samo na taj određeni čl.?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2008 17:11 
Aktivan

jelenaa je napisao/la:
Koliko sam ja shvatila izmjena se odnosi na određeni članak, u zakonu je krivo napisano pa u dijelu gdje se govori o dosmrtnom na jednom mjestu je krivo napisano doživotno. I neznam šta on pila na toj izmjeni, kad po meni to nije ništa bitno.

oba ugovora su sad u zoo, a prije je jedan bio u zn,a drugi u zoo

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ruj 2008 10:58 
Forumaš

jelenaa je napisao/la:
Koliko sam ja shvatila izmjena se odnosi na određeni članak, u zakonu je krivo napisano pa u dijelu gdje se govori o dosmrtnom na jednom mjestu je krivo napisano doživotno. I neznam šta on pila na toj izmjeni, kad po meni to nije ništa bitno.

Pa ne znam, vjerojatno je tu najlakše provjeriti je li ekipa skužila razliku između ta dva ugovora...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ruj 2008 21:51 
김정일

Robert Allen je napisao/la:
Pita li profesor na komisiji latinski, ili se dobije ona standardna odgoda od par dana?

Mene je pitao nesto latinskih poslovica ako se dobro sjećam

gagarin je napisao/la:
nije da te strašim, al profesor ruši zbog jednog pitanja- i nije uvjet da bubnes neku glupost

tako je

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2008 18:33 
김정일

http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... nload.html

http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... nload.html

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2008 12:01 
ona koja piše sa WC-a

Anna Lex je napisao/la:
:please: Problem u nasljednom dijelu....
čl. 130. st.5. ZN "...ako se ostali nasljednici 1. nasljednog reda odreknu nasljedstva, bračni drug ostaje u prvom nasljednom redu..." te njemu pripada nasljedstvo u cijelosti.
Je li se to odnosi samo na slučaj kada se ostali odreknu nasljedstva, a ako ih nije bilo (umra je bez potomoka) tada bračni drug ulazi u 2. nasljedni red s ostaviteljevim roditeljima?

da...to je ta famozna iznimka....ako je bilo potomaka a odreknu se onda sam nasljeđuje...i ostaje u 1.nasljednom redu....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2008 12:58 
Forumaš

Anna Lex je napisao/la:
Zna li netko objasniti korisne vrijednosti, odnosno napisati ono šta treba znati o njima, i navesti primjer? :wtf

Po meni se nema tu šta objašnjavat, samo rečeš definiciju iz knjige. Nisam nikad čula da pita primjer, al i to treba znat?!? Ne vidim kako bi se to dalo objasnit na primjeru

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 ruj 2008 09:25 
Forumaš

bruca je napisao/la:
mislim da je u utorak u 8.15...

ee pitanja su bila rokovi kod prava gradenja, a ostalo vise manje cake...
jesu li prikrizene noge pravna cinjenica, kako se moze dokazat krvno srodstvo, kolacija (primjer je bio mercedes 3 god.star i tu je bilo logično izabrat realnu kolaciju posto je mercedes izgubio na vrijendosti kroz te tri godine)...

Je li se ovo krvno srodstvo odnosilo na DNA analizu ili na nešto drugo, a kod kolacije šta on tu ustvari pita: je li nekad izloži kakav komplicirani primjer kada se uračunavaju kada ne, ili treba znati ono osnovno tipa vrste uračunavnja?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 ruj 2008 10:39 
Forumaš

da, za krvno srodstvo je bilo odovoljno rec DNA analizu.
a kod kolaciije pita vrste i onda sta bi vi napravili da vam neko daruje mercedesa...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 ruj 2008 12:58 
Forumaš

U nasljednom pravu na str.762 (u knjizi) stoji da do konverzije u darovanje dolazi ako se nakon sklapanja ugovora o raspodjeli imovine za života ustupitelju rodi dijete ili se pojavi nasljednik koji je bio proglašen umrlim.
U knjizi na str.774 stoji da osoba koja nije sudjelovala u ostavinskoj raspravi ( a polaže pravo na nasljedstvo) može to svoje pravo ostvariti u parnici.
Je li onda konverzija u darovanje vezana samo uz ugovor o raspodjeli?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2008 18:49 
Sega mega kul forumaš bez života

Anna Lex je napisao/la:
:please: :please: :please: Zemljišnoknjižni poslovnik: jeli netko dobio nekad ovu literaturu za početak ispitivanja na sljedećem ispitu i ako da šta se sve traži pod bitno...

Gle, ovo je samo moje mišljenje,ali ja ti ne preporučujem da se pozoveš na to što ti je rekao da možeš ispit započeti s tim.
Nisam nikad vidila da je netko prošao na tom pitanju,jer se pretpostavlja da,kad već znaš što će te prvo pitat,da jako dobro barataš s tim.
A to znači puno,puno pilanja.
Bolje prešuti i nikom ništa.
Jer to je tvoje pravo da se pozoveš, a ne obveza.

A ako se odlučiš da to ipak učiniš, ne znam što je u njemu baš bitno jer kad sam jednom profesora pitala nešto vezano za uknjižbu što je pisalo u poslovniku,on mi je doslovno rekao da pustim poslovnik jer nije bitan.
Znam da je dosad pitao samo njegov puni naziv.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2008 19:14 
Sega mega kul forumaš bez života

Anna Lex je napisao/la:
Fala za objašnjenje po pitanju poslovnika...ali, ima jedna stvar di sam u nedoumici: naime naglasio je da ga podsjetim ako slučajno zaboravi da krene sa poslovnikom :wh
I šta sada? Znam i sama da se to podrazumjeva da ga trebam znat bolje od onih koji su ga sastavili...

Naglasio ti je jer se kao podrazumijeva da je to tebi u interesu.
Ti to ne moraš napravit.
Zato ti je rekao da ga podsjetiš jer on te stvari ne pamti,isti slučaj je kad ti ostane samo latinski,moraš ga prije početka podsjetit,inače će te pitat cijelo gradivo.
Na to je on mislio,da on ne vodi računa o tome. :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lis 2008 20:21 
Početnik

prof mi je dao prvo pitanje otpis i pripis...... jel mi neko to zna objasniti na primjeru, meni je to teško shvatiti. kad dolazi do otpisa, a kad ne? znam da moraju imati ist pravni status, ali ne razumijem kada je to. što najviše pita kod toga?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lis 2008 21:43 
Forumaš

Isti pravni status: cijelo zk tijelo je jedinsven objekt jednog pravnog odnosa.
E sada, zk tijelo se ne mora sastojati od samo jedne čestice, može ih biti više unutar jednog zk tijela ali se ono i u tom slučaju tretira kao cjelina (bez obzira na br. čestica koje ga sačinjavaju, dakle) uvijek je jedinstven objekt.
Otpis: do otpisa će doći onda kada vlasnik otuđi (proda) samo jednu česticu (livadu npr.). Znači samo ta jedna livada se otpisuje iz tog zk tijela i pripisuje (pripis dakle) u zk uložak novog vlasnika. Ali, pripis se može izvršiti samo ako se čestica nalazi unutar iste katastarske općineu kojoj se nalazi i zk tijelo novog vlasnika.ako novi vl. nema unutar te k. općine zk tijelo, tada se za tu prodanu/kupljenu livadu osniva novi zk uložak.
E sada opet sve ovo navedeno bilo bi ti najpametnije provjeriti u knjizi na str. 306-307, za svaki slučaj, da ipak možda nisam u pravu :grin: .

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lis 2008 09:13 
Forumaš

mya je napisao/la:
Plizić, da li netko zna odgovor na pitanje: Kako se naša paulijanska tužba razlikuje od rimske?? :please:

Ono nisam stvarno sigurna, ali možda i samo možda bi moglo biti da je kod nas pasivno legitimirani uz dužnika i treća strana (u onoj prvoj je valjda bija samo dužnik)??? Nisam baš pomogla :mrgreen: .

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lis 2008 09:56 
Forumaš

mya je napisao/la:
kakav je to građansko pravni delikt: prolazak ceste kad je crveno na semaforu? :wh

Opet uz gore navedeno izuzimanje, mislim da ne, (za ovo bi morali postojati primjeri kod onih šta su išli na vježbe): ima jedan pr. u kojem se navodi da recimo da ženska A.B. pokida majicu drugoj A.C. (a ova A.C. se trebala popodne udati baš u toj majici) te ona može tražiti naknadu štete (dakle nastao je GPO odgovornosti za štetu)...znači ova A.B. je počinila delikt u građanskopravnom smislu, valjda...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lis 2008 10:15 
ona koja piše sa WC-a

ako nekog ikad bude zanimalo evo o čemu je riječ u izmjenama i dopunama zakona o obveznim odnosima NN 41/08-http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/sabor-o-izmjenama-zakona-o-obveznim-odnosima.html

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lis 2008 14:17 
Sega mega kul forumaš

kaze ovako:
moze li se postati vlasnik dosjeloscu? ne!
koje se pravo moze stjeci dosjeloscu? pravo vlasnistva...

moze objasnjenje? :wtf
ako imas pravo vlasnistva nad stvari, zar nisi vlasnik stvari???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lis 2008 23:45 
Forumaš

Odakle ti da se ne može postat vlasnik dosjelošću???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lis 2008 14:16 
Forumaš

To nije točno, nigdi u knjizi ne piše, ne pouzdaj se u skripte. Normalno da se može postat vlasnik, kad stekneš pravo vlasništva stvari ti si vlasnik te stvari.
Dosjelost služi tome da se faktično stanje pretvori u pravno, znači da se posjed pretvori u vlasništvo nakon posjedovanja kroz određeno vrijeme.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lis 2008 14:31 
Sega mega kul forumaš

u potpunosti se slazem s tobom. na isti nacin sam i ja razmisljao.
no, kako sam vec rekao, citajuci skriptu naisao sam na ovaj detalj pa mi nije bilo jasno kako je to moguce. posto mi je bilo apsolutno nelogicno to sto u skripti pise postavio sam pitanje na forumu. u svakom slucaju, sada znamo da ono sto pise u skripti nije tocno.

p.s. inace ne ucim nikada iz skripti vec iskljucivo iz knjiga, tako ce biti i ovaj put. skripte sam malo pregledavao da vidim kako su koncipirane u odnosu na knjigu, dakle cisto iz znatizelje, nista vise. :mig:

p.s.s. hvala na komentaru i pomoci! :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lis 2008 18:31 
김정일

Amabilis je napisao/la:
to JESU najaktualniji,pročišćeni s najnovijim izmjenama?

Pogledaj sa strane brojeve novela, i usporedi po tome.

nekistudent je napisao/la:
ma moze i ponedjeljak, ali donosis meni kopirat. Jer, cim ljudi vide da ti imas zakone svi ce te odmah zaskocit pa ce se kopirat to dan,dva...

A da jednostavno toj rulji kažete da odu na www.nasciturus.com i od tamo skinu zakone ???
Ako se dobro sjecam, na vrhu svake stranice svakog zakona ionako piše www.nasciturus.com

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 lis 2008 16:51 
Forumaš

sonja1779 je napisao/la:
U kojim se slucajevima otvara novi zk ulozak,kakve veze imaju omjeri udijela kod diobe suvlasnistva i otvaranje novog zk uloska?

Da li pravo zastite prava sluznosti zastarijeva ili ne?

Sto biste napravili da vam neko ukrade kilo brasna?

Molim vas da mi na prvo pitanje detaljnije odgovorite ,ako znate, jer mi je jako bitno!

Unaprijed zahvaljujem

1. slučaj: ako se prodana čestica ne nalazi unutar iste katastarske općine u kojoj se nalazi zk tijelo novog vlasnika za tu česticu će se otvoriti novi zkul.
2. slučaj: pravo građenja čl. 288 ZV (osniva se dvostrukim upisom u zk: kao teret na zemljištu koje opterećuje (list C) te kao posebno zk tijelo u za to novoosnovanom zk ulošku.
(Bolje upućeni neka isprave ili nadopune..)

Zaštita prava služnosti - ZV čl. 233-236, u jednom slučaju pravo prestaje u roku 20 g. od kada je ovlašteniku služnosti oduzet posjed tog prava, a na tužbu predmnjevanog ovlaštenika služnosti na odgovarajući način se primjenjuju pravila o tužbi predmnjevanog vlasnika...
A ovo u vezi brašna je li bilo postavljeno pitanje u kontekstu zaštite posjeda ili...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 lis 2008 20:04 
Forumaš

Eh da, omjeri udjela kod diobe suvlasništva: ZV čl. 51.st.3 - suvlasnici čiji su suvlasnički dijelovi barem 9/10 ne moraju učiniti vjerojatnim osobito ozbiljan razlog iz st. 1. ovog čl.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 lis 2008 07:33 
Forumaš

sonja1779 je napisao/la:
Hvala!
Na ispitu je bilo pitanje koje je glasilo ovako: 2 suvlasnika imaju dvije kuće svaki po pola. Jedan hoće prodati svoj dio ali na taj način da proda pola od svake kuće. Što se događa sa zk uloškom? Odgovor je da se otvara novi uložak zato što su omjeri (pola/pola) jednaki.
To mi nije nikako logično, znaš li mi možda ovo malo objasniti?

Nisam baš sigurna, jer ne vidim razloga da se za 1/2 otvara novi zkul. a da striktno omjer ima veze s tim, ali jedna preporuka: ako si baš zapela na zemljišnoknjižnom, možeš otići kod gđa. u zemljišnik i one ti stvarno sve lipo objasne...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 stu 2008 23:21 
Aktivan

moze li mi netko kazati,s obzirom da sam tek poceo spremati g.p. za 12 mjesec,koliko je vazan ovi prvi opci dio.ustvari sto profesor pita jer vidim da vi sva pitanja postavljate iz ovih kasnijih dijelovA.ili je to preduvjet za razumijevanje kasnijeg gradiva...
i jos ovo glupo pitanje,da li cu stici do roka u 12 mjesec
unaprijed zahvaljujem
:mrgreen: :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 stu 2008 07:20 
ona koja piše sa WC-a

ja bih ti savjetovala da kreneš prvo sa stvarnim,pa nasljedno,jer taj opći dio je manje zastupljen na ispitu(to ne znaći da se preskače)....a poprilično je dosadniji od ostalih dijelova pa bi moga na njemu izgubit dosta vremena,i onda ćeš bit u stisci s vremenom a ostat će ti cijelo stvrano i nasljedno...to je moj savjet
...a što se tiče samog ispita,koliko ti treba za spremit,naravno da se može u mjesec dana,al upri,i daj sve od sebe.....uči s razumijevanjem i naravno koristi se zakonima.....male zakone(zakon o naknadi,izvlaštenju,zakupu, i sl.,dobro prođi posebno zakon o naknadi imovine oduzete za vrijeme jug.komunist,vladavine)...i da,dobro nauči zk,posebno otpis i pripis(na primjerima).....eto,goodluck

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 stu 2008 14:34 
Aktivan

povratnica na fax je napisao/la:
Neki zakoni su se promijenili kao npr zakon o građenju (sada zakon o prostornom uređenju i građenju od 01.10.2007) , zakon o zemljišnim knjigama, zakon o vlasništvu, zakon o nasljeđivanju,zakon o zakupu poslovnog prostora, zakon o obveznim odnosima

ima li sto da se konkretno u vezi gradiva promijenilo s obzirom na te izmjene i dopune_
:oops:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 stu 2008 16:23 
Aktivan

PITANJa:1.što je novo kod zakona o naknadi oduzete..?
2.što je novo kod zakona o zakupu i prodaji poslovnog prostora?
3.sadržaj izmjena zakona o naknadi?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 stu 2008 12:09 
Aktivan

HRVATSKI SABOR
1292

Na teme­lju članka 88. Ustava Republike Hrvatske donosim

ODLUKU
O PROGLAŠENJU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O NAKNADI ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIČKE VLADAVINE
Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine koji je donio Hrvatski sabor na sjednici 5. srp­nja 2002.

Broj: 01-081-02-2611/2
Zagreb, 5. srp­nja 2002.

Predsjednik
Republike Hrvatske
Stjepan Mesić, v. r.

ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O NAKNADI ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIČKE VLADAVINE
Članak 1.

U Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (»Narodne novine«, br. 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00, 131/00., 27/01., 65/01. i 118/01. – u da­lj­njem tekstu: Zakon o naknadi) u članku 9. stavku 1. riječi: »koji na dan donoše­nja ovoga Zakona imaju hrvatsko držav­lj­an­stvo« brišu se.

Članak 2.

Članak 1. mije­nja se i glasi:

»Prijaš­nji vlasnik nema pravo na naknadu za oduzetu imovinu u slučaju kada je pita­nje naknade riješeno međudržavnim sporazumima.

Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, prava propisana ovim Zakonom mogu steći i strane fizičke i pravne osobe ako se to utvrdi međudržavnim sporazumima.«

Članak 3.

Članak 1. briše se.

Članak 4.

Članci 9., 30. i 31. brišu se.

Članak 5.

Članak 37. mije­nja se i glasi:

»U slučaju da­lj­nje prodaje stana najmoprimac ima pravo prvokupa koje ostvaruje sukladno odredbama posebnoga zakona.«

Članak 6.

Članak 70. briše se.

Članak 7.

Zahtjev za naknadu oduzete imovine mogu u roku od šest mjeseci od dana stupa­nja na snagu ovoga Zakona podnijeti prijaš­nji vlasnici, koji su pravo na povrat ili naknadu za oduzetu imovinu stekli po odredbama ovoga Zakona, a nisu do sada podnijeli zahtjev ili im je zahtjev pravomoćno odbijen, odnosno odbačen, i to:

– prijaš­nji vlasnik držav­ljanin Republike Hrvatske koji na dan donoše­nja Zakona o naknadi nije imao hrvatsko držav­ljanstvo (članak 1. ovoga Zakona),

– prijaš­nji vlasnici na koje se odnosi članak 2. ovoga Zakona,

– prijaš­nji vlasnici koji su prema Popisu stanovništva iz 1991. godine imali prebivalište na okupiranim područjima Re­pub­like Hrvatske, odnosno na područjima pod upravom UNTAES-a.

Zahtjevi podneseni po proteku roka iz stavka 1. ovoga članka odbacit će se.

Članak 8.

U članku 18. stavku 2. riječi: »Županijski ured za imovinskopravne poslove« zamje­njuju se riječima: »služba nadležna za obav­lja­nje imovinskopravnih poslova u uredima državne uprave u županijama«, a u cijelom tekstu Zakona o naknadi riječi: »Županijski ured« u određenom padežu zamje­njuju se riječima: »nadležna služba ureda državne uprave« u odgovarajućem padežu.

Članak 9.

U cijelom tekstu Zakona o naknadi riječi: »Državni pravo­branite­lj Republike Hrvatske« u određenom padežu zamje­njuju se riječima: »Državno odvjetništvo Republike Hrvatske« u odgo­vara­jućem padežu.

Članak 10.

Predmeti dostav­ljeni ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i državnom odvjetništvu radi postupa­nja po odredbi članka 70. Zakona o naknadi, a koji do stupa­nja na snagu ovoga Zakona nisu dovršeni vratit će se u roku 15 dana od dana stupa­nja na snagu ovoga Zakona nadležnim službama ureda državne uprave radi dostave prvostupa­njskih rješe­nja strankama.

Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka o prijedlozima za ponište­nje prvostupa­njskih rješe­nja koje je državno odvjet­ni­štvo podnijelo do stupa­nja na snagu ovoga Zakona, ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa će riješiti u roku od 30 dana od dana stupa­nja na snagu ovoga Zakona.

Članak 11.

Postupci započeti po odredbama Zakona o naknadi koji nisu pravomoćno dovršeni do stupa­nja na snagu ovoga Zakona, dovršit će se po odredbama ovoga Zakona.

Članak 12.

Na zahtjeve za naknadu oduzete imovine podnesene do dana stupa­nja na snagu ovoga Zakona primijenit će se odredbe ovoga Zakona.

Članak 13.

Ovaj Zakon stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 943-01/01-01/02
Zagreb, 5. srp­nja 2002.

HRVATSKI SABOR

Predsjednik
Hrvatskoga sabora
Zlatko Tomčić, v. r.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 stu 2008 12:10 
Aktivan

Nakon izvršenog uspoređivanja s izvornim tekstom utvrđene su pogreške u Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine objavljenom u "Narodnim novinama" broj 92 od 30. listopada 1996., te se daje

ISPRAVAK
ZAKONA O NAKNADI ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIČKE VLADAVINE
U članku 59. stavku 1. rečenica: "Visina naknade utvrđuje se prema sljedećim mjerilima" treba stajati iznad tablice.

U stavku 2. umjesto izraza: "N=3.700.000 (1-0.9999998)" treba stajati izraz: "N=3.700.000 (1-0.9999998P)".

NAPOMENA: Izvršena je ispravka na web stranici u NN broj 92 iz 1996. godine.

Klasa: 943-01/95-01/02
Zagreb, 9. rujna 1999.

Tajnik
Zastupničkog doma
Hrvatskoga državnog sabora
Krešimir Alerić, dipl. iur., v. r.Nakon izvršenog uspoređiva­nja s izvornim tekstom utvrđene su pogreške u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine objav­ljenom u »Narodnim novinama« broj 80 od 5. srp­nja 2002., te se daje

ISPRAVAK
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O NAKNADI ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIČKE VLADAVINE
U članku 2. umjesto riječi: »Članak 1. mije­nja se i glasi:« trebaju stajati riječi: »Članak 10. mije­nja se i glasi:«.

U članku 3. umjesto riječi: »Članak 1. briše se.« trebaju stajati riječi: »Članak 11. briše se.«.

U članku 4. umjesto riječi: »Članci 9., 30. i 31. brišu se.« trebaju stajati riječi: »Članci 29., 30. i 31. brišu se.«.

Klasa: 943-01/01-01/02
Zagreb, 8. srp­nja 2002.

Tajnica
Hrvatskoga sabora
Danica Orčić, dipl. iur., v. r.

evo i zmjena za zakup

ZASTUPNIČKI DOM SABORA REPUBLIKE HRVATSKE
Na osnovi članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU
O PROGLAŠENJU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAKUPU POSLOVNOGA PROSTORA
Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu poslovnoga prostora, koji je donio Zastupnički dom Sabora Republike Hrvatske na sjednici 7. studenog 1997.

Broj: 081-97-1845/1
Zagreb, 13. studenog 1997.

Predsjednik
Republike Hrvatske
dr. Franjo Tuđman, v. r.

ZAKON

O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAKUPU POSLOVNOGA PROSTORA

Članak 1.

U Zakonu o zakupu poslovnoga prostora ("Narodne novine", broj 91/96.), u članku 35. stavku 1. riječi: "godine dana" zamjenjuju se riječima: "dvije godine".

Stavak 3. mijenja se i glasi:

"(3) Raniji zakupnik koji sudjeluje i udovoljava uvjetima natječaja te prihvati iznos zakupnine objavljen u javnom natječaju sukladno odluci iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona ima prvenstveno pravo na sklapanje ugovora o zakupu."

Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5. koji glase:

"(4) Ako raniji zakupnik, s kojim je sukladno stavku 3. ovoga članka sklopljen ugovor o zakupu poslovnoga prostora, promijeni namjenu poslovnog prostora utvrđenu odlukom iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona ili ugovorom o zakupu, ugovor o zakupu raskida se po sili zakona.

(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka, zakupodavac raspisuje novi javni natječaj za davanje u zakup poslovnoga prostora. Raniji zakupnik, koji sudjeluje na novom javnom natječaju, nema prvenstveno pravo na sklapanje ugovora o zakupu."

Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 6.

Članak 2.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama", a odredba stavka 1. članka 1. ovoga Zakona primjenjuje se od 5. studenoga 1997.

Klasa: 372-01/95-03/01
Zagreb, 7. studenoga 1997.

ZASTUPNIČKI DOM
SABORA REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik
Zastupničkog doma Sabora
akademik Vlatko Pavletić, v. r.

Hrvatski sabor
3012

Na teme­lju članka 88. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU
Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu poslovnoga prostora, koji je donio Hrvatski sabor na sjednici 26. studenoga 2004. godine.

Broj: 01-081-04-3672/2
Zagreb, 30. studenoga 2004.

Predsjednik
Republike Hrvatske
Stjepan Mesić, v. r.

ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA
ZAKONA O ZAKUPU POSLOVNOGA PROSTORA
Članak 1.

Naziv Zakona o zakupu poslovnoga prostora (»Narodne novine«, br. 91/96. i 124/97.), mijenja se i glasi: »Zakon o zakupu i prodaji poslovnoga prostora«.

Članak 2.

U članku 1. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Ovim se Zakonom uređuju zasnivanje i prestanak zakupa poslovnoga prostora te međusobna prava i obaveze zakupo­dav­ca i zakupnika, kao i prodaja poslovnoga prostora u vlasništvu Republike Hrvatske.«

Članak 3.

U članku 6. stavak 5. i 6. brišu se.

Članak 4.

Iza članka 6. dodaje se članak 6.a koji glasi:

»Članak 6.a

(1) Iznimno od članka 6. stavka 1. ovoga Zakona zakupodavac će sadašnjem zakupniku poslovnoga prostora koji u potpunosti izvršava obveze iz ugovora o zakupu, najkasnije 60 dana prije isteka roka na koji je ugovor sklopljen, ponuditi sklapanje novog ugovora o zakupu.

(2) Ako sadašnji zakupnik ne prihvati ponudu iz stavka 1. ovoga članka u roku od 30 dana, zakupodavac će raspisati javni natječaj za davanje u zakup poslovnoga prostora u kojem će početni iznos zakupnine biti onaj koji je ponuđen zakupniku iz stavka 1. ovoga članka.

(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka prvenstveno pravo na sklapanje ugovora o zakupu poslovnoga prostora imaju osobe iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskoga rata i članova njihovih obitelji.«

Članak 5.

Iza članka 33. dodaje se Glava IV.a i članak 33.a koji glase:

»IV.a PRODAJA POSLOVNOGA PROSTORA U VLASNIŠTVU REPUBLIKE HRVATSKE

Članak 33.a

Poslovni prostor u vlasništvu Republike Hrvatske može se prodati zakupniku koji je prema Zakonu o poticanju razvoja maloga gospodarstva (»Narodne novine«, br. 29/02.) mikro ili mali subjekt maloga gospodarstva, ako podnese zahtjev za kupnju, a uredno izvršava sve obveze iz ugovora, pod uvjetima i prema postupku koje će uredbom propisati Vlada Republike Hrvatske.«

Članak 6.

Vlada Republike Hrvatske donijet će uredbu iz članka 5. ovoga Zakona u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Članak 7.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 372-01/04-01/04

Zagreb, 26. studenoga 2004.

HRVATSKI SABOR

Predsjednik
Hrvatskoga sabora
Vladimir Šeks, v. r.

Hrvatski sabor
3012

Na teme­lju članka 88. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU
Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu poslovnoga prostora, koji je donio Hrvatski sabor na sjednici 26. studenoga 2004. godine.

Broj: 01-081-04-3672/2
Zagreb, 30. studenoga 2004.

Predsjednik
Republike Hrvatske
Stjepan Mesić, v. r.

ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA
ZAKONA O ZAKUPU POSLOVNOGA PROSTORA
Članak 1.

Naziv Zakona o zakupu poslovnoga prostora (»Narodne novine«, br. 91/96. i 124/97.), mijenja se i glasi: »Zakon o zakupu i prodaji poslovnoga prostora«.

Članak 2.

U članku 1. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Ovim se Zakonom uređuju zasnivanje i prestanak zakupa poslovnoga prostora te međusobna prava i obaveze zakupo­dav­ca i zakupnika, kao i prodaja poslovnoga prostora u vlasništvu Republike Hrvatske.«

Članak 3.

U članku 6. stavak 5. i 6. brišu se.

Članak 4.

Iza članka 6. dodaje se članak 6.a koji glasi:

»Članak 6.a

(1) Iznimno od članka 6. stavka 1. ovoga Zakona zakupodavac će sadašnjem zakupniku poslovnoga prostora koji u potpunosti izvršava obveze iz ugovora o zakupu, najkasnije 60 dana prije isteka roka na koji je ugovor sklopljen, ponuditi sklapanje novog ugovora o zakupu.

(2) Ako sadašnji zakupnik ne prihvati ponudu iz stavka 1. ovoga članka u roku od 30 dana, zakupodavac će raspisati javni natječaj za davanje u zakup poslovnoga prostora u kojem će početni iznos zakupnine biti onaj koji je ponuđen zakupniku iz stavka 1. ovoga članka.

(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka prvenstveno pravo na sklapanje ugovora o zakupu poslovnoga prostora imaju osobe iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskoga rata i članova njihovih obitelji.«

Članak 5.

Iza članka 33. dodaje se Glava IV.a i članak 33.a koji glase:

»IV.a PRODAJA POSLOVNOGA PROSTORA U VLASNIŠTVU REPUBLIKE HRVATSKE

Članak 33.a

Poslovni prostor u vlasništvu Republike Hrvatske može se prodati zakupniku koji je prema Zakonu o poticanju razvoja maloga gospodarstva (»Narodne novine«, br. 29/02.) mikro ili mali subjekt maloga gospodarstva, ako podnese zahtjev za kupnju, a uredno izvršava sve obveze iz ugovora, pod uvjetima i prema postupku koje će uredbom propisati Vlada Republike Hrvatske.«

Članak 6.

Vlada Republike Hrvatske donijet će uredbu iz članka 5. ovoga Zakona u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Članak 7.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 372-01/04-01/04

Zagreb, 26. studenoga 2004.

HRVATSKI SABOR

Predsjednik
Hrvatskoga sabora
Vladimir Šeks, v. r.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 stu 2008 14:48 
Aktivan

možda će nekome i ovo koristiti. :grin:
NOVELA zakona o vlasništvu iz 2006.
ZID ZV, nn 79/06, stupio na sangu 25.7.2006. i ma 12 članaka, a njegov se sadržaj odnosi na :
- uspostavu etažnog vlasništva, čl. 73. i 74. ZV-a
- stvarno pravo stranih osoba, čl. 356. i 357. ZV-a
- pravno sjedinjenje zemljišta i neupisane zgrade, čl. 368. ZV-a
- vlasništvo trgovačkog društva kao pravnog sljednika društvenog poduzeća, unesen novi čl. 390a. u ZV
- raspolaganje nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, 391. ZV-a
Propisana je zamjena riječi "lokalne uprave i samouprave" riječima "područne (regionalne) samouprave"

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 stu 2008 16:57 
김정일

breskva je napisao/la:
jeli stvarno budu nekakvi kontrolni na vježbama?! prof. je reka da će nešta takvo bit.. ?!

prvi put čujem za tako nešto :mrgreen:
Moguce da je to rekao da vas malo poplaši....
Valjda ce se javiti i netko od ovih mladih tko je to nedavno polagao

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 stu 2008 13:04 
-Admin-

simunic je napisao/la:
jeli to moze odgovarati na vježbama tko god hoće ili?

tko god hoće a ima pravo izaći na ispit!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 stu 2008 22:52 
Aktivan

suprotno od okupacije je derilikcija

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 stu 2008 00:11 
Aktivan

baneno je napisao/la:
moze li mi itko reci
1.sto je suprotno okupaciji_
2.suprotno dosjelosti
3.urbana komasacija,di to mogu naci

urbanu komasaciju nađeš u zakonu o prostornom uređenju i gradnji

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 stu 2008 12:01 
Početnik

Inso je napisao/la:
sa jednog drugoga foruma,pretpostavljam da će vam biti korisno. Bold je odgovor
Citat:
ako smo profesor i ja suvlasnici jedne zgrade u jednakim dijelovima (1/2 on, 1/2 ja), u slucaju da ja prodam trecoj osobi svih mojih 1/2, sta se desava? (kako se vrsi otpis i upis, otvara li se novi zemljišnoknjižni uložak)

Tvoj kupac temeljem kupoprodajnog ugovora i prijedloga za upis vlaništva se upisuje na tvojoj 1/2. Profesor ostaje upisan i dalje na svojoj 1/2. Ne otvara se novi uložak.

ako smo profesor i ja suvlasnici jedne zgrade u jednakim dijelovima (1/2 on, 1/2 ja), u slucaju da ja prodam trecoj osobi pola od svog dijela, dakle 1/4 zgrade, sta se desava? (kako se vrsi otpis i upis, otvara li se novi zemljišnoknjižni uložak)

Kupac se upisuje s ugovorom i prijedlogom u isti uložak, tako da je novo stanje profesor 1/2, ti 1/4 i kupac 1/4.

ako smo profesor i ja suvlasnici jedne zgrade u jednakim dijelovima (1/2 on, 1/2 ja), u slucaju da ja prodam profesoru svih mojih 1/2, sta se desava? (kako se vrsi otpis i upis, otvara li se novi zemljišnoknjižni uložak)

Profesor će se po ugovoru i prijedlogu za upis vlasništva upisati u istom tom ulošku i na tvojoj 1/2, tako da je novo stanje 1/1 za profesora. Ti se brišeš.

ako smo profesor i ja suvlasnici jedne zgrade u jednakim dijelovima (1/2 on, 1/2 ja), u slucaju da ja prodam profesoru pola od svog dijela, dakle 1/4 zgrade, sta se desava? (kako se vrsi otpis i upis, otvara li se novi zemljišnoknjižni uložak)

Profesor se sa ugovorom i prijedlogom za upis upisuje i na dodatnoj 1/4, tako da je novo stanje 3/4 za profesora i 1/4 za tebe, sve u istom ulošku.

Unaprijed hvala. Pozdrav.

Ovo sam pitanje ja postavio, meni je pitanje bilo ovo: ako smo profesor i ja suvlasnici jedne zgrade u jednakim dijelovima (1/2 on, 1/2 ja), u slucaju da ja prodam profesoru svih mojih 1/2, sta se desava? (kako se vrsi otpis i upis, otvara li se novi zemljišnoknjižni uložak).

Ja sam odgovorio isto ovako kako su mi odgovorili na legalisu: Profesor će se po ugovoru i prijedlogu za upis vlasništva upisati u istom tom ulošku i na tvojoj 1/2, tako da je novo stanje 1/1 za profesora. Ti se brišeš.

No ja sam opet pao, jer je odgovor bio pogresan, otvara se novi uložak, jer nije vise isti pravni status, prvo je bio suvlasništvo, a sad je vlasništvo, obišao sam odvjetnike, pravnike, ljude iz katastra i svi su mi rekli da ostaje u istom ulošku, ali šta to meni vrijedi kad sam pao na ispitu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1826 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 46  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: