Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 16 lis 2019 06:07.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1825 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 46  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 23 kol 2013 09:23 
Početnik

Bok! Bila bi jako zahvalna ako bi netko mogao staviti latinske poslovice? Zahvaljujem

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 kol 2013 14:40 
Aktivan

Može li, molim Vas, netko samo napisati najbitnije stvari ukratko o Nasljedničkoj tužbi (hereditatis petitio)?? Samo definiciju, akt. i pas. legitimirane, rokove.. Bio bih jako zahvalan!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 kol 2013 17:25 
Početnik

Nasljednička tužba je moguća samo između osoba koje se spore oko ostavine (ističu svoje jednako ili jače pravo na ostavinu). Aktivno je legitimiran zakonski/oporučni nasljednik, a pasivno osoba koja drži u posjedu neku stvar iz ostavine također na temelju nasljedstva.

Rok je subjektivan i objektivan:
subjektivan --> 1 god od kad je saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine
objektivan --> 10 god ako se radi o poštenom posjedniku (od otvaranja nasljedstva za zakonskog nasljednika, ili od proglašenja oporuke za oporučnog nasljednika) --> 20 god ako se radi o nepoštenom posjedniku (od otvaranja nasljedstva ili proglašenja oporuke)

:cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 kol 2013 08:27 
Početnik

Može li ,molim vas netko napisati kada su rokovi za GP1 u 9mj? Ja sam još upisana po starome.Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2013 23:35 
Aktivan

Lauraa je napisao/la:
Može li ,molim vas netko napisati kada su rokovi za GP1 u 9mj? Ja sam još upisana po starome.Hvala
Lauraa je napisao/la:

Pozz, Rokovi 9 mj: 4.9 11.9 18.9 i 25.9 .... Poslovice imaš za skiniti u skriptarnici na nasciturusu

:cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2013 22:51 
Početnik

Molim vas, moze li mi netko odgovoriti na ovo-ne cekati rokove_ sto to znaci? prijavimo ispit na studomatu za njblizi slijedeci rok, a onda mu posaljemo sms i pitamo kad mozemo doci (utorkom) ili? u slucju da nas vrati s nekim dijelom opet cekamo datum iza tog roka na studomatu i prijavljujem za najblizi slijedeci ili kako? molim vas da mi netko pojasni jako me ovo zbunjuje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2013 23:25 
Aktivan

Molim za pomoć nekoga tko ima malo slobodnog vremena da napiše tu neke "cake" koje Kačer koristi u zadnje vrijeme,na zadnjih par rokova, bilo što.. (tipa: da li sutra počinje rok za podizanje posjedovne tužbe ako vam kolegica iz kabineta ukrade torbicu - ne nego kad saznamo za počinitelja).. Iz Zagreba sam,slušao sam zadnja 2 ispita ali vjerojatno nisam čuo ni 5% pitanja, a ne bi mi sad trebalo da padnem radi neke "gluposti"..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2013 14:35 
Početnik

:please: :please: :please: Ima li netko najčešća pitanja koja Perkušić ispituje?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2013 14:47 
Aktivan

rimljanka je napisao/la:
:please: :please: :please: Ima li netko najčešća pitanja koja Perkušić ispituje?

Koliko ja znam njega nema na roku 9.mj. Nadam se da sam u krivu.. :lol:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2013 14:53 
Početnik

Ja se nadam da nisi u krivu :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2013 02:47 
Početnik

Je li bio prof. Kačer i kakva je bila prolaznost na jučerašnjem ispitu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2013 22:18 
Početnik

Bio je prof. Kacer a prolaznost slaba kao i uvijek...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2013 23:26 
Aktivan

Zulardinho88 je napisao/la:
Molim za pomoć nekoga tko ima malo slobodnog vremena da napiše tu neke "cake" koje Kačer koristi u zadnje vrijeme,na zadnjih par rokova, bilo što.. (tipa: da li sutra počinje rok za podizanje posjedovne tužbe ako vam kolegica iz kabineta ukrade torbicu - ne nego kad saznamo za počinitelja).. Iz Zagreba sam,slušao sam zadnja 2 ispita ali vjerojatno nisam čuo ni 5% pitanja, a ne bi mi sad trebalo da padnem radi neke "gluposti"..

Imaj na umu da caka stoji skoro pa iza svakog pitanja...i mislim da si u ta dva puta čuo samo 1% cijele priče...Nadam se da se varam i da ćeš biti jedan od onih sretnika koji prođu na prvu,ali poznavajući profesora to se jaaakoo rijetko dogodi... :popcorn: P.S. Ako već nisi,uključi se na facebook stranicu "Kutak za prebjege na PFST" :noc:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2013 23:29 
Aktivan

carladelpronte je napisao/la:
Molim vas, moze li mi netko odgovoriti na ovo-ne cekati rokove_ sto to znaci? prijavimo ispit na studomatu za njblizi slijedeci rok, a onda mu posaljemo sms i pitamo kad mozemo doci (utorkom) ili? u slucju da nas vrati s nekim dijelom opet cekamo datum iza tog roka na studomatu i prijavljujem za najblizi slijedeci ili kako? molim vas da mi netko pojasni jako me ovo zbunjuje

Ako se ne varam, -ne čekati rokove- znači da možeš odmah poslati poruku da li možeš doći odgovarati u utorak,a kad cijela priča završi tj kad položiš,prijaviš prvi sljedeći rok i dođeš na upis ocjene.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2013 10:01 
Početnik

hvala ti, i mislila sam to, nego npr ako kaze kolega slijedeci put jos neznam nekidio ili ako padnemo sve, ne mozemo opet neki utorak izac dok ne prode taj rok za koji smo trebali prijaviti jel tako? jer o je kao da smo pali na tom roku npr. u 12. mjescu? ili?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2013 13:59 
Aktivan

carladelpronte je napisao/la:
hvala ti, i mislila sam to, nego npr ako kaze kolega slijedeci put jos neznam nekidio ili ako padnemo sve, ne mozemo opet neki utorak izac dok ne prode taj rok za koji smo trebali prijaviti jel tako? jer o je kao da smo pali na tom roku npr. u 12. mjescu? ili?

Ako se dogodi da se dio odgadja ili da padnes,onda se opet dogovaras s njim preko sms kad ces odgovarati...To ne ovisi o roku..Samo ponekad ti profesor moze "uzeti" rok tj da ti se to odgovaranje na konzultacijama racuna kao pad na sljedecem roku Ali na konzultacije uvijek mozes doci odgovarati.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2013 15:45 
Početnik

:wtf :please: definicija stvarnih imenika?gdje se to moze naci? osobnih sam nasla,al stvarne ne mogu pronac pa ako netko zna bila bi jaaaako zahvalna

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2013 21:58 
Početnik

Prestanak sluznosti neizvrsavanjem-uciti iz zakona i nikako zaboravit rec ZBOG TOGA-(ako se vlasnik posluznog dobra protivio pa se ZBOG TOGA nije izvrsavala neprekidno 3 g.)
Brisovna tuzba u knjizi je pogresno napisano nevaljani upis,ne upis vec nevaljana UKNJIZBA jer se ne odnosi na predbiljezbu!!!
Dioba isplatom-4 slucaja a ne 2!!
1.kad je to predvidjeno ZAKONOM
2.PRAVNIM POSLOM
3.OSOBITO OZBILJAN RAZLOG
4.BAREM 9/10
Zakonska def.prva gradjenja-ne zaboraviti reci na NECIJEM ZEMLJISTU!!!......itd.ovo je samo kap u moru od caka!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ruj 2013 16:30 
Početnik

Ja bih molila ako ima dobrih duša na ovom forumu da mi odgovore na par pitanja oko kojih imam dileme, i da se unaprijed ogradim od napada da sve odgovore imam na prijašnjim postovima, na posuđenom sam kompu, i posuđenom internetu tako da mi je vrijeme ograničeno i ne stignem listat prijasnje postove, a poprilično mi je važno :

- Da li je hipotekarni dužnik isključivo vlasnik nekretnine ( u jednoj grupi sam vidila da je prof na konz dao odg "uopće nije " pa ako nnetko zna obrazložiti
- što se sve upisuje u list A kod prava građenja
- svrha predbilježbe
- kad pita da li biste mi vi kolegice mogli naslijediti što točno treba odgovoriti

Ako bi netko mogao tko ima dobro znanje iz ovog predmeta sa sigurnošću odgovorit bila bih zahvalna :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2013 15:01 
Aktivan

Možemo li demistificirati ovo izračunavanje rokova? Molim vas da me ispravite ako griješim!!

Rok određen u danima počinje teči od prvog idućeg dana nakon određenog događaja.. (Znači 13.03.2013. saznam tko mi je ukrao kemijsku tog istog dana -subjektivni rok počinje teči 14.03.2013. i traje idućih 30 dana) - Objektivni rok koji traje jednu godinu od nastalog smetanja počinje teči 13.03.2013. i traje do 13.03.2014.

Da li je to točno?

E sad me zanima kod onih rokova koji traju mjesec dana, 3 mjeseca, 6 mjeseci.. Počinju li se oni računati od dana određenog događaja ili se računaju od prvog dana idućeg mjeseca od kada je nastao događaj??? Isto tako i za godine naravno?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2013 16:04 
Početnik

ljudi pomoć...gdje bi mogao nabaviti kvalitetnu skriptu za stvarno pravo? ove u skriptarnici mi se cine loše...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2013 19:22 
Početnik

Možemo li demistificirati ovo izračunavanje rokova? Molim vas da me ispravite ako griješim!!

Rok određen u danima počinje teči od prvog idućeg dana nakon određenog događaja.. (Znači 13.03.2013. saznam tko mi je ukrao kemijsku tog istog dana -subjektivni rok počinje teči 14.03.2013. i traje idućih 30 dana) - Objektivni rok koji traje jednu godinu od nastalog smetanja počinje teči 13.03.2013. i traje do 13.03.2014.

Da li je to točno?

E sad me zanima kod onih rokova koji traju mjesec dana, 3 mjeseca, 6 mjeseci.. Počinju li se oni računati od dana određenog događaja ili se računaju od prvog dana idućeg mjeseca od kada je nastao događaj??? Isto tako i za godine naravno?

Ja mogu pokusat pa ako netko kolega vidi gresku neka me bude slobodan ispraviti,ovo gore prvo ti je točno koliko ja znam s tim da ovih 30 dana moras tocno brojiti na kalendaru da ti se zadnji dan roka ne bi potrefio vikend ili neradni dan,znaci 30 dana brojis počevši sa prvim danom tj. 14.03. Ovo vezano za rok u mjesecima godinama, tu gledas prvo kad se zavrsavaju,a zavrsavaju ti se onog dana koji se po imenu i broju podudara s danom nastanka događaja od kojeg rok počinje teći, ako takvog dana nema u posljednjem mjesecu kraj roka pada na posljednji dan tog mjeseca...tu ću ti uzeti za primjer rok kod separatio bonorum,npr 3 mjeseca od otvaranja nasljedstva, ako je dan otvaranja nasljedstva npr 31.siječnja,tada bi rok trebao zavrsiti 31. travnja,međutim 31.travnja ne postoji pa ce rok zavrsiti 30..travnja tj .posljednjeg dana tog mjeseca.....Evo ako si me ista uspio shvatiti,ja sam isto u fazi ucenja al ja sam ovo otprilike ovako shvatila, s tim da ti to isto provjeris kod nekog...nadam se da sam bila od pomoci :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2013 20:27 
Aktivan

rimljanka je napisao/la:

Da li je to točno?

Ja mogu pokusat pa ako netko kolega vidi gresku neka me bude slobodan ispraviti,ovo gore prvo ti je točno koliko ja znam s tim da ovih 30 dana moras tocno brojiti na kalendaru da ti se zadnji dan roka ne bi potrefio vikend ili neradni dan,znaci 30 dana brojis počevši sa prvim danom tj. 14.03. Ovo vezano za rok u mjesecima godinama, tu gledas prvo kad se zavrsavaju,a zavrsavaju ti se onog dana koji se po imenu i broju podudara s danom nastanka događaja od kojeg rok počinje teći, ako takvog dana nema u posljednjem mjesecu kraj roka pada na posljednji dan tog mjeseca...tu ću ti uzeti za primjer rok kod separatio bonorum,npr 3 mjeseca od otvaranja nasljedstva, ako je dan otvaranja nasljedstva npr 31.siječnja,tada bi rok trebao zavrsiti 31. travnja,međutim 31.travnja ne postoji pa ce rok zavrsiti 30..travnja tj .posljednjeg dana tog mjeseca.....Evo ako si me ista uspio shvatiti,ja sam isto u fazi ucenja al ja sam ovo otprilike ovako shvatila, s tim da ti to isto provjeris kod nekog...nadam se da sam bila od pomoci :)

Ok, hvla puno!! Ali pazi ovo: ....vlasnik će se poslužiti actio negatoriom ako su mu protekli relativno kratki PREKLUZIVNI rokovi za posjedovnu tužbu... Da li prekluzivni rokovi mogu završiti i na vikend? Koliko ja znam mogu.. A kako da znam koji su rokovi prekluzivni,a koji nisu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ruj 2013 09:25 
Početnik

rimljanka je napisao/la:

Da li je to točno?

Ok, hvla puno!! Ali pazi ovo: ....vlasnik će se poslužiti actio negatoriom ako su mu protekli relativno kratki PREKLUZIVNI rokovi za posjedovnu tužbu... Da li prekluzivni rokovi mogu završiti i na vikend? Koliko ja znam mogu.. A kako da znam koji su rokovi prekluzivni,a koji nisu?[/quote

E sad, to ću ti opet po vlastitom shvaćanju....
Kod posjedovne tužbe subjektivni rok je 30 dana od dana saznanja za smetanje i počinitelja, a objektivni godinu dana od nastalog smetanja...kod posjedovne tužbe je rok prekluzivan sto znaci da nakon njegovog isteka prestaje pravo na zastitu posjeda...općenito ćeš razlikovat prekluzivni rokovi od zastarnih time što ti se kod prekluzivnih ne gasi samo zahjtev nego i tvoje subjektivno pravo na naknadno poduzimanje neke procesne radnje i kod njih ti nema prekida niti zastoja a i sud pazi na njih ex offo..... a kod negatorie i ostalih vlasničkih je karakteristika ta što uopće nemaju rokova tako da je logično da će se vlasnik radije poslužiti vlasničkom tužbom...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ruj 2013 09:47 
Aktivan

rimljanka je napisao/la:
rimljanka je napisao/la:

Da li je to točno?

Ok, hvla puno!! Ali pazi ovo: ....vlasnik će se poslužiti actio negatoriom ako su mu protekli relativno kratki PREKLUZIVNI rokovi za posjedovnu tužbu... Da li prekluzivni rokovi mogu završiti i na vikend? Koliko ja znam mogu.. A kako da znam koji su rokovi prekluzivni,a koji nisu?[/quote

E sad, to ću ti opet po vlastitom shvaćanju....
Kod posjedovne tužbe subjektivni rok je 30 dana od dana saznanja za smetanje i počinitelja, a objektivni godinu dana od nastalog smetanja...kod posjedovne tužbe je rok prekluzivan sto znaci da nakon njegovog isteka prestaje pravo na zastitu posjeda...općenito ćeš razlikovat prekluzivni rokovi od zastarnih time što ti se kod prekluzivnih ne gasi samo zahjtev nego i tvoje subjektivno pravo na naknadno poduzimanje neke procesne radnje i kod njih ti nema prekida niti zastoja a i sud pazi na njih ex offo..... a kod negatorie i ostalih vlasničkih je karakteristika ta što uopće nemaju rokova tako da je logično da će se vlasnik radije poslužiti vlasničkom tužbom...

A evo sad sam sve provjerio,, u pravu si! Imam tu, među ostalim, neku skriptu u kojoj krivo piše!
Hvala!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2013 15:14 
Aktivan

Što bi se trebalo znati reći o Noveli Zakona o zemljišnim knjigama 55/13??? Pošto je promjenila pola zakona.. :\

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 ruj 2013 10:47 
Aktivan

šta Kačer ponovo pronevjerio novac na faksu (lažne putne troškove kao da on putuje sa Brača)....ne mogu virovati??? Izašlo u slobodnoj dalmaciji...??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ruj 2013 00:05 
Početnik

ima li perkušića na vidiku

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 ruj 2013 14:45 
Početnik

Imam 2 pitanja: 1.Je može neko reći kako učiti knjigu? Je postoji neka lista pitanja pomoću koje možemo podcrtat najvažnije dijelove iz knjige? Ili svatko ide po principu da sam podcrtava što misli da je najvažnije? :/ 2. Ona knjiga iz nasljednog prava od Gavele/Belaja je se može skinuti sa N.N. ili se mora kupiti u masnoga? :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 ruj 2013 22:46 
Početnik

Molim vas moze li mi neko objasniti sto je izmijenjeno novelama 80/02 i 81/02 u Zakonu o naknadi i kako se sada nasljeđuje naknadno pronađena imovina? Hvala unaprijed :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2013 09:36 
Aktivan

Molim vas ako ko zna da mi kaze jel mi se isplati ic kod prof. Kacera u vezi seminara jel je vec 26.09 a jos nisan ni temu uzela...postoji li sansa da ce mi dat da nesto napravin u ovih par dana ili da ne iden jel ce me bezveze isprasit...:) hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2013 14:24 
Početnik

Reka mi je da dođem u ponedjeljak s jednim pitanjem, al jel to znaci da moram prijavit za dekanski rok?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2013 15:47 
Početnik

kolega, kako to funkcionira s latinskim poslovicama, moram ih za ponedjeljak naučiti 100, već ih imam napisane, pa me zanima jel treba imati i prijevod na hrvatski, jel profesor postavi pitanje na hrvatski ili ja iz glave pucam 100 komada i slično?
hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2013 17:35 
Početnik

Mislim da ih tribas znati samo na latinskome. To izgleda tako da ti on pocne, kaze prve 2 rici i onda ti tribas prepoznati o kojoj se radi i izrecitirati je cilu do kraja. Nisam vidila da pita prijevod.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2013 19:50 
Početnik

zahvaljujem na odgovoru

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2013 20:34 
Aktivan

Ja sam uz latinske pisala prijevod,neki nisu,pazite da tocno napisete rijeci na latinskom,da vas ne vraca pisat 1111 puta jednu poslovicu!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2013 11:54 
Početnik

Koliko kratke mogu biti te poslovice? Moram ih nauciti za ponedjeljak, a moram priznati da mi bas i ne ide!! :)))

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2013 22:53 
Aktivan

Zulardinho je napisao/la:
Koliko kratke mogu biti te poslovice? Moram ih nauciti za ponedjeljak, a moram priznati da mi bas i ne ide!! :)))

Nije bitno.....samo nemoj da ih bude baš ''previše'' kratkih! :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2013 22:58 
Početnik

zar nije perkusic na dekanskom??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2013 14:28 
Aktivan

Perkusica nije bilo na drkanskom a od Kacera goreg profesora nema na faksu!
Strava i uzas!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1825 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 46  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: