Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 22 kol 2019 01:58.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1825 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 46  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 05 sij 2014 10:30 
Početnik

Dal je tko zainteresiran za ponavljanje prije ispita?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 sij 2014 11:01 
Početnik

Dragi kolege, izlazim na ovaj ispit na sljedeći rok... S obzirom da sam prebjeg iz Zagreba nisam baš u prilici doći slušati ispit, a vidim da je to najčešći savjet za što bezbolnije polaganje ispita. Namjeravam ga položiti iz prve, pa bih vas pitao da li ima takvih slučajeva (znači bez predavanja, konzultacija, slušanja itd)?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 sij 2014 15:26 
Početnik

Layback je napisao/la:
Dragi kolege, izlazim na ovaj ispit na sljedeći rok... S obzirom da sam prebjeg iz Zagreba nisam baš u prilici doći slušati ispit, a vidim da je to najčešći savjet za što bezbolnije polaganje ispita. Namjeravam ga položiti iz prve, pa bih vas pitao da li ima takvih slučajeva (znači bez predavanja, konzultacija, slušanja itd)?

Ako nikad nisi čuo Kačerovo ispitivanje i način na koji to radi,ne želim te plašit,ali da ćeš doći i iz prve položiti...neznam,ja osobno nisam čuo za takav slučaj..moj savjet bi ti bio da odeš na 1 ispitivanje da vidiš na koji način ispituje,jer ovako usmeno kad ti netko pokušava dočarati nije to "to"

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 sij 2014 11:38 
Početnik

pamela07 je napisao/la:
Zippo999 je napisao/la:
Jel zna netko u kojem se zakonu nalazi i kako glasi zakonska definicija djeljivih stvari? Ne mogu to nikako naci :(

Mislim da se radi o Zakonu o vlasništvu čl. 50. st 4 ! :wink:

Članak 50.
(1) Kad razvrgnuće provodi sud, vezan je u prvom redu strogim zakonskim odredbama, a podredno valjanim sporazumom stranaka o načinu razvrgnuća, ako takav postoji, a moguć je i dopušten, a i pravom na razvrgnuće isplatom koje bi imao pojedini suvlasnik na temelju pravnoga posla ili zakona.
(2) Ako sud nije glede načina razvrgnuća vezan u smislu stavka 1. ovoga članka, sud će djeljive pokretne stvari dijeliti fizički, a nekretnine geometrijski.
(3) Prigodom geometrijske diobe nekretnine sud može osnovati služnost i stvarni teret na ostalim njezinim dijelovima, ako je to nužno za uporabu ili iskorištavanje dijela koji se diobom odvaja.
(4) Ako dioba iz stavka 2. ovoga članka nije moguća, a da se znatno ne umanji vrijednost, sud će odlučiti da se stvar proda na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način, a dobiveni iznos podijeliti razmjerno suvlasničkim dijelovima (civilno razvrgnuće).

Znači trebalo bi reći da su djeljive stvari stvari kojima se fizičkom diobom znatno ne umanjuje vrijednost (i tu stati)? Ispravite me ako griješim molim vas.
Na prošlom roku je cijela grupa pala jer su rekli definiciju koja piše u knjizi...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 sij 2014 13:10 
Početnik

Zippo999 je napisao/la:
pamela07 je napisao/la:
Zippo999 je napisao/la:
Jel zna netko u kojem se zakonu nalazi i kako glasi zakonska definicija djeljivih stvari? Ne mogu to nikako naci :(

Mislim da se radi o Zakonu o vlasništvu čl. 50. st 4 ! :wink:

Članak 50.
(1) Kad razvrgnuće provodi sud, vezan je u prvom redu strogim zakonskim odredbama, a podredno valjanim sporazumom stranaka o načinu razvrgnuća, ako takav postoji, a moguć je i dopušten, a i pravom na razvrgnuće isplatom koje bi imao pojedini suvlasnik na temelju pravnoga posla ili zakona.
(2) Ako sud nije glede načina razvrgnuća vezan u smislu stavka 1. ovoga članka, sud će djeljive pokretne stvari dijeliti fizički, a nekretnine geometrijski.
(3) Prigodom geometrijske diobe nekretnine sud može osnovati služnost i stvarni teret na ostalim njezinim dijelovima, ako je to nužno za uporabu ili iskorištavanje dijela koji se diobom odvaja.
(4) Ako dioba iz stavka 2. ovoga članka nije moguća, a da se znatno ne umanji vrijednost, sud će odlučiti da se stvar proda na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način, a dobiveni iznos podijeliti razmjerno suvlasničkim dijelovima (civilno razvrgnuće).

Znači trebalo bi reći da su djeljive stvari stvari kojima se fizičkom diobom znatno ne umanjuje vrijednost (i tu stati)? Ispravite me ako griješim molim vas.
Na prošlom roku je cijela grupa pala jer su rekli definiciju koja piše u knjizi...

Kad te pita definiciju djeljivih stvari uvijek misli na definiciju iz zakona(ovu koju si dolje napisala).I tu treba stati s definicijom jer je to to,a svako dalje filozofiranje ili dodavanje samo se zapetljavaš i daješ njemu prostora da te uhvati u zamku. Dakle što kraće i jednostavnije! ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 sij 2014 14:11 
Početnik

Hvala na odgovoru :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 sij 2014 10:38 
Početnik

Jel može netko objasniti zašto moramo učiti latinske poslovice (WTF položio sam rimsko :wh ) i kako i kada ih odgovaramo?

Isto tako, jel zna itko što je s Zakonom o prostornom uređenju i gradnji (prestao važiti 31.12.2013.)??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 sij 2014 11:47 
Aktivan

nema objasnjenja zasto :D ako te pita kako stojis s latinskima (a to znaci da si prosao) najbolje bi bilo da ih imas spremno 30-40tak odmah..inace ce ti sam odrediti broj koji trebas nauciti :)
sto se tice zakona o prostornom građenju i gradnji,iz njega je trebalo samo komasaciju,ali ne znam sto je sada s tim :/

inace nemoj slusat previse price,ja sam polozila iz prve :) prodji knjigu, prodji pitanja koja pita, ispravih ih i to je to :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 sij 2014 13:46 
Aktivan

prodajem knjigu iz gradjanskog, info u pp :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 sij 2014 23:50 
Početnik

autor jedne skripte s pitanjima za Kačera nažalost ima disleksiju i disgrafiju (ne vrijeđam nego konstatiram).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 sij 2014 11:56 
Početnik

Kolege jel se može kod Kačera odgovarati na konzultacijama između ova 2roka u 1 i 2mj? Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 sij 2014 12:38 
Početnik

snjezana78 je napisao/la:
Kolege jel se može kod Kačera odgovarati na konzultacijama između ova 2roka u 1 i 2mj? Hvala

Može.Al to nisu konzultacije nego normalni redovni rokovi koje održava svaki tjedan pd kraja 1.do kraja 2.mj

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 sij 2014 00:14 
Početnik

kolege, mene isto zanima odgovaranje na konzultacijama..da li je potrebno kontaktirat profesora u vezi toga i ako je , molim vas broj njegovog mobitela? hvala :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 sij 2014 23:04 
Aktivan

Poštovani!
Možete li mi reći kada profesor Kačer ima konzultacije i je li istina da profesor formira svoju grupu studenata s kojima uči gradivo? I da treba molba i preporuke?
Unaprijed puno hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 sij 2014 18:21 
Aktivan

Možete li mi molim Vas reći barem mail od profesora? Molim Vas.....
Hvalaaa :(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2014 06:43 
Početnik

mala_pravnica je napisao/la:
Poštovani!
Možete li mi reći kada profesor Kačer ima konzultacije i je li istina da profesor formira svoju grupu studenata s kojima uči gradivo? I da treba molba i preporuke?
Unaprijed puno hvala!

Potreban ti je i visoki prosjek i visoka ocjena iz rima se isto gleda (4,5), i uspjesi na sportskim natjecanjima isto prolaze, uglavnom treba sve sto bolje,nije samo molba potrebna i preporuke, prima ih manje od 10 i to ti bude te krajem semestra.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2014 06:45 
Početnik

Moze li mi netko reci koja je razlika kad perkusic pita? Jeli bas bitno da su definicije iz njegove knjige?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2014 11:13 
Aktivan

LanaJ je napisao/la:
mala_pravnica je napisao/la:
Poštovani!
Unaprijed puno hvala!

Potreban ti je i visoki prosjek i visoka ocjena iz rima se isto gleda (4,5), i uspjesi na sportskim natjecanjima isto prolaze, uglavnom treba sve sto bolje,nije samo molba potrebna i preporuke, prima ih manje od 10 i to ti bude te krajem semestra.

Puno hvala!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2014 10:27 
Aktivan

Ekipa moze li broj profesora Kacera,moba? Molim Vas hitno je!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2014 09:56 
Početnik

Jel tko zna, na kojem će roku biti prof. Perkušić?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2014 15:12 
Početnik

rokovi od prof perkušica su u 2 misec sljedeci : 9.2 ,,, 16.2 ,,,, 23.2
SRETNOOO

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2014 16:58 
Početnik

ali će biti Perkušića u 2 misecu???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2014 19:57 
Početnik

I mene zanima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2014 13:19 
Početnik

Molim vas lijepo za pomoć. Naime na prošlom roku sam pao zbog glupe Paulijane. Pitao me da li je moguće da se vjerovnik uopće ne može namiriti? Ne kužim?! Pa Paulijana se i podiže kada je dužnik svojim pravnim raspolaganjima došao u situaciju da je insolventan i da se ovaj ne može namiriti. Doduše malo sam se zapetljao i rekao da je moguće pa mi je ponudio da na sljedećem roku to prvo odgovaram. Znam sve što piše o Paulijani u knjizi i zakonu, ali... kad te barba Hrvoje onako ispod oka pogleda i pita ma jeste li sigurni ?Da li je to vaš zadnji odgovor e onda k vragu sve...Također mi nije jasno kako pravni posao ostaje valjan samo u njegovom dijelu ako se pobija da bi se ovaj mogao namiriti? npr. dužnik daruje jedinu nekretninu koju ima i tako ostane bez ikakve imovine i onda vjerovnik podiže tužbu da se taj posao pobije samo u dijelu koliko mu treba za namirenje? Kako samo u dijelu?Kako se darovanje nekretnine pobija samo u dijelu? Fakat ne kužim totalno sam zbunjen, a mislio sam da to fakat znam.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2014 14:26 
Aktivan

lovorko je napisao/la:
...Također mi nije jasno kako pravni posao ostaje valjan samo u njegovom dijelu ako se pobija da bi se ovaj mogao namiriti? npr. dužnik daruje jedinu nekretninu koju ima i tako ostane bez ikakve imovine i onda vjerovnik podiže tužbu da se taj posao pobije samo u dijelu koliko mu treba za namirenje? Kako samo u dijelu?Kako se darovanje nekretnine pobija samo u dijelu? Fakat ne kužim totalno sam zbunjen, a mislio sam da to fakat znam.

Npr. dužnik daruje nekretninu osobi A od 100.000 kn a dužan je vjerovniku 50.000 kn. Vjerovnik će pobijat to darovanje samo u svom iznosu (znači 50.000 kn). Osoba A ostaje vlasnik nekretnine i neće se dirati u darovanje koje se dogodilo između dužnika i osobe A i važit će prema svima trećima, a vjerovnik će se namiriti. Sad ako to nije točno neka netko slobodno ispravi :12:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2014 15:32 
Početnik

Ali...kako će se namiriti ako nekretnina ostaje u vlasništvu osobe A? Tko ga isplaćuje? Kako ga isplaćuje samo u tom iznosu? Nekretnina se prodaje ili što? Kako je takav posao valjan prema trećima? :facep:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2014 22:32 
Početnik

lovorko je napisao/la:
Ali...kako će se namiriti ako nekretnina ostaje u vlasništvu osobe A? Tko ga isplaćuje? Kako ga isplaćuje samo u tom iznosu? Nekretnina se prodaje ili što? Kako je takav posao valjan prema trećima? :facep:

nitko nikoga ne isplaćuje nego se kreće u ovršni postupak dok se vjerovnik ne namiri u iznosu koji je potreban, daljnji odnosi dužnika i treće osobe se prosuđuju prema obveznopravnim pravilima, ali budući da je u ovom slučaju riječ o darovanju, treći se nema što previše buniti jer ništa nije ni dao - uostalom, radi se o besplatnom raspolaganju i paulijana je usmjerena i protiv tog trećeg, te se smatra da je on sve znao.. u svakom slučaju za konkretan postupak i detalje pitaj kačera, on će ti drage volje odgovoriti na sva pitanja

možda je loše što ste uzeli za primjer nekretninu, vjerojatno je lakše predočiti si ovu situaciju ako si za primjer uzmeš 100 000kn koje je osoba A darovala osobi B, ili se odrekla od nasljedstva te je iznos pripao nekom drugom. dakle, pravna radnja gubi učinak samo prema vjerovniku i u opsegu koji je dovoljan za namirenje tražbine - ako je dug 50 000, vjerovnik se namiruje, ostatak je darovan, prema trećima vrijedi po ugovoru/odricanju - naravno ako uspije sa paulijanom, gotovo.

što se tiče perkušića, prof. kačer je na predavanjima u 12. mjesecu rekao da je on sam na katedri ove godine, perkušić ove godine ispituje na forenzici i eventualno postdiplomske, prema tome ako se od tada nije ništa promijenilo, perkušić ove godine ne ispituje ovaj ispit.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2014 05:47 
Početnik

Jel mogu negdje na internetu skinuti taj zakon koji treba za ucenje?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2014 10:25 
Početnik

pozz,ako netko zna odgovore na pitanja:1: STO ZNACI DA SE POSJED UMIRIO KOD SAMOPOMOĆI?
2:ŠTO AKO SE HIPOTEKARNOM TUŽBOM NE NAMIRIMO DO KRAJA?
3:DA LI JE LAKŠE ETAZIRANJE SAD ILI PRIJE? KAKO SE PRIJE ETAŽIRALO?
4:ŠTO JE STVARNI A STO OSOBNI IMENIK?
5:KAD ZAVRSAVA ROK OD 3 MJ. KOD SEPARATIO BONORUM?
6: DA LI POSTOJI RODENDAN Z AMRTVE LJUDE?
7:AKO JE COVJEK UMRO U SRPNJU 2003,PO KOJEM SE ZAKONU RASPRAVLJA OSTAVINA?
8:KAKO SE KNJIZI PR. GRADENJA'
9:UVJETI ZA ETAŽIRANJE,AKO IMAMO NOVU ZGRADU I POŽELIMO JE ETAŽIRATIŽ?
10:STO UREDUJE ETAŽIRANJE PO NOVOM ZAKONU?
11: ŠTO AKO JE NEKRETNINA PRODANA ZA IZNOS MANJI OD HIPOTEKE?
12:JE LI HIPOTEKARNI DUŽNIK ISKLJUCIVO VL. NEKRETNINE?
13:KOJE SE SMRTI ISPITUJU U NOVOM,A KOJE U STAROM ZN?
14:MOŽE LI DIJETE OD MJ. DANA TRAZITI SEPARATIO BONORUM?
15:DA LI TE NETKO MOZE SPRIJECITI DA SE ODREKNES NASLJEDSTVA?
16:KAD OPORUKA NE SADRZI NASLJEDNIKA?
17:MOGU LI VAS JA IMATI U SUPOSJEEDU?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2014 19:13 
Forumaš

Ima li mozda u masnoga kupit neka dobra skripta di su njegove cake?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2014 19:16 
Početnik

Navodno ima sa nekih 600 pitanja, ali ja ne znam di obitava taj masni?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2014 19:28 
Početnik

da,ima u masnog sigurno,ali mislim da nema bas 600 pitanja

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2014 14:58 
Početnik

Gdje je masni? :12:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2014 15:40 
Početnik

Preko puta faxa,kopirnica

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2014 19:45 
Početnik

ankaaa je napisao/la:
Preko puta faxa,kopirnica

Hvaaala!! :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2014 12:41 
Početnik

iviivica5 je napisao/la:
Dal je tko zainteresiran za ponavljanje prije ispita?

ja sam zainteresirana za ponavljanje prije ispita :-o

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2014 14:31 
Početnik

I.jaaaa

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2014 15:07 
Početnik

jeli bija perkušić?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2014 15:31 
Početnik

Mislim da ti njega nema ovaj rok

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2014 20:45 
Početnik

[quote="ankaaa"]I.jaaaa[/quot

hoces da se dogovorimo za ispitivanje?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1825 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 46  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: