Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 24 sij 2021 03:10.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1826 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 46  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 26 kol 2008 09:08 
Aktivan

hvala vam kolege, samo meni je rođak odgovorija ako su umrli u istoj nesreći,smatra se da je jedna osoba umrla prije druge ,pa se mogu međusobno nasljeđivat, a on je reka da šta ako te osobe nisu u nikakvom srodstvu,koji je onda učinak

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 kol 2008 23:12 
Forumaš

mya je napisao/la:
Imam neka pitanja iz nasljednog dijela, na neke od njih pretpostavljam odgovor, al ipak nakon pustog učenja, kao da više nisam sigurna,pa bi bilo super ako netko od vas zna odgovor na neke od njih…..jer ni sama više ne znam šta kačer misli pod kojim pitanjem i sl….L

Nasljedno pravo: :please:

1. Temeljem kojeg propisa se nasljeđuje stanarsko pravo?
2. Što se može učiniti posljednjom željom pred svjedocima?
3. Da li životinja može biti korisnik zaklade ili fonda nasljednik?
3. Na zidu se napiše oporuka, i potpiše. Da li je valjana?( jel to kao i na mašini)
4. Može li nužni dio biti ugrožen, ako nije oporučen? (mislim da je odgovor NE-to je ono raspoloživi i nužni dio)
5. Da li je oporuka napisana na leđima valjana? (pa valjda ne, jer ju ni ne možeš potpisat na leđima???)
6. Kako može separatio bonorum ići na štetu vjerovnika? (može samo na šetu nasljednikovih vjerovnika, jer se prvo namiruju ostaviteljevi vjerovnici, jel?)
7. Što ako sve želiš ostaviti psu?
8. Vrste oporuke?(privatna i javna te redovna i izvanredna,a ostalo su oblici,jel?)
9. Rok za poništenje oporuke? (jel to ono 1 godina, pa 10 i 20 godina?)
10. Možeš li napisati oporuku koju ostavljaš svim ljudima na svijetu? ( po čl. 43. ne, valjda)
11. Nasljedim livadu, a drugi je obrađuje. Da li se koristi hereditas petito ili vlasnička tužba? (wtf)
12. Tko može biti nasljednik, a tko ostavitelj? (jedno i drugo svi?)
13. Ostvarenje nasljedstva? ( valjda otvaranje, al ako je ostvarenje onda u trenutku ostaviteljeve smrti?)
14. Je li moguće da sve oporuke vrijede?
15. Nedostatci oporuke? (jesu to ono razlozi ništetnosti i pobojnosti ili??)
16. Kada oporuka ne sadrži nasljednika? (jel to ošasna imovina?)
17. Uloga svjedoka kod oporuke?
18. Ako napišeš oporuku, pa ju iskidaš da li je moguće nasljeđivanje po njoj? ( ne, jedino ako ti ju netko drugi iskida a ti uspiješ dokazati da je postojala i bla bla?)
19. Nasljednopravni ugovori? (pa samo ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, jer ona dva su obveznopravna jel?)
20. Po čemu vi znate da ja i vi nismo u krvnom ili nekom drugom srodstvu?
21. Napišite najkrači tekst oporuke? Jeste li ga vlastoručno potpisali?
22. Napišete oporuku na leđima, nakon toga se istuširate, oporuka se izbriše,a vi umrete. Tko će vas naslijediti?
23. Može li se ipak naslijediti ako oporučitelj napiše oporuku na svojoj ruci, pa ju izbriše sam?
24. Pas ugine,i iza sebe ostavi kućicu? Čija je kućica?
25. Iza cure do vas u kojem ste nasljednom redu?
26. Možemo li vi i ja sklopiti ugovor o nasljeđivanju? (da ako san ja vaš potomak ili bračni drug, inače nema ugovor o nasljeđivanju, to je ništetno)
27. U nasljednom pravu rok od 3 mjeseca na što se odnosi? ( separatio bonorum?)
28. Kriterij za podjelu oporuka?
29. Npr. Vama je oporukom ostavljen mercedes koji vrijedi 50 000 kn. Ostavitelj je dužan 50 000 kn. Da li se vjerovnik može namiriti tako da traži samo auto ili može od vas tražiti gotovinu?
30. Može li se oporukom odrediti zapis bez nasljednika? (da, jer su kod nas oporuka i kodicil izjednačeni, jel?)
31. Kad ima više oporuka, jel moguće da se svima naslijedi?
32. Kad se neće naslijediti po svim oporukama?
33. Koliki je nužni dio susjeda kojemu ste vi sve oporukom ostavili? (pa susjed nije nužni nasljednik??)
34. Može li dijete od mjesec dana tražiti separatio bonorum? (da, preko zastupnika??)
35. Može li stranac naslijediti nekretninu u RH? (da)

unaprid fala...... :thumbsup

1. ?
2. Usmena oporuka
3. Da, spada u vlastoručnu oporuku (pitanje dokazivanja postojanja takve oporuke je nešto drugo)
4. Ne, nužni dio nasljeđuje se temeljem zakona
5. Vidi pod 3
6. Ako se radi o pokvarljivoj robi (voću koje se kvari), tada se možda usprkos separatio bonorum neće imati iz čega namiriti
7. Pas je pravni objekt a ne pravni subjekt
8. ?
9. ?
10. Da, ali je nevaljana
11.?
12. Ostavitelj - svaka osoba s navršenih 16 g. sposobna za rasuđivanje, nasljednik - svaka osoba rođenjem (uključivo nasciturus, mislim)
13. ...
16. Možda postoje zakonski nasljednici
18. Oporuka je opoziv pravni posao (kidanje je čin opoziva)
20. Ne znate!!!
22. Vidi pod 3; ako se ne dokaže sadržaj i postojanje, tada zakonski nasljednici, ako ih nema e to je ošasna imovina...
23. gore navedeno...
24. Vlasnikova
25. Cura do vas nema ništa s vašim nasljednim redom
29. Ni jedno ni drugo (javna dražba!)

Jerbo još nisam položila NADAM SE da je ovo gore u red...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 kol 2008 11:26 
Forumaš

Inso je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
25. Cura do vas nema ništa s vašim nasljednim redom

Jeste sigurni ?

Ispravak : Koliko je meni poznato, cura do mene nema ništa s mojim nasljednim redom.
Jeli ovako u redu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 kol 2008 18:10 
Forumaš

Danny je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
Koja je razlika između ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju?

ako se ne varam kod dozivotnog uzdrzavanja imovina uzdrzavanog prelazi na uzdrzavatelja nakon njegove smrti, a kod dosmrtnog odmah po sklapanju ugovora o uzdrzavanju.
nisam polagao gp pa nisam siguran u ovo...

to je dobro. u biti ja bi rekla da kod dosmrtnog imovina prelazi ZA ŽIVOTA na uzdrzavatelja a ne odmah.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 kol 2008 20:45 
Forumaš

-mislim da je jako korisno ić slusat ispit
-ove zakone ne trebas znat od a do ž al ono tribas neke stvari znat, i btw zakon o zakupu i PRODAJI poslovnog prostora. pliz nemoj zaboravit ovo "i prodaji" jer viruj mi past ćeš..
-u ZV-u čl 50.radi djeljivih stvari (st.4!!), čl.51. radi diobe isplatom (st.4!!! BAREM DEVET DESETINA!!) i obavezno, isto je mislim st.4. kod stjecanja od nevlasnika iznimka i iznimka od iznimke. nemam u sebe ni knjigu bi zakon pa se ne mogu sitit koji članak.
kod ZK obrati pozornost na brisovnu tužbu i rokove i znam da u knjizi u definiciji brisovne pise upis a treba pisat uknjizba. novele kod ZOO se odnose na ono sta si pisala za ugovore o dozivotnom i dosmrtnom uzdrzavanju.
ee i zakonsku definiciju prava gradenja, obavezno na NEČIJEM zemljištu..

to je to ispravite me ako grijesim jer nemam nikakvu literaturu u sebe pa...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 kol 2008 09:38 
Aktivan

Citat:
Aj pliz u "građanskopravnomispitnomslengu" objasni ove rokove kod brisovne tužbe: tko protiv koga, pod kojim uvjetima i dakako rokovima, a naročito onaj dio sa žalbenim rokom + 60 dana.... :wtf

Nositelj knjižnog prava prema osobi koja je ishodila nevaljani upis. Tada brisovna tužba ne zastarijeva.

Ako se radi o poštenome stjecatelju, tada je podignuće tužbe protiv prednika poštenog stjecatelja vremenski ograničeno. Duljina roka je ovisna o tome da li je nositelju knjižnog prava dostavljeno sudsko rješenje o nevaljanom upisu kojim je povrijeđeno njegovo knjižno pravo. Ako je, tada u roku od 15 dana za žalbu na sudsko rješenje o upisu treba zatražiti zabilježbu brisovne tužbe i u roku od 60 dana nakon isteka roka na žalbu podići brisovnu tužbu.

Ako mu rješenje nije dostavljeno, brisovnu tužbu može podnijeti u roku od 3 godine od dana kada je taj upis zatražen.

ZZK čl. 129. st.1 često zna pitati.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 kol 2008 09:49 
Aktivan

11. Nasljedim livadu, a drugi je obrađuje. Da li se koristi hereditas petito ili vlasnička tužba? (wtf)

Ukoliko taj posjednik tužitelju osporava svojstvo nasljednika, koristi se hereditatis petitio. U suprotnome Reivindikacija.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 kol 2008 18:37 
Forumaš

mya je napisao/la:
- kad sam ja slušala ispit pitao je zakon o zakupu i prodaji posl.prostora i momak mu je reka da je to izašlo u NN 91./96. i on mu je reka da ode provjeriti dole u knjižnicu da li je to točno,a u međuvremenu dok je on to tražio, nama je rekao da to nije točan odgovor....pa da li se to veže na onu promjenu naziva tog zakona (nn 174/04)...jer se do tih izmjena zvao samo Zakon o zakupu poslov. prostora ...?????

Da, to ti je vjerojatno to, jer zakon o zakupu pp je stvarno izaša u NN 91/96, samo šta on nije falia broj NN nego nije skužia njegovu caku

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2008 09:52 
Forumaš

Robert Allen je napisao/la:
35. Može li stranac naslijediti nekretninu u RH? (da)

ZV čl. 356 st 1. , obratiti pozornost na stavak drugi ( izmjena i dopuna 79/06 )

Evo (barem ja) ne bi bila obratila pažnju na taj čl., hvala.
Ovo je bio uvod naravno :grin: a sada pitanje :grin: :
Prilikom odgovaranja na to pitanje, znači treba dati potvrdan odgovor te navesti br. izmjene, a onda ako pita spomenuti čl. što treba navesti kao bitno: da je to prije bilo samo temeljem nasljeđivanja i po prethodnom mišljenju (...) ili mi je opet nekako izmakla bit svega? :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2008 15:39 
Aktivan

jelenaa je napisao/la:
Ovaj članak i izmjene ne treba spominjat kad se priča o pravu nasljeđivanja nekretnina stranih osoba. Pogledajte u knjizi na str 245- "strane osobe mogu nasljeđivanjem stjecati pravo vlasništva nekretnina na području RH uz uvjet uzajamnosti"
- a na str. 246 vam piše da je pretpostavka uzajamnosti + suglasnost bitna kad stranci stječu pravo vlasništva nekretnina u Hrvatskoj putem drugih oblika, a ne nasljeđivanjem. Tu je bitna izmjena ZV NN 79/06 jer je prije suglasnost davao ministar vanjskih poslova a tom izmjenom je određeno da je daje ministar nadležan za poslove pravosuđa

Tako sam ja to shvatila, please ispravite ako griješim

Da, prije izmjene se tražila suglasnost ministra vanjskih poslova, na mišljenje ministra pravosuđa. Sada se traži samo suglasnost ministra pravosuđa, uz pretpostavku uzajamnosti.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2008 16:40 
Forumaš

Da ali htjela sam naglasiti da to nije potrebno spominjat kod stjecanja nekretnina nasljeđivanjem već samo kad stranci stječu nekretnine u RH na drugi način, npr. kad žele kupiti nekretninu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2008 21:51 
Aktivan

jelenaa je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
Brodovi i brodice u smislu Zakona o naknadi smatraju se nekretninama; šta se time postiže?

Time se olakšava stjecanje prava na naknadu, ne treba dokazivati vlasništvo-Ovo bi trebalo još provjerit, pa ako netko zna ispravite. Meni je ostalo u sjećanju kad sam slušala ispitivanja

Da se smatraju pokretninama, onda bi se mogle vratit samo ako imaju povjesnu, umjetničku ili kulturnu važnost(mislim ove tri koliko se sićam, piše točno kod članka za pokretnine uvjet). iz tog razloga se smatraju nekretninama da bi se mogle vratit. jer da se smatraju pokretninama, moga bi dobit samo brod koji ima takvo povjesno značenje da moš u muzej s njim.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 kol 2008 22:14 
Aktivan

Anna Lex je napisao/la:
29. Npr. Vama je oporukom ostavljen mercedes koji vrijedi 50 000 kn. Ostavitelj je dužan 50 000 kn. Da li se vjerovnik može namiriti tako da traži samo auto ili može od vas tražiti gotovinu?

Nasljednik odgovara za dugove ostavitelja i svojom i nasljeđenom imovinom, ali do visine vrijednosti naslijeđene imovine.
Odgovor bi trebao biti da može, ali do 50 000 kn.

Da, ali na koji način? Ide li auto na javnu dražbu, pa se tih 50000 isplati vjerovniku ili...Ne vjerujem da (Vi kao nasljednik npr.) predate auto tek tako "iz ruke u ruku" vjerovniku i stvar je riješena, ili...

Članak 139. ZN - a

(3) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene
imovine....

Kolegice, smisao zakonske odredbe i jest u tome da se vjerovnik ne mora namiriti isključivo iz stvari koje su sačinjavale imovinsku masu ( u ovom slučaju mercedes ) njegovog dužnika. Tko nasljedniku brani da digne 50 000 kn s banke i isplati ostaviteljeva vjerovnika?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2008 10:46 
Forumaš

Anna Lex je napisao/la:
imba je napisao/la:
bok ljudi, imam 2 pitanja, sto treba reci kod osobnog i stvarnog imenika, i sto kod pitanja sto je specificno kada se medjusobno posjednim tuzbama napadaju suposjednici, jeli to ono da suposjednik nemoze staviti zahtjev za zastitu posjeda ako je za odlucivanje o tom zahtjevu potrebno raspravljati o njihovom pravnom odnosu.
hvala

Ovo za posjedovnu tužbu je u redu, (jerbo još nisam riješila građansko, reći ću: najvjerojatnije...).
A imenik, ne znam čak ni na što bi se mogao odnositi (poglavlje, uopće!) pa ako znaš nešto više reci pa da to probamo riješiti...

Ne, ja sam slušala kad ke to pita i odgovor je
- može tužiti svakog suposjednika samo ako su ga potpuno isključili od dotadašnjeg suposjeda ili su mu bitno ograničili dotadašnji način izvršavanja faktične vlasti na stvar + ne moze staviti zahtjev za zastitu posjeda ako je za odlucivanje o tom zahtjevu potrebno raspravljati o njihovom pravnom odnosu!
Dakle bitno je to da ne može uznemiravat suposjednika tužbom za svaku glupost već samo ako je bitno povrijeđen.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2008 21:03 
Forumaš

i kod djeljivosti ne zaboravit čl.50.st.4. ZV (i sama sebi sam dosadna koliko sam puta spomenila ovaj članak :mrgreen: )

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2008 21:10 
Forumaš

ivana kn je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
mirk@ je napisao/la:
kako objasnit djeljivost stvari :wtf
pomoziteeeeeeeeeeee :ajme

Dakle, kod nekih stvari je fizička dioba moguća a da im se pritom "znatno" ne umanji vrijednost (tipa čokolade, podijeliš je na dva jednaka dijela i nije znatno izgubila na vrijednosti);
kod nekih drugih stvari (tipa pas, dijamant) dioba nije moguća a da ne izgube na vrijednosti...znatno...
Znači, ukoliko sam dobro razumila postavljeno pitanje, neke stvari su fizički djeljive, a one koje to nisu njima zakon omogućava da to postanu (obično u svrhe razvrgnuća suvlasništva).
Oni upućeniji neka isprave ili nadopune...

samo mali ispravak kod psa :) ne moze se podijeliti ziva stvar! pas bi se mogao podijeliti jedino ako se radi o cokoladnom psu. strogo paziti na to!

:grin: :grin: :grin: zato sam i rekla da pas ne spada u fizički djeljive stvari, ali ako zakon zabranjuje diobu stvari, ta se zabrana ne odnosi na diobu isplatom i civilnu diobu...
Znači pas će se prodati na javnoj dražbi, a postignuti iznos podijeliti razmjerno suvlasničkim dijelovima, ili će u najboljem slučaju (za psa mislim) pripasti jednom od suvlasnika (dioba isplatom) a taj će suvlasnik druge isplatiti...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2008 21:39 
Forumaš

to se spominje kod zemljišnih knjiga. pogledaj u zakonu ZK čl.33. jer koliko se sijecam nigdi se ne spominje točno "stvarni i osobni imenik" al mislim da se to odnosi na to... iskreno, nisam sigurna...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2008 21:43 
Forumaš

to je čl.33. u zemljišno knjižnom poslovniku

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2008 09:25 
Forumaš

dubaii je napisao/la:
novi korisnik je napisao/la:
gugo je napisao/la:
a za ovo drugo vjerovatno ,mi znamo da sam ja vlasnik ove majice jer je imam u poštenom posjedu a za poštenog posjednika se predmnjeva da je i vlasnik stvari , .

logično se pitanje nameće "a kako onda znamo da je upravo ti imaš u poštenom posjedu?" "hoćemo ti vjerovat na riječ ili?" računaj da bi ova pitanja postavio barba hrvoje, uz specifičan osmjeh :)

Molim što prije odgovor, može li se na ovo pitanje reći da ja tako tvrdim, ali da je dopušteno da tko sumnja dokaže drugačije, odnosno, da nisam pošteni posjednik ili je to korak do samouništenja?

Poštenje = praesumptio iuris. Onaj tko tvrdi suprotno mora to dokazati. Dakle, "hoćemo ti vjerovati na riječ", odgovor bi mogao biti čak i da je vama svejedno hoće li ili ne, bitno je da se poštenje predmnijeva, sve ostalo u priči može vas samo navesti na tanak led na kojem se vjerojatno ne želite naći...
P.S. Posjed, uz tužbe svake vrste ako želite prolaznu ocjenu zaista morate rasturati na ispitu.
(to ne znači da druge stvari možete zanemariti :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2008 10:49 
Aktivan

imba je napisao/la:
A sto, jos nitko nezna sto je osobni i stvarni imenik. A brate mene ce sad to pitanje sigurno dopast :grin:

Nakon dugotrajnog pretraživanja interneta, nađoh sljedeći tekst koji se odnosi na stvarni i osobni imenik:
"Stvarni popis je popis zemljišta po katastarskim česticama za jednu katastarsku općinu pomoću kojeg se može saznati u kojem je zemljišno-knjižnom ulošku upisana čestica određenog katastarskog broja. Popis osoba sadrži imena vlasnika u čiju je korist provedeno pravo upisa vlasništva ili neki drugi upis u zemljišnim knjigama te brojevi zemljišno-knjižnih uložaka u kojima je upisano pravo vlasništva te osobe. kao sastavni dio zemljišne knjige sadržava geodetski prikaz i nacrt zemljišta u jednoj katastarskoj općini i služi za orijentaciju položaja, oblika i površine zemljišta (nekretnine)."

Od jednog kolege sam jučer čula da to pita na ispitu, ali nitko nije znao reći gdje se nalazi odgovor na to pitanje.. Pretpostavljam da bi to moglo biti ovo, ako nije neka netko slobodno ispravi i uputi sve nas koji nemamo pojma o tome ... :wtf
Ti popisi koji se tu spominju vjerojatno su oni imenici.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2008 07:53 
Početnik

bruca je napisao/la:
mirk@ je napisao/la:
Hvala :mig:
Primjer fikcije ispunjenja, izjalovljenja ??? :cry:

čl.297. ZOO (st.4.) :cheers

još nekoliko sitnica, kakav je odgovor na ovo pitanje: navedi najkraći tekst oporuke; može li se sva imovina ostaviti psu( da li to znači da se osniva zaklada a čiji korisnik je životinja), i koja je fora s nasljeđivanjem stanarskog prava?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2008 08:43 
Forumaš

Poštovani korisnici foruma,
u dolje navedenom tekstu nalaze se br. NN, te izmjene i dopune....tj. to je ono što ja imam.
Ako netko uoči nekakav nedostatak ili grešku ispravite pliz....
:grin: A sa čim bi drugim krenula nego sa Biblijom za građansko, naravno :grin: :grin: :
Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima
NN - 91/96
Izmjena i dopuna 79/06 glasi: strane fizičke i pravne osobe mogu stjecati vlasništvo nekretnina u RH pod pretpostavkom uzajamnosti i uz suglasnost ministra pravosuđa.
Ovdje fali barem još jedan br. NN i izmjene i dopune, dakle, akcija ljudi...
Donesen: 02.10. 1996.g.
Stupio na snagu: 01.01. 1997.g.
br. čl. 396

Zakon o zemljišnim knjigama
NN - 91/96
Izmjena i dopuna u 114/01: odnosi se na rok od 5 g. koji je zamjenjen datumom 01.01.2007.g.
Donesen: 02.10. 1996.g.
stupio na snagu: 01.01.1997.g.
br..čl. 231

Zakon o nasljeđivanju
NN - 48/03
Izmjena i dopuna u 163/03: čl. 240. briše se
Izmjena i dopuna u 35/05: čl. (od 116 - 121?) brišu se , ugl. oni koji se odnose na ugovor o doživotnom uzdržavanju.
donesen: 11.03.2003.g.
stupio na snagu: 03.04. 2003.g. (???)
Počeo se primjenjivati istekom roka od 6 mj.
br. čl. 260

Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
NN - 92/96
izmjene i dopune 80/02, 81/02: omogućeno je stjecanje naknade stranim fizičkim i pravnim osobama
donesen:11.10.1996.g.
stupio na snagu: 01.01. 1997.g.
br. čl. 80

Zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora
NN - 91/96
izmjena i dopuna 174/04 (mislim da je tu dobio ono "i prodaji")
donesen 02.10. 1996.g.
stupio na snagu. 05.11. 1996.g. (?)
br. čl. 39

Zakon o obveznim odnosima
NN - 35/05
Donesen 25.02. 2005.g.
stupio na snagu 01.01. 2006.g. s tim da su se 2 čl. počela primjenjivati 01.01. 2008.g.
br. čl. 1165

Zakon o najmu stanova
NN - 91/96
donesen: 11.10. 1996.g.
stupio na snagu: 05. 11. 1996.g.
čl. 54

Zakon o prostornom uređenju i gradnji
NN - 76/07
stupio na snagu 01. 10. 2007.g. osim jednog čl. koji će stupiti na snagu danom prijema RH u EU
čl. 354

Svi navedeni zakoni imaju veći br. izmjena i dopuna, pa ono što fali nadopunite (po mogućnosti ovdje na forumu :) ).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2008 11:25 
Forumaš

dubaii je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
Robert Allen, tvoje znanje je neusporedivo, ako si riješio građansko, daj još barem ove izmjene i dopune za nas druge "popuni", bitte....

još jedno pitanje, da li je definicija urbane komasacije sadržana u čl. 137. Zakona o prostornom uređenju i gradnji?

Ako prelistaš Zakon o prostornom uređenju i gradnji, pod naslovom Urbana komasacija , čl. prvi ispod tog naslova sadrži definiciju koja je malo poduža, koji je točno br. čl. ne znam je li uopće bitno za ispit....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2008 11:31 
Forumaš

I da, kod naslijeđene livade je bitno da u pitanju prof. dobro poslušaš osporava li ti onaj tko je obrađuje svojstvo nasljednika ili je nešto drugo u pitanju...
Ako ti osporava svojstvo nasljednika tada podižeš hereditatis petitio (usput rečeno ovo je bilo već navedeno na nekoj od prethodnih str. pa prije nego postaviš pitanje mogao bi pročitati barem ono što već postoji na forumu), u suprotnom koristiš Rei Vindicatio.
Rokovi hereditatis petitio obvezni!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2008 15:37 
Aktivan

kitty je napisao/la:
Anna Lex je napisao/la:
Izmjene i dopune zakona?
Ako netko zna što još fali aj pliz nadopunite...

Neda mi se uspoređivat sad sve, pa ću napisat šta ja imam.

Zakon o vlasništvu

91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06

Zakon o zemljišnim knjigama

91/96, 68/98, 137/99, 114/01, 100/04, 107/07

Zemljišnoknjižni poslovnik

81/97, 109/02,123/02, 153/02, 14/05

Zakon o izvlaštenju

9/94, 35/94, 112/00, 114/01, 79/06

Još fali kod zakona o zakupu 124/97

i Zoo 53/91 stari

zakon o naknadi 92/99-ispravak

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2008 17:07 
Forumaš

mislim da ima kod ZOO 41/08 -zadnja izmjena, rijetko je ko zna a on se odusevi kad je cuje.. :blackeye
dobro ne bas odusevi al ono :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2008 18:45 
Forumaš

Anna Lex je napisao/la:
Fala cure...
... i samo još nešto: kako misliš Zakon o naknadi 92/99 - ispravak? Je li to još jedna, uz one dvi navedene, izmjena ili si mislila nešto drugo?

Izašao je u NN 92/96 a ispravak je bio 92/99, nakon toga slijedi izmjena 80/02 i njen ispravak 81/02

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2008 18:46 
Forumaš

dubaii je napisao/la:
kakav je odgovor na ovo pitanje: navedi najkraći tekst oporuke;?

NPR. ostavljam sve što imam svojoj sestri

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2008 18:54 
Forumaš

dubaii je napisao/la:
da li je definicija urbane komasacije sadržana u čl. 137. Zakona o prostornom uređenju i gradnji?

Definicija urbane komasacije se nalazi u čl.2. st.1 točka 25 gdje se nalaze svi pojmovi, a glasi:
Urbana komasacija je postupak spajanja čestica građevinskog zemljišta u jednu cjelinu i njezina podjela na građevne i druge čestice u skladu s detaljnim planom uređenja na području komasacije uz istodobno sređivanje vlasničkih i drugih stvarno-pravnih odnosa na tom zemljištu s ciljem podjele građevnih čestica vlasnicima tog zemljišta razmjerno njegovoj površini i jedinici lokalne samouprave za potrebe površina javne namjene.

Zna pitat od kojeg do kojeg članka se nalaze odredbe o urbanoj komasaciji- od čl. 137 do 176

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2008 00:06 
Aktivan

Zakon o naknadi, NN: 92/96, 92/99, 39/99, 42/99, 43/00, 131/00, 27/01, 34/01, 65/01, 118/01, 80/02, 81/02

U nekima NN su sadržane izmjene i dopune zakona, u drugima odluke USRH.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2008 15:33 
Forumaš

1. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (396 čl)
NN 91/96, stupio na snagu 1.1.1997
- izmjene 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06

2. Zakon o zemljišnim knjigama (231 čl)
NN 91/96, stupio na snagu 1.1.1997
- izmjene 68/98, 137/99, 114/01, 100/04, 107/07

3. Zakon o najmu stanova (54 čl)
NN 91/96, stupio na snagu 5.11.1996
- izmjene 48/98, 66/98, 22/06

4. Zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora (40 čl)
NN 91/96, stupio na snagu 5.11.1996
- izmjene 124/97, 174/04- promjena naziva

5. Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugosl. komun. vladavine (80 čl)
NN 92/96, stupio na snagu 1.1.1997
- izmjene 92/99-ispravak, 80/02, 81/02- ispravak

6. Zakon o izvlaštenju (50 čl)
NN 9/94, stupio na snagu 18.02.1994
- izmjene 35/94, 114/01, 79/06

7. Zakon o nasljeđivanju (260 čl)
NN 48/03, stupio na snagu 3.4.2003 a počeo se primjenjivati nakon 6 mjeseci- 3.10.2003
- izmjene 163/03, 35/05

8. Zakon o obveznim odnosima (1165 čl)
NN 35/05, stupio na snagu 1.1.2006 s time da se odredbe o kamatama počinju primjenjivati 2 godine od dana stupanja na snagu- 1.1.2008
izmjena- 41/08

9. Zakon o prostornom uređenju i gradnji
NN 76/07, stupio na snagu 1.10.2007 osim čl. 204 koji stupa na snagu danom prijama RH u EU

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2008 16:39 
Aktivan

Anna Lex je napisao/la:
Kod Zakona o izvlaštenju i Zakona o najmu stanova na koje čl. treba posebno obratiti pažnju?

Koliko mi je poznato Zakon o izvlaštenju uopće ne spada u ispitnu literaturu. Što se tiče Zakona o najmu, mislim da je dovoljno naučiti osnovna prava i obveze ugovornih strana, rokove koji se spominju, prestanak, odn. otkaz ugovora itd.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2008 17:01 
Forumaš

Koliko mi je poznato Zakon o izvlaštenju uopće ne spada u ispitnu literaturu.

Ja sam slušala građansko lani i na početku predavanja profesor je nabrojio i zakon o izvlaštenju, istina nisam nikad čula da pita išta osim što je izvlaštenje i koje vrste postoje a to piše u knjizi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ruj 2008 21:28 
Sega mega kul forumaš

cougar je napisao/la:
je li tko zna potkrijepit primjerima imovinaku masu i imovinu

imas auto. auto kao stvar je dio tvoje imovinske mase ( imetka ).
vlasnistvo nad autom kao subjektivno imovinsko pravo je dio tvoje imovine.
drugim rijecima, imovinska masa predstavlja skup materijalnih dobara pravnog subjekta, a imovina skup subjektivnih imovinskih prava nekog subjekta.

imovinska masa ne ulazi direktno u imovinu subjekta, vec u obliku razlicitih subjektivnih imovinskih prava ( pravo vlasnistva, sluznosti, uzivanja... ) koje taj subjekt ima nad djelovima imovinske mase.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 ruj 2008 17:03 
Početnik

Nisam vidila da li je netko odg. na ovo pitanje

OSOBNI IMENIK-pomaže nam kad želimo saznati nešto o čestici, a imamo samo ime i prezime vlasnika. Čestice su poredane po prezimenima vlasnika. U zbirku isprava se ulažu dokumenti o prijepisu (mehanički otisak).

STVARNI IMENIK-prvo moramo pogledati mape (koje u sudu ne postoje, već postoje u katastarskom uredu). Imamo uputu na zemljišni uložak.

POMOĆNE KNJIGE-stvarni i osobni registri (nazivaju se i imenik).

Eto ako nije točno, ispričavam se i neka neko pomogne :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2008 11:02 
Sega mega kul forumaš

Anna Lex je napisao/la:
Kod geometrijske diobe zgrade, da li naš ZV, sukladno načelu superficies cedit solo, dopušta samo vertikalnu diobu zgrade?

nas zv prihvaca nacelo superficies cedit solo i sukladno njemu uspostavlja nacelo jedinstvenosti nekretnine ( cl.9 ).

medjutim, pravno odvajanje zemljista od zgrade ( horizontalna dioba ) je moguce ali pod uvjetom da je provedeno po nacelima stvarnopravnog uredjenja i na odgovarajuci nacin objavljeno odnosno upisano u zemljisnu knjigu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2008 13:17 
Sega mega kul forumaš

jelenaa je napisao/la:
Danny je napisao/la:
cougar je napisao/la:
jel tko zna defuniju djelivih stvari

ako mislis na definiciju djeljivih stvari onda:

djeljive stvari su one stvari koje se mogu rastaviti na vise istovrsnih dijelova tako da im se ne unisti prvobitna bit ili im se nerazmjerno ne umanji vrijednost.

Nikako reć definiciju iz knjige, na ovome se pada
Djeljive stvari su one koje se mogu rastaviti na više dijelova da im se pritom znatno ne umanji vrijednost
ZV čl 50.4

hvala na informaciji.
iako, nije mi jasno gdje je razlika u ove dvije definicije, osim sto je ova u knjizi malo opsirnija. ako se na ovom pada, onda stvarno... :wh
pitam se cemu onda kjniga ako se njenm koristenjem ne moze proci.
uostalo, kako da ja, kao izvanredni student koji ne moze dolaziti na predavanja da bi pohvatao sve zelje i zahtjeve profesora, znam koju definiciju uciti iz knjige, a koju iz zakona... :wtf

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2008 15:37 
Forumaš

Razlika je u tome što u zakonu piše "znatno" ne umanji vrijednost a u knjizi nerazmjerno. Svaka definicija koja se razlikuje u knjizi i zakonu točna je zakonska. To vrijedi i za definiciju prava građenja i brisovne tužbe, koje su u knjizi krivo napisane.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2008 17:34 
Sega mega kul forumaš bez života

tihana1986 je napisao/la:
Da li to znači da bi bilo najpametnije sve definicije učiti iz zakona?

Definitivno...
I definicija brisovne nije dobra u knjizi...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2008 21:50 
Forumaš

Anna Lex je napisao/la:
Pliz zna li netko kod zakona o naknadi koji su čl. bitni za ispit? Znam da je zakon malen po br. čl. ali nekako uza svu drugu literaturu ma koliko ga puta pročitala nikako ne mogu izdvojiti ono što je važno, a znam da ga često pita na ispitu i da se u biti pada na tom zakonu....

Kao što si rekla nema puno članaka, tako da ti je sve bitno- kako se vraća ovisno o objektu- neizgrađena građevinska zemljišta, brodovi, pokretnine, poduzeća, stanovi...- sve ti on to pita.
Zatim stupnjevi, obveznici, ovlaštenici,konvalidacija,sadržaj izmjene

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1826 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 46  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: