Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 21 kol 2018 22:17.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 610 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: PRAVO DRUŠTAVA
PostPostano: 21 pro 2005 22:56 
김정일

Mr. sc. Ratko Brnabić
Mr. sc. Marko Ivkošić

S K R I P T A R N I C A

Službene stranice katedre:
http://www.pravst.hr/kolegiji.php?p=133

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 sij 2008 19:34 
김정일

Ja sam kombinirao knjigu od Petrovića,i imao sam još nešto iz Barbićeve? knjige gdje su neke stvari bile malo bolje objašnjene. Profesor bio korektan i ugodan,dao je vremena da se razmisli,daje i da se napiše koncepcija odgovora na papir,pa da se onda poslje odgovara.
Postavlja dosta potpitanja,i neke primjere. Ispit je bio čisto ok.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 sij 2008 21:47 
Početnik

a jel' bi bilo dovoljno da se priprema po Petrićevoj knjizi samo? ja učim po njoj pa me zanima jel to dovoljno?
Zbunilo me jer sada sam tek slučajno vidio da postoji dva ispita: Pravo društava i Osnove prava društava... Koja je razlika? Hvala unaprijed...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2008 19:57 
Početnik

Ja sam bio sad neki dan, tj. 29.01. ispitivao onaj asistent Ivkošić.
Meni osobno se svidio i stvarno ne bih mogao sve i da hoću reći bilo što drugo nego pohvale.

Odgovaralo nas je po troje, postavi pitanje i ostavi vremena da se napiše koncept, tijekom ispitivanja zna pitat nešto ako netko ne zna znaš li ti, dosta pita (sjedio sam tamo sigurno pola sata) ali ne odustaje tek tako (u stilu da će te odmah prekrižit i poslati van), očekuje znanje ali stvarno pomogne i čeka i čeka... ma sve pet, ja sam učio samo po Petroviću i dovoljno je to, pitao je on mene i neke druge stvari, ali samo zato što sam se pravio pametan pa sam spominjao i neke stvari što znam od prije iz neke druge literature (prebacio sam se iz osijeka gdje je to umjetnost položit).

Ništa drugo za prijaviti, sretno svima pozz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 ožu 2008 11:17 
Početnik

znači nisu bila pitanja tipa:izvješće uprave o odnosima s povezanim društvima,osiguranje ovisnog društva itd,ili i to treba znati?Da li treba znati i priključena društva?Anaos ako ti nije problem pošto si ti polagala isti dan i trgovačko napiši koliko ti je trebalo vremena da naučiš oba dva,i koji ti je bio lakši(trgovačko pretpostavljam)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 tra 2008 13:26 
Početnik

jel treba učiti priključena društva?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 tra 2008 21:00 
Forumaš

povezana društva i ortaštvo iz barbića

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 tra 2008 11:18 
Početnik

Da li su ta pitanja iz Barbića ova koja imamo ti na netu ili su to neka druga?
anaos je napisao/la:
Literatura je Petrović i Barbić-ona poglavlja o povezanim/priključenim društvima i pojavnim oblicima ortaštva. I ona skripta s pitanjima i odgovorima,tamo ima još korisnih stvari iz Barbića,da ne učiš cijele tri Barbićeve knjige.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2008 20:54 
Početnik

Kad je '93 donesen ZTD prestaje važit Zakon o poduzećima (čl. 646. ZTD-a), tako da su trgovačka društva prije bila poduzeća. VTSRH:..trgovačkog društva (prije: poduzeća)..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2008 23:28 
Početnik

U Zakonu o poduzećima, poduzeća su bila pravne osobe koje su se usklađivale s ZTD-om kad je stupio na snagu.
U ZTD-u nema definicije poduzeća. Prema Barbiću poduzeće je organizirana gospodarska cjelina koju čine objektivni,subjektivni i ustrojbeni elementi... Poduzeće nema pravnu osobnost i tu nastupa nositelj poduzeća. Nositelju pripadaju prava i obveze koje nastaju djelovanjem društva. Nositelj mogu biti fizičke i pravne osobe- znači nositelj mogu biti trgovac pojedinac,trgovačko društvo, a može biti i preddruštvo (nositelj ne može biti tajno društvo). Poduzeće je sredstvo za djelovanje trgovačkog društva ili trgovca pojedinca.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 svi 2008 12:29 
Početnik

Pozdrav svima!
Da li mi može netko odgovorit bitne razlike simultanog i sukcesivnog osnivanja (osim što je simultano jednostavnije) i koje su bitne promjene u novom ZTD-u u odnosu na stari? Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lip 2008 13:49 
Početnik

Odnos prava društava prema trgovačkome, građanskome, privrednome pravu, pravu utakmice i poreznome pravu. Pregled razvoja prava društava i trgovačkoga statusnog prava u Hrvatskoj i svijetu. Pravo društava u drugim zemljama. - ovo je sa katedre za pravo društava ali ne mogu to nać u knjizi od Petrića. Jel mi može neko reć gdje da to nađem ili još bolje da mi objasni! Pliz! Barem na pp ako ne na forum

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lip 2008 20:30 
Početnik

koje su bitne promjene u novom ZTD-u u odnosu na stari?

Hitno je, pa ako netko zna... :12:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2008 12:33 
Početnik

upiši u google izmjene zakona o trgovačkim društvima

izmjene se odnose na to da umjesto uprave, nadzornog odbora i skupštine uprava i nadzorni odbor se može ujedinit u jedan organ koji se zove
uprfavni odbor ali to nije obavezno.
tamo ti piše detaljnije

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 stu 2008 18:14 
Forumaš

zakkluso je napisao/la:
bube je napisao/la:
zakkluso je napisao/la:
kolko treba otprilike za spremit ovaj ispit? ako ga učim 2 tjedna jer bi stiga izać u 12 om?
inso pomagaj! :)

2-3 tjedna ti treba,ovisno o afinitetima. stigneš ga sigurno u 12-om.nije preteško baš a i prof su ok.

tnx..a jel ima neka pitanja koja se ponavljaju ili lista pitanja po kojima se uči?

a ponavljaju se pitanja,npr. pitaizvore autonomne i heteronomne prava društava-podjelu, podjelu društava,NO I UO kod d.d. i d.o.o,da ih usporediš,povećanje i smanjenje temeljnog kapitala,pa ti mođže postavit pitanje da rečeš sve što znaš o nekom trg društvu,pa te pita neko od načela da mu objasniš. to ti je sve iz petrovićeve knjige. a iz barbićevih knjiga pita samo pojavne oblike ortaštva i povezana društva al to ti pita za veću ocjenu. imaš i skriptu po pitanjima koja ti može poslužit ako nešto nema u knjigama. :popcorn:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 stu 2008 15:55 
Forumaš

dragan je napisao/la:
Moze li mi netko reci koji su to izvori društva-autonomni i heterogeni.?? Imam samo knjigu od Petrovica i neku skriptu a nigdje to ne mogu pronac. Ispit je sutra pa mi je malo hitno. Hvala.

mislim da su autonomni statuti,društveni ugovori i sl,a heterogeni ZTD i ostali zakoni navedeni u knjizi od Petroića,oni najvažniji :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 stu 2008 00:22 
Početnik

buba82 je napisao/la:
Hvala Dragane na pitanjima! :thumbsup A iz čega si pripremao ispit i koliko ti je vremena trebalo? Planiram ga prijaviti u drugom pa me zanima!

Knjiga od Petrovica ( 170 strana ), plus ZTD ( povezana drustva, spajanje, pripajanje, preoblikovanje, dodatne cinidbe, zajam clana drustva ) jer to nema u knjizi i iz Stecajnog zakona samo pravne posljedice stecaja, tko ga pokrece i rok. I razlika insolventnosti i prezaduzenosti. Ja san ucio jedno 3 tjedna, i to je po meni sasvim dovoljno. Pogotovo ako ti je materija zanimljiva. Do drugog mjeseca mozes spremit drustva i jos bar jedan sa cetvrte, ako ne i dva.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 pro 2008 15:41 
Aktivan

Metafora je napisao/la:
zakkluso je napisao/la:
kolko vas je bilo zadnji put da je bija pismeni?sad ih ima oko 60-ak..
i još nešto ako neko zna što je pool..
učim iz petrovića malo ztd, i one skripte s nasciturusa..jel to dovoljno..za prolaz.. :mig: :wh :wh

Pool je udruživanje osoba i korporacija koje se bave istim poslom radi toga da bi se angažirali u određenom poslu ili poslovnom ili špekulativnom pothvatu tako da svi pridonose u zajednički fond ili daju svoje vrijednosne papire vodećem članu poola koji vodi poslove u cilju da se iskljući konkurencija među članovima poola ili da se stvori monopol ili da težinom i snagom svoga udruženog kapitala kontroliraju cijene ili ih na tržištu kapitala dižu ili spuštaju ili da se usješno vodi poduzeće koje je preveliko za pojedinačni kapital svakog člana i među članovima podjeli dobit ili gubitak na jednake djelove ili razmjerno njihovu sudjelovanju u poolu.
Ima toga još....a to je sve iz Barbića (3. knjiga str.243)
Jel mi može netko reći što je teorija ultra vires i što je amortizacija (gdje se to nalazi u knjizi)? tnx

ultra vires-razvila se u engleskom pravu kao izraz zaštite članova društva koja djeluje kao od njih odvojena pr. osoba.u drugoj polovici 19.st. razvilo se učenje da su ništave pravne radnje koje poduzima pravna osoba izvan okvira svoga predmetaposlovanja utvrđenog u aktima društva.
ne znam di je to u knjizi..al nadam se da će ovo bar malo pomoći

slučajevi derivativnog stjecanja vlastitih dionica?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 pro 2008 16:35 
Aktivan

zakkluso je napisao/la:
slučajevi derivativnog stjecanja vlastitih dionica?

1. Ako je stjecanje prijeko potrebno da bi se od društva otklonila teška šteta koja neposredno predstoji, primjerice da bi se spriječilo da nepoželjne osobe preuzmu društvo
2. ako se dionice trebaju ponuditi zaposlenima u društvu ili u nekome od povezanih društva, a ta ponuda mora uslijediti u roku godine dana od stjecanja
3. ako je stjecanje potrebno da bi se dioničarima dala otpremnina
4. ako je stjecanje nenaplatno ili ako stjecanjem financijska institucija dionice kupuje komisovno, dakle u svoje ime, ali za račun drugih osoba, pa ih stoga ne stječe za sebe
5. ako se dionice stječu na temelju univerzalnog pravnog sljedništva, dakle tako da društvo stječe vlastite dionice stupajući u cjelokupni pravni položaj osobe koja je bila njihov neposredni raniji imatelj
6. ako se dionice stječu na temelju odluke gl.skupštine o povlačenju dionica prema propisima o smanjenju temelj. kapitala pa to znači da će te dionice povlačenjem ionako prestati postojati
7.na temelju ovlasti gl.skupštine za stjecanje dionica koja vrijedi najviše 18 mjeseci i određuje najnižu i najvišu cijenu koja se može platiti za te dionice te udio temeljnog kapitala koji se odnosi na te dionice s time da ne može prijeći deseti dio tameljnog kapitala. u tom slučaju društvo ne može stjecati vlastite dionice da bi njima trgovao. pri stjecanju dionica mora se poštivati načelo jednakog položaja dioničara.

Kad smo već kod pitanja i odgovora...hrpa pitanja sa foruma mi je nejasna i nije mi jasno od kud su izvučena, kao da imam krivu literaturu. Npr. Vrste članova nadzornog odbora kod d.d, zabrana isplate, istiskivanje???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 pro 2008 18:14 
Aktivan

zakkluso je napisao/la:
istiskivanje???? prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima (ZTD) koji je stupio na snagu 2003. godine, “Glavna skupština može na zahtjev dioničara koji ima dionice koje se odnose na najmanje 95 posto temeljnog kapitala društva, odnosno glavnog dioničara, donijeti odluku na temelju koje mu se prenose dionice manjinskih dioničara uz plaćanje tim dioničarima primjerene otpremnine u novcu”. “‘Squeeze out’, odnosno istiskivanje manjinskih dioničara u Zakonu o trgovačkim društvima, poznat je pod nazivom ‘prijenos dionica manjinskih dioničara’ :cheers

zabrana isplate dividende? to?

Banka ne smije isplatiti dobit ili dividendu niti obavljati isplate s naslova sudjelovanja uprave, nadzornog odbora i zaposlenika u dobiti društva, u sljedećim slučajevima:

1) ako je jamstveni kapital banke manji od minimalnog kapitala ili je stopa adekvatnosti kapitala manja od stope od 10%,

2) ako bi se jamstveni kapital banke zbog isplate dobiti smanjio tako da banka više nije u mogućnosti održavati minimalni kapital ili minimalnu stopu adekvatnosti kapitala,

3) ako banka ne osigurava likvidnost,

4) ako zbog isplate dobiti banka ne bi bila u mogućnosti osigurati likvidnost,

5) ako je Hrvatska narodna banka naložila banci da otkloni slabosti i propuste vezane uz netočno iskazivanje aktivnih i pasivnih stavki, a čije bi točno iskazivanje utjecalo na račun dobiti i gubitka banke i ako banka nije postupila u skladu s nalogom za otklanjanje nezakonitosti i nepravilnosti,

6) ako Hrvatska narodna banka tako odredi svojim rješenjem zbog načina na koji banka upravlja rizicima u poslovanju.

Banka ne smije isplatiti akontaciju dobiti niti akontaciju dividende.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 pro 2008 13:50 
Aktivan

zakkluso je napisao/la:
povezana društva?

Povezana društva su povezana na 2 načina:
1. poduzetničkim ugovorima
2. kapitalom (tako da jedno društvo ima udjele u drugom društvu, tj. tako da svako društvo ima udio u drugim povezanim društvima)
Između povezanih društva postoje posebni odnosi utjecaja na vođenje poslova jednih društva u drugim društvima. Uslijed povezanosti dolazi do situacija u kojim Uprava društva vodi poslovanje na način koji odgovara interesima nekog drugog društva. To može dovesti do povrede interesa društva i njegovih vjerovnika pa stoga zakonodavac posebnim odredbama uređuje odnose koji nastaju između povezanih društva. Cilj tih odredbi je ostvarenje zaštite društva, članova i vjerovnika. Zaštita se treba pružiti u odnosu na osobe koje imaju mogućnost utjecaja na upravljanje u povezanim društvima i koje teže ostvarenju svojih interesa na štetu interesa povezanih društva na koje imaju utjecaj.

Povezana društva su pravno samostalna društva i u međusobnom odnosu mogu stajati kao:
1. Društvo koje u drugom društvu ima većinski udio ili većinsko pravo u odlučivanju
2. Ovisno i vladajuće društvo
3. Društvo koncerna
4. Društvo s uzajamnim udjelima
5. Društva povezana poduzetničkim udjelima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2009 19:07 
Početnik

Pitanja sa pismenog:
-postupak utvrđivanja godišnjih financijskih izvješća
-pravne posljedice neuplate temeljnog uloga
-kada smatramo da jedno društvo ima prevladavajući utjecaj u drugome
-što se unosi u rezerve društva

Na pismenom je bila loša prolaznost s tim da je kako kaže spustio kriterije.
Neka pitanja sa današnjeg usmenog:tko imenuje čl.nadz.odbora kod d.d.,squeeze-out,zašto je važno sjedište društva,stjecanje vlastitih dionica,povećanje t.k. kod d.d.,tvrtka....
Na usmenom je prof.Brnabić stvarno korektan jer na usmeni ionako dođu samo oni koji riješe teški pismeni.
Znači probrano društvo...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2009 09:59 
Početnik

Ocito da knjiga od Petrovica+pojavni oblici ortastva, vise nije dovoljno za poloziti ovaj ispit...pa iz cega onda uciti? Nije valjda da cemo morati uciti iz Barbicevih knjiga? Moze li dati savjet netko tko je polozio na ovome roku?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2009 10:57 
Forumaš

mislim da odgovore možete naći u ZTD S KOMENTAROM- ERAKOVIĆ.
a ovakva pitanjca bila su i kod nas u os.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2009 11:55 
Početnik

Ima sve više pitanja iz ZTD-a i iz Barbićevih knjiga. Pogledajmo samo zadnja dva pismena a i na usmenom je bilo takvih pitanja. Jel ima neka dobra duša da to sazna, što treba učiti iz toga?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2009 14:52 
김정일

zuta je napisao/la:
Ama divno, sto drugo za reci, ako se ne varam, komentar zakona ima oko 1000str.(ako mislimo na isto). .

Manje, negdi oko 700-800 stranica ima novi komentar zakon od Erakovića iz 2008

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 vel 2009 08:28 
Aktivan

Mislim da za 2 tjedna učenja može ići na ispit samo onaj iz Splita, ostale previše to sve košta(put, smjestaj) da bi dolazili, a nisu spremni.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 tra 2009 08:26 
Početnik

teac602 je napisao/la:
Drustvo za uzajamno osiguranje ti je regulirano Zakonom o osiguranju

da istina ali došlo je do promijene i društvo za uzajamno osiguranje više nije društvo kapitala nego društvo osoba- ta je promjena iz 2007 i 2008 stupila na snagu, a trebaju mi te promjene za društvo za uzajamno osiguranje, jer gledao sam taj zakon i vidim da iz 2005 tj. stari i vise ne vrijede neke odredbe! a ne mogu ih naći na netu!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 tra 2009 19:19 
Početnik

Stvarno mopram primjetiti da su pitanja kod prof Ivkošića puno lakša...da bar on bude na ovom roku! Ako netko zna tko će biti, neka napiše!!! I sretno svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 tra 2009 16:33 
Početnik

Citat:
Jel netko zna jel društvo za uzajamno osiguranje društvo osoba ili društvo kapitala? Ne mogu nigdje iskopati novi zakon o osiguranju. Imam samo onaj iz 2005-te.
Hvala.

drustvo za uzajamno osiguranje je po zakonu iz 2007 koje je stupio na snagu 2008 prebačeno u društvo osoba- nema novog zakona- to i mene muci i ne znam sto da ucim- ne znam sto se sve uz to promijenilo-jer ako je drustvo osoba onda ne bi trebalo imati temeljni kapital ne?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 tra 2009 09:48 
Početnik

ARC je napisao/la:
Ne znam...čitajući zakon o izmjeni i dopuni zakona o osiguranju (mislim na zadnji iz 2008.) u kojem se jedva mogu snaći, i dalje se spominje kapital kod društva za uzajamno osiguranje, tako da stvarno ne znam. Živa utopija.

mozda je sve isto samo sto je prseljeno u drustvo osoba?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 tra 2009 14:02 
Početnik

Ok, a jel sve onda isto kao i prije ili se i obilježje DUO-a promijenilo?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 tra 2009 22:25 
Aktivan

Od veljače je nova literatura. Petrović više nije propisan!
J. Barbić: Pravo društava, Knjiga prva, Opći dio, 2. izm. i dop. izd., Zagreb, 2006.
Ispitnu građu ne čine:
a) bilješke,
b) poredbenopravni prikazi,
c) cjeline obrađene na str. 7-10 (izlaganje primjera), 22-29 (nabrajanje sekundarnih izvora europskog prava), 31-45, 57-126, 129-147, 212-217, 234-274, 376-381, 453-468, 540-559, 566-583, 615-734.
J. Barbić: Pravo društava, Knjiga druga, Društva kapitala, 3. izm. i dop. izd., Zagreb, 2005.
Ispitnu građu ne čine:
a) bilješke,
b) poredbenopravni prikazi,
c) izlaganja o posebitostima kod banaka i drugih posebnih društava,
d) cjeline obrađene na str. 26-27, 31-34 i 46-48 (izlaganja o prenominaciji) 75-78 (izlaganja o sastojcima isprave o dionicama), 108-122, 204-205 (izlaganja o potvrdama) 216-233, 269-275, 284-303, 318-331, 493-496, 521-526 583-587, 597-607, 616-621, 621-630, 679-732, 745-758, 763-768, 771-775, 777-785, 875-880, 891-897, 904-920, 927-933, 936-956, 966, 969-973, 980-995, 997-1007, 1032-1040, 1053-1055, 1060-1069, 1121-1130, 1185-1192, 1403-1412, 1414-1418, 1422-1430, 1445-1455, 1456-1458, 1466-1471,1479-1494.
- Zakon o trgovačkim društvima (NN br. 111/93 i 34/99, 121/99, 52/00 (Odluka
Ustavnog suda), 118/03 i 107/07). - preporuča se koristiti pročišćeni tekst Zakona.
- Zakon o sudskom registru (NN br. 1/95, 57/96, 45/99, 54/05 i 40/07 - preporuča se koristiti pročišćeni tekst Zakona.)
- Zakon o tržištu vrijednosnih papira (NN br. 84/02, i 138/06)
- Zakon o preuzimanju dioničkih društava (NN br. 109/07)
- Zakon o obveznim odnosima (čl. 637 do 660/ (NN br. 35/2005, 41/2008)
- Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 tra 2009 14:08 
Početnik

kolega ARC iz cega si ucio?
petrovic, barbic, ZTD, skripte...?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 tra 2009 15:06 
Početnik

ARC je napisao/la:
Sve to što si nabrojao/la. ZTD obavezno.

nije valjda da si ucio cijeli ZTD i Barbica? sto tocno treba iz ZTD-a, a sto iz Barbica?
thanx unaprijed!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 tra 2009 20:58 
Aktivan

pozdrav svima! Molim za pomoć! Navodno se izmjenila literatura (Petrović više nije propisan) premda iz ovog zadnjeg pismenog vidim da su barem dva pitanja (možda i više-nisam pronašao) iz Petrovića... Dakle, jeL se isplati učiti po Petroviću + skripte, tj. jel se može proći? Glede skripti na forumu, našao sam neku skriptu od 80str. zadnje u njoj je off shoore. Po čemu je rađena ta skripta? Jel istina da prof. Ivkošić voli pitati po Petroviću? Ukratko, ako netko ima dobru informaciju nek javi! Hvala!

Usput, koliko je studenata prošlo na društvima na zadnjem roku-tražim rezultate pismenog ali ne mogu pronaći!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 svi 2009 12:47 
Aktivan

gledaj, izgleda da se ta literatura minja iz dana u dan, malo iznad tvog posta je kolega napisao sta je sluzbena literatura koju mozes i sam pogledati na pravst.hr, ostalo ti je stvar srece, opce je misljenje da je ivkosic laksi od brnabica, sve ti ovisi koji ti upadne i koji list sa pitanjima odluci uzet sa sobom na ispit....sto se tice ovog roka, neki ljudi pisu da je bilo pitanja iz petrovica, meni prijatelj tvrdi da nije bilo nijedno nego samo barbic, pa sad ti budi pametan...moj savjet - uci sto vise mozes (i to po sluzbenoj literaturi)....jbg, znam da je gadno... po'ed :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2009 09:40 
Početnik

Usmeni je za putnike (nas 8) bio odma u utorak poslije ispita, a za domaće mislim da je bio u 5 popodne. Ispitivo je Ivkošić, od nas četvro u mojoj grupi na usmenom prošlo nas troje, bila je jedna četvorka, trojka mislim i moja kraljevska dvica :bow , a jedna cura je pala. Profesor je stvarno korektan za nižu ocijenu pita samo ono najosnovnije koje da ne znate ne bi ni sami sebe pustili. Po mom mišljenju za dvojku odgovarajte samo točno ono što vas pita u dve tri rečenice jer ako počnete pričat eseje vidjet će da znate bolje pa če ići sve dublje u to pa ako niste baš dobro naučili zakopat ćete se. I pročitajte si izmjene ztd-a jer je svakog od nas pito nešto iz toga naročito monistički i dualistički sistem ko d.d.-a. Ja učio iz Petrovića prvih 75. str. a d.d., d.o.o., stečaj i likvidaciju iz Barbića + poduzeća, povezana društva, pripajanje i spajanje.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 lip 2009 08:13 
Početnik

Moji dojmovi s ispita..

Stvano je prelud dan bia jucer, izmrcvarena sam totalno... nakon pismenog u Brnabica koji je u usporedbi s onim u ivkosica stvarno bia koma - mogli smo birat hocemo li odgovarat u njega ili u ivkosica. ja sam naravno izabrala ovog drugog, je da smo ga cekali do 7ipo, zadrza nas je do 8.20 (nas pet)- cak smo ostali i zakljucani na fakultetu :mrgreen: - ali isplatilo se, dobila sam peju (unbelievable :ROFL ), cure samnom, jedna 2 jedna 3. pitanja na usmenom su bila su stvarno korektna, ko je ista naucia stvarno moze proc, pomaze...postavlja potpitanja i tako...mene je naravno izmucia, ali pet je pet!! :thumbsup

sta se tice pismenog, ja sam imala
1. nositelj poduzeca
2. obvezni sastojci tvrtke
3. nistave odluke gl. skupstine
4. nedopustena primanja clanova drustva
5. stjecanje i uzimanje u zalog vlastitih poslovnih udjela

eto, toliko od mene, sretno svima s ovim ispitom, a ja se bacam na trgovacko ...naravno nakon propisnog odmora... :celebrate

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2009 14:09 
Početnik

lelica je napisao/la:
Andie po kojoj si literaturi učila i čestitam :bow

tnx :wink:

obavezno ZTD, 1.barbicevu knjigu sam skroz prosla, 2. samo neke stvari sta nema u zakonu, skripta sa nasciturusa u kojoj su pitanja i odgovori, i malo petrovica.
sretno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 610 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: