Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 15 pro 2017 22:34.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1065 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 12 srp 2009 21:43 
Aktivan

Danny je napisao/la:
hvala na odgovorima.
no, cini mi se da se nismo razumijeli. ja sam govorio samo o pocetnom naslovu akta.
kako bilo, malo sam pogledao novije zakone u nn i vidim da nijedan akt o proglasenju zakona ili izmjena i dopuna zakona ne pocinje sa "predsjednik rh", vec svi pocinju sa "hrvatski sabor" i onda slijedi proglasenje zakona pa tekst zakona...

da, točno, nismo se sporazumjeli...
pa uglavnom - ti svaki zakon koji se donio i koji je proglašen napiši kako si stavio u onom drugom primjeru -> onako kako pišu akti u NN pa ne možeš faliti... :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 srp 2009 08:49 
Sega mega kul forumaš

ZOO_300 je napisao/la:
niki000 je napisao/la:
ZOO_300 je napisao/la:
Danny je napisao/la:
dakle, pri aktima o donosenju zakona jednom se kod prvog dijela gdje predsjednik proglasava zakon pojavljuje naslov predsjednik rh, a drugi put se pojavljuje naslov hrvatski sabor ( boldano u tekstu da lakse skuzite na sto mislim ).
moze li mi netko objasniti gdje je razlika ?
puno hvala!

Članak 88. Ustava RH se odnosi na predsjednika RH - on proglašava zakone U ROKU OD 8 DANA kad su izglasani u Saboru...
Znači 1. dio akta si dobro napisao, a u 2. dijelu (di si stavia HS) triba si staviti bez članka 88., odnosno triba si staviti na koji članak Ustava RH se poziva HS (najčešće čl. 80)...

Ovdi ti je bitno ne pobrkati akte Predsjednika RH i akte HS - Preds. PROGLAŠAVA zakone - HS ih DONOSI...

Inače - 1. IDE AKT PROGLAŠENJA (PREDSJEDNIK) PA ONDA 2. IDE ZAKON KOJI SE PROGLAŠAVA - s time da paziš na ROKOVE - kad Sabor izglasa zakon - predsj. ga MORA proglasiti u ROKU OD 8 DANA... -> inače prekoračia si rokove :scared

Ako sam negdje pogriješio neka me iskusniji kolege iz ustavnog prava isprave... :cheers

.....meni su rekli da je sada clanak88.st.1. Ustava RH....sad neznam ni sama jer su mi to rekli ljudi koji su polozili pa molim za vase misljenje :wtf

Da, preciznije bi bilo reći čl.88 stavak 1 - jer se u njemu spominje to da predsjednik RH proglašava zakone u roku od 8 dana od kad su izglasani u Saboru...
U čl. 88 stvaku 2 se govori o tome da predsjednik RH ima pravo pokrenuti postupak za ocjenu ustavnosti zakona

Prema tome - bilo bi preciznije reći čl. 88 stavak 1 - vidiš, uopće nisam obraća pažnju na to :rambo

Ma nije vrag da ne priznaje akte ako mu kažeš ... prema čl. 88 - A zaboraviš dodati stavak 1 - to je onda prebolesno...
:sok:

priznaje!! slobodno možeš napisat članak 88.,ja pisala i prošla :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 srp 2009 16:31 
Sega mega kul forumaš

ja sam isto pisao ispit jucer i nisam prosao. akti su stvarno bili hebeni do kraja.
i meni je treci bio tocan ( vjerodostojno tumacenje ), prvi je po mom misljenju bio ustavna tuzba, a drugi sam napisao da nije moguce formulirati akt jer vlada ne moze donijeti odluke o iskljucenju predsjednika iz sukreiranja vanjske politike posto je i predsjednik po ustavu u igri uz vladu. to bi mogao donijeti jedino sabor promjenom ustava.
no, to ocito nije bilo tocno, vec se trazilo nesto drugo...

list c je bio lagan. u preambuli je trebalo napisati neku insinuaciju u odnosu na susjednu drzavu ( npr. da je ta drzava rasisticka pa se zbog toga donosi ta i ta odluka...), a ustav je bilo dovoljno napisati dva tri clanka o fleksibilnosti ustava ( najvaznije svakako da se donosi nadpolovicnom vecinom, a ne dvotrecinskom, sto je karakteristika fleksibilnih odnosno mekih ustava ). kako sam ispit pisao prvi put nisam znao da ona shema ustava na listu c sluzi samo za primjer, vec sam mislio da treba po njoj pisati ustav, pa sam izgubio dragocjeno vrijeme u pisanju nepotrbnih clanaka i na kraju, iako sam znao ovaj dio, pogrijesio sam jer sam u zurbi napisao dvotrecinska umjesto nadpolovicna vecina... :cry:

bilo bi super ako bi netko stavio rjesenje za dva prva akta...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 srp 2009 16:45 
Sega mega kul forumaš

za list a su bila slijedeca pitanja ( ovo je po sjecanju, dakle nije 100% sigurno, cak ima i jedno viska )...

iz bijele knjige: 31, 127, 137, 151, 152, 165, 239, 349, 361, 413, 416, 520, 525, 544, 549, 578, 590, 609, 672, 695, 687.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 srp 2009 19:35 
Sega mega kul forumaš

leeloo la je napisao/la:
ok hvala ti. razumim otprilike kako si mi pojasnio prvi dio lista c a drugi dio sam znala. bi li mi napisa kako si napisa prvi dio da vidim jel to to na šta mislim.
ja bi isto molila nekog ako zna rjesenja prva dva akta da napiše :bow ili da bar napiše o čemu je riječ.

ma prvi dio napises neku glupost tipa:

... obzirom na rasisticku politiku prema tamnoputim manjinama i nepostivanju temeljni ljudskih prava, republika iuris. ne njeguje nikakve medjudrzavne odnose sa susjednom republikom nn...

evo, mislim da bi i ovo vec bilo dosta. to bi bila nekakva insinuacija na racun susjedne drzave sadrzana u preambuli...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 srp 2009 20:39 
Početnik

ok, fala lipa.u ovoj preambuli nisi počeja pisati mi građani republikie jurisprudentie nego ...obzirom na rasističku politiku...samo tako si započe jel? valjda ce seljedeci put biti bolje ako me opet ne zapadne ovaj test, odnosno najgori mi je list list b :ucenje možda i nije dobro prijavljivati ispit zadnji dan roka :roll:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 srp 2009 20:46 
Sega mega kul forumaš

nisam poceo pisati sa mi gradjani jer je on konkretno naveo sto ga zanima iz te preambule, odnosno na sto da se odnosi. zato lijepo stavis tri tockice, pa potom ono bitno i to je to.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 srp 2009 21:38 
Početnik

sve mi je jasno :thumbsup još samo odgonetniti prva dva akta. e i da te pitam kad kaže u listu c napišite ustav u kojima se vidi da se štite virtualne slobode? znaš li koje su to možda? šta triba pisati tu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 srp 2009 21:41 
Sega mega kul forumaš

ako sam dobro shvatio radi se o slobodi i ravnopravnosti gradjana.
dakle, neke clanke koji govore o tome...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 ruj 2009 00:03 
Sega mega kul forumaš

mala maja je napisao/la:
jel zna tko kad prof ima konzultacije? tj. kad ce bit na njima jer danas nije bia :whyowhy:

koliko ti znam za vrime rokova nema kozultacija,ali on ti bude svako jutro na faksu.
pokušaj doć negdi oko 7h.
mladi bude prije ispita po ure u kabinetu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2009 09:42 
Sega mega kul forumaš

mala maja je napisao/la:
pismeni vridi cile godine jel tako?

da,akademsku godinu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2009 15:44 
Početnik

Pozdrav kolege!!
Davno sam položio pismeni iz USTAVNOG ali nisam još izlazia na usmeni...Imam to u planu probat riješit ovih dana.Može mi netko ukratko napisati šta najviše pita, što je najvažnije naučit za usmeni??? :grin: Unaprid hvala!! :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2009 12:44 
Forumaš

zanima me razlika kad u ustavnim tuzbama pise prijedlog za pokretanje postupka i zahtjev za pokretanje postupka- u cemu je caka? i kako su negdje u sastavu za odlucivanje petero sudaca a negdi 13? please ako tko zna neka sta prije napise :s

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2009 15:10 
Početnik

ja mislim da ti je caka u tome šta ti vijeće od 6 sudaca odlučuje kada se radi o ustavnoj tužbi,a 13 sudaca kada je ocjena suglasnosti u pitanju.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2009 19:15 
-Admin-

mala maja je napisao/la:
aha, a kad se stavi zahtjev a kad prijedlog za ocjenu ?

424. strana bijele knjige, tu imas nabrojeno tko moze podnijeti zahtjev.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ruj 2009 11:50 
Sega mega kul forumaš bez života

maritim je napisao/la:
rozana je napisao/la:
please ako mi neko može pomoć sa savjetom- pismeni sam položila u 7.misecu i reka mi je da dođen na usmeno u 9.misecu. ja sam prijavila 7.9.međutim kako san se razbolila nisan izašla. sad me zanima jel mogu ja preko studomata prijavit ponovo za drugi dio roka i izać iako mi nije upisat pad tog 7.9. ?????? please help :wtf

ma ne tribaš ja msilin ništa...samo se pojavi kad ti odgovara,ali svejedno možeš ga nazvat i pitat.
kad bi ti izašla na usmeni,iman i ja odgovarat :mrgreen:

ne možete izać kad vas je volja. bar je on striktan kad se tiče rokova i odgoda.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ruj 2009 12:21 

maritim je napisao/la:
zadnji put kad san ja bila pita je ljude koji su imali odgovarat usmeno jel znaju,ako ne znaju da dođu kad nauče,a pouzdano znam da su neki odgovarali i po više puta u jednom dijelu roka.

Prije ne, nego da. a i sve zavisi kakve je volje taj dan.
al on je opet kako vitar puše, pa je s njim sve moguće :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2009 11:02 
Forumaš

ima ti na nasciturusu u skripte, pod ustavno pravo poglavlja 8-12, ali je zapravo tu i do kraja( znaci do 15) a sudbena vlast ti je 14- to ti je par strana, dovoljno ti je procitat;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2009 12:14 

marinojurjevic je napisao/la:
drage kolege, meni je još ostalo odgovarati samo zadnji dio knjige Sudbena vlast-SUDAČKI AKTIVIZAM pa vas molim ako netko mi ukratko(par recenica) može napisati sto je tu najvaznije da tocno znam.. unaprijed zahvaljujem.

marino

Artificijelni pravni razlog, sudbena vlast i tumačenje ustava (moć suca),
Marbury v. Madison, sudački aktivizam.
To je to šta on u principu pita iz tog dijela...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2009 15:19 
Forumaš

mora li se ponovo prijavljivat ispit samo za usmeni?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ruj 2009 08:31 
Početnik

Danny je napisao/la:
virtualne slobode?? :roll:
znam da ima negdje u knjizi nesto o tome ali ne znam u kojoj i na kojoj strani. posto popodne imam ispit nemam vremena pretrazivati, pa ako netko moze napisati koje bi to bile slobode bio bih zahvalan... :thumbsup

....164str.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 ruj 2009 12:54 
Sega mega kul forumaš

leeloo la je napisao/la:
ima li kakve šanse proć pismeno ako nisi stiga rješit list c? :cry:

nažalost mislim da nema jer sad moraš imat oba riješena zadatka iz lista c,ali ipak bi ti savjetovala da odeš kad budu rezultati i da ga pitaš pogledat ispit...nikad ne znaš kad će se njegovo srce smekšat!!ja ti držin fige da te samo vrati list c pisat :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 ruj 2009 17:14 
Sega mega kul forumaš

leeloo la je napisao/la:
kako si ti napisa list c?kako je triba ić?

u preambuli pises kako je jedan od najvaznijih zadataka drzavne vlasti ( drzave ) odrzavanje dobrih odnosa sa drugim drzavam i jos nesto u tom smislu, vazno je da ima veze sa medjudrzavnim odnosima.

ustav napises par clanaka o ustavnom sudu. osnivanje, nadleznost i najvaznije da ima pravo kontrole ustavnosti propisa na podrucju federacije i to je to.

ovo je naravno moje misljenje, odnosno nacin na koji sam ja rjesio ove zadatke sto nikako ne znai i da garantiram da je 100 % tocno.
to cemo vidjeti u ponedjeljak... :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2009 19:25 
Sega mega kul forumaš

veći broj zastupnika
samo pismenin putem
mogućnost izglasavanja nepovjerenja vladi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2009 08:24 
Sega mega kul forumaš

drustvo, ima li smisla pripremati usmeni dio ispita iz skripti koje se mogu skinuti sa nasciturusa, i ako ima koja od skripti ( ima ih 2-3 )...
thanks!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2009 10:31 
Sega mega kul forumaš

[quote="Tetrapak"]Bok svima!
Planiram spremiti ustav za rok u 12 mj... (valjda počinjem na vrijeme)
Sad..zanima me što mi je sve potrebno za naučiti (pročitao sam sve postove od
početka do kraja, i sad mi je glava puna informacija, tako da..tek sad ništa ne znam).
Po pročitanom zaključujem:

1. Za list A učiti iz bijele knjige? (mogu li to spremiti iz neke skripte?) uči iz knjige,bolje je i lakše!!! postoje pitanja koja budu u ispitu i to zaokruži i uči.
2. Za usmeni naučiti crnu knjigu? (jel to baš neophodno, ili bi i to mogao iz skripte?) skripta pisana rukon je ok,ali 11,12 i 13 poglavlje ja san učila iz knjige.
3. Odakle da učim za list B??? (kako se ti akti uopće uče?)moraš skužit tj.naučit,malo pogledaš po knjizi primjere,imaš skriptu sa aktima i da NN mogu pomoć.
4. Odakle da učim za list C??? (po svemu, to ispada da treba samo prepisati...odnekud?) crnu knjigu triba znat tj.skužit pa ti onda služi u pisanju žuti dio u crnoj knjizi,a dobro ti je i pogledat šta ima na forumu pa će ti bit lakše skužit.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2009 16:34 

Tetrapak je napisao/la:
Odakle da učim za list B??? (kako se ti akti uopće uče?)moraš skužit tj.naučit,malo pogledaš po knjizi primjere,imaš skriptu sa aktima i da NN mogu pomoć.

Može samo odgovor koja knjiga (bila ili crna)?

Učiš iz bijele knjige koja je puna primjera i načina na koji se rješava.
S tom istom knjigom i ideš na usmeni i iz nje prepisuješ

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2009 16:34 
-Admin-

Tetrapak je napisao/la:
Odakle da učim za list B??? (kako se ti akti uopće uče?)moraš skužit tj.naučit,malo pogledaš po knjizi primjere,imaš skriptu sa aktima i da NN mogu pomoć.

Može samo odgovor koja knjiga (bila ili crna)?

Bila knjiga

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2009 12:21 
Početnik

lola je napisao/la:
leeloo la je napisao/la:
aloooo zna li iko ode preambulu u kojoj triba naglasit živu ulogu države ? aj dajte rješenje više :roll:

...i fleksibilnost ustava...jel to pisem odlike mekih ustava....i ako netko zna prikazat da kralj ima simboliku vlast(jel to nizozemski ustav pa pisem da ima i vladu itd) :wtf :wtf :wtf :wtf :wtf :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2009 16:13 
Aktivan

je li učio tko za usmeni po ovim skriptama:

http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... tails.html
http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... tails.html

(ispravak za ovu zadnju, nije do 12-og poglavlja, nego do zadnjeg, 15-og)

onako na prvi pogled mi se čine ok, i malo sam uspoređivao knjigu i njih,
i mislim da sve bitno iz knjige ima i u njima... Sto vi kažete? :popcorn:

slika

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 lis 2009 18:00 
Početnik

koje knjige treba za ustavno? ja sam čula opet za onu bilu i crnu knjigu? gdje ih ima kupiti?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 lis 2009 21:14 
Aktivan

u ekonomatu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 stu 2009 11:36 
Aktivan

jel i dalje šema da položeni pismeni vridi cilu godinu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 stu 2009 14:59 
Aktivan

zavisi kad si položio ispit, neće te on čekat dovijeka... :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 stu 2009 14:47 
Aktivan

http://www.pravst.hr/dokumenti.php?p=2&s=20

konzultacije svih profesora...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 stu 2009 13:52 
Aktivan

Koja se pitanja vrte u ispitu za list A? Jel ih ima di za download?
Jel to možda ovo:
http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... nload.html

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 pro 2009 08:20 
ona koja piše sa WC-a

ej...evo ja jučer položila ustav....bilo nas je 4 i svi smo prošli....bija je sasvim ok...pitanja su bila standardna: Oblici državne vlasti, oblici prevladavanja predstavničkog sistema, smisao natjecateljskih izbora,itd....... :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 pro 2009 14:42 
-Admin-

ferdinand je napisao/la:
koja je shema za kolokvij kod bačića?i kako on daje potpise za izac na kolokvij?jel stvarno zna ko mu je stalno na predavanjima i jel daje potpis samo njima? i koliko se puta može izostat sa seminara?

Racunaj da te vise manje zapamti, prosle godine je bilo ljudi kojima nije da svoj potpis (on ti treba za izac na kolokvij).

Vjezbe ti drzi prof. Šegvić i one ti nemaju nikakav utjecaj na kolokvij i predrok.

Ako je jos nesto nejasno samo reci.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 pro 2009 13:03 
Aktivan

Josephine je napisao/la:
ferdinand je napisao/la:
koja je shema za kolokvij kod bačića?i kako on daje potpise za izac na kolokvij?jel stvarno zna ko mu je stalno na predavanjima i jel daje potpis samo njima? i koliko se puta može izostat sa seminara?

Racunaj da te vise manje zapamti, prosle godine je bilo ljudi kojima nije da svoj potpis (on ti treba za izac na kolokvij).

Vjezbe ti drzi prof. Šegvić i one ti nemaju nikakav utjecaj na kolokvij i predrok.

Ako je jos nesto nejasno samo reci.

fala ti puno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 pro 2009 17:04 
Početnik

jeli potrebno ići na vježbe? jeli zeza u vezi potpisa?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1065 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: