Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 14 pro 2018 17:57.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1071 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 14 svi 2009 01:38 
No life

Josephine je napisao/la:
Na pismenom dijelu kod LISTA A jel postoji polovicno bodovanje odgovora ili se priznaje samo potpun odgovor?

ne postoji pola boda ali ti vise manje sve priznaju tako da se sa listom a uopce nemoj zamarat

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 svi 2009 08:28 
ona koja piše sa WC-a

hej,ako netko može pomoći:ima neka pitanja za usmeni dio koje ne mogu naći u knjizi:

Zakonodavna delegacija
Asimetrični bikameralizam
pitanje lojalnosti
da li je ustav RH poznavao ustavni običaj
ustavna iluzija
3 karakteristike novih prava
razlozi donošenja ustava
ustav kao manifest državnosti

:welcome

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 svi 2009 08:35 
Sega mega kul forumaš

ustavna iluzija- pod ustav kao janus to ti je treće poglavljje

razlozi donošenja ustava -to su konst.i ekstrakonst.razlozi...bar mislin :wh :popcorn:
ustav kao manifest državnosti 3 poglavlje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 svi 2009 21:55 
-Admin-

nekistudent je napisao/la:
uci po pitanjima sa foruma. Ako ti bas bude falilo priznat ce ti i neke polovicne stvari

Ok, nego jel postoje jos ikakvi primjeri rijesenih akata osim onih u skriptu "savrseno akti"?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 lip 2009 16:53 
Sega mega kul forumaš

lalala je napisao/la:
molim vas, može li mi tko odgovorit koliko traje ispit?
koliko imam vremena za koji list?

uru ipo ti traje ispit...nemaš ograničenja šta se tiče listova,koliko ocijeniš da ti je potribno pišeš list a i onda kad ga predaš uzmeš list b i c.
nemoj se dugo zadrzavat na listu a!!! :5

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lip 2009 17:04 
Veteran

cruela je napisao/la:
Nakon koliko dana pismenog ispita iz ustava je usmeni?jeli odmah sutra ili?

A nekada ti je odma sutra a najviše ti je tri-četri dana posli pismnoga.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lip 2009 21:37 
Sega mega kul forumaš

jel može netko objasnit mješovite izvore;reć koji su i objasnit zašto?
:wtf

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lip 2009 14:20 
-Admin-

pravnica je napisao/la:
jel mi moze netko, molim vas reci, jesu li norme ustava RH nominalnog, normativnog ili semantickog karaktera??? :wtf
thanks

Nominalnog, ako mislis na ontolosku podjelu Ustava?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lip 2009 19:00 
Sega mega kul forumaš

mya je napisao/la:
..pročitala san ovaj topic bezbroj puta,od A-ž...i znan da triba crnu knigu savršeno znati...al eto,iman samo 10 dana do ispita...pa da li se ipak može učit po ikakvoj skripti za usmeni......

i da li treba ponovno na pismeni ako padneš usmeni?

...... :welcome

pismeni bi triba vridit cilu akademsku godinu...znači do devetog miseca ili eventualno desetog ako bude dekanski rok(bar je tako bilo lani).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 lip 2009 10:24 
Sega mega kul forumaš

marinojurjevic je napisao/la:
Molim vas jel mi netko može reći sto se trazi u listu C, :) :) puno hvala

pa bude ti normativna ili nenormativna preambula,onda ti on zada da prikažeš nekakvu podjelu vlasti npr. gipku...ka pišeš neki svoj ustav sa smjernicama koje ti on da. :roll:

jel san ti šta pomogla ili odmogla? :secret

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2009 13:50 
Forumaš

ako ITKO zna sto se tocno ocekuje u listu C neka podijeli s nama obicnim smrtnicima jer stvarno ne kuzin kako to ide, oba zadatka. i ako tko zna rjesenja proslih akata :ucenje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lip 2009 17:30 
No life

tatjana_ je napisao/la:
m@te@ je napisao/la:
za list c jeli zna ko koja su to prava potpore????

to biće za 2.zadatak lista c-to su socijalna prava-tu ubaci npr. članke 61.-64.ustava rh revidiranog 2000.,347.str. crne knjige i pročitaj o pravima potpore na 165.str. crne knjige
dakle članke koje on traži u 2.zadatku dopuniš s rečenicama iz ustava,napiši točno koju on glavu traži i članke

Što treba reći o sudačkom aktivizmu?
KOJA SE PITANJA VRTE NA USMENOM?

imas ih među skriptama

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 lip 2009 23:58 
Aktivan

Evo bilo ustavno, sve u redu samo su akti bili zeznuti malo.
prvi je bio zahtjev za ocjenu suglasnosti sa ustavom, sve standardno ali puno za pisat
drugi je bio, nemam pojma, neki vojnci su trebali u irak pa se netko pobunio protiv toga. Pisalo je koliko ih je glasalo "za" (86) a to je bila natpolovicna vecina tako da ovaj uopce nisam znao sta da pisem.
Treci je bio istrazno povjerenstvo i ja sam naravno zaboravio napisat sastav istraznog povjerenstva :wh tako da sam pao :withstupid
koliko vidim po tvom postu mislin da ti je to s vojnicima ocjena suglasnosti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2009 08:47 
No life

tatjana_ je napisao/la:
U koliko sati bude usmeni?

to sam i ja shvatio samo sta je bila kvaka u tome da su bili ispunjeni svi uvjeti, dakle ustavni sud bi odbio zahjev (86 ih je glasalo za, to je apsolutna vecina, dakle nema price o tome da ustavni sud kaze nesto protiv toga)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2009 13:21 
Aktivan

tatjana_ je napisao/la:
U koliko sati bude usmeni?

to sam i ja shvatio samo sta je bila kvaka u tome da su bili ispunjeni svi uvjeti, dakle ustavni sud bi odbio zahjev (86 ih je glasalo za, to je apsolutna vecina, dakle nema price o tome da ustavni sud kaze nesto protiv toga)
kvaka je u tome da pitanja koja se tiču vojske idu 2/3-eto na tome ljudi padnu,vide zastupnici-aha-ide ocjena-ali nema u.sud šta reć protiv jer je većina no idu 2/3

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2009 17:12 
Aktivan

također 2/3-nac.manjine

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2009 00:47 
-Admin-

Kod ocjene ustavnosti zakona paziti na prijedlog/zahtjev, kod promjene zakona paziti na datume (rok od osam dana), kod clanka 82. stavak treci- citirati i clanak 7. obavezno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2009 08:09 
Veteran

tatjana_ je napisao/la:
tatjana_ je napisao/la:
također 2/3-nac.manjine

za promjenu ustava i zakona o nacjonalnim manjinama da idu 2/3 sam znao, ali ovo za vojsku nisam imao pojma :wh
Ocito cu iduci put pogledat malo bolje ustav prije nego izađem na ispit, da mi se ne dogodi da opet neki detalj ne vidim na vrjeme.

Ajde kad vec toliko toga znas, mogla si se sitit jos par caka koje znaju bit u tim testovima, do sad su razlozi mog padanja na ovome ispitu:
1. nisam znao da je nakon promjene ustava 2001 svaki clanak pomaknut jedno mjesto unazad
2. nisam znao dali se imenuju clanovi istraznog povjerenstva u aktu o osnivanju ili opozicija bira predsjednika povjerenstva naknadno
3.Nisam znao da se traze 2/3 za slanje vojske
da ne budu iducih puta razlozi 4,5 i 6, molim sve upucene da se sjete na koje detalje u listu B jos treba pazit. :wtf
hm,šta da kažem-npr. kod ocjene suglasnosti pazi da je 13 sudaca i dobro provjeri kojem članku/člancima se zakon protivi jer u listu b najčešće bude ocjena,kod novog ministarstva ne zaboravi na kraju imenovat ministra ... nadodat ću ako se sitin nekog detalja
ad

ja sam zadnji put stavio 3 tocke "predsjednik Jasna omejec te suci ... odlucujuci o" i priznao mi ga je :?

nego, kako treba rjesavat akt o slavanju vojske?
Jeli kod slavanja vojske ide odluka sabora pa ustavni sud treba ukinit odluku umjesto zakona?

Da, meni je bio takav akt na pismenom i bia mi je točan.Znači ako nije izglasano 2/3 većinom ustavni sud je ukida.Imaš one primjere riješenih akata u kopirnici nabavi ih puno će ti pomoći.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 lip 2009 12:40 
Sega mega kul forumaš

lola je napisao/la:
,,,u pon imam pismeni pa ako bi mi netko mogao navesti akte koji se najcesce ponavljaju da ih malo bolje proucim :please:

,,,i jel se dade ista prepisati za list A :cheers

prepisat možeš slobodno,ali ipak oprezno :celebrate

pogledaj po forumu za najčešće akte...poslin ispita bi napisala ekipa šta in je bilo.

p.s-javi u ponediljak šta ti je bilo u ispitu :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 lip 2009 06:39 
ona koja piše sa WC-a

propalica je napisao/la:
ad

ja sam zadnji put stavio 3 tocke "predsjednik Jasna omejec te suci ... odlucujuci o" i priznao mi ga je :?

Jeli kod slavanja vojske ide odluka sabora pa ustavni sud treba ukinit odluku umjesto zakona?

Da, meni je bio takav akt na pismenom i bia mi je točan.Znači ako nije izglasano 2/3 većinom ustavni sud je ukida.Imaš one primjere riješenih akata u kopirnici nabavi ih puno će ti pomoći.[/quote][/quote]

ok.....znači kad je vojska u pitanju računamo 2/3 od broja zastupnika...a kako se računa ako je u pitanju zakon...recimo bilo je 153 zastupnika, 55 je glasalo za a 13 protiv.....znači po logici st.2. di je potrebna samo večina to bi bilo 77...jel?

može li mi netko dati zadatak za istražno povjerenstvo, ne treba riješenje (a mislin može i to ako ste od volje)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 lip 2009 20:54 
-Admin-

niki000 je napisao/la:
,,,mene je danas izbacio s ispita jer sam se pogledala s drugom curom i nesto smo se nasmijale,,,stavno mi nije jasan,,,rjesavale smo list B i sta tu netko moze prepisat od nekoga,,tko zna sto je on pomislio,,,,ugl,jel itko zna kako se on ponasa prema ljudima koje izbaci i oce li mi pogledat test ili ga automatski prekrizi jer sam list Arijesila,B,,jedino do C nisam dosla i poludit cu :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ionako ne mozes proc bez rijesenog Lista C tako da ti je svejedno oce li ti pregledat test, a sta se tice eventualnih posljedica mislim da profesor nije zlopamtilo i da bi moglo sve bit ok :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 lip 2009 21:32 
Veteran

mya je napisao/la:
propalica je napisao/la:

Da, meni je bio takav akt na pismenom i bia mi je točan.Znači ako nije izglasano 2/3 većinom ustavni sud je ukida.Imaš one primjere riješenih akata u kopirnici nabavi ih puno će ti pomoći.

ok.....znači kad je vojska u pitanju računamo 2/3 od broja zastupnika...a kako se računa ako je u pitanju zakon...recimo bilo je 153 zastupnika, 55 je glasalo za a 13 protiv.....znači po logici st.2. di je potrebna samo večina to bi bilo 77...jel?

može li mi netko dati zadatak za istražno povjerenstvo, ne treba riješenje (a mislin može i to ako ste od volje)

Za organske zakone je potrebna većina glasova svih zastupnika tj. 77.To ti je npr. slučaj sa izmjenama kazn. zakona. iz 2003.Kad nije glasala većina svih zastupnika već većina prisutnih zastupnika.Znači neki zakoni se mogu donositi i većinom prisutnih zastupnika dok najvažnije zakone tj. organske mora donijeti većina svih zastupnika.Meni je za istražno povjerenstvo bilo poslovanje neke firme koja je u drž. vlasništvu.Sabor je odlučio utvrditi činjenice o poslovanju tog povjerenstva jednim sredstvom parlamentarnog nadzora-po tome se može i skužiti da je onda to akt o ist. povjerenstvu jer je osnivanje isr.povj. sredszvo parl. nadzora.Obvezno i napisati sastav povjerenstva jer ne priznaje akt ako ga ne napišete.Dovoljno je napisati npr. predsjednik M.M.,potpresj.J.J., i članove.Ovo za ist. pov. ti je ugrubo jer sam dosta davno ima ispit a nemam ti primjere više u sebe.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2009 12:07 
Aktivan

mya je napisao/la:
hvala ti..... :mig:

...nego jesu možda dansa bili rezultati, jer je nama mlađi bačić reka da bi mogli biti dannas, a najvjerojatnije sutra.....

jučer su bili akti: ocjena suglasnosti (al neka totalno freaky ocjena suglasnosti, meni je tribalo po ure da skužin da je ocjena suglasnosti), ustavna tužba i povelja zahvalnosti.....

list c: nenormativna preambula i formulirati članke ustava da pokazuju da je rijeć o polupredsjedničkom sustavu....

etogac :mig:

ej ,,jel se mos sitit svih pitanja...ja sam nasla u knjizi da su bili:137,165,349,361,413,490,513,549,580,590,687,520,152 i 585,,,,,mozgam se cili dan da se sitim ostalih i da vidim jesam li ih tocno odgovorila :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 srp 2009 11:24 
aj pliz ako neko zna, za nas iz vodica koji nemamo skriptu ako možete napisat cili tj postupak kako ide taj akt sa istraž. povj
fala puno! :welcome

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 srp 2009 13:34 
Forumaš

HRVATSKI SABOR
Na temelju članka 79.Ustava RH, HS na sjednici 28.ožujka 2004. donio je

ODLUKU
O IZMJENAMA I DOPUNAMA
POSLOVNIKA HRVATSKOG SABORA

Članak 1.
U Poslovniku HS u čl.45 dodaje se stavak.4. koji glasi:
"Unutar saborske zgrade otvara se fitness centar. Fitness centar mogu koristiti zastupnici HS isključivo tijekom pauze u zasjedanju HS"

Članak 2.
Ova odluka stupa na snagu danom donošenja, objavit će se u Narodnim novinama.

HRVATSKI SABOR
Predsjednik Hrvatskog sabora
Vladimir Šeks, v.r.
-primjer za izmenu poslovnika, Vesna Pusić dala prijedlog za fitness dvoranu unutar saborske zgrade

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 srp 2009 13:38 
Forumaš

koprinica je priko puta faksa, prva doli iza trafike. skripta ima 40ak stranica otprilike i dode cini mi se 20 kn-tu ima msu primjera i dobro dode;)ime stvarno ne znam :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov: USTAVNO PRAVO
PostPostano: 02 srp 2009 15:22 
jel neko zna iz kojeg dijela ustava možemo zaključiti da je u hrvatskoj prisutan parlamentarizam?

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 srp 2009 17:35 
Forumaš

pretpostavljam da se radi o politickim strankama ili u dijelu o Saboru, ima ti to tocno u knjizi biloj cini mi se. meni je bilo samo pitanje postoji li expressis verbis za parlamentarizam u Ustavu :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 srp 2009 22:45 
No life

imas ih u knjizi sasvim su ti dovoljni.Samo ih prođi jednom da vidis sta je bitno u njima.

Nego, jeli mi netko zna rec, kada se iskazuje zahvalnost nekome, kada sabor iskazuje zahvalnost a kada predsjednik?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 srp 2009 17:58 
No life

Danny je napisao/la:
koliko igra ova skripta sa foruma za list a?
je li netko mozda spremao po njoj i uspio rjesiti list a?
hvala!

skripta je sasvim dovoljna, list a nije NIKAKAV problem i rjetko ga tko pada. Problem su ti listovi B i nesto manje C (ali posto i on sada mora bit CJELI tocan, i on spada u teze stvari)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2009 10:42 
Sega mega kul forumaš

CRO MIB je napisao/la:
Gost je napisao/la:
aj pliz ako neko zna, za nas iz vodica koji nemamo skriptu ako možete napisat cili tj postupak kako ide taj akt sa istraž. povj
fala puno! :welcome

lipo se reg.pa će neko poslat,ovako je dugo za pisat...uglavnom svih sedam točaka moraš napisat.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2009 10:53 
Sega mega kul forumaš

CRO MIB je napisao/la:
Državnog odvjetnika imenuje Hrvatski sabor, Medjunarodno pravo je iznad nacionalnog prava (npr.kao lex generalis i lex specialis)......

tako je :thumbsup
ma pitanja su ti stvarno bila ok,pokušavan se sad sitit ,ali mi baš i ne ide :gaaaah:
potrudit ću se i nadan se da će još neko napisat ko je od kolega bija jučer,uglavnon list a ti je skroz ok! pišeše šta ti padne napamet i bit će ok...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2009 09:52 
Početnik

kako treba pisati taj drugi dio lista c di se traže virtualne slobode?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2009 13:13 
Aktivan

jesam pismeni.
Usmeni me ceka 13og
Ako ti sta nije jasno u vezi akata samo kazi...
Ja sam ih naucio na tezi nacin (kroz dosta izlazaka na ispit :ucenje )
E da, kako to da ti je bio jutros ispit, pa uvjek je bio u 16h u trici.To je opce poznata cinjenica bila... :?

nemam pojma - stavia nam je u 8.00 sati - bila nas je 10-ak, ne znam kako su kolege napisali - ja sam izaša među zadnjima :whyowhy:

možda nam je stavia ispit ujutro zato jer je triba biti ispit jučer pa ga je odgodia za danas, stvarno ne znam :?

fala na ponudi za akte - jesi u st ? ili objašnjavaš putem forumu (ili slično) ??

meni nije toliko problem napisati akte, jer sam ih vježba po onoj skripti di su samo akti (ona od 50-ak str.) i naravno, po knjizi zajedno s time - problem mi je "prepoznati" neki akt jer naravno, teško da će Bačić staviti nešto lako razumljivo...

ako tebi triba nešto samo pitaj - trenutno briljiram u G1, ali svejedno ne mogu proći... :whyowhy:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 srp 2009 07:46 
Sega mega kul forumaš

mala maja je napisao/la:
postoji li mogucnost da prof pusti nekoga ponovo pisat ako je vec bia ovaj dio roka?

misliš na drugi dio roka? sumnjan...to bi ipak tribala pitat profesora,ali nemoj se puno nadat jel ako on želi dat šansu onda to sam reče...ka šta je zadnji put reka ko triba doć samo pisat list c u ponediljak.
ne znan o kojoj se situaciji radi u tvom slučaju.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 srp 2009 12:17 
Sega mega kul forumaš

ima li koja dobra dusa da napise primjer za list c ( preambula i ustav ).
dovoljno je u najkracim crtama, cisto da mi koji do sada nismo pisali steknemo nekakav dojam o formi istih.

puno hvala unaprijed!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 srp 2009 12:25 
No life

Prvi dio ce ti bit ovako nesto:

Napisite preambulu ustava republike Jurisprudencije iz koje se vidi da se temelji na demokratskom uređenju i volji građana

ili ovako nesto:

Napisite preambulu kraljevine Jurisprudencije koja ce bit normativna

A drugi dio ce ti bit:

Napisite III i IV dio ustava u kojemu cete napisati samo prava potpore

ili

Napisite IV V i VI dio ustava u kojemu ce se vidjeti da se u Republici Jurisprudenciji primjenjuje polupredsjedniči sistem

To ti je ukratko to, ako znas crnu knjigu i koji je koji ustav, nemas problema sa ovim

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 srp 2009 15:35 
Sega mega kul forumaš

mala maja je napisao/la:
jer bi uvik prosla list A, u jednom dijelu list B jedan tocan a drugi ispit list C tocan, pa me zanimalo da li bi moga ucinit iznimku jer su neki ljudi pisali samo B i C

da,zadnji put kad san pisala vidila san da je to nekima dopustija.
nama je (nekima)reka da dođemo u ponediljak pisat samo list c.
zovni ga u kabinet i lipo pitaj,nemaš šta izgubit. držin ti fige!! :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2009 08:58 
Sega mega kul forumaš

jedno pitanje vezano za akte...
imamo slijedece situacijie:

PREDSJEDNIK REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju cl. 88 Ustava RH donosim

ODLUKU
O PROGLASENJU ZAKONA O.............

Proglasavam zakon ... donesen na sjednici HS-a od 1.1.2001 godine.

broj: 01-000/12-11
Zagreb 10.1.2001

PREDSJEDNIK R H
Stjepan Mesic v.r.

ZAKON O ............
clanak 1.
uvodi se .................

(...)

clanak 55.
Ovaj zakon stupa na snagu danom......

klasa 00-211/666
Zagre 11.01.2001
HRVATSKI SABOR
Predsjednik HS-a
Luka Bebic

onda imamo ovaj akt:

HRVATSK SABOR

Na temelju cl. 88 Ustava RH donosim

ODLUKU
O PROGLASENJU ZAKONA O.............

Proglasavam zakon ... donesen na sjednici HS-a od 1.1.2001 godine.

broj: 01-000/12-11
Zagreb 10.1.2001

PREDSJEDNIK R H
Stjepan Mesic v.r.

ZAKON O ............
clanak 1.
uvodi se .................

(...)

clanak 55.
Ovaj zakon stupa na snagu danom......

klasa 00-211/666
Zagre 11.01.2001
HRVATSKI SABOR
Predsjednik HS-a
Luka Bebic

dakle, pri aktima o donosenju zakona jednom se kod prvog dijela gdje predsjednik proglasava zakon pojavljuje naslov predsjednik rh, a drugi put se pojavljuje naslov hrvatski sabor ( boldano u tekstu da lakse skuzite na sto mislim ).
moze li mi netko objasniti gdje je razlika ?
puno hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2009 10:21 
Sega mega kul forumaš

ZOO_300 je napisao/la:
Danny je napisao/la:
dakle, pri aktima o donosenju zakona jednom se kod prvog dijela gdje predsjednik proglasava zakon pojavljuje naslov predsjednik rh, a drugi put se pojavljuje naslov hrvatski sabor ( boldano u tekstu da lakse skuzite na sto mislim ).
moze li mi netko objasniti gdje je razlika ?
puno hvala!

Članak 88. Ustava RH se odnosi na predsjednika RH - on proglašava zakone U ROKU OD 8 DANA kad su izglasani u Saboru...
Znači 1. dio akta si dobro napisao, a u 2. dijelu (di si stavia HS) triba si staviti bez članka 88., odnosno triba si staviti na koji članak Ustava RH se poziva HS (najčešće čl. 80)...

Ovdi ti je bitno ne pobrkati akte Predsjednika RH i akte HS - Preds. PROGLAŠAVA zakone - HS ih DONOSI...

Inače - 1. IDE AKT PROGLAŠENJA (PREDSJEDNIK) PA ONDA 2. IDE ZAKON KOJI SE PROGLAŠAVA - s time da paziš na ROKOVE - kad Sabor izglasa zakon - predsj. ga MORA proglasiti u ROKU OD 8 DANA... -> inače prekoračia si rokove :scared

:thumbsup :iagree:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1071 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: