Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 15 lis 2018 09:44.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 1071 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 25 tra 2008 10:58 
Početnik

jelenaa je napisao/la:
Ja isto mislim da bi trebala bit deklaracija. A za ovog pučkog pravobranitelja bi vrlo lako mogla bit promjena ustava, ali neznam. Je li to u suglasnosti s ustavom ako on više ne želi bit njihov opunomoćenik (tako sam negdi pročitala jedan primjer)?

Aha, onda je promjena Ustava, zato šta u čl. 92 mislim, piše da je opunomoćenik HS-a, znači promjena Ustava.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 svi 2008 16:41 
Početnik

ana2 je napisao/la:
please ljudi,objasnite mi list C.STVARNO NEMAM POJMA KAKO TO IZGLEDA,MOŽE LI SE KORISTIT LITERATURA ZA RJEŠAVANJE... :wtf

list C ti je zapravo pisanje ustava..profesor ti najcesce u prvom zadatku zada da napises preambulu ustava(nekad to bude normativnog karaktera,nekad kraljevine ili republike i sl.)a mozes se koristit ustavima koji su ti na kraju crne knjigee.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 svi 2008 13:52 
Sega mega kul forumaš bez života

simunic je napisao/la:
zsa-zsa je napisao/la:
Ova skripta na nasciturusu od nekih 55 str. je dobra za usmeni, provjereno :wink:

evo ja bi trebala za tjedan,dva izic na usmeni tako da imam puno pitanja na koja se nadam da ces mi odgovori
:-)
1.da li negdje postoje pitanja po kojima on ispituje,ali naravno ova naj novija iz 2008.
2.koja je to skrita sa nasciturusa?
3. I da li si ti polagala po starome programu ili po novome programu?
punp punp puno ti se zahvaljujem u naprijed :s

Evo ti link di ti se skripta nalazi pa je skini ...

http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... /index.php

Ja sam ti po starom programu polagala, tako da ti ova najnovija pitanja ne znam, al mislim da se crna knjiga
nije puno mijenjala i da je to sve isto...
Ja sam učila po ovoj skripti i naravno malo bi pogledala po knjizi čisto da vidim koliko je skripta skracena...

A sad da ja tebe pitam-hehe, kolega jedan mi je davno položija pismeni, ne znam je li bio 12. ili 2. mj. pa ga zanima
može li ić kod njega pa se dogovorit može li na konzultacijama odgovarat da ne ceka 6. mj...
Ja sam tako odgovarala, al ne znam jeli i sada pristaje na to, a vidim da ces ti van roka sad odgovarat :wink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 svi 2008 19:26 
Forumaš

Citat:
jeli list C postoji u pismenom i onima koji nisu po bologni,a prvi put izlaze na ispit?

Ne, svi koji su po starom ne pišu list C bez obzira koji put izlaze.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2008 13:19 
Forumaš

simunic je napisao/la:
daj molim te reci mi jesi li ti u petak odgovarala usmeni
i po kojoj knjizi,skripti ili cemu vec... ucuš

Nisam odgovarala, vjerovatno ću ovaj tjedan. Pa učim ti iz knjige, al ovaj zadnji dio neću stić pa ću pročitat par puta iz skripte sa nasciturusa. Postoji ti još jedna skripta koja je dobra, pisana je ručno ima oko 70 str, bolja je od od ove s nasciturusa šta se tiče prvog dijela ali koliko sam primjetila nema zadnji dio o podjeli vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudbenu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2008 13:31 
Forumaš

ssuzanaa je napisao/la:
ako bi netko tko je položio, ili polaže mogao pogledati ovu skriptu i reći koliko je dobra za učiti po njoj puno bi mi pomoga?

Pogledala sam, skripta je super. Čini mi se da su to sva pitanja po redu iz praktikuma i odgovori su kratki i jasni. Ja sam na pismenom sve odgovarala kratko i jasno i sve mi je priznao kao točno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2008 13:37 
Aktivan

ovako ljudi moji
ja sam sastavila skriptu
i prosla iz 1.
naime tu ima 375 pitanja i odgovora
svi odgovori su vam tocni pa koliko god vam kratko izgledali
na pismenom vam
je sigurno 17 pitanja od tih 375
za ostalih 3 ne odgovaram
jos nesto oprostite mi na nepismenosti jer sam to jako brzo pisala
tako da gramatičke greške nisam niti ispravljala
no ako ucite koju ispravite je
i nadam se da ce vam pomoci
barem za ponavljanje
pozdrav i sretno svima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 svi 2008 23:40 
Forumaš

simunic je napisao/la:
daj mozes li mi reci gdje mogu nabaviti tu skriptu
od 70 strana sta je pisana rukom
i je li to po ovoj novoj
crnoj knjizi ili
e kaa izlazis tocno na isit
trebala bi i ja ovih dana
ali nisam jos bas spremna pa bi volila
proletiti kroz tu skriptu
da se mogu orijentirati
hvala hvala hvala

Ja sam posudila od prijatelja, al vjerojatno imaš u kopirnici preko puta faksa. Znači pisana rukom, 74 stranice, kopirana su ti po 2 lista teke na 1 stranici- tako da znaš kako izgleda. Neki su govorili da je po novoj knjizi al onako po rasporedu lekcija i nekim djelovima meni se čini da je ipak po staroj. Ali stara i nova knjiga se baš i ne razlikuju, promjenio se raspored lekcija i možda svega 3-4 lekcije.
Prije 10 -ak dana sam slušala usmeni i stalno vrti ista pitanja- ravnoteže ustavnog prava, okolina, različita značenja termina ustav, virtualne slobode, socijalne slobode, zaštita ustavnosti, parlamentarne kontrole...
Neznam kad ću odgovarat, trebala sam u petak al nije bilo faksa, pa ću se otić dogovorit sa profesorom.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lip 2008 11:42 
-Admin-

tea0501 je napisao/la:
kako uopće izgleda ispit za nas bolonjce s 5 godina

tri su lista A, B, C. list A je 20 pitanja iz bijele knjige, list B su tri akta, list C je pisanje ustava. neznan ti točno koliko triba rješit pitanja iz lista A, u listu B tri su akta, triba rješit dva, i list C zada ti neke osnovne stvari vezane uz državu, uređenje i to pa tribaš napisat ustav za tu državu od nekoliko najvažnijih članaka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lip 2008 17:24 

tea0501 je napisao/la:
mogu li ja na ispit nosit akte koje sam isprintala sa narodnih novina ili se moram služit baš sa onima iz knjige

Samo knjiga.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2008 12:44 
-Admin-

tea0501 je napisao/la:
neki govore da se ispit sastoji od 3 lista list a bijela knjiga, list b crna knjigA i list c akti a neki kažu da je od bijele knjige akata i ustava. pa može li mi tko reć točno
ko je bia sad na ispitu kako izgleda ispit za nas bolonjce s 5 god.

lipo odi kod profesora i pitaj! lipo sam ti rekla od čega se sastoji, i mogla si to pročitati i u prijašnjim postovima ostalih ljudi, i mogla si viditi da je CRNA KNJIGA ZA USMENI I NE NALAZE SE PITANJA IZ NJE U PISMENOM ISPITU!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2008 14:53 
Forumaš

tea0501 je napisao/la:
neki govore da se ispit sastoji od 3 lista list a bijela knjiga, list b crna knjigA i list c akti a neki kažu da je od bijele knjige akata i ustava. pa može li mi tko reć točno
ko je bia sad na ispitu kako izgleda ispit za nas bolonjce s 5 god.

List a- 20 pitanja iz bijele knjige
List b- 3 akta
List c- pisanje ustava

Crna knjiga je za usmeni!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lip 2008 14:28 

Inso je napisao/la:
Ja sam pisao prije dok jos nije postojao list C.
Ustavno pravo trebate pisati na ovaj način. Doslovno štopajte 20 min (ni minutu više) za list A.
Ili čim riješite 15-16 zadataka iz lista A,predajte ispit, i odmah po listu B

Ma sve je to relativno... Ja sam akte u 20-tak min rijesila i sva tri
su mi točna bila...
Nisam ni gledala na sat iako su mi svi govorili da pazim na to koliko će mi vremena uzet,
na kraju sam i zaboravila na vrime :) ...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2008 19:59 
Aktivan

bok evo par pitanja za one koji su već izlazili pismeni;
1. ako ste pogledali ovu skriptu na nasciturusu,što vam se čini,da li je dovoljna za pismeni?
2.što se tiče akata,na koje otprilike detalje treba paziti,tj.di se obično griješi?
3.da li se možda koji akti baš često ponavljaju?
4.da li u isto vrijeme da list b i c? da imamo svoju knjigu(bijelu) ili on da samo neku knjižicu s člancima ustava
5.da li znate koliko se otprilike treba raspisati za list c,koliko vremena oduzima-da li je to obično "teži" ili "lakši" dio pismenog... ?
hvala puno :D
pozdrav

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2008 20:07 
Aktivan

haaaaaaaaaa
a di si me nasla :-)
naime ja sam ti tu skriptu pisala sta je na nascitutrusu
garatiram ti 15 pitanja
da ce ti biti na pismenom od tih 375 koliko ih ima,neznam tocan broj zaboravila sam ti,
ali uglavnom dovoljno za prolaz
sta se tice lista c nemam pojma jer to nisam pisala
list pokusaj rjesiti za po ure maksimalno kako bi ti ostalo vremena
za akte i list c pisanje ustava ako sam dobro shvatila
ali za te informacije raspitaj se u nekog drugog jer sam ja po plavoj knjizi pisala akte
sretno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2008 21:05 
Forumaš

ljubičasta je napisao/la:
4.da li u isto vrijeme da list b i c? da imamo svoju knjigu(bijelu) ili on da samo neku knjižicu s člancima ustava

listove daje kad riješiš prethodni, znači svaki posebno. Imaš svoju bijelu knjigu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2008 07:05 
Aktivan

hvala puno,a koliko je dosta riješiti za prolaz? još uvijek 50% ili?
kad se položi pismeni a usmeni ne,da li se može pismeni možda prenijeti i u drugi rok ili ga se opet treba pisati?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2008 16:36 
Forumaš

50 % pitanja i 2 akta. A profesor uglavnom uvaži pismeni tako da sljedeći rok imaš samo usmeni, al to ovisi o njemu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2008 15:12 
Aktivan

hvala,a da li itko zna kako bude postavljen taj list c? djeluje mi glupo ako mi reče napiši par članaka za npr.kraljevinu a ja mogu koristiti ustave na kraju knjige i lijepo pronađem nizozemsku i... mislim u čemu je kvaka?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 srp 2008 12:35 

tea0501 je napisao/la:
jeli ja baš moram doć na usmeni kad profesor kaže ili ga mogu zamolit da dođem neki drugi dan

Dođi kad ti on kaže,ne vjerujem da će ti odgodit jer ovaj rok nije baš susretljiv po tom pitanju.
Ako se ne pojaviš kad si prijavljena,velika je vjerojatnost da će te naprašit doma.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 srp 2008 14:29 

tea0501 je napisao/la:
e kad pišem ovaj akt ocjenu suglasnosti s ustavom pa kad napišem pokreće se postupak za ocjenu suglasnosti s ustavom kako ću ja znat koje odredbe ću stavit za koje se ispituje ustavnost?evo kao u ovom aktu gore za članove dsv

Otiđi na repeticije,neće ti to nitko preko foruma objasnit.
Ispit ko ispit,tribaš naučit i nema nikakvog zapinjanja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 srp 2008 21:23 
Veteran

tea0501 je napisao/la:
al mislim ako položim pismeni jel na usmenom strog mislim oće li me acit ako zapnem na nekom pitanju ili je korektan

za usmeni triba dobro naucit crnu knjigu
i dosta konkretno ispituje
i mislim da ce te u krajnju ruku vratit ako zapnes a mozda i bacit
:(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 srp 2008 11:06 
Početnik

a iznenadio sam se na usmenom jer je profesor neraspoložen pa je i prolaznost relativno mala. pita gotovo sve iz crne knjige i postavi ti pitanje tako što pročita podnaslov. ako si pokazao nekakvo znanje onda te obično vrati neki drugi datum pa nepišeš ponovno pismeni. pitanja koja obično pita imas gdje su skripte.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 srp 2008 17:07 
Početnik

vidija san da u praktikumu nema nekih akata kojih ima u staroj knjizi ( mislin na osnivanje istraž. povjerenstva i druge neke), kako riješit taj problem ako ih on traži a navodno ne možemo imat isprintane primjere akata, ako je to istina

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 kol 2008 17:50 
Početnik

pitanja koja se mogu nac na forumu mislin da se fajl zove List A ili tako nesto su ludilo, meni je u testu od 20 pitanja svih 20 bilo iz te skripte. doduse naucila san cilu bilu knjigu, ali skripta uvik dobro dodje za ponovit, a na kraju krajeva moze svakakva pitanja stavit u test! a skriptu za crnu knjigu ne preporucam jer je svakoga ko je iz nje ucia vratia taj dan...bice nije bia dobre volje :( inace zna i pomoc na usmenom, i ne skarta te ako ne znas prvo pitanje! na pismenom mu bude sin i on je isto OK, ako nesto ne kuzite ili niste sigurni, pitajte ga...bar meni je pomoga :) eto...jedan od ugodnijih ispita po meni :) good luck svima :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 kol 2008 19:05 

Otkad ne škarta na prvom pitanju???? :-o
Ono šta sam ja vidila par puta je bilo totalno suprotno.. :?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 kol 2008 16:19 
Početnik

traba bi jednu informaciju, ne mogu nigdi dobit dobar odgovor, kada pišemo akte imamo bilu knjigu, u njoj nisan naša primjer za osnivanje istražnog povjerenstva koji postoji u staroj knjizi, po kojem primjeru ću ga pisat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 kol 2008 18:00 
Forumaš

imaš ga u starom komentaru ili skini sa interneta pa prepiši u knjigu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2008 16:18 
Forumaš

a koji su to primjeri isključivog i mješovitog

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2008 22:42 
Forumaš

primjer isključivog izvora ti je npr. zakon o izboru zastupnika u hrv sabor, e sad te on pita objasni zašto, šta ja nisan znala pa mi je on reka odgovor koji ne da nisan zapamtila nego nisan ni razumila, predug kompliciran odgovor koji zapravo nema u knjizi. a šta se tiče primjera mješovitog izvora meni su rekli neki da je to međunarodno pravo, šta nije sigurno. :boink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2008 07:28 
Forumaš

e a jednu curu je pita koji je primjer za isključivi a da nije ustav, ustavni zakon ili zakon,i nije znala pa šta je onda to, jel to poslovnik

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ruj 2008 17:18 
-Admin-

jelenaa je napisao/la:
veruska je napisao/la:
Molim vas da mi netko odgovori koja je literatura za Ustavno pravo? Znam da je prije bilo: Crna knjiga (usmeni dio), Plava knjiga -komentar zakona za pismeni koji se sastoji iz Pitanja i akata.

Vidim da su na portalu postavljena pitanja za list a ( znači za pismeni dio) sli, to nisu pitanja koja ja imam.E, sad da li se to možda radi o pitanjima koaja se odnose na bolonjce?

Znači, jel razlika u literaturi i samom ispitu za nas i bolonjce?jel za studente po starom programu ostalo sve po starom ili nije?

Hvala!!!

Ako si po starom- imaš pismeni koji se sastoji od 2 lista- list a ima 20 pitanja koje učiš iz nove bijele knjige. U listu b su 3 akta koje također spremaš iz bijele knjige. Nema više plave knjige, literatura je ista za bolonjce i po starom, jedina razlika je što bolonjci još imaju i list c.
Za usmeni se uči iz crne knjige, također nove, iako nema baš prevelike razlike od stare.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2008 17:52 
Aktivan

jelenaa je napisao/la:
Mene je na usmenom pita:
- definiciju općih pravnih izvora
- primjer za isključivi a da nije ustav ni ustavni zakon
- virtualne slobode
- nabrojit parlamentarne kontrole
- objasnit semi- juridičke organe
Ovaj put prilično kratko, i napokon prošla

molin te reci koji je primjer za iskljucivi_

unaprijed hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2008 20:55 
Forumaš

Zakon o izboru zastupnika u sabor RH, onda on pita zašto, ali nisam baš taj dio shvatila

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lis 2008 22:00 
김정일

viewtopic.php?f=22&p=37580#p37580

ovo je tekst budućeg vodiča za ustavno pravo...

pogledajte, dajte svoje prijedloge, mišljenja i ideje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 stu 2008 10:38 
Aktivan

black je napisao/la:
sutra sam planira početi raditi ustavno pa me zanima može li se kvalitetno pripremiti za misec i po dana+mislim još nešto statstiku sa strane pripremati pa i to triba uzeti u obzir?p.s. neki spominju da prof. ponavlja nekih 60-ak pitanja na pismenom,pa ako mi netko tko je pisa ovaj rok može potvrditi jeli to točno i ako je koja su to pitanja?unaprijed hvala :grin:

znači može se ovo stić naučit u ovako kratkom periodu????meni je strava :ucenje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 stu 2008 16:40 
Veteran

moran reći da su mi se zasad svidile vježbe,zapravo profesor i njegov pristup,a vidit ću kako će vježbe izgledati..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 stu 2008 18:18 
Aktivan

za vježbe iz ustava dobit će te potpis dolazili ili nedolazili.bog zna šta vam vježbe ne pomažu kod učenja ovog predmeta.jer jjedan profesor drži vježbe a drugi pita

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 stu 2008 18:21 
Aktivan

propalica je napisao/la:
ja sam ustavno pismeni ispit prošao u deveti mjesec a usmeni sam pao pa me zanima da li netko zna hoće li se pismeni priznavat za 12 mjesec

cura je pitala profesora s istim slučajem i reka je da mora ponovno na pismeni

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 pro 2008 13:37 
Aktivan

sky je napisao/la:
a iznenadio sam se na usmenom jer je profesor neraspoložen pa je i prolaznost relativno mala. pita gotovo sve iz crne knjige i postavi ti pitanje tako što pročita podnaslov. ako si pokazao nekakvo znanje onda te obično vrati neki drugi datum pa nepišeš ponovno pismeni. pitanja koja obično pita imas gdje su skripte.

ako prođem pismeni,a ne usmeni.zar opet moram pisat pismeni

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1071 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: