Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 23 stu 2017 06:38.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 723 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 12 vel 2015 17:17 
Početnik

Zulardinho88 je napisao/la:
Ja sam sad odgovarao kod asistentice i pao.. Pita jaako detaljno ali stvarno je umjeće pasti sa nekakvim iole boljim znanjem.. Cijelo vrijeme pokušava izvući od vas dvojku i ako baš ne znate ništa onda ruši..

Jep. Slažem se. Sugerira, pomaže, ali definitivno pita detaljnije u odnosu na profesora. To ne znači da je loše. Primjetila sam da postavlja po pitanje iz svakog poglavlja, a ne da ruši čim prvo, drugo ne znate. :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 vel 2015 20:05 
Aktivan

bajadera je napisao/la:
Ja sam sad odgovarao kod asistentice i pao.. Pita jaako detaljno ali stvarno je umjeće pasti sa nekakvim iole boljim znanjem.. Cijelo vrijeme pokušava izvući od vas dvojku i ako baš ne znate ništa onda ruši..

Jep. Slažem se. Sugerira, pomaže, ali definitivno pita detaljnije u odnosu na profesora. To ne znači da je loše. Primjetila sam da postavlja po pitanje iz svakog poglavlja, a ne da ruši čim prvo, drugo ne znate. :)

da,stvarno pomaze tokom cijelog ispita,mene je bar opustila tako da nisam uopće imala dojam da sam na ispitu. Tko je naučio, definitivno preporuka ici kod asistentice jer se lijepa ocjena moze dobit.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 vel 2015 16:10 
Početnik

lady123 je napisao/la:
bajadera je napisao/la:

da,stvarno pomaze tokom cijelog ispita,mene je bar opustila tako da nisam uopće imala dojam da sam na ispitu. Tko je naučio, definitivno preporuka ici kod asistentice jer se lijepa ocjena moze dobit.

Može jedno pitanje, da li se može birati kod koga ćemo odgovarati, kako se može izabrati asistentica?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 vel 2015 22:51 
Aktivan

Ne znam može li se birati,ja sam to odgovarala lani taman kad je asistentica počela voditi ispite,i pola studenata je bilo kod prof pola kod nje,jel se sto mjenjalo ne znam. Neki kazu da ako padnes kod jednog mozes drugi put sam birati drugog al ne znam jel to točno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 vel 2015 19:30 
Početnik

lady123 hvala na odgovoru!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2015 09:43 
Početnik

Dopušta li se izlazak na ispit van ispitnih rokova,ako netko zna,hvala.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2015 13:29 
Početnik

college je napisao/la:
Dopušta li se izlazak na ispit van ispitnih rokova,ako netko zna,hvala.

i mene zanima, hitno mi je.. :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2015 16:01 
Početnik

Van ispitnog roka eventualno na konzultacijama kod sesara.
Što se tiče ispita, danas je bila samo asistentica. Pitanja više-manje uobičajena: žalba na presudu, sastojci žalbe, isključiva nadležnost, vjerodostojna isprava, uređenje međa, bračni sporovi, platni nalog. Pita zbilja detaljno, ja sam odgovarao cca. 40 min i prijeđe gotovo cijelo gradivo. Traži razumijevanje gradiva i povezivanje, ali zbilja topla preporuka za nju jer puno pomaže i često navodi na odgovor, a i strpljiva je jako. Tako da, ako imate imalo znanja ona je vjerojatno najbolji izbor.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2015 20:40 
Aktivan

Ja moram poništiti svoju prijašnju pohvalu za asistenticu jer je ovo danas bila katastrofa.. Moja pitanja: protuovrha, dostava(apsolutno sve),javnobilježnička dostava, podnošenje tužbe EU sudu za ljudska prava(sve), izvanparnični postupak, prijedlog za ponavljanje postupka, opugnacijski prigovor i ona tužba, zakonsko suparničarstvo (sve), tužba glavnog mješanja.. Uglavnom, danas mi je bila takva situacija da sam i od ovih debilnih pitanja znao po dosta o svakom ali naučiti napamet svaki detalj one skripte jednostavno ne mogu. Valjda joj je bio takav dan, ne znam..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ožu 2015 09:41 
Aktivan

Može li mi netto reći kad su predavanja za gpp? i ima li smisla ići na predavanja? hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ožu 2015 09:45 
Aktivan

I ima li netko broj mobitela od Sesara? Ispituje li on još uvijek prema karticama?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ožu 2015 14:51 
Početnik

do kada se treba javiti za pisanje seminara iz gpp?
(izvanredni i putnik)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ožu 2015 18:09 
Aktivan

Moze li mi barem neka dobra duša poslat skriptu i rec sta mi treba za pripremit ispit? Kupila sam kod masnog neku skriptu od 152.str, je li valja? Netko spominje neku od 300.str?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ožu 2015 10:34 
Početnik

Ima netko original knjigu nepocrtanu? 
Siniša Triva - Mihajlo Dika, Građansko parnično procesno pravo, Zagreb, 2004.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ožu 2015 11:57 
Početnik

Što se tiče literature za spremanje ispita, ja sam učio po toj skripti od '152 str.' premda skripta ima oko 190 stranica budući da je kazalo pogrešno numerirano i meni je bila dovoljna. Međutim skripta ima nekih nedostataka budući da se zakon više puta promijenio od izlaska skripte, pa baci pogled na izmijenjeni zpp 2013. Neke od promjena su: uvodi se pripremno ročište kao obveza u svim postupcima (prethodni postupak) pa je podnošenje tužbe i njena preinaka moguća do okončanja prethodnog postupka; ukida se institut mirovanja postupka; ispitivanje mjesne i stvarne nadležnosti moguće samo do upuštanja u raspravljanje o glavnoj stvari; rok za ispravku podneska iznosi 8 dana; u prethodnom postupku se uvodi postupak mirenja; promjena rokova za povrat u prijašnje stanje; promjene u sporovima male vrijednosti...
Treba znati i izvanparnični postupak i ovrhu koji su također važni, a skrita ima tu u skriptarnici, nema puno cca. 20ak stranica. Također, ima i skripta arbitraža iz koje treba znati samo arbitražu u RH, nekih desetak stranica.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ožu 2015 21:51 
Aktivan

crna deva je napisao/la:
Što se tiče literature za spremanje ispita, ja sam učio po toj skripti od '152 str.' premda skripta ima oko 190 stranica budući da je kazalo pogrešno numerirano i meni je bila dovoljna. Međutim skripta ima nekih nedostataka budući da se zakon više puta promijenio od izlaska skripte, pa baci pogled na izmijenjeni zpp 2013. Neke od promjena su: uvodi se pripremno ročište kao obveza u svim postupcima (prethodni postupak) pa je podnošenje tužbe i njena preinaka moguća do okončanja prethodnog postupka; ukida se institut mirovanja postupka; ispitivanje mjesne i stvarne nadležnosti moguće samo do upuštanja u raspravljanje o glavnoj stvari; rok za ispravku podneska iznosi 8 dana; u prethodnom postupku se uvodi postupak mirenja; promjena rokova za povrat u prijašnje stanje; promjene u sporovima male vrijednosti...
Treba znati i izvanparnični postupak i ovrhu koji su također važni, a skrita ima tu u skriptarnici, nema puno cca. 20ak stranica. Također, ima i skripta arbitraža iz koje treba znati samo arbitražu u RH, nekih desetak stranica.

Svaka cast na trudu za odgovor na moje pitanje. Nabavila sam i tu malu skriptu kod masnog. Jos samo jedno pitanje, ta skripta za arbitražu di nju nabavit? Treba li i te male skripte preinacit?
Jos jednom puno hvala! :D :heart

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ožu 2015 13:37 
Početnik

Što se tiče arbitraže, mislim da se materijali nalaze u dokumentima facebook grupe Kutak za prebjegle u pdf formatu, ne znam ima li još igdje. Koliko sam upoznat, arbitraža se rijetko ispituje, ali nije ju loše znati budući da je zbilja malo ima.
Koliko znam, izvanparnicu i ovršni postupak nema potrebe ispravljati, ali ako netko zna drugačiju informaciju neka samo kaže.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ožu 2015 16:05 
Početnik

kome se treba obratiti za seminar, asistentici ili profesorima?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ožu 2015 17:48 
Aktivan

crna deva je napisao/la:
Što se tiče arbitraže, mislim da se materijali nalaze u dokumentima facebook grupe Kutak za prebjegle u pdf formatu, ne znam ima li još igdje. Koliko sam upoznat, arbitraža se rijetko ispituje, ali nije ju loše znati budući da je zbilja malo ima.
Koliko znam, izvanparnicu i ovršni postupak nema potrebe ispravljati, ali ako netko zna drugačiju informaciju neka samo kaže.

Kolega puno hvala!! :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ožu 2015 11:19 
Aktivan

kakav je seminar iz gpp, da li se puno traži ili samo napiše se i gotovo?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 ožu 2015 14:15 
Aktivan

Kome se obratiti za odabir tko će me pitati? Već sam 2 puta pao kod asistentice i koliko mi je poznato onda dozvoljavaju da vas pita ovaj drugi.. Samo pošto sam putnik bojim se da ne dođe opet do situacije da Sesar tipa uopće ne pita taj dan.. Jel odgovara Sesar na mailove možda?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 ožu 2015 16:04 
Aktivan

Jel onda uopće još uvijek ispituje Čizmić sad kad je asistentica počela ispitivati?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 tra 2015 12:24 
Aktivan

Izlazim ovaj ispit u redovnom roku, nemam potpis a na studomatu sam ga uredno prijavio i jos mi pise
da je predmet 'odslusan'. Oce mi stvarat to problem na ispitu i jel itko imao slicna iskustva u vezi ovog?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 tra 2015 12:49 
Početnik

Nece ti nitko stvarat probleme. Ako si redovan mozes imat problema na 5 godini kad ce 3 tjedna provjeravat index i onda sve mea biti po propisu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2015 13:21 
Aktivan

Zna li netko odgovor koja je razlika kad sud tužbu odbacuje i kad tužbu odbija?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2015 14:00 
Aktivan

Ja mislim da je razlika što se tužba odbacuje u slučaju ako nisu ispunjene potrebne pretpostavke npr nije dopuštena,a ako tužba ima sve potrebne pretpostavke pa se sud ipak upusti u sami meritum stvari ali utvrdi da zahtjev nije osnovan onda se presudom odbija tužbeni zahtjev.
Znaci kod odbacivanja odmah u početku postoji formalni nedostatak pa se rješenjem odbaci, a kod odbijanja,nakon što je raspravio stvar utvrđeno je da zahtjev nije osnovan,pa ga presudom odbija. Ako netko zna drugacije nek ispravi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2015 14:30 
Početnik

Lady123 je u pravu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2015 16:24 
Aktivan

lady123 je napisao/la:
Ja mislim da je razlika što se tužba odbacuje u slučaju ako nisu ispunjene potrebne pretpostavke npr nije dopuštena,a ako tužba ima sve potrebne pretpostavke pa se sud ipak upusti u sami meritum stvari ali utvrdi da zahtjev nije osnovan onda se presudom odbija tužbeni zahtjev.
Znaci kod odbacivanja odmah u početku postoji formalni nedostatak pa se rješenjem odbaci, a kod odbijanja,nakon što je raspravio stvar utvrđeno je da zahtjev nije osnovan,pa ga presudom odbija. Ako netko zna drugacije nek ispravi.

Hvala na odgovoru :). Evo još jedno pitanje - izvanredna i redovna revizija - koja je razlika ? U skripti ne piše ništa konkretno, pa sad da nije mozda da se redovna odnosi na apsolutnu povredu postupka a izvanredna na relativnu ?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2015 16:50 
Aktivan

pravnik007 je napisao/la:
lady123 je napisao/la:

Hvala na odgovoru :). Evo još jedno pitanje - izvanredna i redovna revizija - koja je razlika ? U skripti ne piše ništa konkretno, pa sad da nije mozda da se redovna odnosi na apsolutnu povredu postupka a izvanredna na relativnu ?

Ne znam, s tim ti nisam sigurna,jer sam gpp davno rjesila pa ne bi htjela falit,mislim da se redovna moze izjavit kad nastupe opće pretpostavke koje se traze za reviziju a kod izvanredne da se ona ne moze uvijek izjavit vec samo ako odluka o sporu ovisi o rjesenju materijalnopravnog ili postupovnopravnog pitanja važnog radi osiguranja jedinstvene primjene prava i ravnopravnosti,tj čl 382.st.2. ZPP Tako mi bar iz zakona proizlazi,al nemam ni knjigu uza sebe ni nista pa ovo uzmi s velikom rezervom,to mi jedino logicno iz samog zakona proizlazi.Neko drugi ce mozda bit pametniji :P

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 tra 2015 14:51 
Aktivan

moze li neko napisat kako su danas podjelili studente na ispitu i koja su bila pitanja? Bio bi zahvalan

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 tra 2015 18:14 
Početnik

pravnik007 je napisao/la:
moze li neko napisat kako su danas podjelili studente na ispitu i koja su bila pitanja? Bio bi zahvalan

ne znam za jučer, ali danas je prof.sesar ispitiva studente kojima prezime počinje do slova m, a asistentica od m do kraja.
sesar je bia super, pita je svoje kartice i bilo je lako proći ako znaš bar nešto. i super je kod njega što pita konkretno i dovoljno je odgovoriti jednom-dvi rečenice što pita, i može biti svojim riječima ili primjerom.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 tra 2015 20:14 
Aktivan

14.4. Odgovarala sam kod asistentice, pita i izvan skripte one kao ovršne i vjerodostojne isprave,uređenje međa, arbitraža. Pitanja negativne pretpostavke, izvanredna revizija,redovna razlika, prijedlog za ponavljanje postupka i usporedba s revizijom radi čega se traži, u kojem trenutku je sklopljena nagodba, ovršne i vjerodostojne isprave, uređenje međa, nužni sadržaj žalbe(presuda koja se pobija i potpis) i zašto ostala dva nisu nužna( razlozi zbog kojih se pobija nisu jer sud neke pazi po službenoj dužnosti)..dosta traži ali i pomaže i navodi na odgovor ;) sretno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 tra 2015 08:46 
Početnik

Bok ekipa!

Jel ima neko pravilo kad ispituje prof. Sesar, a kad asistentica? Evo sljedeći rok je 15. i 16. Jel ima možda veze sa izbornim predmetima?

Btw. ako je netko odgovarao i kod asistentice i kod prof. Sesara molio bih da napiše kod koga je bolje. Puno ljudi baš želi odgovarati kod prof. Sesara, a onda čitam puno komentara kako ruši i kako je bolja asistentica. Šesto čulo mi govori da je bolje kod Sesara, a onda tu je i prof. Čizmić.
Evo ako bi netko mogao srušiti mitove i napisati svoja iskustva bio bih zahvalan.

ps. molim da odgovori osoba koja je položila, a ne "prijateljica/strina/pričase mi je rekla"
danke

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 tra 2015 14:03 
Aktivan

Ja kao što sam vec napisala prije par postova,preporucujem asistenticu,za mene pravedna,mozda cak i prepravedna,al opet sve vam ovisi od pojedinca do pojednica. Svatko to doživi na drugaciji nacin tako da vam tu pravila nema,u mom slucaju se ona pokazala kao bolji izbor,jer ako vec naucite tako tezak predmet,zasto se zadovoljit slabijom ocjenom,kad se kod nje moze dobit i odlican. U svakom slučaju sretno :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 lip 2015 21:31 
Početnik

Zna li netko kad ce bit potpisi iz gppa

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 lip 2015 19:26 
Aktivan

Evo jedan mali osvrt na iskustva s ovim kolegijem. Vidim tema je puna hvalospjeva o asistentici, o njenoj pravednosti i dobroti itd... Moram priznati da je u mom slucaju stvar totalno obratna: da zahtjeva puno - ok, takav je ispit, bitan je svima tko misli radit u pravosuđu, ali ne mogu razumjeti to da suhoparne nabrajalice kojih ima i više nego dosta, od recimo 13 stavki koje se moraju znat napamet (ne samo dosjetka već pune rečenice) ona nađe i 14tu! Znači ako mislite u nje izaći, skupite živaca i strpljenja, nabubajte sve iz njenih slajdova (nikako samo skriptu jer se zakon mjenjao), isto tako prođe vas cjelu knjigu sa pitanjem iz svake cjeline. a dok ispituje dere se i brzo se iznervira (u mom slučaju se i tresla), ako ne znate - pokušat će izvlačit iz vas - ali ona to zna radit i po 20min na jednom pitanju pa sam ispit dugo potraje da čovjeka zbuni i više se ne može sjetit ničega. U koga izaći ? Definitivno prof. Sesar jer ne traži apsolutno svaki detalj, pita sa kartice i pokoje podpitanje koje se tiče općenitih stvari i instituta, ali požurite jer kako čujem ide u mirovinu do kraja ove akademske godine! Sretno svima sa ovim ispitom :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2015 09:06 
Aktivan

a gdje se može nabaviti ta skripta od 300 stranica, tj ti slajdovi i koliko to košta?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 kol 2015 08:31 
Početnik

Može li neko napisat ko je u utorak ispitiva gpp i koja su pitanja bila? :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 kol 2015 14:20 
Početnik

Može li mi netko reci koliko treba da se nauci ovaj predmet, nauci za prolazak? posto je 9. mj pretpostavljam da se uci po cijeli dan, pa bi me zanimalo da mi odg onaj ko je ucio i naucio(prosao)? hvala unaprijed

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2015 17:19 
Početnik

Nudim repeticije iz Građanskog procesnog, imam detaljno razrađenu tehniku za svakog od profesora, sva pitanja koja su bila u ovom roku dosad, javite se u pp!LP

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 723 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: