Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 20 stu 2017 02:52.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 426 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: UPRAVNA ZNANOST
PostPostano: 21 pro 2005 15:14 
김정일

Prof. dr. sc. Onesin Cvitan
Mr. sc. Mirko Klarić
Prof. dr. sc. Duško Lozina

S K R I P T A R N I C A

Službena stranica katedre
http://www.pravst.hr/kolegiji.php?p=122

Preporučena literatura :

1.Eugen Pusić, Nauka o upravi, Školska knjiga, Zagreb, 1993. (ili kasnije).
2.Pusić - Ivanišević - Pavić - Ramljak, Hrvatska središnja državna uprava i usporedni upravni sustavi, Školska knjiga, Zagreb, 1997. str. 3-48, 61-75, 111-136, 139-181, 183-204.

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 sij 2008 17:39 
Forumaš

na rasporedu ispita koji su obajavili neki ispiti su u 9,00h a neki u 10,30 h. Zna li tko jesu li to termini za dvojicu profesora? Kad je koji ako znate? i po čemu učite ? jel se isplati učit iz skripte ili kombinirati ili samo knjigu? EEEE puno pitanja , nadam se da netko mi zna nešto reć... :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 sij 2008 12:58 
Forumaš

pame je napisao/la:
Ja sam ti bila sad u 12.mjesecu na upravnoj kod cvitana i pala sam. Imas dakle 2 profesora,cvitana i lozinu.Koliko sam dosad cula po faksu da je lozina bolji.Kod njega je sam pismeni sa 3 pitanja bez usmenog a kod cvitana je sam usmeni i to te drila kao ak mu nije dan sve poruši..ma grozno iskustvo s cvitanom,sad se nadam da sam kod lozine...navodno u pola 11 je obicno lozina a ujutro cvitan..Al nijedan ti nije predvidljiv..ja ucim sad po knjigama i zakonu..

Hvala na odgovorima! Ja sam u 10.30. pa se nadam da sam u lozine. i ja sam čula da su oba nepredvidljivi ali da je lozina ipak malooo bolji. :grin: i sviđa mi se taj sistem pismeni i gotovo , to nam je on sam rekao- da pita usmeno samo ako netko baš inzistira. A pismeni nije valjda od onih nepoloživih ,ha? :roll: A koliko otprilike treba za naučiti , jer je nisam ni takla a mislim izać na kraj roka? Jedna cura mi je rekla da je učila skriptu 4-5 dana i potrefilo joj se i položila, ali koliko onako objektivno treba vremena?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 vel 2008 12:37 
Početnik

Pitanja na roku kod prof.Lozine su bila:
1.Razvoj logike interesa
2.Emery i Trist utjecaj okoline na upravu
3.Patrimonijalna uprava
Realno,ovo su jako jako teška pitanja.Nadam se da nisu uvijek ovako teška pitanja kod njega na pismenom

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2008 11:03 
Aktivan

Kad sam ja čekala ispit, na prošlom roku kolege su pričale o tome što Lozina pita, uglavnom ja sam bila paralizirana od straha da bi sve zapamtila, ali se sjećam da sam izbečila oči kad sam čula da Lozina pita onaj povijesni dio(Banovina Hrvatska,Marija Terezija i josip II)i nakon toga sam prestala slušat.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2008 10:16 
Forumaš

koliko točnih pitanja na pismenom kod lozine treba za proći ispit???
jel sva 3 !?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 vel 2008 08:50 
Aktivan

stanje okoline djeluje na konfiguraciju odnosa uprave i vlasti - kriticna i uznemirena stanja u
okolini pridonosit ce koncentraciji, a mirna i sredena napredovanja dekoncentracije (uzeti u obzir da
prolazno jaka koncentracija npr. u revolucijama katkada se pokazivala kao «proboj» poslije kojeg je
slijedila brža i radikalnija dekoncentracija)
utjecaj okoline na ponašanje organizacije – engleski sociolozi Emery i Trist (4 moguca stanja
okoline: mirna i homogena, grupirana, reaktivna, turbulentna okolina)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 vel 2008 11:47 
Aktivan

Aha,evo našla sam:
Utjecajem okoline na ponašanje organizacije u novije su se vrijeme osobito bavili engleski sociolozi Emery i Trist. Oni u posuzećima kaoja rade u uvjetima konkurencije razlikuju 4 moguća stanja okoline u kojoj poduzeća djeluju:mirna i homogena okolina koja od poduzeća traži samo snalaženje od slučaja do slučaja, taktiku, grupirana okolina u kojoj se poduzeća povezuju i djeluju smišljeno zajedno, tako da pojedino poduzeće uz taktiku mora razviti strategiju na dulji rok; reaktivna okolina u kojoj su uvjeti opstanka otežani, pa pojedino poduzeće, uz strategiju i taktiku vlastitog funkcionalnog djelovanja, poduzima i operacije kako bi eliminiralo svoje konkurente ili se obranilo od njihovih sličnih manevara; turbulentna okolina u kojoj iz same okoline proizlaze učinci koji bitno mijenjaju uvjete rada i egzistencije pojedinog poduzeća, a kojima se poduzeće može suprostaviti samo povećanjem svoje institucionalne obrambene kohezije s jedne strane i povećanjem elastičnosti i adaptabilnosti s druge.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2008 19:11 
Sega mega kul forumaš bez života

Kazu da kod prof. Lozine treba bit sto precizniji,dakle sto blizi knjizi,a kod prof. Cvitana se ovisno o njegovom raspolozenju da dosta i improvizirati.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 tra 2008 12:37 
Forumaš

Savjet: ne učite iz skripta upravnu, nekome se zalomi da prođe ali to su iznimke, imate 2 knjige treba učiti obe i zakon o lok. i podr.(reg) samoupravi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 tra 2008 20:20 
Početnik

u 10 sati pismeni kod Klarica, mozda malo jace od 50%. 4 pitanja: 1. tendencije u razvoju uprave (to su one 4: porast upravnih organizacija, diferencijacija, profesionalizacija, ogranicavanje prinude)
2. drustvena uloga, organizacijska uloga
3. centralizacija, decentralizacija, medjusobni odnos
4. postupci u upravi, vrste

nije nas ionako bilo puno, mozda 15-ak. cujem da je na kasnijem terminu bilo problematicno, i mene zanima kako je to proslo. ja konkretno sam se rijesio, ucio sam samo po skripti.

dovidjenja znanosti, idemo dalje!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lip 2008 15:56 
Aktivan

daniela73 je napisao/la:
Zanimaju me ispitna pitanja i literatura iz Upravne znanosti kod prof. CVITANA,zna li netko nešto o tome?

Pa kao i za lozinu 2 knjige i 3 zakona.
Nauka o upravi (samo krupni tisak)
Hrvatska središnja državna uprava i usporedni sustavi ( 3-48., 61-75., 111-136., 139-181., 183-204.)
Zakon o lokalnoj i područnoj(regionalnoj samoupravi)
Zakon o sustavu državne uprave
Zakon o državnim službenicima

Prof Cvitan je ove godine izda novu knjigu, ali po toj knjizi su odg samo oni koji su mu išli redovito na predavanja, pa su samo oni po njoj mogli odg u predroku. Za nas ostale ova literatura.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2008 17:33 
김정일

kitty je napisao/la:
Ja sam kod cvitana, pa ima li tko kakva iskustva sa njim? Je li istina da je mnogo teže položit nego kod lozine? Ima li neki dio na što se najviše bazira da dribla def i tako?
Čula sam da mu se često neda ispitivat, pa da klariću da ispitiva.

Hm....kod Cvitana je ponekad prelagano poloziti ispit... A ponekad pretesko....
Ne znam sto bi ti tocno rekao.... Kad sam ja odgovarao ispitivao je i ono sto je pisalo sitnim fontom,a ne samo ono sto je krupnim napisano :whyowhy:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov: Re: upz
PostPostano: 25 lip 2008 09:25 
Aktivan

miranda je napisao/la:
ma naučite skriptu i to je to ,dovoljno skroz

Za Klarića je skripta dovoljna

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 lip 2008 14:08 
Aktivan

Ali u skripti nema dosta toga iz one knjige hrvatska središnja državna uprava... znači li to da klarić i cvitan ne pitaju baš puno tu knjigu, nego više nauku o upravi?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 lip 2008 20:29 
Aktivan

miranda je napisao/la:
pa sad ,j a sam učil a po onoj skripti,pita je profesionalizaciju uprave ,sisteme isad se više ne sićam šta al to je sve bilo u skripti ...sad cvitan mi djeluje nepredvidivo nekako ,bio je dobre volje taj dan a i skripta je užas z a učit a kamoli ona knjiga

Da li cvitan pita onaj povjesni dio. to mi je def najgore od svega. znam da se kod lozine to treba znat al da li i kod cvitana i klarića?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 lip 2008 22:55 
Aktivan

e to ne znam mislim da to nije pita,uvatija se bi a te profesionalizacije ,birokracije i sisteme...i one neke teoreme ona neka 4 sad se ne sićam..
ćini mi se nekako po pričama d aje teži taj pismeni u lozine sad ne znam ...to ej tako dosadno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 lip 2008 07:47 
Aktivan

kitty je napisao/la:
Metafora je napisao/la:
Klarić je meni super. Postavlja dosta pitanja, ali ne traži previše. Pomaže sa podpitanjima i jako je strpljiv, čak i ako ne znaš prvo ili drugo pitanje on i dalje nastavlja sa ispitivanjem.

a možeš napisat pitanja šta je pitao. da li se više bazira na nauku ili hrv sred? i da li on pita onaj povjesni dio?

Klarić ne pita povijesni dio. Više je orijentiran na 1. knjigu (nauka o upravi), a iz druge pita sisteme, tendencije, naukrariju, homeostaze, paternalizam...
Skripta je dovoljna!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 lip 2008 10:55 
Aktivan

bam je napisao/la:
ako danas netko odgovara uz , javite tko je bio od profesora..............

evo friške vijesti. danas mi je prjateljica imala ispit i bija je lozina. pitanja: politička vlast, nabroji režime pol uprave, emery i trist.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 srp 2008 08:54 
Forumaš

Jučer smo odgovarali kod prof. Cvitana i mogu reći da je bio super.
Tko je bar nešto zna o pitanju koje pita položio je, a ako baš dobro ZNAŠ pitanje dobio bi i veću ocjenu. Pitanja: demokracija, birokracija, hijerarhija, funkcija, centralizacija-decentralizacija.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ruj 2008 21:49 
Aktivan

Laura 007 je napisao/la:
jel netko zna di su odgovori na slijedeća dva pitanja: 1.Ustrojstvo lok. samouprave u Hrvatskoj u 19.st
2. Kohezivne poveznice ter., asoc., i funk. sustava? samo mi nemojte reći da su u skriptama jer učim tj. pokušavam učiti iz knjiga :rambo
I zašto piše da treba učiti samo određene stranice iz Hrv. sred. drž. uprave kad su u ispitu pitanja iz stranica koje navodno ne treba kao npr. razvoj legitimnosti interesa??? :wtf
ovo je definitivno najdosadniji ispit na faksu :whyowhy:

Ovo za ustrojstvo lok.sam. 19 st mislim da se odnosi na lekciju autonomna hrvatska uprava, pa na str. 166. a kohezivna poveznica mislim da je str. 26, 5 pasus.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ruj 2008 21:49 
Forumaš

anchyy je napisao/la:
može mi neko dati informacije o ispitu kod profesora cvitana, upravna znanost..... kako ispituje, iz koje literature, da li je dovoljno učiti po skripti, kako su formulirana pitanja... itd.

unaprijed zahvaljujem!

Profesor najvećim dijelom pita iz knjige Nauka o upravi, sad... On je dosta nepredvidljiv, često je dovoljna skripta i položiš bez problema kao npr. ja, čak sam dobila i višu ocjenu, a ponekad pita do u neke detalje, ovisi o danu..... Ali , ja ne bi učila cilu knjigu, velike su šanse za položiti s skriptom, bitno je kad te nešto pita da ne šutiš....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ruj 2008 11:56 
Aktivan

Laura 007 je napisao/la:
Gracias za odgovore, ako netko izlazi sutra na ispit kod Lozine pliz javite koja su bila pitanja :wink:

Bija je lozina, al je bija usmeni jer nas je bilo malo. Pita je otrprilike po 2 pitanja iz svake knjige. Moja pitanja: refleksni ili povratni utjecaj upravnog sustava, politička vlast i odlike, tri komponente, sustavi i koja dva uvjeta moraju kumulativno postojati da bi nastao upravni sustav, patrimonijalizam.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 ruj 2008 10:38 
Početnik

Prof. Lozina ne dopušta odgađanje ispita u istom dijelu roka, ja sam se lipo zeznila, mislila sam da dopušta ka i većina profesora ali ne. Eto, da se i vi ne zeznete. Da li mu je bija dan D ili je to njegova praksa, pojma nemam ali eto da znate.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lis 2008 18:47 
Aktivan

može mi li netko reći objektivno o težini ovog predmeta da mi olakša oko upisivanja predmeta...puno hvala :s

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lis 2008 21:55 
Forumaš

objektivno - to je srednje težak ispit koji se može i iskomplicirati ali i ispasti da ti bude najlakše položen ispit ikada...Ovisi koji je profesor, pitanjima, volji profesora... Mislim da većina s njim nema nekih velikih problema.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 lis 2008 16:11 
김정일

viewtopic.php?p=37701#p37701

vodič iz Upravne znanost,pogledajte,daje sve komentare i ideje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 sij 2009 07:43 
Početnik

Može li netko napisati odgovor na pitanje ?

Kohezivne poveznice teritorijalnih,asocijativnih i teritorijalnih sustava ???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2009 12:14 
Početnik

Ljudi moji ovaj predmet... Ovo je strašno!! Treba pisat peticiju za ukidanje ovog predmeta s lica zemlje!!! Ja sam učila po Cvitanovoj knjizi, prošla i sve je ok ali ovaj predmet.... Krv sam popišala dok sam išta shvatila...
Pita me u 12. mj. planiranje, vrste planiranja i službenički sustav. Ako vam pomaže šta.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 svi 2009 15:18 
Forumaš

Koliko ja zanm po novoj knjizi se može odgovarat samo kod prof Cvitana i to samo u predroku. Inače vrijedi stara literatura, 2 pusićeve knjige + zakon.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 svi 2009 09:55 
Forumaš

kafka je napisao/la:
Odlučio sam se za varijantu učenja po skripti pa me zanima koja bi bila bolja od ove dvije što ih imamo na Nasciturusu, ova obojana ili ona druga.

i ja isto... nisan znala koju bi, pa san otišla u kopirnicu nasuprot faxa i pitala barbu koju studenti kupuju, po kojoj uče (on je uglavnom informiran o svemu šta se tiče skripti) i da mi je onu šta nije obojana :) pa ćemo vidit šta će bit...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 svi 2009 13:41 
Aktivan

abondazieri je napisao/la:
kafka je napisao/la:
Meni se nekako čini suvremenija ova obojana, al usporedit ću ih sa knjigom pa ću se odlučit.

imaš pravo... usporedila sam obe skripte. obojana sadrži samo gradivo iz Nauke o upravi, i šta se tiče toga djela puno je opširnija i čini mi se bolja u odnosu na ovu drugu skriptu. U drugoj su obe knjige (ako san ja to dobro skužila jer neman knjige da usporedim) i mogla bi poslužit bar šta se tiče drugog dijela gradiva.

U obojanoj su obje knjige počinje s naukom o upravi potom u sredini ima druga knjiga i završava opet s naukom o upravi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 svi 2009 23:28 
ma, uprava sama za sebe je davež, a još k tomu i profesor tog profila...
a još lipše mi je šta tamo na miljun mista govori (u knjizi) kako je uprava organizirana, kako super brzo i efikasno radi, kako imaju super odnos s građanima..
a odeš prijavit ispit u referadu, a one te gledaju ka hrpu govanaca, a za protvru (imaju samo udrit pečat) in triba dva do tri dana!!!

čemu onda ovaj kolegij?
čemu tolika tlaka oko nečeg tako bezveznog?
zašto Radić nije iz uprave, pa bi tek onda svit zavolija upravu! :seewhy

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lip 2009 09:06 
Početnik

theman je napisao/la:
Pitanja na roku kod prof.Lozine su bila:
1.Razvoj logike interesa
2.Emery i Trist utjecaj okoline na upravu
3.Patrimonijalna uprava
Realno,ovo su jako jako teška pitanja.Nadam se da nisu uvijek ovako teška pitanja kod njega na pismenom

Da li je ovdje zabunom napisano "Razvoj LOGIKE interesa" ili to stvarno postoji? Ne mogu to nigdje pronaći! Upomoć! :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lip 2009 22:47 
Forumaš

kosmos je napisao/la:
˝Patrimonijalna uprava˝ šta to biti?
jel to ono kad uprava smatra da zna više od građana pa se time i osječa prozvanom da određuje šta oni oče i šta ne žele?

... ja bi rekla da je to to...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 lip 2009 20:32 
ispada da nije, jer pogledaj na 39-40 str. hrv. sred. drž. upr. i uspor. upr. sus., tamo pri dnu prvonavedene i pri drnu drugonavadene piše da je to nešto oko vlasništva ili čega već... (ovi pusić je stvarno komplicirana osoba ali uz lozinu on dobije potenciju! :wh )

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lip 2009 08:22 
Forumaš

baneno je napisao/la:
abondazieri je napisao/la:
ja učim po skripti pa ćemo vidit. moja prija je isto tako i položila je bez puno muke

a koja od ove dvije skripte s nasciturusa_
unaprijed hvala

ova sa šarenim naslovima, malo je opširnija od ove druge koja isto nije loša, bar sam tako čula...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lip 2009 13:03 
najlipše mi je kad je lozina u onako, :3 nastupu pita sam sebe kakvo je rješenje (po njegovu ˝ljek˝) za proć upravu, pa si je i odgovrio (onako samodopadno i novosvjetootkrivajuće) ˝pa ako su mogli drugi prije vas, valjda će te i vi moć to proć˝...

kul, zar ne?

i onda zna da se ući iz skripti pa non-stop ulječe s nekin pritanjima iz knjige (a koje nema u skripti) ili s predavanja...

nego, koja je pozitivna a koja negativna definicija uprave? (nekako nemogu to nać u knjigama i skripti)

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2009 10:54 
baneno je napisao/la:
jel zna tko kad koji profesor ispituje?

i gdje mogu naći ovaj povijesni dio?

povjesni dio ti je u hrv. sred. drž. upr. i uspor. upr. sus. knjizi od 139-181str. iako san ima čut da nepita ovo o Jugi.

a oko profesora ti ide (ako san skužija kako triba): lozina u 10.00 a cvitan čini mi se u 9.00 ili tako nekako... iako sumljan da će lozina ikad ispitivat usmeno, on ti uvik stavi pismeni, pa usmeni ako želiš veću ocjenu (a to ti ne preporučan... upiši 2 i budi :happy )

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2009 11:03 
Početnik

ima li ikakva skripta za povijesni dio, nigdi to ne mogu nać ?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 426 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: