Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 23 stu 2017 08:31.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 426 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 07 vel 2013 17:00 
Forumaš

justice for all je napisao/la:
Danas kod Lozine negdi 15-ak ljudi,usmeni.Prolaznost i nije bila bas nesto,prof. se naljutija zbog skripte,otisa je kupit u 'Masnog' i postavlja je namjerno uz standardna pitanja i ona kojih nema u skripti.

Ja se nadam da mu je ono danas, bila samo fumada...inace...........ne pise nam se dobro. :thumbsdown

ELEMENTI SVIJESTI:

-semanticki (znacenja, razumijevanje, prikazivanje ...)
-normativni (ocjene, preferencije, pravila, nacela...)
-kognitivni ( mitovi, svjetonazori, zakljucivanja.. )
-emocionalni ( osjecaji, afekti... )
-voljni ( motivi, namjere, ciljevi...)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2013 17:03 
Forumaš

DRUSTVENA OKOLINA, cinitelji:

-tehnologija u najsirem smislu
-demografija
-ekosfera
-stratifikacija
-funkcionalna diferencijacija
-grupna identifikacija

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2013 15:44 
Forumaš

Ako netko zna .. pomagajte! :cry:

1. Koja 2 uvjeta moraju kumulativno postojati da bi sustav postao upravni sustav?
je li to razvedenost i povezanost?

2. sto su to instrumentalizirana pravila?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2013 12:31 
Početnik

da li se može ovaj ispit polagati ako nemam položenog Kačera?? da li moram pitati prvo i čuvaju li ocjenu ili kak to ide? hvalaaa

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 vel 2013 16:37 
Forumaš

nema šanse. postrožia se oko prijava. nemože se izać npr u drugom dijelu roka ako u prvom dijelu roka ne udariš pad.ajme!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 vel 2013 16:48 
Forumaš

danas pismeni
-naukrarije
-raspon kontakta i raspon vertikalne veze
-mijenjanje odnosa kod sustava ljudske suradnje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ožu 2013 13:22 
Forumaš

frany je napisao/la:
Je li mi moze netko reci da li je dovoljna skripta na skaline za ovaj ispit i 50 najcescih pitanja? Stvarno ne mogu uciti one dvi knjige, predmet je ubitacno dosadan... :please:

Meni je to bilo dovoljno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ožu 2013 21:30 
Forumaš

nije.kupia je skripte i traži šta u njima nema. naravno uvik će te pogodit i nešto šta u njima ima. moj savjet,kupi obe knjige. nauči po par rečenica iz svake lekcije i to ti je dovoljno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 ožu 2013 16:20 
Aktivan

p!ink je napisao/la:
kakav je seminar iz ovog predmeta, ne znam kojeg da upišem, pa me zanima ako ga je netko imao?

lani je to vodio prof. cvitan i to je bilo vise nego dobro, ali njega vise nema tako da se nezna kako ce to sad izgledat

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ožu 2013 18:05 
-Moderator-

moonlight je napisao/la:
Jel se isplati ic na predavanja? :roll:

Ne.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ožu 2013 00:01 
Forumaš

albion je napisao/la:
šta je onda na kraju sa tim skriptama, jel dovoljna ona na skaline i ostalo ili ne, jel odgovara iko otkad je lozina kupija skripte

nije dovooljno.
na pismenom 2/3 pitanja iz knjige.

prosla sam ali ti nista pametno i korisno ne mogu reci o ovom ispitu..
sve u vezi njega je neodredjeno, ni jel triba sve ucit, ni iz cega, ni za koga se pripremat i kako...
ugl.ostaju ti individualna iskustva...i to doslovno svakakva koja ti ne mogu bas puno pomoc...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 tra 2013 18:56 
Početnik

frany je napisao/la:
albion je napisao/la:
na koju se knjigu više bazira lozina na ispitu, nauka o upravi ili ovu drugu

Na proslom roku je izjavija da je skuzija da ucimo iz skripti i da je bija kod Masnog, da ne ucimo iz obe knjige i da ce odsad ispitivati sve...sad je li je to bija trenutni izljev ljutnje ili nije, ko zna...ja se nadam da ce nas sad na ovom roku biti dosta i da ce dati pismeni...iako u 2.mis ih niije bilo puno, pa ne virujem da ce sad, ali nada umire zadnja :grin:

i da dodam, ne mozes prijaviti ispit vidit da je usmeni i otici ca, moras upisati pad!!! a tri pada = komisija...i za to se nadam da je trenutni izljev bijesa... :facep:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 tra 2013 15:01 
Početnik

albion je napisao/la:
frany je napisao/la:
albion je napisao/la:
na koju se knjigu više bazira lozina na ispitu, nauka o upravi ili ovu drugu

Na proslom roku je izjavija da je skuzija da ucimo iz skripti i da je bija kod Masnog, da ne ucimo iz obe knjige i da ce odsad ispitivati sve...sad je li je to bija trenutni izljev ljutnje ili nije, ko zna...ja se nadam da ce nas sad na ovom roku biti dosta i da ce dati pismeni...iako u 2.mis ih niije bilo puno, pa ne virujem da ce sad, ali nada umire zadnja :grin:

a znam za to, a jel ima slučajno neki dio iz one knjige središnja uprava koji ne pita, stvarno neman volje sve ono učit

zapravo jel vrijedi još ovo da se iz knjige središnja uprava treba učit str. 3-48, 61-75, 111-136, 139-181, 183-204.

Mislim da da, ima tu na prethodnim stranicama post od kolegice K2 i mislim da tu pise sve...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2013 16:56 
Početnik

zna li ko odgovor na ova pitanja: logika interesa, elementi drustvene okoline,mjenjanje sustava ljudske suradnje,instrumentalizirana pravila.

hvalaa:-)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2013 10:15 
Aktivan

pitanja s pismenog rok 18.04.: navesti tri tipa režima političke uprave; Ovlasti predstavničkih tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave; što se događa ako na lokalnim izborima za načelnik nijedan kandidat ne osvoji većinu glasova u prvom krugu glasovanja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 svi 2013 11:39 
Aktivan

beno84 je napisao/la:
kako to mora se upisati pad? jel to znači ako imam 3 izlaska evidentirana na studomatu a nisam izašla na nijedan 4. prijava mi je komisijski ispit??? pa to nije iz nijednog predmeta tako da se gleda studomat,tko je to rekao???

Ma ako izades na ispit i bude pismeni kako je praksa zadnjih ispitnih rokova,ako padnes on ti upise pad,ali iz ovoga ispita nemozes doci do komisije,prof je tako rekao,ne voli komisiju pa ne brini.

slika

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 svi 2013 20:39 
Početnik

Zna li tko kad su potpisi? :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lip 2013 19:19 
Aktivan

ekipa po čemu je najbolje učit upravnu znanost?? hvala.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lip 2013 09:28 
Početnik

moze li mi netko tko je ovu godinu odgovarao kod prof.klarica reci po kojoj literaturi uciti tj. koja je skripta za njega najbolja. hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2013 16:28 
Početnik

ne znan niša o ovom predmetu i ako mi možete reć iz iskustva,jel ovo nešto šta se uči misec ili je dosta desetak dana???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2013 15:14 
Aktivan

tko je na drugom dijelu roka? kako se uopce zna kad je lozina, a kad klaric?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2013 16:54 
Forumaš

hm, valjda bude vise manje lozina sad na ovom predmetu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2013 20:02 
Aktivan

a bude li i kod klarića pismeni ako dođe puno ljudi na ispit?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2013 16:40 
Aktivan

jel iko danas prošo? :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2013 17:14 
Aktivan

Je li danas bija usmeni ili pismeni,moze pitanja ?hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2013 18:06 
Forumaš

bilo je danas dosta ljudi ali prof Lozina se ipak odlucio za usmeni a ne pismeni jedno 30- tak ljudi je bilo, prolaznost jako mala..ili ljudi nisu ucili ili ih je zezao sa pitanjima,

ja polozila iz prve sa dobrim..

ucila sam iz kniga nauka o upravi i hrvatska sredisnja...

pitanja su sljedeca: asocijativni upravni sustav i asocijativna faza i sve o njoj posebno sa naglaskonkakva je bila u pocetku kad je naglasak bio na tome da su se ljudi org na temelju rodovske ili plemske pripadnosti a poslje i vezu zajednicko ostvarenje interesa u drustvu i eventulano rijesavanje sukopa koje mogu nastati povodom toga..

zatim organizacija i organizaciska struktura, 4 aspekta org, razrijesavanje nacelnika gradonacelnka i zupana odnosno raspisivanje referenduma, promotraci - pogledati u zakonu, institucionalna okolina i elementi, formalni i stvarni odnos uprave i vlasti, teoriski modeli. nalaaze se na kraju knjige nauka o upravi, elementi svijesti-par postova gore su navedeni..

i mislim da je to to..

malo je ljudi proslo sto zbog neznanja sto zbog glupih potpitanja kao sto su promatraci...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2013 18:44 
Aktivan

Dorotea hvala na iscrpnom odgovoru i na kolegijalnosti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2013 10:17 
Aktivan

dorotea jesi li ucila po ovim svim pitanjima s foruma, mislim je li to dovoljno? i da puno hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2013 14:48 
Forumaš

najbolje vam je procitati post od K2 kolegice koja je napisala sve sto je potrebno sa spremit ispit i zbilja je i bilo dovoljno...

ugl uzmete 2 knjige u ruke oznacite u kratkim crtama odgovore..i onda samo njih ucite i jako dobro ih naucite i to je to..
naposljetku uzmite i zakon o jedinicama lokalne i podrucne samouprave i zakon o referendumu ...i njega malo proucite nije tezak bas je pitko napisan... kolegica K2 vam je sve stavila u post među ostalim i te zakone koje sam ja isprintala i po njima ucila....

eto to je to..
mislim da bi to trebalo biti dovoljno izuzev da taj dan bude bas neka losa dan pa sve bude drugacije nego kako je uobicajen ispit kod prof Lozine...
bude ili pismeni ili usmeni.
na pismenom budu 3 pitanja 45 min.
na usmenom pita po 3 4 pitanja i to u kratkim crtama bas onako precizno...

eto pa sretno svima...samo hrabro i sigurno bolje nauciti 100 pitanja kako treba nego nista ili ici uciti sve detaljno pa na kraju nista zapamtiti...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2013 21:14 
Aktivan

Dorotea!

Ajde pliz jel mozes reci koliko si vremenski spremala ispit buduci da si ucila iz knjiga i zakona ?
Inace nikad ne postavljam takva pitanja al evo dosa je i taj dan hahah

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2013 21:22 
Forumaš

evo ovako, za ovaj ispit nisam izgubila puno vremena kao na dr jer inace kad ucim ne brljavim i ucim jako detaljno..a za ovaj ispit sam se eto odlucila za ovu opciju neku srednju: po pitanjima iz knjge jer mi se cinila najprihvatljivija, knjiga je ipak knjiga..

ucila sam kojim 10 do 15 dana s time da sam 2 dana izgubila na obiljezavanje pitanja u te 2 knjige, i podcrtala u najkracim crtama po principu pitanje odgovor.
i onda sam se bacila na ucenje toga opet ne napamet nego kao neku pricu jer ima nekih zivotnih i opcepoznatih stvari sto znamo o upravni org i sistemima itd.

i na kraju mi uopce nije bio prob uciti ovaj predmet jer se nisam zatrpala sa velikom kolicinom gradivo nego striktno i nuzno sto se mora nauciti, mozda malo vise od toga.. znaci nekih 100 pitanja..
i tih par zakona koji su lagani i razmljivo pisani ...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2013 00:09 
Početnik

tsk je napisao/la:
nemože se izać npr u drugom dijelu roka ako u prvom dijelu roka ne udariš pad.ajme!!!

I sad po tome, ako sam ja zakasnio sa odjavom prijave 1. roka (da, kreten sam jbga, imao sam još neke ispite u planu) i putnik sam iz Zg, a uopće nisam došao na ispit u Split npr., ne mogu izaći na drugom roku?
Koja pizdarija, ne vjerujem da je baš tako lud lik.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 srp 2013 10:12 
Aktivan

Zna li netko koja se 2 uvjeta moraju ispuniti da bi sustav bio upravni i što točno treba reći kod smjene gradonačelnika, načelnika...
Hvala :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 srp 2013 13:43 
Forumaš

ovo glede gradonacelnika nacelnika i zupana mozete naci u zakonu o lokalno i podrucnoj samoupravi, kolegica K2 je stavila u privitak taj zakon, na strani 7,...

odgovor je:

Članak 40.b
Općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan i njihov zamjenik mogu se razriješiti.
Predstavničko tijelo može raspisati referendum o razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana i njihovog zamjenika u slučaju:
– kada krše ili ne izvršavaju odluke predstavničkog tijela,
– kada svojim radom prouzroče jedinici lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave znatnu materijalnu štetu.
Pod pojmom znatne materijalne štete iz stavka 2. ovoga članka smatra se šteta u iznosu od 1% od proračuna te jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave u tekućoj godini, a ako 1% od proračuna iznosi preko 500.000 (petsto tisuća) kuna pod znatnom materijalnom štetom smatra se šteta u iznosu od 500.000 kuna.

a ovo drugo pitanje glede upravnog sustava ce te naci u knjizi ''Hrvatska središnja državna uprava i usporedni upravni sustavi''...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 srp 2013 17:36 
Aktivan

dorotea je napisao/la:
ovo glede gradonacelnika nacelnika i zupana mozete naci u zakonu o lokalno i podrucnoj samoupravi, kolegica K2 je stavila u privitak taj zakon, na strani 7,...

odgovor je:

Članak 40.b
Općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan i njihov zamjenik mogu se razriješiti.
Predstavničko tijelo može raspisati referendum o razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana i njihovog zamjenika u slučaju:
– kada krše ili ne izvršavaju odluke predstavničkog tijela,
– kada svojim radom prouzroče jedinici lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave znatnu materijalnu štetu.
Pod pojmom znatne materijalne štete iz stavka 2. ovoga članka smatra se šteta u iznosu od 1% od proračuna te jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave u tekućoj godini, a ako 1% od proračuna iznosi preko 500.000 (petsto tisuća) kuna pod znatnom materijalnom štetom smatra se šteta u iznosu od 500.000 kuna.

a ovo drugo pitanje glede upravnog sustava ce te naci u knjizi ''Hrvatska središnja državna uprava i usporedni upravni sustavi''...

hvala ti :) samo malo kasno, al eto uspjesno danas polozeno :happpppppy

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 srp 2013 18:08 
Forumaš

eto samo neka je polozeno....bravo...:)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 srp 2013 10:07 
Aktivan

evo sva pitanja koja sam ja nasla na forumu za prof. Lozinu..pa za vas koji nemate bar vremena kopat da malo olaksam stvar :)

-naukrarije
-raspon kontakta i raspon vertikalne veze
-mijenjanje odnosa kod sustava ljudske suradnje
navesti tri tipa režima političke uprave; Ovlasti predstavničkih tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave; što se događa ako na lokalnim izborima za načelnik nijedan kandidat ne osvoji većinu glasova u prvom krugu glasovanja
1.Koja pravila reguliraju upravu (u normativnom smislu),a djeluju restriktivno/ogranicavajuce
2.Poslovi funkc.vodstva u odnosu među organizacijama(prema van)
3. Broj potpisa za kandidata gradonačelnika u gradu s >100.000stanovnika?
koliko je potrebno potpisa da bi se mogao kandidirati
Pitanja za prof. Lozinu iz knjige ''Nauka o upravi'':
1. Širenje kruga legitimnih interesa!!!
2. Tendencije razvoja uprave (svih 5- uključujući i tendenciju prema informatizaciji)
3. Tendencija prema informatizaciji uprave
4. Horizontalna i vertikalna diferencijacija
5. Zašto je došlo do smanjenja prinude u upravi? (ograničenje prinude rezultat je razvoja države u smjeru sve većeg poštivanja i djelotvornije zaštite ljudskih prava)
6. Refleksni utjecaj upravnog sustava na politički odlučujuća tijela!!!
7. Sredstva političkog nadzora uprave
8. Ograničenje uprave pravilima (naročito s obzirom na normativni sustav)!
9. Organizacija i organizacijska struktura
10. Tri stajališta s kojih možemo promatrati organizaciju
11. Organizacijski plan
12. Definicija radne jedinice
13. Prema čemu se vrši osnivanje radnih jedinica!!!
14. Raspon kontakta i raspon vertikalne veze
15. Klasifikacijski sustav
16. Službenička etika-odnosi se na odnos službenika prema?!
17. Funkcija vodstva!!!
18. Poslovi funkcije vodstva u odnosu među organizacijama (prema van) (uređenje prema van)!
19. Postupak u upravi i svrha
20. Pokazatelji kvalitete upravnog postupka
21. Komponente nadzora u upravi (sustav nadzora u upravi obuhvaća?)
22. Pokazatelji kvalitete sustava nadzora
23. Teorije koje nastoje objasniti ponašanje ljudi u upravnim organizacijama (teorijski modeli u upravi)

Pitanja za prof. Lozinu iz knjige ''Hrvatska središnja državna uprava i usporedni upravni sustavi'':
1. Pojam sustava (pozitivna i negativna definicija sustava)!
2. Značajke sustava
3. Dvije pretpostavke da bi asocijativni sustav prešao u teritorijalni! (1.stabilizacija naselja i 2.razvoj poljoprivrede- afirmacija zemlje kao glavnog proizvodnog sredstva)
4. Kohezivne poveznice triju sustava (karakteristični problemi)
5. Teritorijalni, funkcionalni i asocijativni sustav !
6. Ciljevi upravnih sustava!!!
7. Homeostaze
8. Formalni i stvarni odnos uprave i vlasti!!!
9. Emery i Trist- 4 moguća stanja okoline u kojoj poduzeće djeluje
10. Četiri tipa režima političke uprave
11. Odnos građana s teritorijalnim upravnim sustavima – 4 aspekta
12. Razvoj državne službe kroz povijest!!!
13. Paternalizam
14. Patrijarhalna vlast
15. Patrimonijalni sustav
16. Pronijatski sustav
17. Ustrojstvo lokalne samouprave u 19.stoljeću!!!
18. Reforme Marije Terezije i Franje Josipa II
19. Vrste okolina: institucionalna, društvena i prirodna okolina!!!
20. Javnost uprave

Pitanja za prof. Lozinu iz zakona:
1. Što je općina
2. Što je grad
3. Što je veliki grad
4. Djelokrug poslova općina i gradova
5. Smjena načelnika, gradonačelnika i župana
6. Koliko je potpisa potrebno za kandidata za gradonačelnika grada većeg od 100 000 stanovnika? (Potrebno je 2 000 potpisa)!!
7. Referendum
Ako će netko raditi po knjigama, ovo su najbitnije stranice:
Knjiga ''Hrvatska središnja državna uprava i usporedni upravni sustavi'':
-(u skripti ''na skaline'' nema cjeline ''2. Sustavi ljudske suradnje'' (vrste okolina)!
-svi bitni pojmovi iz te knjige nalaze se na sljedećim stranicama:
5 str.- pojam sustava; 6.str-značajke sustava; 11-12.str. institucionalna, društvena i prirodna okolina; 23.str-upravni sustav; 24-25.str.-asocijativna, teritorijalna i funkcionalna faza; 26.str- asocijativni, teritorijalni i funkcionalni sustavi; 30.str-mehanizmi homeostaze; 36.str-naukrarije; 39.str-patrijarhalna vlast; 40.str-patrimonijalni sustav; 41.str-pronijatski sustav; 61-62.str-formalni i stvarni odnos uprave i vlasti; 65-str-Emery i Trist; 80-81.str-razvoj legitimnosti interesa; 87.str-razvoj državne uprave; 111-112.str-odnos građana i uprave; 115 str.-paternalizam; 116.str-javni odnosi; 128-133.str-javnost uprave u odnosu uprave i građana; 141.str-počeci suvremene uprave u svijetu; 144-148,str-reforme Marije Terezije; 148-156.str-reforme Franje Josipa; 166-167.str-autonomna hrvatska uprava (ustrojstvo lokalne samouprave u Hrvatskoj u 19.st.); 172.str-Banovina Hrvatska.

Knjiga ''Nauka o upravi'':
-svi najbitniji pojmovi iz te knjige, a kojih ili nema u skripti ili ih je dobro proširiti iz knjige:
29.str-definicija uprave; 71.str-legitimitet interesa; 73.str-birokratsko-monokratska uprava; 106.str-tendencija prema informatizaciji uprave; 111.str-politička vlast (Max Weber); 111.str-monopol fizičke sile; 125.str-refleksni utjecaj upravnog sustava na politički odlučujuća tijela; str. 148-pravila kojima se ograničavaju upravne organizacije; 159.str-Katz i Kahn-4 skupine motiva djelovanja ljudi u organizacijama; 173.str-vlast u društvu, sankcije; 250.str-javnost rada uprave; 300.str-odnosi među organizacijama; 343-344. str-pokazatelji kvalitete upravnog postupka; 350.str-pokazatelji kvalitete sustava nadzora; 356-357-teorijski modeli uprave (teorije koje nastoje objasniti ponašanje ljudi u upravi; 357.str-definicija modela.

1. Mijenjanje sustava ljudske suradnje
2. Konstitutivni elementi društvene okoline
3. Vođenje organizacije prema vani
sredstva politickog nadzora uprave ( organizacijska i funkcionalan sredstva političkog nadzora uprave i njihova podjela te naglasak na internaliziranim pravilima kojima se ogranicavaju upravne organizacije )
organizacijska struktura : kod razvoja uprave reci podjelu tendencija ;
formalni i stvarni odnos srdisnje uprave ; javnost uprave ; kod drustvene okoline reci njezine karakteristike / cinitelje ; karakteristike kod vodjenja organizacijskih jedinica prema vani ; teorijski modeli uprave kojima se nastoji pojasniti ponasanje ljudi u upravi ; kod postupka u upravi reci svrhu te pokazatelje kvalitete svakog upravnog posupka koji se svode na tri skupine ; patrimonijalizam
organizacijska i funkcionalna sredstva uprave, formalni i stvarni odnos uprave i vlasti, pravila kojima se utječe na upravu(pravna, moralna, konvencionalna i stručna), tko sve može inicirati referendum, koji se uvjeti trebaju ostvariti da bi naselje postalo veliki grad
službenička etika, osnivanje radnih organizacija, objasnit nešto u vezi sustava (teritorijalnih, asocijativni i funkcionalni)
1. Na temelju kojih kriterija se obavlja formiranje radnih jedinica?
2. Objasnite koji su pokazatelji kontrole sustava nadzora u upravi?
3. Koliko je potpisa potrebito prikupiti za kandidata za gradonačelnika grada većeg od 100.000 stanovnika?
1. razvoj logike interesa? ( Da to možda nije krivo napisano, jer ja sam našla samo Razvoj legitimnosti interesa)

2. Koja 2 uvjeta moraju kumulativno postojati da bi sustav postao upravni sustav?

3. Koje se 2 pretpostavke moraju ispuniti da bi asocijativni prešao u teritorijalni sustav?

4. Vođenje organizacije prema vani?

5. Promijatski sustav?

6. Regresijski utjecaj uprave na vladajuću političku strukturu?
** bazira se vise na „Središnja državna Uprava“

Pitanja:

- Koje su 2 pretpostavke potrebne da bi asocijativni sustav prešao u teritorijalni
- institucionalna okolina, tj. vrste okolina
- karakteristike društvene okoline

- vođenje organizacije prema vani
- razlika između raspona vertikalne veze i raspona kontakta
- koje se pretpostavke moraju ispuniti da bi se neko naselje moglo smatrati velikim gradom

- banovinu hrvatsku
- zašto je došlo do smanjenja prinude u upravi
- zašto je došlo do prelaska sa asocijativne faze na teritorijalnu
- što je grad

1.navedite tendencije(svih 5)
2.prijelaz sa asocijativne na teritorijalnu fazu
3.tendencija ogranicavanja prinude u upravi
4.javnost rada uprave,podjela funkcija

1.Razvoj logike interesa
2.Emery i Trist utjecaj okoline na upravu
3.Patrimonijalna uprava

1.Objasnite pozitivnu i negativnu definiciju sustava,
2. Emery i Trist
3.Kojim se teorijskim modelima pokušava objasniti ljudsko ponašanje u upravi?
Mijenjanje odnosa sustava ljudsje suradnje, upr.org, cinitelji drustvene okoline, teoeije koje objasnjavaju ponasanje ljudi i promatraci na izborima
sredstva političkog nadzora uprave,organizacijska struktura,tendencije,šta su instrumentalizirana pravila(pojma nemam),stvarno i formalni odnos između uprave i vlasti
organizacijski plan, sustav, i raspon kontakata i raspon vertikalne veze
veliki grad, općina, društvena uloga, organizacijska uloga, raspon kontakta, raspon vertikalne veze, što spada u etiku službenika, djelokrug poslova općine..
2.prijelaz sa asocijativne na teritorijalnu fazu
3.tendencija ogranicavanja uprave
4.javnost rada uprave,podjela funkcija...to ti je bilo skroz u pocetku mozda prvih troje ajde neka sad napise neko nastavak!!!
1.Objasnite pozitivnu i negativnu definiciju sustava,
2. Emery i Trist i
3.Kojim se teorijskim modelima pokušava objasniti ljudsko ponašanje u upravi?
prinuda, grad,veliki grad,kameralizam
refleksni ili povratni utjecaj upravnog sustava, politička vlast i odlike, tri komponente, sustavi i koja dva uvjeta moraju kumulativno postojati da bi nastao upravni sustav, patrimonijalizam.
asocijativni upravni sustav i asocijativna faza i sve o njoj posebno sa naglaskonkakva je bila u pocetku kad je naglasak bio na tome da su se ljudi org na temelju rodovske ili plemske pripadnosti a poslje i vezu zajednicko ostvarenje interesa u drustvu i eventulano rijesavanje sukopa koje mogu nastati povodom toga..

zatim organizacija i organizaciska struktura, 4 aspekta org, razrijesavanje nacelnika gradonacelnka i zupana odnosno raspisivanje referenduma, promotraci - pogledati u zakonu, institucionalna okolina i elementi, formalni i stvarni odnos uprave i vlasti, teoriski modeli. nalaaze se na kraju knjige nauka o upravi, elementi svijesti-par postova gore su navedeni..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2013 15:11 
Početnik

nemamo vremena kopati, MA NEMAMO VREMENA NI PROČITATI šta si ovo napisala....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 srp 2013 08:56 
Aktivan

jogobella je napisao/la:
nemamo vremena kopati, MA NEMAMO VREMENA NI PROČITATI šta si ovo napisala....

na jednom mjestu su sva pitanja za lozinu, ne morate kopati po cijelom forumu da bi ih nasli vec je sve na jednom mjestu..a to sto nemate vremena procitat post nije moj problem, samo sam vam pokusala olaksat..mozda ce nekome od kolega koristiti i imat ce vremena.. :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 srp 2013 22:30 
Aktivan

e to je prava kolegijalnost, hvala na pitanjima :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 426 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: