Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 25 svi 2020 03:41.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 879 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 12 svi 2009 15:16 
Forumaš

ninay je napisao/la:
imam jedno pitanje...čula sam da je nekim dozvolila da izađu na predrok iako su im ostali predmeti s 2. godine...je li to znači da će se moć tako i na rok...otić ću ja do nje, samo informacije iz prve ruke :bow :bow

Ne možeš tako na rok. Ona je to sad dozvolila jer se radi o kolokviju, jedini uvjet je da je položeno građansko kod Kačera, a za položit drugi dio kolokvija i upisat ocjenu treba očistit drugu godinu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 svi 2009 13:19 
No life

jade je napisao/la:
Molim da mi netko odgovori koji je primjer prestanka obveznopravnog odnosa sjedinjenjem ili konfuzijom osim nasljedstva??? Hvala na odgovoru!!

a sve se da nekako logicno zakljucit, sjedinjuju se pravo na potrazivanje i obveza podmirenja trazbine u istoj osobi. Znaci svaki onaj slucaj u kojemu se to dogodi. Npr. recesija je, neki poduzetnik nikako da naplati dugovanja od svojih duznika. Osoba x, koja je ujedno duznik tog poduzetnika, odluci mu otkupit sva prava potrazivanja koja ima. On ce onda ujedno otkupit pravo potrazivati sam od sebe određeni dug. Na taj nacin se ta obveza gasi.

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 svi 2009 12:32 
Aktivan

a j... da sam znala da je takav uvjet....a je li za ispitni rok isto vrijedi da se može izać ako nisi dao jedan s druge ...ako ko zna

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 svi 2009 14:58 
Forumaš

Ne može, za ispitni rok moraš imat čistu prethodnu godinu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 svi 2009 07:04 
Forumaš

Oksimoron je napisao/la:
Moj dojam je da je ovaj ispit teže učiti nego G1, nadam se da profa nije zaguljena kao neki ranije navedeni...

Da, ima više gradiva i malo je teže za naučit jer je sve važno; profa je vrlo korektna, ali pita sve živo i to u detalje...sve u svemu, ako se nauči gradivo sve pet...pozzz!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 lip 2009 09:39 
Forumaš

katy je napisao/la:
JE LI ISTINA KAKO SE PRIČA, DA OVAJ PREDMET MORAŠ PAST PAR PUTA DA BI PROŠA???ILI KAD NAUČIŠ DETALJNO PROLAZIŠ, NEMALTRETIRA S NEKIM CAKAMA KAO KAČER ILI
Ja pala prošli put jer stvarno nisam znala ono što me pitala, čovjek koji je odgovarao sa mnom prošao jer je znao...dakle, nema caka pitanja, nema toga da moraš par puta past da bi prošla, ako znaš gradivo prolaziš, ako neznaš padaš...nemože bit jednostavnije!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 srp 2009 11:27 
Početnik

Polozio sam ga sad na roku u 6 mjesecu,profa je super korektna..ispit se mora naučiti i ako vidi da znas o svemu pomalo prolaz je zagarantiran,s tim da se neke osnove jednostavno moraju znati,predlazem da se na jednom roku slusa usmeni a onda da se ide odgovarat,u biti da skužiš sta je bitno i način na koji ispituje...profesorica je vrlo korektna i kad vidi da nesto znas drzi se toga,a kad vidi da nesto ne znas postavi ti neko dr. pitanje..stoga s malo truda može se prilično bezbolno polozit ovaj ispit.eto.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 srp 2009 19:40 
Početnik

katy je napisao/la:
a kakav je način ispitivanja kod ove profesorice??postavi pitanje općenito pa pričaš i onda ubaci koje potpitanje ??ili??

Postavi ti općenito pitanje,i ti pricas,ukoliko znas prekine te i nastavi s drugim pitanjem a akon e znas postavlja ti potpitanja tj.pomaže--bar je kod mene bio takav slučaj...sretno!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 srp 2009 07:35 
Početnik

ispit je dosta zahtjevan,gledajuci broj stranica dobije se dojam da nije bauk ali kad počnete učiti brzo se uvidi da je pun detalja,preklapanja,traži povezivanje naučenog jer i Silvija ispituje na takav način....baca te po gradivu tamo-amo i treba doista dobro vladati materijom....prvi put me oborila u roku keks,i mislim da stvarno treba znati vrhunski da bi prošao iz prve,ali s druge strane ako nastaviš kvalitetno radit za slijedeći rok i "satareš" gradivo ne bi trebalo biti problema(bar je tako bilo u mom slučaju) ....bit ću iskren,učio sam ko konj,jer sam shvatio da će se trud višestruko isplatit:

a)riješiš se Silvije

b)ispit jako bitan svima nama kao budućim pravnicima

c)ako si njega dobro savladao riješio si dobar dio trgovačkog

kad postavite stvari tako u glavi,zaboravi se na litre ispijene kave,odrvenjelo dupe,bolna leđa.....i trica završi u indexu :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 kol 2009 14:29 
김정일

jelenaa je napisao/la:
Iz G1:
- načela
- odnos prema drugim granama prava
- izvori (obveznog prava samo)
- kod objekta novac, činidba, imovina, osobna neimovinska dobra
- pravni poslovi- vrste, sadržaj, oblik, valjanost i nevaljanost
- stjecanje i gubitak prava- zastara

Ima u tom uvodu 100 str za naučit, al ne treba detaljno.

Mene je više peglalo vrste pravnih poslova, i ostalo što ide uz to nego gradivo obveznog prava.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 kol 2009 14:38 
Forumaš

Mora se dobro znat, al ne preopširno pa neće pilat. ako neznaš dobro onda ona ide s podpitanjima.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2009 03:27 
baldimor je napisao/la:
Jel bio tko na ispitu danas da napiše koje pitanje?

A ma kad ćete shvatit da vas skoro pita sve, dakle iz svakog dila knjige vam ide pitanje...čak ako vidi da slabo znate G1 onda vam šanse za dalje smanjuju se na mikroskopsku razinu, zanemarite "pitanja" učite sve! (doslovno SVE!)

P.S. Najgori ispit koji sam polagao u životu, KPP je melem za oči prema ovom!

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ruj 2009 12:44 
Početnik

ako nekome pomaže evo i od mene par pitanja:
neimovinska šteta, zakašnjenje vjerovnika, zatezne kamate i što je novo u odnosu na stari zakon, predugovorna odgovornost, cesija, materijalni nedostaci... ugovore i vrijednosne papire pita za višu ocjenu i to po jedno pitanje, u pravilu ne preteško...
sve u svemu, meni nije bilo tako strašno polagati ovaj ispit. profesorica je korektna. voli pitati iznimke i nabrajalice, ali ako se netko ne sjeti svake neće mu to baš odmah uzeti za zlo. predmet jest težak ali nije da se ne može naučiti.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2009 18:22 
Početnik

Profesorica skroz korektna, ako vidi da znaš, prolaziš. Pomaže i postavlja potpitanja. Ne pita ništa van knjige, sva pitanja kao inače, sva pitanja koja se mogu naći i u ovoj temi. Uglavnom pitanja su bila zastara, prijeboj, rokovi, materijalni nedostaci, prekomjerno oštećenje, pasivne solidarne obveze, ugovor o zakupu, izvori obveznog prava, cesija, raskid ugovora, stjecanje bez osnove, anatocizam i dvije iznimke, razlozi ništetnosti...

Sretno svima i hvala svima koji su pisali u ovoj temi. :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2009 11:16 
Početnik

Jel zna netko na šta ona misli kad traži "forma po načinu" kod oblika ugovora?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2009 11:39 
Početnik

forma ugovora:
1.prema načinu na koji se izražava volja stranaka
-usmena,pismena,pred svjedocima,uz sudjelovanje javnih tijela

2.prema izvoru forme
-ugovorna i zakonska

3.prema učinku
bitna i dokazna

MIJENJANJE I DOPUNJAVANJE FORMALNIH UGOVORA
Načelno vrijedi paritet formi,ali postoje 2 izuzetka
a)neformalne dopune:
-ako se odnose na sporedne elemente ugovora
-mora biti dopuna a ne izmjena
-i da to nije protivno cilju zbog kojeg je forma ustanovljena

b)neformalne izmjene
-ako se olakšava položaj jedne ili obiju strana
-ako je forma predviđena isključivo radi interesa stranaka ili stranke čiji se položaj olakšava

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2009 00:38 
Forumaš

Koji bi bio odgovor na pitanje novost u vezi kamata u novom zakonu?
U knjizi piše: predviđena je mogućnost ugovaranja drukčije stope zakonskih zateznih kamata u odnosima trgovaca i u odnosima između trgovaca i osoba javnog prava. Također piše i kod zabrane anatocizma da se prije nije odnosilo na kreditno poslovanje banaka i drugih bankarskih organizacija a novim ZOO- om je određeno da se zabrana anatocizma primjenjuje upravo na kreditno polovanje.
Je li to dovoljno ili ima još nešto šta je možda govorila na predavanjima?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2009 13:02 
Forumaš

lorena je napisao/la:
1. Razlika između stvarnog i osobnog pojačanja?
2. Osnove isključenja protupravnosti-uvjeti za pristanak oštećenika?Kada priistanak mora biti najkasnije dan?A kasnije?
3. Osim nasljedstva kad još dolazi do konfuzije ili sjedinjenja?
4. Može li se ispunjenje činidbe odbiti od osobe koja nema pravni interes?Kada jedino?
5. Uz koje se obveze osim novčanih mogu dugovati kamate?
6. KAkvi su to teretni ugovori?
7. Kakav mora biti cesionar da bi odgovarao za veritet?
8. Kada stupanj krivnje utječe na visinu naknade kod ugovorne ili izvanugovorne odgovornosti?

Ad 3) Na bilo koji način na koji se može steć vlasništvo, može kupnjom, dosjelošću...

Ad 4) Ako se dužnik ponudio da će sam odmah ispuniti svoju obvezu

Ad 5) Ugovorne kamate se osim na novac mogu odnositi i na druge zamjenjive stvari (npr. na uzajmljenih 100 kg pšenice ugovori se 10 % kamata u pšenici)

Ad 7) Da nije pitanje možda bilo kakva cesija mora bit- mora biti naplatna. Nigdi nisam našla kakav cesionar mora bit.

Ad 8) Kod IZVANUGOVORNE ODGOVORNOSTI ZOO predviđa nekoliko slučajeva odstupanja od načela potpune naknade, pri čemu su od izravnog utjecaja vrsta i stupanj krivnje štetnika:
a) kad je odgovorna osoba slabog imovinskog stanja pa bi je isplata potpune naknade dovela u oskudicu, a šteta nije prouzročena namjerno ni krajnjom nepažnjom.
b) kad je štetnik prouzročio štetu radeći nešto korisno za oštećenika postupajući pritom brižljivošću koju bi pokazao i u vlastitim poslovima

Kod UGOVORNE ODGOVORNOSTI ako je visina naknade ograničena vjerovnik će imati pravo na potpunu naknadu ako je dužnik namjerno ili krajnjom nepažnjom prouzročio nemogućnost ispunjenja obveze.

Ovako sam ja našla, ako ko zna drukčije pomagajte.
Na prvo pitanje neznam odgovor, a drugo treba potražit u onoj skripti sa njenim slajdovima sa predavanja, nemam je kod sebe pa ću napisat kasnije.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2009 14:23 
Forumaš

lorena je napisao/la:
1. Razlika između stvarnog i osobnog pojačanja?

Sredstva osobnog pojačanja dodatno obvezuju dužnika ili uz dužnika i treću osobu te imaju ograničen učinak jer se ne otklanja rizik insolventnosti.
Kod stvarnih vjerovnik stječe stvarno pravo na stvari dužnika ili treće osobe i u slučaju neispunjenja može se namiriti protiv svakodobnog vlasnika stvari, nema rizika insolventnosti. Stvarna prava prate stvar i pružaju veću sigurnost.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ruj 2009 15:06 
Forumaš

lorena je napisao/la:
2. Osnove isključenja protupravnosti-uvjeti za pristanak oštećenika?Kada priistanak mora biti najkasnije dan?A kasnije?
6. KAkvi su to teretni ugovori?

Ad 2) Uvjeti za pristanak oštećenika:
-Pristanak oštećenika mora biti dan prije nastanka štete.
-poslovna sposobnost i svjesno stanje
-izričitost pristanka, nema predmnijeve
-da radnja nije zabranjena.
Valjda ako je pristanak dan kasnije se ne uvažava i nastaje odgovornost za štetu.

Ad 6) Kod vrsta ugovora se spominju teretni (onerozni) i dobročini (lukrativni). - znači to bi bili naplatni i besplatni. Kriterij podjele je naknada za koris. Značaj: uvjeti nastanka su stroži (forma).
posebni učinci teretnih ugovora:
- odgvornost za mat i pr nedostatke ispunjenja
- prigovor neispunjenja ugovora
- prigovor neizvjesnog ispunjenja ugovora
- raskid ugovora zbog neispunjenja
- izmjena ili raskid ugovora zbog promijenjenih okolnosti
- nemogućnost ispunjenja
- prekomjerno oštećenje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 lis 2009 09:58 
Početnik

Evo ja jučer položila,a neka od pitanja su bila:

-jednostrani raskid
-pravni učinci ponude
-pravne radnje dužnika na štetu vjerovnika i tko je pasivno legitimirani kod paulijane-pod kojim uvjetima singularni sljednici osobe s kojom je dužnik sklopio pravni posao
-ugovor o najmu
-pravni nedostatak-koja stvarna prava može treći imati na stvari a koja obvezna i pod kojim uvjetom(upisa u zemljišnu knjigu)
-subjektivna odgovornost područje primjene
-koja se pažnja predmnjeva i objasni ju
-kad postoje materijalni nedostatak
-kapitalizacija što je
-renta

Hvala svima koji su pisalo o ovoj temi i na taj način mi pomogli.Profesorica je bila korektna-puno pita ali ako vidi da znaš iz svavkog područja nešto možeš bez problema proći.sretno svima a ja odoh :celebrate

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 lis 2009 23:45 
Početnik

Evo nekih pitanja koje sam pokupija u prvom dijelu roka u 9. misec:

Novčane rente kod naknade štete
Objektivna i subjektivna odgovornost
Zastara, prekid i najčešći razlozi
Raskid ugovora, vrste, može li dužnik spriječiti jednostrani raskid
Punomoć
Novčane obveze
Načelo monetarizma i valorizma, koje je na snazi, iznimke i zašto su one potrebne
Rebus sic stantibus – što oštećena strana mora tražiti od suda
Evikcija – vrste, kakav mora biti stjecatelj, uvjeti, da li je bitno je li otuđivatelj znao za nedostatke
Obvezno pravo – teret na stvari (4 obvezna prava koja se upisuju u ZK)
Kada obvezna prava djeluju erga omnes? Kad se upišu u zemljišne knjige.
Odgovornost za štetu počinjenu motornim vozilima u pogonu – kad odgovara vlasnik solidarno s osobom kojoj je povjerio vozilo
Isključenje objektivne odgovornosti – viša sila
Fakultativne obveze (trajanje prava izbora), alternativne obveze, razlika
Cesija i svrha obavijesti kod cesije
Obična nepažnja
Pasivna solidarnost
Zabluda – što znače bitne okolnosti, rok za pobijanje, tko je ovlašten pobijati
Garancija
Kupoprodaja s pravom prvookupa
Nužna obrana, krajnja nužda, razlika
Platež neduga - iznimka
Insolventnost dužnika kod solidarnih obveza
Da li garantni list isključuje ostala prava i koja?
Opoziv ponude
Odgovornost za materijalne nedostatke – iznimka kod potrošačkih ugovora
Viša sila
Darovanje
Zatezne kamate
Culpa in concreto
Pristanak oštećenika
Neimovinska šteta – visina naknade
Indosament (pitala za 5)
Kapara – 2 funkcije
Prijeboj
Stupnjevi krivnje
Odgovornost za štetu – vrste
Nepotpune obveze
Građanski delikt
Izvori obveza
Odgovornost za neispravan proizvod
Simulacija
Zakašnjenje dužnika – posljedice
Moralna satisfakcija – novi / stari zakon, razlike
Poslovodstvo bez naloga – vrste i kad se može izvršiti radnja unatoč zabrani
Forma pravnih poslova
Odgovornost poslodavca za zaposlenika (što se odgovara subj., a što obj.)
Promjena dužnika
Predugovor – obveza i rok
Pretpostavke za nastanak prekomjernog oštećenja
Rokovi zastare
Vrste punomoći, kada je potrebna specijalna punomoć, prestanak
Opasna stvar – definicija, tko odgovara i kad se odgovara solidarno
Solidarne obveze

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 lis 2009 23:51 
Početnik

Btw. ja sam ga položio u prvom dijelu roka u 9. misec i moj savjet vam je da se za ovaj ispit definitivno okanite svih skripti. Ovo je prevažan i predetaljan ispit da bi se učio na takav način. Posebice dobro naučite potrebne dijelove iz G1, opći dio G2 i odgovornost za štetu jer to stvarno detaljno ispituje. Profesorica zahtjeva da se zna, ali ako se zna nema problema na ispitu i dosta je korektna pri ocjenjivanju. Što se zakona tiče, u najnovijem izdanju Vedriš-Klarić unesene su sve izmjene tako da je gubljenje na zakonu po meni suvišno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 stu 2009 23:02 
Početnik

Corina je napisao/la:
Treba li iz općeg dijela učiti pravnu osobu,stvari te uvjet/rok/nalog?

Forma pravnog posla (akrobaciona itd..),gdje se to nalazi?
U ovoj novoj knjizi za GII sam tražila i nema..izgleda da nije potpuna. po'ed

Odmah ispod svog posta gdje sam spomenija to pitanje sam lijepo napisa da se ne zamarate tim pitanjem jer ni ja taj izraz akrobaciona forma nisam naša u literaturi i da uopče nisam siguran kako je točno profesorica pitala jer mi je to prenijela druga osoba koja je odgovarala (tako da je moguće da je krivo prenijela pitanje) i da je to bilo jedno od zadnjih podpitanja (i to za visoku ocjenu), i sad ti nakon svega toga šta sam ja napisa kažeš da literatura nije potpuna zato šta ne možeš pronać to pitanje u njoj!?

Dajte, ljudi, molim vas zanemarite to pitanje, imate dovoljno pravih i sigurnih pitanja, evo ja sam ga već izbrisa iz svog gornjeg posta jer vidim da je očito tako pametnije!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2009 01:33 
Početnik

Corina je napisao/la:
Ti si očito jako,jako pametan. Maknuo si post da se mi "glupani" ne hvatamo akrobacione forme.
Jao jao..jadna naša država,ako će nam ovakvi kao ti biti pravnici.
U literaturi koju ja imam nema nigdje o formama ugovora,ako ti smeta ta famozna akrobaciona koje si se uhvatio,opet ponavljam,nema nikakvog govora o formi ugovora općenito ili podjelama istih. Jesli li vidio ono u zagradi,"akrobaciona itd."??
Zato smatram da literatura koju imam vjerojatno nije potpuna.
Ovaj forum je napravljen kako bi student pomagao studentu,a ako nemaš informaciju koja bi mogla pomoći onda bolje ne komentiraj ništa. Nauči se što znači kolegijalnost,to će ti danas sutra biti korisnije od zakona i članaka.
Uvijek me iznenadi spremnost kolega da nečiju rečenicu analiziraju do detalja i onda kenjaju bezveze.. :thumbsdown

Kao prvo, nisam napisa da sam maknuo post nego da sam iz njega izbrisa pitanje akrobaciona forma, upravo da se ljudi ne gube bespotrebno na glupostima. Ali ne čudi me što ti misliš da sam maknuo post jer i inače očito ne poštuješ pravila foruma koja ti se nalaze na vrhu stranice i u kojima ti lijepo piše da prije postavljanja vlastitog posta prvo pročitaš prethodne. Isto tako, u svom prvom postu postavljaš pitanje koja je literatura i isplati li se učit po skriptama, a ja sam točno šest postova iznad odgovorio na oba pitanja. Ali sigurno to nisam učinio da pomognem kolegama, s obzirom da sam očito nekolegijalan i bez informacija (samo citiram tebe), a moju nekolegijalnost i neinformiranost dokazuje i onih postanih 50-ak najaktualnijih pitanja sa ispita šta sam ih skuplja tokom roka u deveti misec.

A što se tiče ostatka citiranog teksta, ako i dalje smatraš da su Vedriš i Klarić nepotpuni, ti slobodno proširi literaturu...

P.S. Pitanje je forma pravnih poslova, a ne forma ugovora, a s obzirom da je forma jednako oblik, pogledaj Vedriša i Klarića (str. 131.), pa javi šta si našla tamo. :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2009 15:12 
Forumaš

U potpunosti se slažem sa mišljenjem kolege nekistudent jer post kolege Mickey Mousea sadrži popis najsvježijih i najpotpunijih ispitnih pitanja iz G2, uz savjete kako najbolje pripremiti ispit.
Zanima me samo koliko je dotična kolegica ostavila "kolegijalnih" postova- pri tom ne mislim na postove kojima zatrpava stranice foruma i otežava studentima pronalazak korisnih informacija na istom.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2009 21:46 
Forumaš

Mickey Mouse je napisao/la:
Btw. ja sam ga položio u prvom dijelu roka u 9. misec i moj savjet vam je da se za ovaj ispit definitivno okanite svih skripti. Ovo je prevažan i predetaljan ispit da bi se učio na takav način. Posebice dobro naučite potrebne dijelove iz G1, opći dio G2 i odgovornost za štetu jer to stvarno detaljno ispituje. Profesorica zahtjeva da se zna, ali ako se zna nema problema na ispitu i dosta je korektna pri ocjenjivanju. Što se zakona tiče, u najnovijem izdanju Vedriš-Klarić unesene su sve izmjene tako da je gubljenje na zakonu po meni suvišno.

Kolegice Corina, ako se iz ovog posta jasno ne vidi da se treba učiti iz knjige Vedriš-Klarić, a ne iz nikakvih skripti, kao i da je i zakon kao literatura nepotreban, onda ja stvarno ne znam kako bi to tebi tribalo objasnit.

Građansko pravo, Vedriš i Klarić, izdanje 2009., stranica 131., naslov: 10. OBLIK PRAVNIH POSLOVA...ako ti ne nedostaje navedena stranica, onda jedino problem može biti što ti uporno ne želiš svatit da je oblik isto što i forma.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2009 22:10 
No life

gle, nije nikakav problem da postavljas pitanja cak i ako su ti vec 2,3 puta odgovorena, problem nastaje ako ti dodes tu i pocnes nekome srat tko je htio samo napravit nesto korisno.
Inace, nije mi jasno kako ljudi nakon svih ovih godina mogu jos vjerovat onome dugopoljcu :5
Pa sta mislis, da je on isao odgovarat g2 pa da zna sta tocno treba za ispit. Ljepo ti je receno da ti ocito nesto fali u skripti, u knjizi je sve na svome mjestu.

@kosmos

ma nije problem u tome ako netko pise gluposti , nego nije korektno da cura napada tu kolegu koji je samo htio pomoc.
Sta mislis, da ce kolega, nakon sta je jedina reakcija na to sta je postao ispitna pitanja bila
Citat:
Ti si očito jako,jako pametan. Maknuo si post da se mi "glupani" ne hvatamo akrobacione forme.
Jao jao..jadna naša država,ako će nam ovakvi kao ti biti pravnici.
Ovaj forum je napravljen kako bi student pomagao studentu,a ako nemaš informaciju koja bi mogla pomoći onda bolje ne komentiraj ništa. Nauči se što znači kolegijalnost,to će ti danas sutra biti korisnije od zakona i članaka.
Uvijek me iznenadi spremnost kolega da nečiju rečenicu analiziraju do detalja i onda kenjaju bezveze..

se danas sutra opet namucit da istipka 50ak aktualnih ispitnih pitanja da nama ostalima olaksa? A i kakav je to primjer za ostale? pomozite kolegama da bi vas oni onda napadali , prozivali nekolegjalnima i vrjedali.

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2009 22:28 
No life

Pa cista logika stvari, netko dode dugopoljcu i kaze kopiraj mi to to i to za ispit iz G2.
Dugopoljac to kopira i ostavi primjerak za sebe. On nema pojma jeli to dovoljno za G2 niti moze realno procjenit ali ce on svakome rec da je dovoljno da bi prodao (odnosno rec ce da uz to treba svakako ZOO i to kopiran tako da je 5,6 clanaka po stranici da ne bi slucajno kupio ispod 300 stranica ili ti uvali jos komentar zakona iz 98 kao meni kad sam bio jos neiskusan brucos :oops: )

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2009 22:36 
Corina je napisao/la:
Ja sam knjige iz svih predmeta koje sam dosada položila kupila kod njega,nikada nije bilo problema. Ali ova knjiga zaista nije to što treba,ili se zaribao moj primjerak. Nepotpuna je,neki dijelovi kao da su srezani.

u pitanju je 9. izdanje, koje je i dopunjeno, no kako rekoh, to uz kombo s njenim predavanjima je dobro učit (a predavanja su u indijanca-vaš ´dugopoljac´)

Vrh

Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 stu 2009 22:39 
No life

kosmos je napisao/la:
ljudovi!!! jel znate možda da oni izvori i načela nisu ista ka iz skripte? nego ima neka njena?

najbolje uzmi nacela na pocetku obveznoga prava, tamo te upucuje i na ona nacela od prije pa kad sve to iz knjige jednom procitas(sasvim dovoljno za nacela, tu uvjek mozes pricat) onda pogledaj ovde po pitanjima jer ona voli tim nacelima davat cudne nazive da zbuni studente. Tipa za nacelo dispozitivnosti/slobode ugovaranja ona koristi neki 10. naziv.
Pripazi i na to da postoje neka nacela koja nisu opca nacela gradanskoga prava ali se primjenjuju u gradanskome pravu tipa nacelo monetarizma i valorizma

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 stu 2009 12:29 
Forumaš

kosmos je napisao/la:
ljudovi!!! jel znate možda da oni izvori i načela nisu ista ka iz skripte? nego ima neka njena?

Da u pravu si, potrebno je naučit načela i izvore sa predavanja jer je opširnije i ima ih više.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 stu 2009 15:30 
김정일

breskva je napisao/la:
jedina skripta koju ja znam da postoji, su njena predavanja, http://nasciturus.com/skripte-i-ispitna ... nload.html ima 400 slajdova pa kad se isprinta to je 70 str.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 stu 2009 22:50 
Početnik

Literatura i kako učiti G2 (moja preporuka):

Vedriš, Klarić - Prvi dio: Opći dio Građanskog prava (načela GP, odnos GP prema drugim granama prava, izvori GP, subjekti GP odnosa i sposobnosti, novac i procjenjivost stvari, činidba, imovina, osobna neimovinska dobra, pravni posao , vrste i sadržaj pp, oblik pp, valjanost i nevaljanost pp - sve, zastara prava)

Vedriš, Klarić - Treći dio: Obvezno pravo - opći dio obveznog prava (posebno dobro naučiti, i to obavezno iz knjige, ovaj dio je profesorici prebitan da bi se učio po skriptama)

Vedriš, Klarić - Treći dio: Obvezno pravo - ugovorni odnosi i izvanugovorni odnosi osim odgovornosti za štetu (eventualno ovaj dio možda možete učit iz skripti jer njega prof. ispituje manje detaljno i mislim da joj je nešto manje bitan, a sad opet koja je skripta koliko dobra, to vam ne znam)

Vedriš, Klarić - Treći dio: Obvezno pravo - odgovornost za štetu (odgovornost za štetu je također vrlo, vrlo bitna profesorici i zato preporučam da ni po tom pitanju nikako ne zaobilazite knjigu)

ZOO vam je besmisleno čitat jer su u novom izdanju knjige unesene sve izmjene, a kad budete ponavljali svakako obratite pozornost na sva pitanja koja možete nać na forumu i nasciturusu jer se na ispitima često ponavljaju. Najnovija pitanja sa roka u devetom mjesecu možete pronać u jednom mom ranijem postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 stu 2009 11:46 
Veteran

zna li itko da li pita uvjet iz općega dijela?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 stu 2009 16:11 
Forumaš

Koliko se sićam ne pita uvjet...skroz je dovoljno iz općeg dijela naučit ono šta je navedeno u postu prije tvoga.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 pro 2009 10:37 
Forumaš

pozz..počinjem spremat g2.i naravno zapnem pdma u startu..sorry ako je neko već objasnio,nisam vidila pa ako mi netko može pomoći..krenula sam pd općeg dijela i stala na načelima,zanima me koliko ih zapravo ima.koliko sam ja shvatila/a možda sam krivo ,izv.sam student pa na predavanja nisam išla/postoje načela gp i načela obveznog prava,neka se podudaraju neka ne.i sad ako mi netko može razjasnit .thanks

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 pro 2009 11:53 
No life

jelenaa je napisao/la:
Ima ih 10-ak, sva su nabrojana i objašnjena u slajdovima sa predavanja koja možeš kupit u kopirnici preko puta faksa.

... ili downloadad na nasciturusu, ili uzmes ZOO pa pogledas malo clanke 2-9 :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 pro 2009 17:09 
No life

baneno je napisao/la:
pripreman g2 pa bi me zanimalo par odgovora ako tko zna..

1.da li garantni list iskljucuje koja prava i koja?
2.trajanje prava izbora kod fakultativnih obveza(alternativnog ovlastenja)?
3.kad se odgovara po subjektivnoj kad po obj. odgovornosti kod odgovornosti poslodavca za zaposlenike?
4. vrste materijalne stete prema ZOO?
5.uz koje se obveze,osim novcanih,moze dugovati kamate?

unaprijed zahvaljujem!

5. sve zamjenjive stvari
4. ne znam
a 1-3 pise u knjizi tocno u onim podnaslovima o kojima se radi :wink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 pro 2009 14:48 
Aktivan

nekistudent je napisao/la:
5. sve zamjenjive stvari
4. ne znam
a 1-3 pise u knjizi tocno u onim podnaslovima o kojima se radi :wink:

ajd ako ti nije problem jel mi mozes navest pocetak citata,za pitanja pod 1 i 3..ocito onda nisan dobro skuzia!
hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 879 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: