Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 27 svi 2018 14:48.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 850 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 19 ruj 2014 18:04 
Aktivan

I kažešhhhhh referada da nema dekanskog. E pa ima 2.10 četvrtak!

Sent from my C6833 using Tapatalk

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2014 11:31 
Aktivan

Jos par pitanja ako može:
1. Da li treba učit Rimsku konvenciju iz nove genracije?
2. Kvalifikacija?
3. Izbjegavajuća klauzula?
4. Erga omnes?
5. Pitanja iz uredbi da li netko ima?

Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2014 15:42 
Aktivan

i mene zanima ova rimska konvencija? ona nije vise na snazi?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 ruj 2014 09:10 
Aktivan

I nema nitko da odgovori vec danima?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 ruj 2014 15:54 
Početnik

Treba uciti Rim I umjesto Rimske konvencije..Rim I (Uredba 593/2008 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA OD 17.LIPNJA 2008 O MJERODAVNOM PRAVU ZA UGOVORNE OBVEZE )je zamjenjuje..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 ruj 2014 17:37 
Aktivan

Hvala puno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2014 09:48 
Početnik

molim pitanja sa današnjeg ispita ako može netko napisati .. :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2014 11:55 
Aktivan

Postat cu ih večeras!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2014 17:32 
Aktivan

Koja noćna mora od ispita i onda da je ovo kao korektan ispit, lik mora pisat pismeni za komisiju LOL! A baš me zanima jel to po statutima sveučilišta, pravima studenata itd....
Kod nas je moguće micanje termina ispita u 7:45 ujutro bez obzira što kod nekih to znači kolaps, gubit posao, ranije putovat, itd...onda za 72h dekanski, pomoć će nam puno. ROFL.
Lakrdija. I sad da uopće dođe do usmenog treba riješit koliko 80% pismenog, misterij ostaje koliko treba znat da bi se uopće palo na usmenom, pardon došlo do usmenog. :wh
Jedva čekam položit ovo i onda "pohvalit" ovako susretljivu profu.
ja ne znam jel ocjena dovoljan, dva, 2, prolaz, labud išta znači, dakle minimum znanja ovde je očito maksimum, ajde razumi bi da je G1, G2, KP, KPP, GPP, Obiteljsko, to će sve jednom pravniku trebat u malom prstu ali MPP, osim stranaca, je služit će mi Mancini i Savigny na sudu...blah blah....
Sad kesnut 7350kn, pa još pola godine učit MPP EU1 EU2...what a wonderful life.

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2014 13:23 
Aktivan

Kaze loptica222 i bacinac najkorektnija profa. Moze bit. Samo po njenim kriterijima. Bacit od 4 troje na komisiji i na usmenom pustit 3-4 od 12-13 u dekanskom s pitanjima iz gpp i povezivanjem primjera, strance posebne dozvole za rad u odredjenim djelatnostima itd....bas pitanja da ti suze poteku od miline profesoričine velikodušnosti. A na usmenom ubere di ne znas pa ti kao dava sansu iz iste stvari pitajuci opet isto. Najsssss. Ja ne znam jel mi studiramo isti fakultet? Ili sam ja retardiran pa nisan polozio do sad nego 30 ispita a na ovom lomim zubalo....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2014 13:35 
Aktivan

evo ugledavši se na ostale kolege i ja ću napisati svoj osobni dojam o ovom ispitu. Dakle ja sam ga ucila nekih mjesec i pol dana, ne intenzivno, s prekidima, ali kad pocnete povezivat stvari i kad ih ne budete ucili napamet znat ce te da ste na dobrom putu. Učila sam ovaj predmet paralelno sa jos 2-3 predmeta pa uzmite i to u obzir. Što se tiče literature: sve moguće skripte koje postoje i na kraju sam skužila da je najbolje uzeti skriptu radjenu po kolokvijima i sajka i 2 knjige od bosnica procitati 2-3 puta (to vam je cca tjedan dana) da vam neke stvari budu jasnije. Skripta nova generacija mi se osobno nije svidila i nije mi puno pomogla, ali ne kazem da ne valja, pa sad kako vas volja :) što se tiče pismenog nisam napisala mozda samo 2 pitanja, ali ne tvrdim da mi je sve bilo tocno, uglavnom sam pisala svojim rijecima i davala primjere. Na usmenom sam totalno blokala i kad je profesorica vidila da sam zablokirala mijenjala mi je pitanja iz svakog poglavlja, da bi mi na kraju rekla da je najbolje da mi da 2 jer vidi da nece previse izvuci iz mene :D eto ugl profesorica je bilo vidno nervozna jer je ispitivala cijeli dan i poslije mene je ostalo par kolega kojima je rekla da ih vraca za sutra jer je umorna i zbog toga nece moci biti postena. Kolege sretno :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2014 13:50 
Aktivan

Okej slažem se zaboravite da cete proc ovaj ispit učeći po skripti nova generacija!!! Usmeno nema šanse. Ja sam proša pismeno od prve kad sam naucio. Sto je je tu je korektna i objektivna! Ali za Boga dragog, da su stranci posebne djelatnosti i njihova trajanja osnova!??? Da je razlika izmedju javnog i pravnog poretka pitanje koje je uobičajeno? Kolega koji ne zna osnovni pojam dobije dva zato jer je znao primjere. A drugi koji znaju to a ne znaju primjere padaju. Ne vuče mi na neku logiku. Profa je kao dobra dava šansu ali eto meni glave ako su ono pitanja za dva!! Ujutro pismeni bio u 9:30 pisalo se do 11:10 da bi na usmebo dosli u 16:10???? Znaci budimo objektivni do kraja a ne kad kome pukne. Ovo je ispit otežan samo zbog mentora a ne zbog samog ispita. Točka! Da pita na usmenom podjelu, definiciju i opcenito a ne da pila sa podpitanjima i na ta način pomaže da te išcupa iz neznanja. A koliko je tek ljudi palo na kolizijskim pravilima to je uzas. Zasto? Zato jer ljudi govore podjelu. Definiciju itd...a to nije zapravo nista profi sto nikako nije u redu dva je osnova i uvik ce bit. A da studenti znaju za 3-4 moraju znat sve sto i je slucaj. Eto moje misljenje je takvo. Neka se oglasi neki stari student koji je odgovarao kod profesora Bosnića pa neka kaže kako se odnosi prema ljudima koji su skoro pa diplomirani pravnici. A sad nova profa novi teror...zasto? Pa eto odogovor je zato. Bezveze.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2014 15:07 
Početnik

Profesorica je jedna od najprofesionalnijih osoba na našem faksu. Kako na predavanjima tako i na ispitima. Cijeni znanje i povezivanje, strpljiva je i na usmenom neće rušiti studenta ako ne zna manje bitnu stvar.
Ono što sam primijetio na mpp-u jest da većina studenata pokušava proć preko skripte. Nekima je i prolazilo. Ali kroz par rečenica se lako skuži je li se naučilo tek napamet ili se zbilja shvaća predmet. A predmet je zahtjevan, ne toliko zbog količine koliko zbog svoje specifičnosti.
Tko počinje sa učenjem neka računa na barem mjesec dana pripremanja ispita. Skripte za kolokvije su odlične, ali nedovoljne za shvatiti o čemu se točno radi. Pa ih onda treba upotpuniti sa sajkom i bosnićem - možda djeluje mnogo više ali je u konačnici lakše.
Najbolje bi bilo pratiti predavanja i izlaziti na kolokvije jer ćete tako skroz olakšati polaganje ovog predmeta.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2014 15:32 
Aktivan

To je stvarno kod prof.Bosnica bila skroz druga prica ,do prijenekih 4-5 god...tako kszu stari studenti,sad je stvarno dosta zahtjevnije....al sto je tu je...da bi dobia dva moras znati sve ,jer sve je osnovno....al sto je tu je...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2014 20:49 
Forumaš

Nije bas realno da prodjes pismeni (velika vecina i dva puta u 3 dana) sa 16,17 ili čak 18 točnih odgovora, znači gradivo si svladao i onda te na usmenom ruši na nekim banalnim pitanjima. Ali njen kriterij, treba se prilagoditi. :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2014 22:31 
Aktivan

Da,ja ne kazem da ne treba uciti i da se moze naucit u par dana ,al malo visokekriterije po meni ima...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 lis 2014 18:40 
Aktivan

gala12 je napisao/la:
Nije bas realno da prodjes pismeni (velika vecina i dva puta u 3 dana) sa 16,17 ili čak 18 točnih odgovora, znači gradivo si svladao i onda te na usmenom ruši na nekim banalnim pitanjima. Ali njen kriterij, treba se prilagoditi. :)

Potpuno realno, jer za pismeni ti znanje ne treba, a i gradivo je na usmenom drugačije ako se ne varam??? :ROFL :ROFL :ROFL

A ma judi moji ako hoćeš zakomplicirat stvar, možeš je zakomplicirat iz ničega, točka.

Definicija, podjela, općenito par riči, eventualno primjer (tu treba očito nać da skonta da skužiš), pa da sve povežeš, a što još?! Molit svetog Petra da ne pita nešto iz GPP?

Pa kad skuži da nešto ne znaš pa te vata na to di te može lomit. Tako uvik može.

Ma dajte...odma sam se iznervira, kad čujemo ovo kolegijalnost, najbolja profa, može bit ona dobra i sve to stoji, ali brate daj oladi malo s tim kriterijem za DVA.

slika

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 08:22 
Aktivan

Jesi nakraju polozio ?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 10:10 
Aktivan

Naravno da ne. Pa zar se ne vidi razočarenje iz postova? :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 11:59 
Aktivan

Ma vidi se,nego sam valjda mislila da si jos pod nekim dojmom....sory...i sad ides na bol?i ja,bas koma:(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 12:16 
Aktivan

Ne idem vec sam kesnu 7350. Ma nema veze prosa sam i teže i zahtjevnije ispite. Sad za inat ću rasturit mpp. Koma je najveca sto je ovo sve nepotrebno. Kunem se da znam za dva. Po profi je to nula. A kako sam prošao pismeni zna sv. Petar

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 15:52 
Aktivan

Da,ali sad prvo moramo polagati eu 1 i 2 pa tek onda mpp

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 15:53 
Aktivan

Da,ali sad prvo moramo polagati eu 1 i 2 pa tek onda mpp

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 16:20 
Aktivan

Ma jel sad zezaš? Što sad prije sam ima pravo na njega sad nemam? To kao fora Bolonja...?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 16:49 
Aktivan

Ne zezam nazalost,bila sam putat u ref,naime prvo moras polozit e 1 i 2,onda mpp,jer valjda studomat nece drukcije prihvatit....dobit ces sifru(pin)za studomat ,uh:(,to mi je reka lik u referadi...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 18:26 
Aktivan

A lakrdije gospe moja. Eto samo to.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 20:05 
Aktivan

Nazalost,tako je....:(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 21:40 
Početnik

možete se vi i privatno dopisivat.. :secret vidite ta mala pp slova..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2014 22:58 
Aktivan

Ajme oprosti sto smo zauzeli malo prostora ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 lis 2014 07:25 
Aktivan

A i siguran sam da ovo druge ne zanima. S obzirom da je 20 tak ljusdi bilo ostalo a skoro pola nije uspili. Sigurno njih ne zanima da moraju eu1 eu2...ROFL

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 pro 2014 14:56 
Početnik

Kolege molim vas može li mi netko reći da li treba skriptu 2.kolokvij znati sve, jer je prvi dio slajdovi sve nepovezano i u natuknicama pisano???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 pro 2014 22:54 
Forumaš

Kako su danas prosli usmeni?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 pro 2014 23:07 
Početnik

Odgovarali putnici, cetvero je proslo pismeni, od toga dvoje usmeni.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 pro 2014 17:54 
Početnik

Ja sam upao u začaran krug s ovim ispitom. Nemam šanse ovo položiti. Izgleda da mi je nabolje odustat na zadnjem ispitu na faksu. Kazneno i građansko su kamilica za ovaj ispit.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 pro 2014 21:57 
Početnik

pitanja sa usmenog ovaj rok: newyorska konvencija - priznanje pravorijeka, pz-ugovor o gradnji popravku i preinaci br, arbitrabilnost, polje primjene zakona o arbitrazi, polje primjene mjerodavnog prava po r1, iskljuciva nadleznost po zrsz, kada ce moci biti nadlezan strani sud iako postoji iskljuciva nadl. domaceg suda po zrsz, sporazum stranaka o nadleznosti (prorogacija) po zrsz i bu, renvoi-sve, prebivaliste, prethodno pitanje, koje pravo je mjerodavno za razvod braka zrsz, pz-drzavna pripadnost broda, nyk-prigovori stranaka protiv priznanja i na koje sud priznanja pazi po sl d.,opca međunarodna nadl u izvanparnicnom, mjerodavno pravo za rad po r1, utvrđivanje sadrzaja stranog prava, iura novit curia, cautio iudicatum solvi, promjenjivost statuta, odredbe zrsz za kvazikontrakte, mjerodavno pravo za ucinke posvojenja, zosozp - osiguranje u zracnom prometu, materijalnopravna i kolizijskopravna autonomija stranaka kod ugovora, mjerodavno pravo za ugovore i na kojoj koncepciji se temelji zrsz, pz - zajednicka havarija, priznanje po bu i zrsz usporedit odredbe, javni poredak - materijalni aspekt i procesni aspekt,mjerodavno pravo za nasljeđivanje zrsz, mjerodavno pravo za oblik oporuke+haška iz '61., nabrojati poveznice na latinskom,

ja sam ucio tako da sam prvo procitao obje knjige od bosnica, s tim da je prva stvarno super napisana a drugu mozete preskocit i uzet zrsz i od 45. clanka do kraja procitat iz zakona jer bosnic nista posebno nije komentirao kao u prvoj knjizi. sajka sam poceo ucit i odustao nakon 15 minuta jer lik nije normalan. uz duzno postovanje, moze on bit akademik i profesor emeritus na harvardu ako treba, ali to ne znaci da zna napisati knjigu. barem ne za potrebe studenata. tu i tamo sam provjeravao neke stvari u knjizi ali nista puno. profesoricine slajdove sam koristio u nekoliko navrata, imate ctrl+f pa nađete unutra ako vam nesto nije jasno ili ako hocete nadopunit skripte kolokvij I i II. te skripte su najbitniji dio za naucit mpp, profesoricina pitanja na usmenom su identicna onima kako pise u skripti, isto je sa pismenim i ako to naucite nema sanse da ne prođete. po novoj generaciji mozete proci pismeni ali usmeni necete, a osim toga necete skuzit gradivo. ne morate nista ucit napamet (tu mislim na teoretski dio o institutima mpp-a iz kolokvij I) osim naravno stvari koje se taksativno nabrajaju.

u skripti I kolokvij, na 26. str ispravite kod drugog stupnja "samo kad kolizijsko pravilo POLAZNOG prava..." to krivo pise, iako tu stupnjevitu kvalifikaciju, nisam cuo da je pitala, nije je bilo na pismenom. u toj skripti, a mislim i u cijelom gradivu, bilo mi je najteze naucit prvih 30 stranica teoretiziranja i tih novih pojmova koji postoje samo u mpp-u, znaci otprilike do renvoi, kad dođete do tamo preporucio bih da se vratite na pocetak (nakon povijesti) i krenete ispocetka.. mislim da sam taj dio citao negdje šest puta dok nisam shvatio svaki institut i slozio si u glavi te sve podjele i nabrajanja.. isto tako, ne morate uopce ucit skriveni renvoi. na 36.str u skripti krivo pise, nisu pretpostavke za fraus nego su "elementi prijevarnog zaobilazenja prava" - subjektivni i objektivni.
za ove sve primjere kolizijskih pravila, poveznica, mjerodavnih prava koji se navode u skripti kolokvij I, bilo bi dobro vadit na papir i provjeravat nakon pauza u ucenju (ili prije pocetka, svejedno, ne znam kako ucite) da si slozite sve te primjere u glavi jer ima puno istih pravila iz zrsz-a koje se stalno ponavljaju ali u skroz različitim institutima, npr ono za pravnu i poslovnu sposobnost fizickih osoba i sl., meni je to dosta pomoglo, iako sam to napravio tek 2-3 dana prije pismenog jer sam skuzio da mi se sve mijesa.

u skripti II kolokvij, provjerite članke ZOSOZP 177 178 179 ne znam sad tocno koji ali su brisani i ne morate uciti od tamo. mozete krenut ucit od str 5 jer ovo prije nije nista bitno, isto tako zanemarite kad pise RK jer je to konvencija koja vise ne vrijedi - OSIM nekih stvari koje su ostale iste u RK i r1 - ne mogu vam tocno reci jer sam ucio iz uredbe ali provjerite to, evo primjer koji znam je na 20 str., članak 10.RK je jednak kao u uredbi r1.. uredba inace ima 10 str i stvarno nije teska. sto se tice BU, ona je pisana u skripti kolokvij II na nacin koji meni nije odgovarao jer je pisana usporedno sa zrsz-om, mozda ce nekome to biti ok ali ja sam ju ucio iz nove generacije i kada sam naucio, prosao sam po kolokvij II, puno jasnije bude jer su u skripti iz kolokvija II uglavnom copy-pasteani profesorcini slajdovi i to nema puno smisla kad se ide ucit. od 44.str do kraja morate stvarno dobro znat, jednako kao cijelu skriptu kolokvij I.
stvari koje su bitne iz rim1: polje primjene, polje primje mjerodavnog prava (bitna razlika, pita na usmenom i pismenom, nemojte to mijesati), pravna i poslovna nesposobnost, iskljucenje renvoi, nejedinstveni pravni poredak, sloboda izbora prava, izbjegavajuca klauzula, pojedinacni ugovori o radu, prinudni propisi, pristanak i materijalna valjanost, oblik ugovora. ostalo mozete preskociti.
iz stranaca: putni list, dokazivanje identiteta, uzajamnost, vize, aktorska kaucija (zrsz), odobrenje ulaska u rh, privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji-tijelo+rok, nasljedna prava stranaca i nasljeđivanje, str i obiteljsko pravo, boravak-kratkotrajni/privr(razlozi+uvjeti)/stalni, rad stranaca.

eto, nadam se da sam pomogao. ispit je zahtjevan i treba vremena da se shvati, bez obzira na inteligenciju i nacin ucenja, ako ste dosli dovde (a pogotovo ako je nekima zadnji ispit) siguran sam da se ovo moze spremit za mjesec i pol dana, najvise. 100%. treba se potrudit i dosta ponavljat ali nakon mjesec dana ce vam uz ucenje sve sjest na svoje mjesto. sjelo je svima do sad pa ce i vama.

i na kraju, profesorica je stvarno super, pomaze, (čak i na usmenom), atmosfera na ispitu je super i stvarno je tolerantna.. samo naprijed, sretno svima koji ce ovo polagat i bez straha!:)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 sij 2015 22:11 
Aktivan

Palermo je napisao/la:
Ja sam upao u začaran krug s ovim ispitom. Nemam šanse ovo položiti. Izgleda da mi je nabolje odustat na zadnjem ispitu na faksu. Kazneno i građansko su kamilica za ovaj ispit.

Nema ona živaca koliko ja puta mogu izać na ovaj ispit, jesi lud odustat! No way !!

Evo kolega iznad je opisa sve, ja sam moram dat ova EU1 i 2 pa se opet druzim sa gđom, jel viruješ da jedva čekam :happpppppy

Pa to je show od ispita :ROFL :ROFL :ROFL :ROFL

Treba se dobro spremit, pismeni rasturit a onda na usmenom ako te dopadne da razglabaš kao meni što je bilo samo se digneš poljubiš joj ruke i rečeš eto mene na sljedeći rok, jer kad krene pilat, ma možeš ti naučit iz čega oćeš i nema prolaza, amen! :3
Zato rokat i ponavljat, ja sam skoro sve i zaboravi jedva čekam opet krenut rokat institute općeg dila, podjele, zakone, jaoooooo sado-mazo ispita.

E siguran sam da ćemo se u životu bavit ovim ispitom i ovom materijom, moram to uvik reć jer moj IQ još ne konta potrebu ovolike zahtjevnosti na tako BENIGNOM da ponavljam sa caps lock BENIGNOM ispitu.

Adio i grijanje stolice soon!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2015 13:45 
Početnik

Pitanja s pismenog 28.01.2015.
1. MPP opći dio
a) Nikolaus Hert
b) što je renvoi i kako zrsz normira navedeni institut
c) kakav stav treba zauzeti glede ugovora zaključenih između SFRJ i stranih država? Jesu li ti ugovori danas na snazi?
d) Locunae legis, koji izvor hrvatskog mpp najpotpunije uređuje ovaj instittut i kako? obrazloži

2. PRAVNI POLOŽAJ STRANACA
a) ZS- koje tijelo i na koji rok izdaje odobremke za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji'
b) ZS - pod kojim će se uvijetima strancu odobriti ulazak u RH?
c) ZRSZ - pravo stranaca da se koriste institutom siromaškog prava

3. MPP POSEBNI DIO
a) ZRSZ - mjerodavno pravo za kvazikontrakte
b) ZRSZ - mjerodavno pravo za imovinske odnose osoba koje žive u izvanbračnoj zajednici
c) PZ - mjerodavno pravo za naknadu štete zbog sudara brodova
d) ZOSOZP - mjer pr za oblik ugovora

4. MGPP I PRAVO MEĐUNARODNE TRGOVAČKE ARBITRAŽE
a) ZRSZ - posebna nadležnost hrv suda u paternitetskim i maternitetskim sporovima
b) ZA - državna pripadnost pravorijeka
c) NYK - dozvoljava li konvencija ugovaranje rezervi? Obrazloži

5. EUROPSKO MEĐUNARODNO PRIVATNO PRAVO
a) uredba vijeća br 593/2008
aa) koje pravo je prema odredbama Uredbe mjerodavno za ugovor o radu
ab) navedite rješenje Uredbe o primjeni prava država neugovornica
b) uredba vijeća br. 44/2001
ba) kada se priznanje i ovrha strane sudske odluke prema Uredbi može odbiti zbog nenadležnosti suda koji je donio odluku?
bb) primjenjuje li se ova Uredba na arbitražu?

Jučer nas je bilo sedmero na pismenom. Rezultati su bili odmah poslije ispita. Pet je prošlo pismeni pa je odmah bio i usmeni. kolega i ja smo prvi ušli i obojica prošli, cura poslije je pala, a za drugu dvojicu kolega ne znam kako su prošli premda se nadam najboljem za njih :)
bila su normalna pitanja (barem dok smo nas dvojica odgovarali) : pravna i poslovna sposobnost fiz i pravne osobe, uobičajeno boravište (u nas ga ni jedan zakon ne definira nego je u naše pravo taj pojam ušao preko međunarodnih konvencija koje su na snazi), razlika prebivališta i boravišta, pravo mjerodavno za razvod braka, za imovinske odnose, za posvojenje... bilo je tu jos dosta toga ali se ne sjećam, ali nista nije bilo izvan literature po kojoj sam učio.
učio sam Novu generaciju ( ne rim I i zakon o strancima), kolokvij I (svih 56 str), kolokvij II (ne slajdove i predavanja nego samo zadnjih par stranica 44-49), Rimsku uredbu (čl. 1,2,3,4,8,9,10,11,12,13,19,20,21,22) i Bruxellesku uredbu ( ne sve nego samo one dijelove koji se obrađuju kod buI u novoj generaciji, obavezno prvih par članaka o nadležnosti opća, posebna, isključiva, sporazum o nadležnosti, litispendencija...)
Ispit nije pretjerano zahtjevan ali treba vremena da sve to sjedne jer ima puno stvari koje su na prvi pogled slične pa dolazi brkanja pojmova, ali kad se dovoljno ponovi sve je ok.
Sretno svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2015 14:49 
Početnik

Zadnji ispit položen :happpppppy

veoma zahtjevan ispit i veoma zahtjevna profesorica ... s obzirom da obuhvaća dijelove više predmeta sa 4 godine a nešto i sa treće kao npr Gpp ... moj savjet je da ga se ostavi zadnjeg ... tko može najbolje bi ga bilo položiti putem kolokvija jer prolazak na pismenom u okviru redovnog ispita ovisi previše o sreći ...

da podijelim i skriptu ... nadam se da će pomoći :cheers

:tenk

Privitak:
MPP by OLAF.doc

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 02 vel 2015 00:12 
Aktivan

oxano je napisao/la:
........

Condit je sve napisao, napravi tako (ne novu gen ili po cemu vec stalno padas) pa mozda neces pisati takve gluposti.
Ona prekida ispit jer je umorna/zivcana i zbog toga nece moci biti postena, zar ne vidis samo zato koliko je normalna?
I ne pita te ponovno kad ne znas iz istog dijela jer "pila" nego jer mozes dalje odg i ok je ako znas to drugo pitanje, provjeri.
Uopce mi nije jasno sto bi ti, da ne znas pa da ti da da prepišeš ZRSZ 5 puta i prođes ispit???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2015 20:46 
Početnik

Zadnji ispit uspješno riješen :happpppppy :happy

Pitanja 4.2.2015.

1. MPP-opći dio
a) izložite von Wachterovo učenje o mpp-u
b) objasnite što znači djelovanje međunarodnih ugovora erga omnes. Navedite dva međunarodna ugovora koji imaju takvo polje primjene
c) kako ZRSZ definira institut renvoi
d) navedite rješenje ZRSZ-a o mjerodavnom pravu za oblik pravnih akata, te iznimke od općeg rješenja

2. PRAVNI POLOŽAJ STRANACA
a) ZS-čime stranci u RH dokazuju svoj identitet
b) ZS- rad stranaca
c) ZRSZ-aktorska kaucija

3. MPP-POSEBNI DIO
a) ZRSZ- mjerodavno pravo za kvazikontakte
b) ZRSZ- mjerodavno pravo za imovinske odnose osoba koje žive u izvanbračnoj zajednici
c) PZ- mjerodavno pravo za naknadu štete zbog sudara brodova

4. MEĐUNARODNO GRAĐANSKO PROCESNO PRAVO I PRAVO MEĐUNARODNE ARBITRAŽE
a) ZRSZ- posebna pretpostavka priznanja stranih sudskih odluka o osobnom stanju (statusu) državljanina RH
b) ZA- tužba za poništaj pravorijeka: pobijanje zbog novih činjenica i novih dokaza
c) NYK- tko može donijeti arbitražnu odluku da bi ta odluka bila "arbitražna odluka" u smislu NYK

5. EUROPSKO MEĐUNARODNO PRIVATNO I MEĐUNARODNO PROCESNO PRAVO
a) Uredba br. 593/2008
aa) kako je normirano pitanje nejedinstvenih pravnih poredaka
ab) pravo mjerodavno za ugovorne obveze koje se odnose na nasljeđivanje
b) Uredba br. 44/2001
ba) koje je tijelo nadležno zatumačenje Uredbe i povodom čijeg zahtjeva
bb) dopušta li Uredba zaključivanje neisključivih sporazuma o nadležnosti

Profa je i više nego korektna na ispitu, ne ruši ako se ne zna nešto, daje šanse..s tim da ako jako dobro napišete pismeni, to vam je veliki plus na usmenom..učila sam po skripti kolokvij 1 i nova generacija..i to je i više nego dovoljno za proći..a ako želite veće ocjene onda je dobro i malo proučiti knjige..tolko od mene :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 850 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: