Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 21 kol 2018 06:40.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 850 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 19 tra 2015 11:50 
Početnik

Kolege, evo sam sastavila skriptu u kojoj se nalazi sva literatura - Bosnić 1 Hmpp i Bosnić 2 Hmpipp, Sajko Mpp 2009., ZRSZ, PZ, ZOSOZP, ZA, ZM, ZČ, ZVDSP, ZS, NYK, RIM I, BU I, slajdovi sa predavanja i sva ispitna pitanja iz svih skripti. Podijeljena je u cjeline kao što je bio i pisani ispit, pa ako ga jednom opet vrati neće vam bit nikakav problem, a na usmenom ionako postavlja ista pitanja. Neka od pitanja koja su u starim skriptama se odnose na stare zakone ili konvencije.
Ako želite isprintajte je u boji jer su pitanja crvene boje. Ako nećete nema veze jer su pitanja u zagradi, nakošena i dovoljno uočljiva.
Na zadnjoj strani su latinski termini i opće znanje koje ponekad postavi kao potpitanje jer je povezano sa gradivom. Posebno obratite pažnju na boldano i podcrtano.
Ne morate žurit i nosit skriptu na "uvid" profesorici.. :wh :secret
Neka vam Ctrl+F bude dobar prijatelj!
Tko ide na predavanja može si isprintat jednostrano pa stavljat bilješke na lijevu stranu.
Uvod vam služi da skužite šta učite, a dijelovi u manjem fontu i odvojeni crtom ----- su dio literature i ne pojavljuju se (zasad!) na ispitu, ali jesu na kolokviju, pomažu vam da shvatite pojedine institute i pomoć će vam koncipirat gradivo, pa ih nemojte potpuno ignorirat.
Zapamtite – Rimska i Bruxelleska konvencija se više ne primjenjuju i njih su zamijenile UREDBE 593/2008. RIM I i 44/2001. BU I.
Na usmenom me je pitala: fraus legis, zastara i zašto je materijanopravni institut, protjerivanje stranca, vrste putnih isprava, primarno i supsidijarno pravo mjerodavno za ugovore po ZRSZ i po RIM I, posvojenje, zajednička havarija, ugovor o osiguranju u zračnom prometu, isključiva nadležnost hrv suda po ZRSZ, NYK - odbijanje na zahtjev stranke, litispendencija po ZRSZ i BUI.
Ugodan ispit, profesorica korektna, malo poživčani kad ljudi lupaju gluposti - a lupaju! Svakako preporučam da poslušate ispit i sami se uvjerite. Najveći problem je (barem meni) što se literatura nalazi u puno knjiga i zakona i skripti koje su zastarjele, ali eto sad vam je taj problem riješen.
Sretno!!

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 tra 2015 12:26 
Početnik

lalala je napisao/la:
Kolege, evo sam sastavila skriptu u kojoj se nalazi sva literatura - Bosnić 1 Hmpp i Bosnić 2 Hmpipp, Sajko Mpp 2009., ZRSZ, PZ, ZOSOZP, ZA, ZM, ZČ, ZVDSP, ZS, NYK, RIM I, BU I, slajdovi sa predavanja i sva ispitna pitanja iz svih skripti. Podijeljena je u cjeline kao što je bio i pisani ispit, pa ako ga jednom opet vrati neće vam bit nikakav problem, a na usmenom ionako postavlja ista pitanja. Neka od pitanja koja su u starim skriptama se odnose na stare zakone ili konvencije.
Ako želite isprintajte je u boji jer su pitanja crvene boje. Ako nećete nema veze jer su pitanja u zagradi, nakošena i dovoljno uočljiva.
Na zadnjoj strani su latinski termini i opće znanje koje ponekad postavi kao potpitanje jer je povezano sa gradivom. Posebno obratite pažnju na boldano i podcrtano.
Ne morate žurit i nosit skriptu na "uvid" profesorici.. :wh :secret
Neka vam Ctrl+F bude dobar prijatelj!
Tko ide na predavanja može si isprintat jednostrano pa stavljat bilješke na lijevu stranu.
Uvod vam služi da skužite šta učite, a dijelovi u manjem fontu i odvojeni crtom ----- su dio literature i ne pojavljuju se (zasad!) na ispitu, ali jesu na kolokviju, pomažu vam da shvatite pojedine institute i pomoć će vam koncipirat gradivo, pa ih nemojte potpuno ignorirat.
Zapamtite – Rimska i Bruxelleska konvencija se više ne primjenjuju i njih su zamijenile UREDBE 593/2008. RIM I i 44/2001. BU I.
Na usmenom me je pitala: fraus legis, zastara i zašto je materijanopravni institut, protjerivanje stranca, vrste putnih isprava, primarno i supsidijarno pravo mjerodavno za ugovore po ZRSZ i po RIM I, posvojenje, zajednička havarija, ugovor o osiguranju u zračnom prometu, isključiva nadležnost hrv suda po ZRSZ, NYK - odbijanje na zahtjev stranke, litispendencija po ZRSZ i BUI.
Ugodan ispit, profesorica korektna, malo poživčani kad ljudi lupaju gluposti - a lupaju! Svakako preporučam da poslušate ispit i sami se uvjerite. Najveći problem je (barem meni) što se literatura nalazi u puno knjiga i zakona i skripti koje su zastarjele, ali eto sad vam je taj problem riješen.
Sretno!!

svaka cast kolegice,veliko hvala!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 tra 2015 07:56 
Sega mega kul forumaš

Hvala Kolegice,super[FACE THROWING A KISS][FACE THROWING A KISS]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 tra 2015 12:28 
Aktivan

Kad ce biti 2. kolokvij?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 tra 2015 12:47 
Početnik

sunceee je napisao/la:
Kad ce biti 2. kolokvij?

30.4.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 tra 2015 23:13 
Aktivan

Bila sam bolesna,moze li netko napisati kada i u kojoj dvorani se pise 2. Kolokvij?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 tra 2015 23:15 
Početnik

sunceee je napisao/la:
Bila sam bolesna,moze li netko napisati kada i u kojoj dvorani se pise 2. Kolokvij?

Cetvrtak,10ipo prva grupa,u podne druga grupa..dvorana 6 (amfiteatar)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 svi 2015 16:54 
Početnik

molim vas može li netko staviti rezultate 2. kolokvia nemogu se ulogirati. Hvala puno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 svi 2015 09:17 
Početnik

Molim vas,moze li neko stavit link slajdova za 2dio ? Ne mogu nac

Hvala puno :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 svi 2015 10:54 
Aktivan

Kad je 3.kolokvij?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 svi 2015 10:57 
Početnik

albion je napisao/la:
Kad je 3.kolokvij?

Iduci petak..prva grupa u 8ipo,druga u 10

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 svi 2015 20:41 
Početnik

Posljednjih dana nekoliko kolega mi u pp postavlja ista pitanja. Skripta MPP2015 je sastavljena od službene literature, dakle knjiga, zakona i predavanja. Ne od ostalih skripti, koje su također sastavljane po službenoj literaturi i zakonima koji su TADA bili aktualni. Iz njih su samo preuzeta pitanja koja su se nalazila u pisanim ispitima koja se ionako postavljaju i na usmenom ispitu.
Pisani dio ispita je ukinut u veljači i samo usmeno odgovarate. Ali nitko nemože reći da ako jedan dan dođe previše ljudi, profesorica neće dati opet pisani dio bez usmenog, kao što se događa i na drugim katedrama. U tom slučaju vam je svejedno jer je skripta koncipirana kao i pisani ispit, a profesorica vam obično tim redosljedom i postavlja pitanja.
U skripti se nalazi SVE što je potrebno znati na ispitu. Dapače, nalazi se i malo više nego u starim skriptama. Ne trebate trošit novac u kopirnicama na ništa drugo kao ni vrijeme provjeravajući. Ako baš vas pita nešto što nema u njoj, e onda j... ga! :sok: Nije potrebno na ispitu znati sve, ali se potrudite da ono što znate najbolje je opći dio kojim započinjete ispit i koji joj je najbitniji.
Problem sa starim skriptama je što su neka pitanja pogrešno, zastarjelo ili nedovoljno odgovorena pa je na prvom pitanju profesorici dovoljno da zaključi iz koje ste učili. Npr. često pita opću nadležnost čl. 46. ZRSZ, jer u nekim skriptama (neznam više kojima) je izostavljeno "materijalnih suparničara" i onda naravno pita što su suparničari i koje vrste imamo.. Ili pita ustaljivanje međunarodne nadležnosti, a u skriptama piše samo naziv perpetuati iurisdictionis, pa ljudi ni ne znaju da znaju odgovor.. Ali nije ona ovdje babaroga koja neda da se uči iz skripti, nego krivi odgovori u pojedinim skriptama.
Da se razumimo, ovo je nešto što je sama profesorica trebala daaaavno napravit, a ne radit mit i kaos od svega. Ne treba izdat knjigu (nije ni Šinković, teško mi je šta ga uzimam za primjer :whyowhy: ), nego je mogla napravit nešto ovako slično, umjesto onih "fantastičnih" slajdova..
Uglavnom, samo sjest i učit. DA, sve je stalo u 69 strana. Svi potrebni članci svih zakona, konvencija i uredbi. :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 svi 2015 18:33 
Aktivan

lalala je napisao/la:
Posljednjih dana nekoliko kolega mi u pp postavlja ista pitanja. Skripta MPP2015 je sastavljena od službene literature, dakle knjiga, zakona i predavanja. Ne od ostalih skripti, koje su također sastavljane po službenoj literaturi i zakonima koji su TADA bili aktualni. Iz njih su samo preuzeta pitanja koja su se nalazila u pisanim ispitima koja se ionako postavljaju i na usmenom ispitu.
Pisani dio ispita je ukinut u veljači i samo usmeno odgovarate. Ali nitko nemože reći da ako jedan dan dođe previše ljudi, profesorica neće dati opet pisani dio bez usmenog, kao što se događa i na drugim katedrama. U tom slučaju vam je svejedno jer je skripta koncipirana kao i pisani ispit, a profesorica vam obično tim redosljedom i postavlja pitanja.
U skripti se nalazi SVE što je potrebno znati na ispitu. Dapače, nalazi se i malo više nego u starim skriptama. Ne trebate trošit novac u kopirnicama na ništa drugo kao ni vrijeme provjeravajući. Ako baš vas pita nešto što nema u njoj, e onda j... ga! :sok: Nije potrebno na ispitu znati sve, ali se potrudite da ono što znate najbolje je opći dio kojim započinjete ispit i koji joj je najbitniji.
Problem sa starim skriptama je što su neka pitanja pogrešno, zastarjelo ili nedovoljno odgovorena pa je na prvom pitanju profesorici dovoljno da zaključi iz koje ste učili. Npr. često pita opću nadležnost čl. 46. ZRSZ, jer u nekim skriptama (neznam više kojima) je izostavljeno "materijalnih suparničara" i onda naravno pita što su suparničari i koje vrste imamo.. Ili pita ustaljivanje međunarodne nadležnosti, a u skriptama piše samo naziv perpetuati iurisdictionis, pa ljudi ni ne znaju da znaju odgovor.. Ali nije ona ovdje babaroga koja neda da se uči iz skripti, nego krivi odgovori u pojedinim skriptama.
Da se razumimo, ovo je nešto što je sama profesorica trebala daaaavno napravit, a ne radit mit i kaos od svega. Ne treba izdat knjigu (nije ni Šinković, teško mi je šta ga uzimam za primjer :whyowhy: ), nego je mogla napravit nešto ovako slično, umjesto onih "fantastičnih" slajdova..
Uglavnom, samo sjest i učit. DA, sve je stalo u 69 strana. Svi potrebni članci svih zakona, konvencija i uredbi. :thumbsup

Fala prvo na iscrpnom odgovoru :). Tia sam te samo pitat je li po tvom misljenju dostatno naucit iz materijala za prvi i drugi kolokvij i ako ti nije problem zalipit tu novu skriptu iz 2015. Pozdrav! :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 svi 2015 21:30 
Početnik

:facep:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 svi 2015 22:02 
Početnik

Kolegica je sve odlicno objasnila par postova iznad i stavila je i link od skripte takoder :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 svi 2015 14:51 
Aktivan

Dobro nisan vidia da ima gori link za skinit. Nema potrebe se odma ljutit ako se pita nesto :whyowhy:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2015 09:49 
Početnik

pozdrav, treba li povjesnicare ucit za usmeni? unaprijed zahvaljujem

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2015 14:16 
Početnik

Je li bio tko na roku 16.? Kako je bilo?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2015 18:01 
Forumaš

U koliko sati je sutra rok?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 srp 2015 00:38 
Početnik

Dakle... Kolegica koja je sastavila skriptu od 69 strana je spasila cili ovaj nered od prijasnjih materijala. Puno joj hvala na tome. Kolege ucite po njoj, ne izostavljajte nista. Bit ce tesko al istinski ce vam se sve poslozit u glavi. Samo hrabro. Profesorica je odlicna. Trazi znanje al nista vise od drugih. Korektna i pravedna. Samo naprijed i sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 srp 2015 22:32 
Aktivan

Kolege! Je li dovoljna ova skripta od 69 str za prolaz? Nisam još krenula učiti pa me zanima :) ne snalazim se baš najbolje :/ mislila sam naučiti samo prezentacije za 1 put...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 srp 2015 10:58 
Aktivan

kike92 je napisao/la:
Kolege! Je li dovoljna ova skripta od 69 str za prolaz? Nisam još krenula učiti pa me zanima :) ne snalazim se baš najbolje :/ mislila sam naučiti samo prezentacije za 1 put...

Po meni ta skripta od 69 str. nije ni malo dovoljna za prolaz jer profesorica odmah skuži da li razumiješ što govoriš i bitno je da možeš povezivat gradivo, inače ti se crno piše. Ja sam učio po ovom redoslijedu i nisam imao nikakvih problema na ispitu:

1. Skripta za 1. kolokvij

2. Umjesto skripte za 2. kolokvij do dijela di piše "knjiga 2." ucio sam iz druge skripte koja ima sažete i na jednom mjestu uredbe RIM 1 i BU 1 što će ti uštediti puno vremena umjesto da to učiš iz skripte za 2. kolokvij koja je očajno napisana (zalipit cu tu skriptu ovdje i uči od 17, 18. str di ti počinje sa uredbom RIM 1)

3. Nakon toga nauči ostatak iz skripte za 2. kolokvij di ti počinje od naslova "knjiga 2." pa nadalje.

4. Također ne bi bilo loše da prođeš knjige bosnić 1. i 2., iako je to ako možeš ovisno o vremenu kojim raspolažeš za ispit, a najviše se posveti prvoj knjizi jer je to nazovimo ga "materijalni dio" i dobro ga je pročitati čisto da shvatiš, dok druga knjiga uređuje procesni dio i tu nema previše filozofiranja jer je sve kako je propisano.

Za ovaj ispit je potrebno minimalno mjesec dana jer zahtjeva dosta vremena da slegne materija koja je na prvu jako komplicirana. Nemoj da te uplaši ako prvi put ne razumiješ ništa jer je to normalno kod ovog ispita i potrebno je da nekoliko puta pročitaš sve materijale i onda nećeš imati nikakvih problema, a sam ispit po meni je bio jedan od najboljih jer je profesorica smirena, pita pitanja koja su obuhvaćena materijom i profesionalna je što se rijetko viđa na našem fakultetu. Moj ti je savjet da uđeš među prvima, možda ne odmah prva, ali definitvno među prvima jer je tada skroz ok. Sretno sa spremanjem ispita i i ako imaš još kakvih upita slobodno napiši :cheers

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 kol 2015 22:26 
Aktivan

Ima li tko da je izlazio 26-og? Dojmovi? Je li bio samo usmeni ili možda ipak i pismeni? ;) hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2015 10:06 
Početnik

Raziel je napisao/la:
Po meni ta skripta od 69 str. nije ni malo dovoljna za prolaz jer profesorica odmah skuži da li razumiješ što govoriš i bitno je da možeš povezivat gradivo, inače ti se crno piše. Ja sam učio po ovom redoslijedu i nisam imao nikakvih problema na ispitu:

mislim da tu ulogu igra i sreća s pitanjima ;)
ja sam spremala po skripti od 69 stranica i ništa izvan toga nije pitala ( sad na roku 3.9.), a kako sam čula, na početku pita normalna pitanja, pa pred kraj krene malo po pitanjima koja rijetko pita.
kad se usporede materijali za kolokvije što je u principu pola toga iz njenih slajdova, skripta je preporod jer je sve fino posloženo i hvala kolegici lalala na trudu :bow

Profesorica je super korektna, ako se ne zna neko pitanje pređe na drugo u pokušaju da izvuče nešto, ali da traži precizne odgovore to da, nema zaobilaženja pitanja, pričanja bajki, odgovor može biti i doslovno jedna rečenica da bi bila zadovoljna.
također, slušanje ispita puno pomaže da se stekne dojam kako pita i koliko traži ( bar je meni pomoglo )

nakon straha od ispita od svih priča kako je profesorica strašna, ispit je na kraju bio krajnje ugodan. sretno svima! :wink:

moja pitanja: renvoi - sve, vrste viza, mjerodavno pravo za izvanugovornu odgovornost za štetu i protupravnost radnje, mogu li se stranke po ZRSZ dogovoriti o nadležnosti, osim dogovora, postoji li još neka nadležnost ( prešutna prorogacija ), sporazum o nadležnosti po Bris 1. i razlike s ZRSZom, Rim 1 - individualni ugovori o radu, NYK '58 - dopušta li rezerve i koje, ZOSOZP - mjerodavno pravo za štetu koju nanese zrakoplov u letu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2015 16:22 
Početnik

Velika hvala kolegici lalala na odlicnoj skripti koja je dovoljna za prolaz stovise ja sam dobila 4 i za 5 me profesorica htjela pitati. Prof je ugodna i objektivna.treba vremena da gradivo sjedne pa sam ja ucila mjesec i nesto! Sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ruj 2015 15:54 
Aktivan

Dojmovi s prošlih rokova???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 pro 2015 18:38 
Forumaš

dojmovi sa ispita: odgovarala prva, profesorica ok bez puno price van ispita...
pitanja: materijalno procesno pravo, promjenjivost statuta sve, zrsz pravna i poslovna sposobnost i na sto se ne odnosi pravilo, rad stranaca u rh, potvrda o prijavi rada, opca međunarodna nadleznost, naknada steta zbog sudara brodova, NRK- ovjera i polaganje pravorijeka, rim1 pravna i poslovna sposobnost cl 13, bu1 zasto se naziva dvostrukom uredbom,

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 pro 2015 01:04 
Početnik

dorotea je napisao/la:
pitanja: materijalno procesno pravo, promjenjivost statuta sve, zrsz pravna i poslovna sposobnost i na sto se ne odnosi pravilo, rad stranaca u rh, potvrda o prijavi rada, opca međunarodna nadleznost, naknada steta zbog sudara brodova, NRK- ovjera i polaganje pravorijeka, rim1 pravna i poslovna sposobnost cl 13, bu1 zasto se naziva dvostrukom uredbom,

jesi učila po skripti od 69.str. ili? jel pita sad po nekoj novoj literaturi, pošto su bile neke izmjene? hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 sij 2016 16:48 
Početnik

Plz, zna li netko mail od prof? na mail koji stoji na stranici od faksa prof ne odgovara :/

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 sij 2016 22:49 
Forumaš

neka s prava je napisao/la:
dorotea je napisao/la:

jesi učila po skripti od 69.str. ili? jel pita sad po nekoj novoj literaturi, pošto su bile neke izmjene? hvala

ucila sam po 2 skripte: kolokvi I. i kokvij II. prva ima oko 50 str druga oko 60 str.
sve sam nadopunila sa netom trazeci neke pojmove nebi li sam predmet malo bolje shvatila. namucila sam se i mislim da sam pogrijesila sto nisam uzela knjigu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 sij 2016 13:42 
Početnik

dorotea je napisao/la:
dorotea je napisao/la:

ucila sam po 2 skripte: kolokvi I. i kokvij II. prva ima oko 50 str druga oko 60 str.
sve sam nadopunila sa netom trazeci neke pojmove nebi li sam predmet malo bolje shvatila. namucila sam se i mislim da sam pogrijesila sto nisam uzela knjigu.

hvala na odgovoru :) ne bi baš volila gubit vrime na krive skripte, pa pokušavam saznat najbezbolniji način da se nauči za ispit..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 sij 2016 18:42 
Početnik

dorotea je napisao/la:
dorotea je napisao/la:

hvala na odgovoru :) ne bi baš volila gubit vrime na krive skripte, pa pokušavam saznat najbezbolniji način da se nauči za ispit..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 sij 2016 18:47 
Početnik

dorotea je napisao/la:

možeš li mi pojasniti pitanja materijalno procesno pravo i opca međunarodna nadleznost... ovo prvo mi je nejasno jel misliš na materijalno i procesno pravo u slučaju teennessee mjenice ili odnos toga dvoje u pitanju javnog poretka

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2016 19:23 
Forumaš

u materijalima kolokvij I i kolokvij II se nalaze sva pitanja gore navedena pa ih tamo potrazite.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2016 20:30 
Početnik

dorotea je napisao/la:
u materijalima kolokvij I i kolokvij II se nalaze sva pitanja gore navedena pa ih tamo potrazite.

Može pomoć kako doć do tih materijala kolokvij 1 i 2? hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2016 12:57 
Početnik

Zna li netko kada su tocno kolokviji iz ovog predmeta i kako izgleda kolokvij?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 vel 2016 10:15 
Aktivan

Pitanja s ispita ponedjeljak 08.02., ona koja su se ponovila nisam ponovo pisala

1. Incidentalno pitanje
2. Uvjeti za stjecanje privremenog boravka
3. Mjerodavno pravo za odnos roditelja i djece
4. Rezerve po NyK-dopušta li i koje?
5. Polje primjene Bruxelles
6. Nejedinstveni pravni poredak po Rimu
7. Zajednička havarija
8. Ustaljivanje nadležnosti

1. Uobičajeno boravište- vrsta činjeničnog prebivališta
2. Izbjegavajuća klauzula- opće i posebne koje su i koja je razlika
3. Kako se određuje sadržaj mjerodavnog stranog prava

1. Javi poredak
2. U koje se svrhe može dobiti privremeni boravak
3. Isključiva međunarodna nadležnost po ZRSZ

1. Arbitrabilnost
2. Pravo prebivališta pravne osobe po Bruxelles
3. Ima li Rim 1 univerzalnu primjenu?
4. Individualni ugovori
5. Kako se određuje prebivalište fizičke osobe
6. Vize i vrste viza
7. Koje je pravo mjerodavno za pravne i fizičke osobe po ZRSZ

1. Sve poveznice na latinskom i što znače npr. lex fori...
2. Distiributiva i potpuna akumulacija
3. Pravo mjerodavno za usvajanje ako je majka Hrvatica, otac Nijemac, a dijete Talijan.

1. Rim- priznanje i ovrha stranih sudskih odluka usporedba s ZRSZ
2. Promjenjivost statuta
3. Kad se izdaje putna isprava za strance
4. Naknada šteta
5. Sudar brodova
6. Nabrojati posebne nadležnosti
7. Sporazum stranaka po NyK, Bruxelles i Rimu
8. Litispedencija ZRSZ i Bruxelles

1. Procesni i materijalni javni poredak. Objasniti oba i 2 karakteristike za materijalni javni poredak
2. Fraudoloznost
3. Uvjeti za priznanje stranih sudskih odluka
4. Delibacioni postupak
5. Uvjeti za sklapanje braka- hrvatska državljanka i strani državljanin
6. Prebivalište i boravište
7. Može li stranac naslijediti nekretninu koje je pod ingerencijom RH-ovdje je još pitala pomorsko dobro i pogranični pojas, a takva pitanja postavlja kad nešto ne znaš, da vidi znaš li iz drugih predmeta, to joj nije presudno za 2

1. Polje primjene zakon o arbitraži
2. Mjerodavno pravo za ugovore o osiguranju po ZRSZ
3. Sve o kolizijskim pravilima, primjer za nepotpuno k.p.
4. Koje je pravo mjerodavno za ugovore po ZRSZ. Koje su 2 iznimke. Usporediti sa ZRSZ
5. Čl.1. Rim1

1. Prethodno pitanje
2. Koje je pravo mjerodavno po Pomorskom zakoniku za gradnju broda
3. Učinci razvoda braka
4. Ustaljivanje sudske nadležnosti
5. Isključiva nadležnost Bruxelles

1. Siromaško pravo. Mogu li se svi stranci koristiti tim institutom? Koji mogu? Kroz što se
omogućava-troškove parnice. Koji troškovi se snose unaprijed?
2. Mogu li stranci raditi u RH? Razlika između dozvola i - u trajanju. Tko izdaje dozvolu za boravak i
rad?
3. Kako se određuje mjerodavno pravo za nasljeđivanje? Za sposobnost oporučnog raspolaganja? Za
oblik oporuke?
4. Naknada štete za sudar brodova
5. Omogućuje li Nyk ovjeru i polaganje pravorijeka? Koje prigovore može podnijeti osoba koja se
protivi polaganju
6. Kome se i u koje svrhe izdaje putni list
7. Kako se određuje mjerodavno pravo za imovinske odnose za izvanbračne drugove
8. Kako se određuje mjerodavno pravo za izvanugovornu odgovornost za štetu. Što je s
protupravnosti radnje?
9. Prema ZOSOP mjerodavno pravo za ugovore o osiguranju u zračnom prometu. Iznimke

1. Opća međunarodna nadležnost po ZRSZ
2. Kako stranac može steći vlasništvo u RH? Što je isključeno?
3. Mjerodavno pravo za kvazikontrakte
4. Dopušta li ZRSZ da se stranku sporazume o međunarodnoj nadležnosti
5. Što je to retorzijska međunarodna nadležnost?

1. Bruxelles- za koje vrste predmeta isključiva međunarodna nadležnost
2. Rim- kako se određuje mjerodavno pravo za oblik ugovora?
3. Kako se po ZRSZ određuje pravo za osobne i zakonske imovinske odnose
4. Pomorski zakonik- kako se određuje mjerodavno pravo za ugovore o radu pomoraca? Iznimka je pravo bliže veze
5. Nyk - tražim priznanje vi ste sud na što morate paziti. Pravni poredak države priznanja
6. Stranci- kome se izdaje putni list i za što?
7. ZRSZ- Pripadnost pravne osobe

1. Pretpostavke za priznanje strane sudske odluke. Pretpostavke koje se kontroliraju ZRSZ
2. Rim- sadrži li rješenje ako stranke nisu odabrale mjerodavno pravo?
3. Dopušta li Bruxelles sporazumijevanje stranaka

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 vel 2016 13:20 
Aktivan

Pitanja s današnjeg ispita:
1. Uobičajeno boravište
2. Izbjegavajuća klauzula
3. Distributiva i potpuna akumulacija
4. Stalni boravak stranaca
5. Naknade štete kod sudara brodova
6. Polje primjene po Zakonu arbitraže
7. Nejedinstveni pravni poredak Rim
8. Isključiva međunarodna nadležnost ZRSZ
9. Zasšto se Bruxelles naziva dvostrukom uredbom?

1. Prethodno pitanje
2. Vrste viza kod stranaca
3. Mjerodavno pravo za štetu koju nanese zrakoplov
4. Mjerodavno pravo za fizičke i pravne osobe Rim
5. Je li moguće ugovaranje rezervi u arbitraži?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 vel 2016 08:58 
Aktivan

Pitanja s prijašnjih ispita

1.Materijalni aspekt javnog poretka (gdje se sve manifestira)
2. Izbjegavajuća klauzula (opća i posebna)
3. Poveznica prebivališta, djeca prebivalište
4. Odobravanje privremenog boravka
5. Mjerodavno pravo za razvod braka
6. Pomorski zakon, mjerodavno pravo za sudar brodova
7. Pravo državne pripadnosti broda
8. Mjerodavno pravo o ugovoru o osiguranju u zračnom prometu
9. Koje je pravno mjerodavno za postupak priznavanje odluke iz NY ko konvencije.
10. Po NY tužba za poništaj pravorijeka
11. Isključiva međunarodna nadležnost suda RH
12. Bxl 1-odredivanje prebivališta osobe
13. Rim 1- polje primjene za ugovore (mjerodavno pravo za ugovore, opseg primjene)
4. Kome i u koju svrhu se izdaje putni list
5. ZRSZ mjerodavno pravo za kvazikontrakte
6. Pomorski zakonik, mjerodavno pravo za sudar brodova
7. NY pravorijek po službenoj dužnosti
8. Pretpostavke za priznanje ovrhu i strane sudske odluke po ZRSZ
9. Bxl-1 litispendencija
10. Rim 1- polje primjene za ugovore (mjerodavno pravo za ugovore, opseg primjene)
4. Vrste viza po našem zakonu
5. ZRSZ mjerodavno pravo za uvjete i prestanak posvojenja
6. Pomorski zakonik, pravo za brodogradilište*?
7. Pod kojim uvjetima- da bi nezadovoljna stranka može podnijeti tužbu...(mora bit ugovorena mogućnost )
8. ZRSZ litispendencija (rješavanje problema)
9. Bxl i ZRSZ razlike (državljanstvo i prebivalište)
10. Aktorska kauciju
1. Utvrđivanje sadržaja stranaka po ZRSZ
2. Struktura kolizijskih pravila (uloga poveznice, vrste kolizijskih pravila )
4. Određivanje mjerodavno pravo za nasljeđivanje. (ZRSZ)
5. Određivanje (PZ) vlasništvo i druga stvarna prava na brodu u gradnji (koja vrsta kolizijskog pravila)
6. NY konvencija (izjavljivanje rezervi)
7. Aktorska kaucija (do trenutka raspuštanja kaucije/zatražiti)
8. Za koje predmete Bxl 1 uređivanje stvarnih prava??
9. Rim 1- u državama ne jedinstvenog pravnog poretka?
1. Problem prethodnog pitanja (metode rješavanja i kad neće predstavljati problem) (lex fori, lex cause)
2. Materijalni aspekt javnog poretka (funkcije)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 vel 2016 19:53 
Aktivan

Zna li tko moze li se ovaj ispit izaci na konzultacije ili je iskljucivo moguce na roku i u tom slucaju bude li predrok kakav? Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 850 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: