Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 16 lis 2018 22:20.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 423 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 pro 2005 22:55 
김정일

Prof. dr. sc. Dragan Bolanča
Dr. sc. Petra Amižić Jelovčić

S K R I P T A R N I C A

Službena stranica katedre
http://www.pravst.hr/kolegiji.php?p=130

Preporučena literatura :

1. Ivo Grabovac, Hrvatsko pomorsko pravo i međunarodne konvencije, Split, 1995.

ili

2.Ivo Grabovac, Pomorsko pravo Republike Hrvatske, 1997.

3.Ivo Grabovac, Odgovornost prijevoznika, Split, 1989. (od str. 185 do str. 315).

Dopunska literatura:

1.Ivo Grabovac, Prijevoz stvari u Pomorskom zakoniku, Split, 1996.

2.Ivo Grabovac, Ogledi o odgovornosti brodara, Split, 1997.

3.Predrag Stanković, Pomorske havarije, Zagreb, 1995.

4.Dragan Bolanča, Odgovornost brodara za izuzete slučajeve, Split, 1996.

5.Vinko Hlača, Hrvatsko prometno pravo, kopneno i zračno (skripta), Rijeka, 1995.

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 tra 2008 16:45 
김정일

prošao danas
Obvezno super naucite opće prometno pravo. Nas je profesor doslovno samo to ispitivao. Nesto malo se dotakao ugovora i brodara. Isto tako morate jako dobro nauciti konvencije.
to bi bilo više manje to
cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2008 19:17 
김정일

http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... /index.php

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 svi 2008 09:24 
Početnik

Jos samo nesto. Koje sve konvencije treba znat napamet??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 svi 2008 14:37 
Početnik

pa sve bitne, znaci tu ti izmedju ostalog spada solas, konvencije koje reguliraju prijevoz prtljage, putnika, puni nazivi hamburskih i haaskih pravila i tsl.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 svi 2008 14:44 
김정일

I seapool,marpool,Crystal,Topas, i još onih par

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lis 2008 13:45 
김정일

morpheus666 je napisao/la:
mislim ovo spremat za 11.misec, pa mi recite jel dovoljna ta skripta od 74 stranice? ovo mi pari katastrofa od ispita i bas kao i nemam zivce za neku literaturu od 1000 stranica, pa ono najosnovnije za neku dvicu mi recite sta treba?

Nemam pojma kako je sada. Izgleda mi po priči da je neusporedivo lakše odgovarati kod profesorice nego kod profesora. U 12,2, i trećem mjesecu je namjerno pitao pitanja koja nema u skripti i ljudi su masovno padali.
Tako da sam ja ucio iz knjige Drago Pavić, Pomorsko imovinsko pravo, Split 2006.
I obvezno prouci one zakone koje se tiču zračnog i željezničkog prometa.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2009 20:27 
김정일

http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... nload.html

skripta II

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ožu 2009 20:24 
김정일

http://www.nasciturus.com/skripte-i-isp ... nload.html

yet another skripta

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ožu 2009 15:15 
김정일

libertas je napisao/la:
Hvala puno na odgovoru. Imam dosta vremena do roka u 4 pa sam mislila učiti po nekoj knjizi. Početi ću po onoj skripti od 70-ak stranica,pa ću je nadopunjavati po knjizi od Pavića. Ove konvencije koje se spominju na postovima -dal su to one koje se odnose na sigurnost plovidbe ili ih ima još?

Ima ih još
Crystal,Topal, Tovas, Londonska, Atenska, bla bla bla

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ožu 2009 15:21 
Početnik

Ok.Thanx. Znači da zaboravim na preporučenu literaturu i držim se skripte i da je nadopunjavam? Pošto imam seminar iz pomorskog imam sto knjiga od Grabovca pa ce valjda koja poslužiti. Još samo pitanjce - od kuda ste učili opceprometno,samo po zakonima?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 tra 2009 17:00 
Početnik

Jeli pita samo nabrojati točne nazive konvencija ili?? Koristim se skriptom pa neznan da li su mi sve tamo nabrojane?? I što je najbitnije znati iz općeprometnog(zračnog,cestovnog itd.)..???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2009 09:47 
Početnik

Evo da vam se javim sa pitanjima od petka.Pitao me izuzete slučajeve i ime zakona koji regulira zračni promet.Sve u svemu pitanja su standardna svi su učili po skripti. Nije puno davio, ispit je skroz ugodan. Sretno svima.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 tra 2009 15:40 
Početnik

Po skripti od 74 stranice!!! Plus, odgovornosi iz cestovnog, željezničkog i zračnog prometa... To ima dvije-tri stranice isto na nascitrurusu, može se isprintati, ima još i skraćeno samo definicije šta je dobro za ponavljati!!!
To sve detaljno naučiti!!! Odgovornosti naročito, nazive zakona i konvencija!!! :happy

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 srp 2009 16:47 
Forumaš

teac602 je napisao/la:
ako ti nije tesko , napisi sto te pitala

ma pusti, pala sam...nije bas da sam nešto briljirala, al mislim da mi je i mogla dati dvojčicu...ispitivala nas je dobrih pola sata...odgovornosti sve moguće, izvanugovorne odgovornosti....u prosjeku pita bar 10-12 pitanja svakoga...ona mi je htjela pomoći pitajući me još ovo i ono, al što mi to vrijedi kad me sa tim samo još više ukopala...inače su ljudi normalno prolazili, svi su učili iz skripte, ali ju fakat treba znati, a ja sam brljala po njoj i nisam ju stigla pošteno naučiti...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 srp 2009 18:22 
Forumaš

big joe je napisao/la:
Gdje se može naći ta skripta od 74. str. poskido sam sve skripte odavde ali nijedna nije s toliko strana.

Pa to ti je ta skripta s nasciturusa, ima 72 strane, kako je nema, ima je među skriptama. E sad što se skripte tiče, ljudi su po njoj normalno prolazili. Na zadnjem roku je ispitivala asistentica (prof nije bilo) i pitala me je stvari kojih nema u skripti. Činjenica je da baš skriptu nisam stigla dobro naučiti, pa sam brljavila, a ona je onda počela ispitivati sve živo...nisam ni znala što me je sve pitala dok nisam uzela knjigu u ruke i shvatila ustvari koliko neznam. Vjerovatno sam si sama kriva jer nisam znala neke stvari iz skripte, ali svejedno...činjenica je da ima ljudi koji su naučili skriptu i prošli bez po muke... :blackeye..ja znam da sad učim po knjizi jer više ništa ne želim prepustit slučaju...tko zna tko će ispitivati u rujnu i kako će to biti...pozzz!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 ruj 2009 12:03 
Forumaš

jaca je napisao/la:
zna li netko gdje se spominje brisovna klauzula

Cancelation clause = daje pravo naručitelju na raskid ugovora ako mu brod ne bude stavljen na raspolaganje u ugovorenoj luci do isteka vremena naznačenog u samoj klauzuli, u stanju sposobnom za plovidbu; u tom istom vremenu prijevoznik mora predati i uredno pismo spremnosti. Njom se naručitelj može koristiti bez obzira na eventualnu krivnju druge strane, no ako je i bilo krivnje, ne može se zahtijevati naknada štete. Naručitelj se ne može koristiti klauzulom prije vremena određenog u samoj klauzuli. :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2009 09:06 
Početnik

Tu brisovnu klauzulu profesorica redovito pita, zajedno sa odgovornostima, pogotovo zadnje dvije stranice u toj skripti od 74.str. Ja sam polozila u ljetnom roku, naucila sam dobro tu skriptu i prosla bez problema. Pita ona i stvari koje nisu tamo, pa malo improvizirajte, mozda i pogodite, ali vecina pitanje je ipak iz te skripte. Ako zelite ocjenu 4 ili 5, radite po knjigama,ja sam radila samo po skripti i dobila 3.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 ruj 2009 08:34 
Forumaš

Gogs je napisao/la:
Zna li netko od kolega tocnije o cl. 241 - naime, u skripti se spominje 5 razreda privilegija na brodu ALI kad sam pogledao u zakon, drugacije su navedene po pojedinim razredima - pa sad ne znam vrijedi li to u skripti ili.. ???

Ja bih ih naučila po zakonu...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ruj 2009 19:46 
Početnik

evo par pitanja sa zadnjeg roka ,dokad traje osposobljavanje broda za plovidbu po haškim a dokad po hamburškim pravilima,brisovna klauzula,posebna nagrada za spašavanje,odgovornost za putnike prema zakonu o unutarnjoj plovidbi,nazive konvencija

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 ruj 2009 19:39 
Početnik

ma to ona pita tih par pitanja iz skripte,osposobljavanje broda za plovidbu,brisovnu klauzulu i direktan prijevoz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2009 13:50 
Početnik

dokad traje osposobljavanje broda za plovidbu po haškim a dokad po hamburškim pravilima?!?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2009 20:03 
Početnik

Molim vas, nikako ne mogu naći gdje je taj direktan prijevoz?!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 ruj 2009 20:23 
Početnik

osposobljavanje broda za plovidbu prema haškim traje do početka plovidbe,a prema hamburškim čitavo vrijeme plovidbe.brodar odgovara na temelju pretpostavljene krivnje.o direktnom prijevozu piše u pavićevoj knjizi pomorsko imovinsko pravo

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 stu 2009 10:12 
Sega mega kul forumaš bez života

Tek sam sad pogledao ovaj topic...
Jeli tko ovo polagao nedavno,vidim da se spominju skripte od 70-ak stranica,ja sam jucer uzeo u kopirnici skriptu,dalo mi je neku od 133 stranice?
Prolista sam je,i ima vise-manje sve odgovornosti,ali konvencije su smao spomenute,o njima nista nije napisano...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 stu 2009 18:33 
Početnik

Ovako, ta skripta od 133 stranice je najbolja od svega šta se može pronać u kopirnicama i tome slično, pored knjige naravno. Skini sa Nasciturusa sve šta možeš, tu ćeš nać i jednu skriptu od nekih 70- ak stranica (Prva stranica skripte je lošije kopirana!). Ta skripta je lošija od one koju imaš ali kad ih usporediš, vidit ćeš da ta tvoja ima dosta kapitalnih pogrešaka, pogotovo u prvom dijelu.Ali to možeš jednostavno ispravit i imaš odličnu skriptu po kojoj prolaziš i kod Bolanče, a on će ti bit u roku u 12- om, barem se tako priča. Znači, samo ispravi tu svoju skriptu ovom lošijom i to bi trebalo bit i više nego dovoljno. Obrati pažnju na pitanja koja su već postavljena na forumu, s time da ti se javlja i pitanje kasatorne klauzule, identifikacijske i marginalne klauzule (Kod teretnice- vidi svoju skriptu!), a članak 241. koji ti se odnosi na pomorske privilegije ti je promijenjen po novom Pomorskom zakoniku iz 2004., što znači da ćeš na netu iskopat taj članak i zapisat ga sa strane ili isprintat. Na tom pitanju Bolanča je navodno bacio masu ljudi. Isto tako, poželjno je da znaš i definiciju broda, brodice, plovnog objekta, jahte... ali isto po novom PZ- u, mislim da je to članak 5.. Dalje, često zna pitat i odgovornosti, i to sve, to ćeš još vidit i sam, ima toga dosta ali nije toliki problem ako imaš barem tjedan dana. Nije skripta nešto teška ali moraš znat sve, osobito točne nazive konvencija i naših zakona koji reguliraju tu materiju.
P.S. Osobno sam danas položio taj predmet kod Amižićke- asistentice, prolaznost je bila dosta dobra dok nije počela pitat odgovornosti i općenito opće prometno pravo- to ti je posljednji dio skripte koji ne smiješ preskakati! U svakom slučaju nećeš falit sa skriptom koju imaš ali moraš je revidirati.
Pozzz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 stu 2009 23:46 
Početnik

Pitanja sa apsolventskog roka:

- hipoteka, razlika između hipoteke u građanskom pravu i pomorskom pravu (razlika je što na brodu, osim što ga može prodati i naplatiti se iz njegove vrijednosti, vjerovnik može i gospodarski iskorištavati brod i na takav način se naplatiti)
- pomorski privilegiji
- do kada traje osposobljavanje broda za plovidbu po haaškim, a do kada po hamburškim pravilima? Koje je rješenje prihvaćeno kod nas? Odgovor je: haaška pravila.
- ugovor o prijevozu stvari morem, definicija i bitni sastojci ugovora (važno je kazati da je bitan sastojak, osim stvari i prijevoznog puta, također i prevoznina jer se kod besplatnog prijevoza primjenjuju načela obveznog prava, odnosno ZOO)
- odgovornost brodara za osobe koje za njega rade, kada ne odgovara
- odgovornost brodara za izuzetne slučajeve
- teretnica - općenito, razlika između čiste i nečiste teretnice, tko odgovara kod čiste, a tko kod nečiste teretnice
- definiraj putnika i prtljagu, ugovor o prijevozu putnika i prtljage, vrste prtljage, odgovornosti kod prijevoza putnika i prtljage
- brisovna i supstitucijska klauzula

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 stu 2009 19:47 
No life

trim je napisao/la:
Theia je napisao/la:
Ja sam dobila 4 i to na temelju skripte od 70 str, a da ne pricam koliko dijelova uopce nisam ni takla (npr. prvih 5 str). + opcepomorsko i konvencije sam nastrebala, ali me nije ni pitao.

Sve ovisi što te uhvati od pitanja. Tao je i asistentica u početku pitala samo prvi dio, recimo to tako, "tvoje " skripte, al u drugom dijelu ispita ti bi sigurno pala jer nisi prošla ništa od općeg prometnog prava.. To se zove srića, svaka čast, al drugima takvo nešto ne bi preporučio iz čistog razloga što je velika većina pitanja bila iz dijela o kojem, sudeći po tome kako si sama izjavila, nemaš pojma jer si učila samo iz skripte od 70 str. , a ona pokriva samo pomorsko a ne i opće prometno pravo... Al opet ponavljam, svaka čast!

znaci, nekako bi bilo najpametnije po tih 70 stranica ucit pomorsko a opce prometno iz one druge skripte :wtf

pravednik, imaš nik ka netko ko ostavlja oglase po javnin zahodima da će tog i tog dana u tu i tu uru silovat onoga ko se bude tu i tu naša...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 stu 2009 10:22 
Početnik

A kako treba naučiti te silne konvencije jel dovoljno samo navesti nazive i koje pdručje uređuju ili treba o njima detaljnije.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 stu 2009 16:07 
Forumaš

Koliko mi je poznato za konvencije je dovoljno znat pune nazive i polje primjene...a polje primjene je uglavnom vidljivo iz samog naziva.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 stu 2009 13:05 
Forumaš

Evo sam odgovarala u četvrtak kod profesora na konzultacijama...profesor je super!!!
Pita me koji zakoni reguliraju pomorsko i opće prometno pravo, najvažnije brodske isprave, poslovi lučke kapetanije, razlika udara i sudara, i koja konvencija regulira prijevoz putnika morem (Atenska-puni naziv). :cheeeer:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 stu 2009 13:17 

STrava.
I iz cega si ucila na kraju?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 stu 2009 14:30 
Forumaš

Ma na kraju sam isprintala onu skriptu sa nasciturusa (74 str), plus neke 4 strane sa nasciturusa o općem prometnom, ali iz tog dijela sam učila samo po kojem kriteriju se odgovara za šta.
(Imala sam i onu skriptu od 130 str. iz kopirnice, ali mi je bila previše...a i čini mi se da ova sa nasciturusa bolje pokriva ispitna pitanja.)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 pro 2009 13:35 
Početnik

Može netko napisati kako je bilo na prošlom roku 18. kakva su bila pitanja?
Čujem da je dosta davio s konvencijama, pa je dost ljudi popadalo.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 pro 2009 19:38 
Početnik

Mene i kolegu pitao:
- konvencija o izlijevanju ulja (ne znam kako se točno zove, ali ona o građanskopravnoj odgovornosti - to je kod izvanugovorne odgovornosti i apsolutno sve o njoj, tko odgovara, ograničenje odgovornosti, tko ostatak nadoknađuje - fondovi nadoknađuju ali koji i šta, treba viditi u knjizi)
- spašavanje
- pomorske havarije (primjer havarije, likvidacija)
- brodske isprave
- nešto iz haaških pravila, ne znam točno šta od sadržaja, koje su god donesena i naravno puno ime konvencije
- o teretnici da pričamo
- koji zakon regulira zračni promet, točan naziv i godina donošenja, kako prijevoznik odgovara
- što je to pretpostavljena krivnja (objasnit da vidi jel kapiraš)

To je to šta se sjećam, ako se sjetim još čega dopunit ću.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 sij 2010 23:31 
Početnik

molim vas, naziv puni atenske konvencije, te ako ime itko pune nazive i godine donosenja zakona vezanih za prometno pravo

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2010 11:30 
Početnik

1974. Atenska konvencija o prijevozu putnika i njihove prtljage morem

Pomorski zakonik 2004.
Zakon o plovidbi unutarnjim vodama 1998.
Zakon o obveznim i stvarnim odnosima u zračnom prometu 1998.
Zakon o ugovorima o prijevozu u željezničkom prometu 1996.
Zakon o prijevozu u cestovnom prometu 1998.
Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama 2003.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2010 15:55 
Početnik

kafka je napisao/la:
Pozdrav ljudi, imam jedno pitanje u vezi Haških pravila, naime učim iz ove skripte od 74str i tu se baš Haška pravila nešto detaljno ne spominju, pa me zanima je li skripta dostatan izvor ili moram još negdje pronjuškati.

To iz te skripte (hipoteka, privilegije, odgovornosti...) sve su to haška pravila, to ti je u biti to jer se naš zakon temelji na njima.

Može netko npisat kak je bilo danas na ispitu pitanja, prolaznost......itd.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2010 19:12 

Da,tko je stigao danas na ispit,ako nije frka neka napise koje pitanje :mrgreen:

Sad cu malo glup ispast,ali imaju li ta Haaska pravila neki puniji naziv?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 vel 2010 00:11 
Aktivan

Bio sam danas na ispitu, učio po skripti prošao bez problema, uglavnom je najviše pitao odgovornosti brodara (pretpostavljena i dokazana krivnja) malo da vidi jel se to kuži, naravno pitao je i ta famozna Haška pravila i Hamburška o čemu je dovoljno samo reći par riči tek toliko da on vidi da se kuži na šta se odnosi, iz općeg prometnog je samo pitao puni naziv zakona kojim se regulira zračni promet, i malo o odgovornosti prijevoznika u zračnom prometu i tako, uglavnom dovoljno je nešto malo pričati i nema frke , e i naučite naziv knjige iz koje ste učili.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 423 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: