Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 23 stu 2017 08:33.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 802 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 pro 2005 00:42 
김정일

Prof. dr. sc. Dijana Jakovac - Lozić

S K R I P T A R N I C A

Službene stranice katedre:
http://www.pravst.hr/kolegiji.php?p=125

LITERATURA (09./10.):
-"Obiteljsko pravo", Alincic, Hrabar, Karac-Braovac, Jakovac-Lozic, NN, Zagreb, 2007.g.
- Obiteljski zakon - redakcijski pročišćeni tekst zakona s napomenama, uputama i sudskom praksom, / Alincic, Bakaric-Abramovic, Belajec, Hrabar, Lodika, Hrvatin / NN Zagreb, ozujak 2009.
- obiteljski zakon 116/03
I. izmjena 17/04
II. izmjena 136/04
III. izmjena 107/07

* prvi kolokvij je u ozujku

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 03 vel 2006 00:14 
Forumaš

Ispit koji je meni, u početku bio ubitačno dosadan... srećom došla je asistentica i uljepšala vrijeme. Ma ne, šalu na stranu!

Ovaj ispit mi nije bio drag, ali kada sam se uhvatio raditi, vjerojatno dijelom i radi entuzijazma asistentice (kojoj samo pohvale) svidio mi se. Meni ispit nije bio lagan, da se razumimo nije apstraktan, ali se mora raditi. Učio sam ga 22 dana (non-stop) i pratio od četvrtog mjeseca intenzivnije... profesorica može biti jako zafrkana, nekad ti postavi pitanje, a nemaš pojma što te pita.
Mađutim, da se to sredit, bez brige.

Također valja napomenuti da se uhvatite malo poredbenog prava, to se njoj sviđa jako. Uostalom, ima knjiga "Obiteljski zakon: dvojbe, novine, perspektive" autora: Dika, Korač, Hrabar, i još neki... i odlična je, meni je umnogome pomogla

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 02 lip 2006 13:28 
김정일

Antea je napisao/la:
hej ljudi, moze li pomoc??? narednih dana bi trebala izac na ovaj ispit, moze li mi netko reci na sto da se vise zadrzim, sto da bolje naucim?? ima li nekih pitanja ono koja kruze???

svaka pomoc mi je dobrodosla...

hvala

Izmjene i dopune zakona je kolega AP rekao da voli ispitivati.
Europske konvencije obvezno prodi,prodi obiteljski zakon 1-2 puta,nauci privremene i prethodne mjere uzdrzavanje.
Sto se tice ispitnih pitanja tu ti ne mogu pomoc,ja sam to davno polagao i stvarno se lose sjecam.
Mislim da je meni bilo nesto ovako:

-Pravo na rad kod djece
-Utvrdivanje majčinstva

To bi bilo to ukratko ,ako se sjetim cega jos napisem

Otklonjive,neotklonjive pretpostavke za sklapanje braka
Srodstvo
-Posvojenje dobro nauci,jer to voli prof pitati (da mi je znat zasto 8) )

Upravo sam pogledao katedru OB-a,pise da su na snazi samo zakoni iz 2003,pa valjda ne morate uciti izmjene i dopune od 1998

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 06 lip 2006 11:57 
김정일

Antea je napisao/la:
imam pitanje.....

pita tamo koje su pravne posljedice posvojenja????
(jel se to odnosi na roditeljsku skrb ili sta???)

hm,mislim da je tako nesto.
Roditeljska skrb,prava i obveze rdoitelja prema posvojeniku,pravo nasljedivanja posvojitelja,

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 06 lip 2006 12:11 
김정일

Antea je napisao/la:
to pokusavam pronaci al ne ide mi bas...
al dobro sad...

sad samo da potvrdim jesam li u upravu...

ako strani drzavljanin posvaja hrvatsko dijete primjenjuju se hrvatski zakoni???

Mislim da to mora biti u interesu dijeteta,te su to iznimni slucajevi.
Cak mi se cini da treba posebno odobrenje jednog od ministarstava
Na dijete koje je hrv drzavljanin se primjenjuju hrvatski zakoni,a na ono koje je drzavljnin strane zemlje primjenjuju se zakoni maticne drzave.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 07 lip 2006 11:22 
김정일

Antea je napisao/la:
a moja roza predugo ja vec cekam.... iman ja staza na fakultetu..

insomniac, opet ja trazim tvoju pomoc..

nasa profa cesto zna pitati koja je razlika izmedju rastave i razvoda braka???
Zar to nije isto?? Ili to ona izmislja toplu vodu, ka i uvik???

isto je,ali gle u cemu je stvar

Obiteljski zakon iz 1998

2. Rastava braka

Članak 42.

(1) Rastavu braka može tužbom zahtijevati bračni drug, a oba bračna druga sporazumnim zahtjevom.

(2) Muž nema pravo na tužbu za rastavu braka za vrijeme trudnoće žene ili dok njihovo dijete ne navrši godinu dana života.

Obiteljski zakon 2003

2. Razvod braka

Članak 42.

(1) Razvod braka može tužbom zahtijevati bračni drug, a oba bračna druga sporazumnim zahtjevom.

(2) Bračni drug nema pravo na tužbu za razvod braka za vrijeme trudnoće žene ili dok njihovo dijete ne navrši godinu dana života.

Dakle,ono sto je 98 bilo rastava braka,danas se naziva razvodom braka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 17 lip 2006 21:03 
Forumaš

Antea je napisao/la:
a moja roza predugo ja vec cekam.... iman ja staza na fakultetu..
nasa profa cesto zna pitati koja je razlika izmedju rastave i razvoda braka???

Možeš tu osim same promjene zakonskog termina (koju moraš navest) dodati i razlog promjene termina u zakonu.
Naime, Zakonodavac se "novim" OZ odlučio odustati od termina rastava (koji je stvaran tijekom 18. st.) jer u prošlosti taj termin nije značio pravnu osnovu prestanka obveznog crkvenog braka, nego jednostavno prestanak bračne zajednicana temelju sudke odluke o odvojenom životu muža i žene... Kada je donesen "stari" OZ s terminom "rastava" javile su se teškoće i nesporazumi kad je za potrebu građana neki zakonski teks (ili neku sudsku odluku i dr.) trebalo prevesti na strane jezike; jer doslovni prijevod riječi rastava (separate (odvajanje) - ono što je u prošlosti u "crkevnom" braku smatrano rastavom od stola i postelje) na strane jezike (engleski, njemački ili francuski) NE ZNAČI da je brak pravno prestao, kao što je to slučaj s terminom razvod braka (divorce)

Uh nadam se da sam ovo dobro elaborirao :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 10 pro 2006 17:08 
Forumaš

Mislim da ne , onda ne bi posebno naglasila da je odgadanje samo prvi dan roka. Jer pad mozes uvijek dobiti! Prija mi je bila pred kraj 1. dijela roka i bez problema joj upisala pad, nije odgovarala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 11 pro 2006 18:44 
Forumaš

Kad sam ja odgovarala bilo je odgode (znači ne upis pada pa za drugi dio roka). Npr. prijavljen si 5.9. a ti bi još pet dana, moraš doći 1.9. i zamolit da ti odgodi. Ali ne znam može li se to u ovom kratkom roku.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 12 pro 2006 19:15 
Forumaš

Za ljude koje ce mozda ovo jednom zanimati- Prof. je odgodila ispit bez problema, znaci nije vazno koji je rok, stvarno je super bila, kad god moze izade u susret studentu jer ispit prijavljujemo mjesec prije ispitnog roka . Samo je bitno da joj se javite prvi dan kada prof ispituje.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 12 pro 2006 19:51 
Početnik

Molim vas pomoć - čula sam da na ispitu dosta inzistira na konvencijama. Pitanje : gdje mogu naći detaljnije tekstove?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 13 pro 2006 11:44 
Forumaš

Ja konvencije ucim iz onog sto je prof dala na predavanjima, valjda je naglasila sto je bitno jer ne mozemo ucit cijele konvencije, znaci odredbe koje se izricito odnose na obitelj, djecu, skrb itd. Skripta valjda ima u kopirnici a ako zelis detaljnije o konvencijama onda na webu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 17 pro 2006 21:47 
Forumaš

meni samo zakonske stvari nisu bile dovoljne, sto neki kazu da nauce zakon i poloze , to je sreca. Ja sam kombinirala komentar koji je broj jedan, predavanja i knjigu. Po meni je prof. ok samo mi nisu dragi bas ovi propisi, konvencije , uredbe sto me naravno cekalo na ispitu... :shock:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 17 pro 2007 22:07 
김정일

Hvala puno na odgovoru! Very Happy Odslusala san predavanje prosle godine tako da cu kupit u skriptarnici, a nisan bas bila na predavanjima zbog velikog zaostatka prve godine. Da pitan samo skriptu za obiteljsko pravo il?
Iman knjigu i Obz pa cu iz toga ucit i konvencije jos.

ma nema na čemu! pitaš skriptu od konvencija iz op! možda bi bilo najbolje, bar je meni najbolja, skripta od predavanja od prošle godine di su ti cjelokupna predavanja a na početku su ti konvencije i ostali izvori obiteljskog prava!

hej....nabavila sam knjigu za obiteljsko....i bas si sad gledam Obiteljski zakon u narodnim novinama,pa san ga mislila kupit!da li je to sve sta je potrebno za spremanje ispita????
p.s. neki spominju konvencije,a di to nabavit???

mya je napisao/la:
hej....nabavila sam knjigu za obiteljsko....i bas si sad gledam Obiteljski zakon u narodnim novinama,pa san ga mislila kupit!da li je to sve sta je potrebno za spremanje ispita????
p.s. neki spominju konvencije,a di to nabavit???

knjiga, obz, i konvencije koje ima kupiti u skriptarnici samo pitaš konvencije iz op, a to je ono što ona govori na predavanjima prvih par sati.

I Izmjene i dopune zakona iz 2003 i 2004.

Nisam ni rekla knjiga nego izmjene i dopune zakona, uz postojeći zakon, naravno.
A 01.01. stupaju na snagu nove izmjene pa sa tim u skladu bit će i nova knjiga.

Pa oni nisu normalni,svakih godinu-dvije dana nove izmjene i dopune Rolling Eyes

I to izmjene i dopune od kojih 65 članaka Rolling Eyes

Ništa,mislio sam kupiti knjigu iz obiteljskog prava,ali sada definitivno odustajem

u biti knjiga iz obiteljskog prava sadrži skoro sve što je u zakonu. ali neke stvari u knjizi nema, npr o pravobranitelju zna pitati a ono što je u knjizi je malo a u zakonu ima više i to iz zakona pita. najbolje ti je kako koju cjelinu učiš uspoređivati što u zakonu imaš a da u knjizi nemaš pa to iz zakona naučiti jer je njoj bitno da si se služija zakonom dok si učija, pa zato i pita neke stvari koje imaš u zakonu a nemaš u knjizi.

Evo ovako... Jel obiteljsko ima 8 ili 9 ECTS bodova? Na sluzbenoj stranici faxa pise 8, a kad sam upisala 2.god jedan predmet su mi prekrizili zbog manjka bodova jer sam kao krivo zbrojila obiteljsko koje ima 9?

nama je prošle godine nosilo 8 bodova, a jedino ako ove godine nisu stavili da nosi 9 bodova. ako netko zna možda tko je ove godine upisao obiteljsko?

Na stranicama faxa jos uvik stoji 8 pa ne znan, al cim su mi prekrizili ocito da su prominili...
A na predavanjima smo nabrajali pravilnike i radili međunarodne ugovore... Mislim da knjiga jos nije izašla.

Samo da upozorim sve koji spremaju obiteljsko da će profesorica na ovom roku pitati i nove izmjene i dopune obiteljskog zakona koje stupaju na snagu 1.1.2008.
Evo ih ovdje:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3144.htmcache

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2007 21:30 
-Admin-

kolege, na prvoj stranici dodana su vam najčešća pitanja koja profesorica pita tako da malo pogledate.... :wink:

inače, profesorica je dosta ok kad se kod nje odgovara, pita konkretna pitanja a ne da postavi neko općenito pitanje pa da se na njega odgovori već konkretno npr koji centar za socijalnu skrb je nadležan kad dijete daje pristanak na priznanje očinstva i sl. za sam predmet po mojoj procjeni potreban je mjesec dana kvalitetnog učenja, inače predmet je dosta zanimljiv ali s puno pojedinosti. učite iz knjige obiteljsko pravo, što novija to bolja. u 2 mj 2008 god bi tribalo izaći najnovije izdanje. uz knjigu možete kombinirati i obiteljski zakon pa one stvari koje nemate u knjizi nadopunite iz zakona. iz predavanja bitno je da naučite konvencije a ostalo je sve isto kao i iz knjige. inače, kao što je prethodno rekla kolegica izašle su nove izmjene i dopune kojima se bitno izmjenilo uzdržavanje a stupaju na snagu 1.1.2008. stoga obratite pozornost na to jer od sljedećeg roka profesorica to ispitiva. ne postoje neka pitanja koja najčešće pita, uglavnom je to sve, naročito posvojenje, odnosi roditelja i djece, skrbništvo, imovinski odnos , uzdržavanje.... ma sve je bitno... jedino ponekad pita konvencije baš svakoga, a ponekad ne pita nikoga... eto, nadan se da sam vam pomogla... ako imate još pitanja samo se javite....

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 21 pro 2007 22:43 
김정일

Danny je napisao/la:
moze li mi itko dati primjer za: srodstvo po tazbini zakljucno sa drugim stupnjem. tko bi to bio u obitelji?
hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov:
PostPostano: 22 pro 2007 08:32 
Sega mega kul forumaš

misim da si u pravu kiki.
naime, po logici, sogor(ica) bi nam bio(la) prvi stupanj, a njihova djeca drugi stupanj srodstva.
no, valja jos provjeriti da bi bili 100% sigurni.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 sij 2008 23:51 
Sega mega kul forumaš

dakle, ekipa, jel polaze itko obiteljsko na slijedecem roku.
ja se spremam zapoceti s ucenjem od slijedeceg tjedna. ne znam hoce li mi biti dosta tri tjedna ucenja...ako ima itko nekakva friska iskustva, kakav dobar savjet, bilo bi super...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2008 13:54 
-Admin-

Meni se čini da su vam 3 tjedna dosta.
No dobro ga se uhvatite, a puno će vam pomoći ako proučite pitanja koja profesorica najčešće pita. To je meni puno pomoglo na ispitu.
I odvojite koji dan na Konvencije ako to još uvijek profesorica pita, to je po meni najdosadniji dio, ali se često ponavlja na ispitu...

Sretno... :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2008 19:27 
ona koja piše sa WC-a

ok...fala angry candy

...iman jos par pitanja...
...di si nabavila pitanja po kojima su učila???
...pise da nova knijga izlazi u 2.mjesecu a ja 20.2. izlazin na obiteljsko,pa ne znan sta da radin?!?
...sta se tice izmjena i dopuna obiteljskog zakona,da li se one vec mogu nabaviti u narodnim novinama,tj. na netu???
....da li u kopirnici mogu nabaviti predavanja od prosle godine pa iz toga uciti,jer pretpostavljam da kao dvosemestralni predmet,predavanja od ove godine tamo ne mogu nabaviti....i koliko mi je pametno učiti iz predavanja od prošle godine (tu piše da su iz tih predavanja bitne samo konvencije)...
...ako netko ima predavanja od ove godine,please nek mi se javi na pm.....hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2008 19:38 
Sega mega kul forumaš

evo, imam i ja jedno pitanje pa ako me netko moze prosvijetliti.
gledam neka pitanja koja sam nabavio u kopirnici. jedno pitanje glasi: koje su vrste obitelji?
osim one tri percepcije obitelji: socioloska, pravna i statisticka, ne znam koji bi mogao biti odgovor, pa ako netko zna molim da ovdje napise.
hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2008 20:19 
-Admin-

...di si nabavila pitanja po kojima su učila???

- Pitala sam kolege i dosta sam čekala ispred ureda za vrijeme ispita, pa bi zapisivala pitanja.

...pise da nova knijga izlazi u 2.mjesecu a ja 20.2. izlazin na obiteljsko,pa ne znan sta da radin?!?

- Ako ti nova knjiga izlazi 20.2 onda te profesorica valjda ni neće pitati po toj knjizi, nego po vašoj aktualnoj literaturi.

...sta se tice izmjena i dopuna obiteljskog zakona,da li se one vec mogu nabaviti u narodnim novinama,tj. na netu???

Mogu se naći i u NN. Tamo se ionako svi zakoni i izmjene i dopune objavljuju.

....da li u kopirnici mogu nabaviti predavanja od prosle godine pa iz toga uciti,jer pretpostavljam da kao dvosemestralni predmet,predavanja od ove godine tamo ne mogu nabaviti....i koliko mi je pametno učiti iz predavanja od prošle godine (tu piše da su iz tih predavanja bitne samo konvencije)...

Postoje li uopće skriptirana predavanja od prošle godine moraš provjeriti u kopirnici, ali obavezno provjeri kod kolega koje su položile ispit valja li što takva skripta i je li tko već po njoj uspješno položio. Kad sam ja polagala bila je u opticaju jedna odlična skripta i odsta nas je položilo po njoj. Nadam se da i sad postoji takva.

________________________________________________________________________________
Ako padnem u prvom dijelu roka, jel sam mogu odredit kad ću odgovarat u drugom dijelu, ili to profesorica odredi?

Mislim da to možeš sam odrediti. Ako padneš, ionako moraš za drugi dio roka ponovno prijaviti. I to u razmaku od 15 dana.

________________________________________________________________________________
gledam neka pitanja koja sam nabavio u kopirnici. jedno pitanje glasi: koje su vrste obitelji?
osim one tri percepcije obitelji: socioloska, pravna i statisticka, ne znam koji bi mogao biti odgovor, pa ako netko zna molim da ovdje napise.
hvala!

Danny, nemam ti nažalost knjigu ni skriptu više kraj sebe, ali poglavlje s vrstama obitelji ti je negdje na početku. Ima ih nekoliko: elementarna, proširena itd... Tako nešto.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 sij 2008 21:54 
Sega mega kul forumaš bez života

Danny je napisao/la:
evo, imam i ja jedno pitanje pa ako me netko moze prosvijetliti.
hvala!

napišem ti sutra odgovor,to je bilo na predavanjima..mislim da je u pitanju nuklearna,reorganizirana..ma ima ih još i svaka ima podtipove..sutra detaljno..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 sij 2008 10:24 
Sega mega kul forumaš

evo, uspio sam pronaci gore spomenute izmjene i dopune obz-a koje su stupile na snagu 01.01.2008.
link: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3144.htm

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 sij 2008 11:34 
Sega mega kul forumaš

ssuzanaa je napisao/la:
Danny je napisao/la:
dakle, ova koju ja imam i koja datira iz listopada 2006 nije vise aktualna?
mislim da i ova igra jer nekih vecih promjena nije bilo.
a, sto se tice ovih izmjena zakona o uzdrzavanju, pretrazio sam nn od 2008 i zadjih 10-ak izdanja 2007 i nisam nista nasao. sutra nastavljam potragu...

ta knjiga je dobra, osim u vezi uzdržavanja koje se dosta izmjenilo, što možeš viditi ako usporediš stare odredbe i nove o uzdržavanju pa nebi preporučila da učiš uzdržavanje po toj knjizi.

evo bas sam si isprintao zoidobz od 10.10.2007, koji vrijedi od 01.01.2008.
kako i sama kazes vidim da ima dosta izmjena, poglavito u dijelu o uzdrzavanju, tako da cu se drzati novih odredbi.
misim da je najbolje uciti paralelno iz knjige i zakona i onda nema problema.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 13:34 
-Admin-

Dogovori se s profesoricom. I dođi joj na početku roka.
Kad sam ja odgovarala, profesorica je dopuštala odgađanje samo prvih par dana roka. Ne znam vrijedi li još uvijek isto pravilo, ali moja preporuka ti je da joj se javiš na vrijeme.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 13:46 
-Admin-

Robert Allen je napisao/la:
Da li je moguće u ovom (28.1-22.2) roku odgoditi ispit za prvi dio? npr. prijavljen sam 30.1, pa odgodim za 7.2. ?

da, možeš odgoditi ispit ali tribaš doći kod profesorice prvi dan ispitnog roka kad ima obiteljsko pravo i u dogovoru s profesoricom odgoditi ispit!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 14:16 

ssuzanaa je napisao/la:
Robert Allen je napisao/la:
Da li je moguće u ovom (28.1-22.2) roku odgoditi ispit za prvi dio? npr. prijavljen sam 30.1, pa odgodim za 7.2. ?

da, možeš odgoditi ispit ali tribaš doći kod profesorice prvi dan ispitnog roka kad ima obiteljsko pravo i u dogovoru s profesoricom odgoditi ispit!

da..i potrudi se da budeš prvi u redu za odgodu,jer profesorica malom broju ljudi dozvoli odgodu za kraj prvog dijela roka,a ostalima samo za drugi dio,šta je u biti isto kao da si pao..samo ne upiše pad,svejedno ne možeš izaći dva puta.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 16:30 
-Admin-

Danny je napisao/la:
u pitanjima koja sam nabavio u kopirnici stoji medju ostalima i pitanje aktivne i pasivne legitimacije ( legitimnosti ) kod osporavanja ocinstva ( majcinstva ).
ne nalazim u knjizi odgovor na ova pitanja. da li mi moze netko pomoci i napisati gdje se spominje navedena tema?

puno hvala!

aktivna legitimacija znači tko ima pravo podići tužbu za osporavanje očinstva, a to ti piše kod osporavanja očinstva! neznam tko bi tu imao pasivnu legitimaciju?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 16:40 
Sega mega kul forumaš

pasivnu legitimaciju mozda ima muskarac koji se smatra ocem djeteta, obzirom da on kao uvjet podizanja tuzbe za osporavanje ocinstva mora istovremeno i pokrenuti postupak priznavanja ocinstva.
( ovo je puko naklapanje, da ne bi netko uzeo za istinito ).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 16:44 
Aktivan

ajde malo logike. što znači biti aktivno legitimiran u sudskom postupku? dakle - aktivno legitimiran je onaj tko ima procesnu legitimaciju (pravni interes) na strani tužitelja.
Pasivno legitimirana osoba je ona koja se nalazi na strani tuženika, a to je u konkretnom slučaju osoba čije se očinstvo u sudskom postupku utvrđuje (dakle osoba za koju se tvrdi da je otac), dok je aktivno legitimirana osoba dijete, odnosno majka (tužitelj) koja traži da se utvdi da je tuženik (pasivno legitimirani) otac djeteta. Dakle, ta majka ima pravni interes da se utvrdi da je neki muškarac otac njezinog djeteta (dijete će imati poznatog oca, moći će ishoditi pravo uzdržavanja i tome slično) ili taj interes ima dijete (dijete može podići tužbu za utvrđivanje očinstva do 25. godine života). Majka (odnosno dijete) su aktivni legitimitenti (ovlašteni TUŽITELJI) u sudskom postupku, a muškarac za kojega se tvrdi da je otac djeteta je pasivno legitimirani. Ne može, dakle, pasivno legitimirana u tužbi za utvrđivanje očinstva biti neka Marija Marijić.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 16:53 
Sega mega kul forumaš

da skratimo pricu: po tebi, dakle, tuzitelj ima aktivnu legitimaciju, a tuzenik pasivnu ( ako sam dobro skuzio )?

btw. ja sam pisao o tuzbi za osporavanje ocinstva, a ti si naveo primjer tuzbe za utvrdjivanje ocinstva. no, to je manje bitno, glavno da smo rijesili pitanje termina aktivna ( pasivna ) legitimacija.

u svakom slucaju veliko hvala svima!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 16:55 
김정일

Danny je napisao/la:
da skratimo pricu: po tebi, dakle, tuzitelj ima aktivnu legitimaciju, a tuzenik pasivnu ( ako sam dobro skuzio )?

Aktivna legitimacija je uvijek od tužitelja.
Pasivna je uvijek od tuženika.
Aktivnu legitimaciju imaju osobe ovlaštene na podizanje tužbe,pasivnu legitimaciju osobe protiv kojih se tužba podiže

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 17:10 
Aktivan

Danny je napisao/la:

btw. ja sam pisao o tuzbi za osporavanje ocinstva, a ti si naveo primjer tuzbe za utvrdjivanje ocinstva. no, to je manje bitno, glavno da smo rijesili pitanje termina aktivna ( pasivna ) legitimacija

sorry, nisam čitao. u biti je to ista stvar. dakle, glede pasivne legitimacije postavlja se pitanje tko može biti na strani tuženika u sudskom postupku (radi utvrđivanja ili osporavanja očinstva). Sigurno da na strani tuženika nećeš moći imati ženu ako vodiš postupak za utvrđivanje / osporavanje očinstva. je li tako?
U postupku za utvrđivanje očinstva na strani tuženika može se pojaviti samo muškarac za kojeg se tvrdi da je otac djeteta (tužitelj ili aktivno legitimirani je dijete zastupano po majci).
U postupku za osporavanje očinstva imat ćeš kao pasivno legitimiranu stranku - znaš li koga? muškarca kojem osporavaš očinstvo. ovdje moraš voditi računa o tome tko je aktivno legitimirani. ako muškarac osporava očinstvo drugom muškarcu, on mora istodobno tražiti da se utvrdi njegovo očinstvo.

dakle, razlika u postupcima za utvrđivanje i osporavanje očinstva svodi se na krug aktivno legitimiranih stranaka, odnosno osobe koje se mogu pojaviti na strani tužitelja (kod utvrđivanja - to je dijete zastupano po majci i zakonskoj zastupnici, odnosno CSS), kod osporavanja - očinstvo može osporavati i muškarac koji nije upisan kao otac djeteta u maticu rođenih ali istodobno mora tražiti da se utvrdi njegovo očinstvo, odnosno osoba koje mogu biti na strani tuženika (pasivno legitimirane osobe). Dakle pasivno legitimirani kod utvrđivanja je muškarac za kojega se tvrdi da je otac djeteta a kod osporavanja muškarac koji je upisan kao otac djeteta, odnosno koji se smatra djetetovim ocem (jer je dijete rođeno u braku ili 300 dana od prestanka braka).

kužiš sada?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 sij 2008 17:19 
Aktivan

Inso je napisao/la:
Danny je napisao/la:

Aktivna legitimacija je uvijek od tužitelja.
Pasivna je uvijek od tuženika.
Aktivnu legitimaciju imaju osobe ovlaštene na podizanje tužbe,pasivnu legitimaciju osobe protiv kojih se tužba podiže

tako je.

uvijek je AKTIVNA STRANA - Tužitelj. Tužitelj poduzima barem jednu AKTIVNU RADNJU - podnosi tužbu. jer: bez tužbe nema parnice. dakle, parnica se AKTIVIRA podnošenjem tužbe. Stoga je TUŽITELJ UVIJEK AKTIVNA STRANKA u postupku.

kada se postavlja pitanje tko je aktivno LEGITIMIRAN - treba reći da je druga riječ za legitimiran = OVLAŠTEN. dakle, tko je OVLAŠTEN PODNIJETI TUŽBU?

Sigurno da u ime djeteta tužbu nije ovlaštena podnijeti njegova susjeda Kata. Kužiš? Ista stvar ti je sa pasivnom legitimacijom. Ti tužiš nekog Marka Markića za utvrđivanje očinstva a na sudu se kao tuženik pojavi Pero Perić. Jasno da Pero Perić nije ovlašten (legitimiran) na strani tuženika voditi spor, odnosno on nema pasivnu legitimaciju.

Kužiš?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 sij 2008 23:09 

Eo ovako: Nabavila sam knjigu iz 2001. (pretpostavljam da više ne vaja, al vridi pitat :mrgreen: ), Sve zakone, uključujući
i izmj. i dopune i konvencije, pa molim sve koji su malo upućeniji od mene da me plizich informiraju je li to o.k.
Tenkju :welcome

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 sij 2008 01:41 
-Admin-

zsa-zsa je napisao/la:
Eo ovako: Nabavila sam knjigu iz 2001. (pretpostavljam da više ne vaja, al vridi pitat :mrgreen: ), Sve zakone, uključujući
i izmj. i dopune i konvencije, pa molim sve koji su malo upućeniji od mene da me plizich informiraju je li to o.k.
Tenkju :welcome

ovako, znači obiteljski zakon je izaša 1998 godine a ta knjiga iz 2001 godine se odnosi na taj zakon, a nakon njega je donesen novi zakon 2003 godine, i knjiga iz obiteljskog prava je iz 2006 koja se odnosi na taj novi zakon. u prvom mjesecu ove godine su stupile na snagu nove izmjene i dopune zakona iz 2003 godine donesene u listopadu 2007 godine, a uzdržavanje je u cijelosti gotovo izmjenjeno i neke stvari iz posvojenja i izašla je nova knjiga s tim izmjenama u prosincu 2007 godine. s obzirom da je zakon iz 2003 godine puno toga izmjenio u odnosu na zakon iz 1998 godine, ne preporučam ti učiti iz te knjige, osim ako ne uzmeš novi zakon u ruke i sama mijenjaš stvari iz knjige po novom zakonu, uključujući i sve njegove izmjene i dopune a bilo ih je tri koliko se sjećam. stoga preporučam barem knjigu iz 2006 godine, a još bolje ako možeš nabaviti ovu najnoviju iz prosinca 2007!
eto, nadan se da sam ti pomogla, a ako imaš još pitanja, samo pitaj!! :wink:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2008 12:41 
-Admin-

mya je napisao/la:
....u knjizi iz 2007. godine ima i pored normalnog teksta, sitnih slova, vjerojatno o nečem što i nije puno bitno....neznam da li je to i u drugim knjigama od prije...pa jel to treba učiti...????

....da li je istina da je obiteljsko skoro pa jako teško proći iz 1.puta.....to sam čula od nekoliko kolega.....

i..... ako je netko polagao napišite dojmove i pitanja,please???

....da li je 20 dana dosta za naučiti???znam da ovisi od osobe do osobe al onako otprilike....

:bow

evo ovako, svježi dojmovi sa obiteljskog prava... znači, ja sam obiteljsko spremala još za 12 mj (doduše, tila sam i u 9 al eto, ok to sad nije ni bitno), al sam imala osjećaj da ga nisan dovoljno dobro naučila tako da sam odustala i nisam tila odgovarati... danas sam odgovarala prvi put i mogu reći sve u svemu dojmovi su super, profesorica je (barem prema meni i kolegici koja je odgovarala sa mnom) bila izrazito ljubazna i susretljiva...pitala me pravne posljedice razvoda braka (osobne, imovinske i uzdržavanje), i u svezi s uzdržavanjem kad bračni drug kod razvoda braka ima pravo podići zahtjev za uzdržavanje od strane drugog bračnog druga (do zaključenja glavne rasprave o razvodu i 6 mjeseci nakon okončanja postupka razvoda braka), zatim razliku između individualnog i posebnog skrbnika, opoziv darovanja, što je s upisivanjem podataka o roditeljima i posvojiteljima kod zasnivanja posvojenja kad se radi o nahočetu, utvrđivanje materinstva sudskom presudom i ovlasti centra za socijalnu skrb u tom slučaju te kad centar za socijalnu skrb može podići tužbu za utvrđivanje materinstva sudskom presudom... eto je bilo to... bija mi je to prvi put da sam izašla na ovaj ispit i prošla sam tako da priče o tome da prvi put nema šanse da prođete stvarno nisu točne (barem se danas tako pokazalo) jer još dvije kolegice koje su odgovarale danas prvi put su također položile... eto, ako još što triba samo pitajte....
:thumbsup :happy

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2008 12:53 
-Admin-

amy je napisao/la:
suzy,jel pitala koga konvencije?

prije mene su odgovarale dvi cure i koliko znam nije ih pitala konvencije, a mene isto nije pitala kao ni curu koja je bila samnom, nisam baš dobro zapamtila što je nju pitala (malo sam ipak bila pod tremom) al znam da ju je pitala provedbene propise općenito i provedbene propise u svezi s posvojenjem...e pitala ju je i osporavanje izvanbračnog očinstva a drugih pitanja se stvarno nemogu sititi!
e da evo vam i još neka pitanja koja mi je dala jedna kolegica da je nju pitala i kolegu što je s njom odgovara : sadržaj nagodbe sklopljene pred CZSS (kod uzdržavanja), posvojenje pripremne radnje, retroaktivnost kod uzdržavanja (uvedena novim izmjenama OBZ koje su stupile na snagu 2008 god u 209.čl), postupak posredovanja kad se neće provesti, prestanak skrbi za maloljetnike, odluka o međunarodnom posvojenju tko izdaje odobrenje, konvalidacija braka, nasilje u obitelji, pravo djeteta na vjeroispovijet, bračne smetnje o njima, utvrđivanje očinstva izvanbračnog djeteta, DNK metoda, surogat majčinstvo, opoziv darovanja, dugovi prema trećim osobama... :lol:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 vel 2008 13:03 
-Admin-

obavezno izmjene naročito u vezi uzdržavanja, posebno pita kažem ti retroaktivnost kod uzdržavanja i zna pitati verzijski zahtjev! :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 802 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: