Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 21 ruj 2019 18:19.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 14 ruj 2010 18:10 
Početnik

današnja pitanja sa ispita (prof. Buklijaš)...
glavna sadržajna prava sindikalnog udruživanja, definicija ili kolektivnog radnog prava ili kolektivnog ugovora (nisam sigurna), štrajk upozorenja, osobna i materijalna domena važenja kolektivnog ugovora, kad je neki štrajk zakonit (ona tri uvjeta), puno i nepuno radno vrijeme, smanjeno radno vrijeme, prekovremeni rad, preraspodjela radnog vremena, nocni rad.
Bilo nas je 6 cura unutra i svaka je dobila prvo pitanje iz knjige Kolektivno radno pravo, a drugo iz zakona...
Profesor je bio stvarno ugodan,5 nas je proslo,jedna cura nije znala pitanje iz zakona,pa nije prošla.
Što se tiče odgoda,profesor je samo rekao da onaj tko misli odgoditi ispit se treba samo pojaviti u drugom dijelu roka.
Toliko od mene...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2010 15:21 
Početnik

Može mi neko plz reć koja su bila pitanja i na čemu je inzistira profesor na ispitu 28.9, i može li mi netko reć šta je to Elementi faciendi necessitas, neman to u skripti, a vidim da i to pita... :(

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2010 15:29 
Početnik

faciendi necessitas ti je jedan od bitnih elemenata radnog odnosa. riječ je o kvaliteti radnika, naime poslodavac ce osnovati radni odnos sa radnikom koji ima određene osobne kvalitete, zato radnik mora obavljati rad osobno i ne postoji mogućnost da rad umjesto njega kod poslodavca obavlja druga osoba! kako bi se naglasila važnost ovog elementa provodi se klasifikacija radnih mjesta, određuje se vrijeme trajanja radnog odnosa i mjesto obavljanja rada (geografski, organizacijski i tehnički)

i ja čekam pitanja od danas :(((

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2010 19:23 
Forumaš

josipa22 je napisao/la:
ej ljudi, ovako... ja planiram izać 28.9. i stvarno nebi bilo problema da nisam saznala da je 13 i 14 profesor pita pitanja iz zakona koja inače ne pita tj. koja nisu među onih zaokruženih 40-ak članaka koje svi uče.. pita je agenciju za privremeno zapošljavanje, preraspodjela rada, skraćeno radno vriijeme... to bi značilo da u biti triba učit cili zakon!
I molila bi ako neko zna odgovor na pitanje: Koje su to 4 razlike između starog i novog Zakona o radu?
Hvala :please:

ne bi rekla da ova pitanja inače ne pita, čini mi se da su već napisana na forumu kao ispitna pitanja... ili bar nešto od ovoga. ako se mene pita triba učit cili zakon, tj. većinu. ja sam preskočila samo onaj dio o europskim vijećima, udrugama, organizacijama, šta ja znam... nije problem, gradivo je lagano, divota ga je učit :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2010 11:32 
Početnik

Danas ti je moju grupu pitalo: Kolektivni ugovor (definicija, domene važenja,..) i Agenciju za privremeno zapošljavanje (sve o njoj šta piše u zakonu, svako po jedno pitanje), svi smo dobili 3!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 ruj 2010 12:30 
Aktivan

jedna mala je napisao/la:
ok, super! thanx!!!
znaci nije itina ono da je popizdija i da je pocea sve zivo rusit??? :)

Pa danas nije. Za drugi put ne znam! :mrgreen:
Mene je pitao jedan članak iz privremenog zapošljavanja i definiciju kolektivnog radnog prava+kolektivni subjekti. :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2010 20:22 
Aktivan

jelenaa je napisao/la:
Koji bi bili opći i posebni uvjeti zaposlenja?

Opći je samo jedan- da se osoba mlađa od 15 godina ne smije zaposliti, a posebni se traže za određena zanimanja, npr. državljanstvo, nekažnjavanje, zdravstvena sposobnost...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lis 2010 12:14 
Početnik

Je,bio je,nažalost! :-)2 grupe su bile-prvoj grupi su pitanja bila extra,kolektivni ugovor i to,domene,oko toga,i po pitanje iz zakona,al sve vezano uz radno vrijeme...skraćeno radno,i tako ta ok pitanja...skoro svi prošli,onda ga je netko zovnija u dekanat,vratija se vidno iznerviran,tako da su mojoj grupi pitanja bila ona neka što imaju u skripti koju ja nisam nabavila-načela nekakva,pravo na rad,sloboda rada...i po pitanje iz zakona...al ne baš ona standardna,meni osobno zabrana prijeboja (rekla sam taj članak,al nisam rekla uvjet za zabranu prijeboja),palo nas dvoje,ovi ostali su al ono stvarno naučili sve živo,svaka čast,i prošli! Jako,jako jako neugodan čovik!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 lis 2010 13:31 
Početnik

Jučer je bio poprilično neugodan i živčan profesor..Pitanja u mojoj grupi su bila:lockout,stručno osposobljavanje i stručni ispit,pripravnik,domene kolektivnog ugovora,kolektivno radno pravo,zabrane natjecanja(ugovorna i zakonska) i mislim da je to to..svi smo prošli osim jednog dečka koji nije znao..al hvala Bogu da je to iza mene.sretno svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lis 2010 16:30 
Forumaš

Agga je napisao/la:
znate li moze li se ovaj predmet izac na konzultacijama, ukoliko je ostao jos jedan predmet s trece godine?

da! :thumbsup ...asistentica dopušta, ja sam kod nje odgovarala, ne znam za profesora.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lis 2010 19:42 
Forumaš

Meni je rekla da zbog obaveza neće ispitivat na konzultacijama do daljnjega, ali da se javim profesoru.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 lis 2010 18:06 
Forumaš

Agga je napisao/la:
abondazieri je napisao/la:
Agga je napisao/la:
znate li moze li se ovaj predmet izac na konzultacijama, ukoliko je ostao jos jedan predmet s trece godine?

da! :thumbsup ...asistentica dopušta, ja sam kod nje odgovarala, ne znam za profesora.

HVALA!! a kakva je ona na ispitu?

Odlična, meni bar, a isto tako nisam čula da se do sada netko žalio na nju. Ugodna, puno pomaže, ja nisam znala odgovore na sva pitanja, a dobila sam 4. Došla sam kod nje na konzultacije zbog literature za izborni, ona mi je sama ponudila odgovaranje, bez obzira na zaostatke iz 3. godine.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 lis 2010 19:13 
Forumaš

Agga je napisao/la:
ako netko zna kad su prof. Bilić konzultacije, javljajte!

utorkom od 13-15 h

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 stu 2010 08:52 
Forumaš

jelenaa je napisao/la:
Zna li netko točno koja su osnovna načela radnog prava?

vidi ovo, možda ti pomogne... http://www.legalis.hr/modules/newbb/vie ... 7&forum=16

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 stu 2010 13:34 
Forumaš

Tnx, vidila sam to, al mislim da nije to ono što prof traži. našla sam nešto u nekoj skripti al je sve "s brda s dola"

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 stu 2010 15:51 
Sega mega kul forumaš

Profesor obićno zna pitati bitne elemente radnog odnosa kao ˝obilježja/načela˝ radnog odnosa, a tu zna posebno pitati dobrovoljnost i subrogaciju.
Možda je to ono što tražiš?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 pro 2010 14:43 
Početnik

Molim vas može li mi netko reći da li treba iz radnog naučiti i socijalno pravo, mirovinsko, zaštitu na radu i radne odnose državnih službenika? Vidjela sam sad to u skriptama sa "Nasciturusa", a inače sam učila iz zakona o radu i one dvije knjige "Kolektivno radno pravo" i "Međunarodno radno pravo" u kojima to nije obuhvaćeno.
Unaprijed hvala!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 pro 2010 16:07 
Forumaš

Dosad nije trebalo. Mislim da su to stare skripte.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 pro 2010 17:00 
Sega mega kul forumaš

Obićno je potrebna samo jedna skripta i Zakon, malo kada pita međunarodni dio, iako se zna dogoditi da baš taj dan odlući i to.
Ove radne odnose koliko god sam imao čuti nije nikada pitao (barem ne unazad koju godinu).
No Zakon dobro prođi, posebito Agenciju za privremeno zapošljavanje, radno vrijeme (sve vrste, koliko traje i dr.), i štrajkove.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 pro 2010 15:34 
Forumaš

Može li mi neko reći ko zna koliko dođu ove dvi knjige za ispit kolektivno radno i međunarodno radno pravo na ekonomatu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 pro 2010 11:55 
Veteran

koja je shema sa ovim knjigama jeli ja moram kupitit orginalne ako neću odgovarati na konzultacijama nego u roku?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 pro 2010 16:12 
Veteran

selkis je napisao/la:
ne moraš imat orginale ako odgovaraš u roku.

tnx. dobra je neka ušteda...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 pro 2010 23:58 
Veteran

elek je napisao/la:
Originali su samo za konzultacije, kada profesot zaokružuje određena poglavlja koja trebate naučiti. :thumbsup

a jel onda ja moram sve naučiti ako neću kupovati originale?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 pro 2010 01:58 
Sega mega kul forumaš

Ne, nema nikakve privilegije ako si otišao na konzultacije da ti profesor nešto obilježi. Svima je isto.
Učiš prema gore navedenim izvorima; ja sam konkretno učio iz skripte i ZOR iz 2009. Još postoje i međunarodno pravni izvori.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 sij 2011 22:24 
Forumaš

Ivana Vukman5 je napisao/la:
Bokic ljudi, moze li se jos uvijek izaci kod prof.bilic na konzultacije ili kod prof.Buklijasa tijekom 1.og mj. i vrijedi li za nju pravilo o kupnji originalne knjige koju ce obiljeziti ili je to slucaj samo kod profesora? Ima li knjige za kupiti u ekonomatu, moram li imati obe za odgovarati na konzultacijama? Cula sam o nekim prijetnjama kako nema odgovaranja na konzultacijama do daljnjega. Thx unaprijed na pomoci

Sa prof Bilić se možeš dogovorit, kod nje ne trebaš nosit originalnu knjigu jer ona ništa ne označava, pita obe knjige i zakon.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 sij 2011 23:50 
Početnik

Ja sam je pitala u 12.mj.,rekla je da ona ne ispituje na konzultacijama,da se javim profesoru,on kao pita ako stigne od obaveza....pa sad ako se predomislila,javite!:-D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 sij 2011 12:50 
Početnik

Da li se je jučer odgovaralo na konz. kod prof. Buklijaša i ako da, kakve su impresije?
hvala na brzim odgovorima

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 sij 2011 18:40 
Početnik

jučer se nije odgovaralo jer profesor nije ni doša, to je tek posli rekla asistentica. kao sljedeći put će bit, a šta se tiče nje ona će sigurno sljedeći put ispitivat na svojin konzultacijama,isto utorak pa ko bude tia mada smo se mi neki zapisali u nje za sljedeći put al vjer.moš i bez toga

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2011 10:59 
Početnik

da li treba nauciti cijeli zakon,ili samo neke dijelove,te da li se koga ipsitava na konzultacijama,

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 sij 2011 14:16 
Početnik

ne tribaš neke dijelove, onaj dio odredbe u svezi s dužnostima građana u obrani, kaznene odredbe i one dijelove šta ti pišu u zadnjem članku,poglavlja 4,5,6,7 koji će stupit kad hr uđe u eu. pita na kozultacijama zadnja 2puta aistentica on samo specijalistički studij. tako je isto bilo i na roku u 12. sad ne znan kako ce bit u ovom roku

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 vel 2011 17:07 
Početnik

da li se može ovo priko konzultacija odgovorat,ako da kod koga je bolje ici,tek san ove godine upisa

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 vel 2011 21:41 
Početnik

nb je napisao/la:
može, zadnje vrime je samo ona pitala na konzultacijama, on ove sa specijalističkog. a u njega je ugl.bolje iz razloga šta manje traži i pita, ona ide redon knjige,zakon pita bar 5,6 pitanja al je ok i nije da moras sad znat nesto posebno,glavno manje vise da od svega sta pita znaš nešto

tnx pita sam danas .prof bilic pita samo jos 14 k dana za vrijem ispit roka,a ovaj drugi ne pita uopce

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 vel 2011 13:31 
Veteran

Indiana Jones je napisao/la:
Plizzz kolege, neka mi netko odg:
1. Je li 2006. izašlo zadnje izdanje knjige MEĐ. RADNOG PRAVA (tj. nema novijeg izdanja)?
2. Da li se iz te knjige uči do "SUSTAVA MEĐ. NADZORA NAD PRIMJENOM KONVENCIJA" (116 str.)?
Molim vas, ako netko zna.....

Odgovori:
1. Da
2. Da
:grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 vel 2011 15:34 
Početnik

današnja pitanja:pojam kol.ugovora,domene važenja,zakoniti i nezakoniti štrajk,zabrana natjecanja,godišnji odmori....to je šta se sićan....svi smo prošli..aleluja :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 vel 2011 13:33 
Aktivan

pitanja od danas:
pojam kolektivnog ugovora
konvencije i preporuke
radnicko vijece (pitao je po zakonu ali ja sam govorila ono iz knjige, buduci da nije prigovorio i dao mi je 3 izgleda da je bilo ok)

kolegicu je pita:
domene vazenja kol. ug.
faciendi nessesitas i subordinaciju (nacela)
agenciju za privremeno zaposljavanje

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ožu 2011 18:59 
Početnik

pozdrav! jel se mora najaviti na konzultacije tjedan dana prije ili mogu samo doci kod profesorice i odgovarati? hvala! :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ožu 2011 19:50 
Početnik

mislin da bi ti čak dala i da se ne najaviš. znala bi zapisivat ko bi odgovara al nije nešto bitno pari mi se

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 tra 2011 22:21 
Početnik

Ej, ja polozila na ovom roku! Bila hrpa ljudi na ispitu al uglavnom za izborne i za upisat ocjenu, a samo nas je nekoliko bilo za odgovarat. Pitanja su bila: nacelo oneroznosti, nacelo subordinacije, kolektivno pravo, domene vazenja kolektivnog ugovora, agencija za privremeno zaposljavanje, redoviti otkaz ugovora o radu, i jos neka. Ma bitno je da stalno pricate, nemojte sutjeti, onda on samo prekine i krene na drugoga, svi prosli! Sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 svi 2011 07:38 
Aktivan

Jel se može odgovarat kroz ovaj mjesec na konzultacijama? Svejedno mi kod profesora ili asistentice.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 svi 2011 09:03 
Početnik

Jucer nije htio ni cuti za odgovaranje na kontultacijama, a ni profesorici ne daje da nas ispituje. A ko ce ga znat, sve ovisi kakvog je raspolozenja. Mozda ce se sljedeci put ipak moci :-)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: