Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 18 lip 2019 05:47.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 lip 2011 18:15 
Početnik

propalica je napisao/la:
tea0501 je napisao/la:
dali se mora naučiti cili zakon o radu ili do nekog članka :please:

čl:2. , 4., 10., 13., 14., 15., 16., 21., 29., 47.(glavaVII), 49., 57., 58., 66., 88., 90., 99. i 100.(jako često pita), 109., 113., 114., 125., 136., 139. i 140(radničko vijeće), 152., 162., 213., 221.. ovo su ti najčešća pitanja ali barem malo prođi i ostale članke!

slika

ovi članci mi nemaju smisla jesu to možda po starom zakonu?!?
jel ima koji dio novog zakona da ne treba radit?

šta je sa onim poglavljima 4,5,6, šta će stupit na snagu kad uđemo u EU? jel profesor to pita?

ps. na ovom roku najvjerojatnije pita samo profesor

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 lip 2011 11:33 
Aktivan

IVANA27 je napisao/la:
pitanja kod buklijaša i uglavnom se vrte ista: ug i zak.zabrana utakmice, izvanr.otkaz ug.o radu, mirovine, lockout, štrajk upozorenja, kolektivni ug.o radu,
sloboda rada, pravo na rad, apsolutno i relativno ništav ug.o radu ili radni odnos, načela radnog odnosa- to sve ima u nekoj skriptici, ako se to ne zna odma baca
uznemiravanje, pravo koalicije.
Uglavnom ako se zna sve ok, ja dobila 4 ali jako neugodna atmosfera, malo čudan lik

Može li netko reć kojoj?

Ja učim po knjizi od profesora, a te najvažnije pojmove bih odradio po skripti da ih mogu lakše ponavljat.
Ima li ta skriptica na nasciturusu?
Skinuo sam ovaj paket skripti od svjf ali ne znam koja je što, može neko pomoć?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lip 2011 11:36 
Početnik

SLOBODA RADA
- Razvijena tek u novijem vijeku

DEKLARACIJA O PRAVIMA ČOVJEKA I GRAĐANINA (1789) – određeno da je sloboda prirodno i nezastarivo čovjekovo pravo

Iz općeg pojma slobode izvedena je SLOBODA RADA.
FRANCUSKI DEKRET (1971) – sloboda rada sastoji se od slobodnog izbora uposlenja, zanimanja, vještine i obrta. Svatko može, bez odobrenja obavljati industijsku, trgovačku i obrtničku djelatnost te da svatko može raditi, proizvoditi ili pradavati bez ikakva ograničenj – riječ je o PODUZETNIČKOG SLOBODI koja nužno ne pretpostavlja osobni rad njezina nositelja.

FRANCUSKIM USTAVOM (1793) određeno je da građanima ne može biti zabranjen niti jedan oblik rada.

Sloboda rada bila je jedino ograničena istom slobodom drugih. Nije bila ograničena općim interesima.

Suvremena zakonodavsta te međ. pravo neposredno ili posredno uređuju slobodu rada.

Ustav RH svakome zajamčuje poduzetničku i tržišnu slobodu te slobodu rada i slobodno biranje poziva i zaposlenja.

Međunarodno pravo rijetko govori o SLOBODI RADA, ona zajamčuje slobodan izbor i prihvat rada ili uposlenja. Postavlja se pitanje je li sloboda rada nešto drugo od slobodnog izbora zanimanja?

Teorija o slobodi rada podrazumijeva:
- svatko bira svoje zanimanje i zaposlenje i te pravo da raskine radni odnos
- neki smatraju da se sloboda sastoji: a) da samostalno obavlja rad ili da stupi u radni odnos; b) da slobodno izabere zvanje i zanimanje; c) da se suzdrži od djelatnosti koja bi ograničavala ili ukinula jednaku slobodu rada drugih osoba.

Sloboda rada je ustavno načelo o radu i djelomično načelo radnog prava jer se odnosi na ovisan i neovisan rad. Uvrštava se u ustavna poglavlja o ljudskim i socijalnim pravima čovjeka. Ona je temeljno pravo čovjeka u području rada i osobito je zaštićena. Može biti ograničena iz pravno uređenih i određenih razloga (nije ograničena istom slobodom drugih, kako neki tvrde)

PRAVO NA RAD – jamstvo
Smatralo se neposrednom obvezom države da osigura dobrovoljno uposlenje svim neuposlenicima, što se pokazalo nerealnim.
Nakon II. svjetskog rada jamstvo prava na rad je uređeno u velikom broju zemalja i MZ. Donesen je MEĐUNARODNI PAKT O EKONOMSKIM, SOCIJALNIM I KULTURNIM PRAVIMA UN iz 1966 – pravo svake osobe na mogućnost zarađivanja kroz slobodno izabran i prihvaćen rad. Tu je sadržaj slobode rada preduvjet pravu na rad i jamči se svakome.

PRAVO NA RAD – pojam
a) ... je slobodan izbor ovisnog i neovisnog rada, obuhvaća pravo na slobodan rad sa slobodnim izborom zaposlenja i pravo na meterijalno osiugranje radnika i obitelji za slučaj nezaposlenosti
b) ...sastoji se od primarne obveze države da svakom građaninu osigura mogućnost uposlenja prema njegovim sposobnostima, te s plaćom...
c) ...je pravo građana na dobivanje zajamčenog rada s odgovarajućom plaćom. Jamstvo prava na rad izjednačuje se s pravom na uposlenje.

PRAVO NA RAD – definicija i ostvarivanje
Ono je zajamčeno svim građanima/stanovnicima koji su sposobni i voljni raditi. Taj subjektivni element povezuje pravo na rad sa slobodnom rada.
Dužnost ostvarivanja tog prava i stvaranja uvjeta upućena je državi – zato je ono PROGRAMSKO PRAVO

To pravo negdje se ne zajamčuje ustavnim odredbama, nego klauzulama «zatvorene radionice/closed shop» - određuju se kolektivnim ugovorom i njima se zahtijeva članstvo u sindikalu kao uvjet za upsolenje. Ali time se jamči pravo na rad određenoj skupini radnika/članovima sindikata

Socijalističko pravo i praksa razvili su opću obvezu rada koja se primjenjivala na sve radno sposobne građanine i to na društvenokorisnim poslovima u cilja učvrštenja radne discipline.

Bitni elementi pojedinačnog radnog odnosa su:
1. ČINIDBA RADA – osobna jer je fizički neodvojiva od radnika. Činidbom rada radnik stavlja poslodavcu na raspolaganje vlastitu radnu snagu bilo na određeno/neodređeno vrijeme.
2. NAPLATNOST (PLAĆA) – je protudavanje za obavljeni rad. To je prvo radnika i obveza poslodavca. Osobit je po tome što iznos nije uvijek razmjeran s rezultatom činidbe rada jer se zakonom/kolektivnim ugovorom jamči najniža plaća
3. PODREĐENOST - radnik je nužno podređen poslodavcu (ima pravo izricanje stegovnih mjera u slučaju povrede) Nužna je u svakom radnom odnosu radi organiziranje i funkcioniranja.

evo ako će kome pomoć to sam našla u skripti od sijft-skripta teorija
ako neko zna di se nalazi ništavost ugovora i šta ja sa onim člancima šta san gore pitala?
i ako može niko od starijih potvrdit da je ovo odg na ona pitanja?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lip 2011 11:41 
Početnik

Bitni elementi svakog pojedinačnog radnog odnosa (to je dvostrano obvezni odnos) su:
1. ČINIDBA RADA – osobna jer je fizički neodvojiva od radnika. Činidbom rada radnik stavlja poslodavcu na raspolaganje vlastitu radnu snagu bilo na određeno/neodređeno vrijeme.
 Činidbu rada može obavljati jedino onaj koji se na nju neposredno obvezao, iznimno, može ju obavljati i drugi uz odobrenje poslodavca, npr. u slučaju radnikove bolesti.
2. NAPLATNOST (PLAĆA) – je protudavanje za obavljeni rad. To je prvo radnika i obveza poslodavca (tom se obvezom radni odnos pokazuje kao naplatni odnos). Osobit je po tome što iznos nije uvijek razmjeran s rezultatom činidbe rada jer se zakonom/kolektivnim ugovorom jamči najniža plaća
3. PODREĐENOST - radnik je nužno podređen poslodavcu (ima pravo izricanje stegovnih mjera u slučaju povrede radne discipline – u tome se vide osobna obilježja). Nužna je u svakom radnom odnosu radi organiziranje i funkcioniranja.
 Radnik obavlja činidbu rada pod upravom i nadzorom poslodavca – to je dio poslodavčeve ovlasti koja mu omogućuje da organizira poduzeće i da njime upravlja
 Podređenost se smije obavljati u granicama zakona i ugovora o radu, kolektivnog ugovora i drugih profesionalnih akata

IV.BITNI ELEMENTI RADNOG ODNOSA !

-

IV.BITNI ELEMENTI RADNOG ODNOSA

- bitni elementi radnog odnosa su ona obilježja tog pravnog odnosa po kojima se on razlikuje od drugih pravnih odnosa.

1. DOBROVOLJNOST – suglasnost volja pri zasnivanju radnog odnosa, ali i tijekom njegova trajanja

2. OBVEZA OSOBNOG OBAVLJANJA RADA – ne od njegove zamjene ili pomoćnika, znači neprenosivost obveze rada na drugoga – osim iznimno kad odredi poslodavac recimo zbog bolesti radnika

3. PODREĐENOST UPUTAMA POSLODAVCA

Podređenost može biti ekonomska (nije bitan element radnog odnosa) i pravna.
Pravna podređenost može biti STRUČNA– ovlast poslodavca da radniku daje upute za rad i ORGANIZACIJSKA – poslodavac je ovlašten odrediti vrijeme i mjesto rada. Za postojanje radnog odnosa nije nužna kumulacija stručne i organizacijske subordinacije.
Poslodavac ne može jednostrano promijeniti vrstu rada ili vrstu poslova koje obavlja radnik.

RAZGRANIČENJE SAMOSTALNOG OD NESAMOSTALNOG RADA
– na samostalan rad se primjenjuju odredbe građanskog i trgovačkog prava, a na nesamostalan rad odredbe radnog prava i tek podredno obveznog/građanskog prava. Samozaposlene osobe se ne smatraju podređene naručitelju posla i zato ne uživaju radnopravnu zaštitu.

4. NAPLATNOST – ne postoji nenaplatni radni odnos ; volonterski rad nije radni odnos.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 lip 2011 17:50 
Početnik

danas je ispitivao prof buklijaš... dok sam bio tamo svi prošli :mrgreen: ne traži puno, da se zna reći osnovno o onome što pita... nema puno priče, par rečenica... neka od pitanja: domene važenja KU, sindikati i poslodavci na eurospkoj razini, kolektivni ugovori na europskoj razini, obveze poslodavaca po ZR-u, zabrana diskriminacije, tajnost podataka... uglavnom sva pitanja koje već imaju na nasciturusu...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 srp 2011 17:50 
Početnik

Evo dojmova sa ispita; 3 grupe studenata za radno. Svi smo uglavnom prošli. Mislim da je pao kolega ili dva. Uđeš u kabinet svakom po 2 pitanja. Pitanja su bila; kolektivno radno pravo,
nadležnost radničkog vijeća,
tehnički izumi,
apsolutna i relativna ništavost
otkazi; redovni, izvanredni
temeljne karakteristike prava koalicije
načelo oneroznosti
fasciendi necessitas
agencija za zapošljavanje
sindikati... štrajk solidarnosti,

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 srp 2011 23:07 
Početnik

Ni u knjizi kolektivno radno pravo ni u knjizi međunarodno radno pravo nema načela radnog odnosa, tj. bitnih elemenata radnog odnosa (načelo dobrovoljnosti, subrogacije,oneroznosti, itd. ).naći ćeš ih u skripti sa nasciturusa, ili u onoj "super skripti" iz kopirnice na par zadnjih stranica.
inače ta je načela pitao dvije grupe za redom u utorak.
još neka pitanja bila su oktroirani kolektivni ugovor, zabrana diskriminacije prema ZOR - u, sudski raskid ugovora o radu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 srp 2011 14:56 
Početnik

pitanja danas: kolektivno radno pravo, kolektivni ugovor, domene važenja kol.ug, oktroirani kolektivni, izvanredni otkaz, godišnji odmor, radna knjižica, radničko vijeće, načela, agencija za privremeno zapošljavanje, izum, sindikalni povjerenik, zaštita privatnosti radnika, pravo koalicije, univerzalni izvori...to je to koliko me pamćenje služi

sritno svima, ja gotova s ovin :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 kol 2011 08:31 
Aktivan

jel treba učiti i fusnote iz knjige kolektivno radno pravo????

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 kol 2011 09:27 
Početnik

ne

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 kol 2011 08:50 
Početnik

Josephine je napisao/la:
Prof. Buklijas:
Zastita sindikalnog povjerenika,
strajk upozorenja,
aps. i rel. nistetnost ugovora o radu,
karakteristike/obiljezja prava koalicije,
tajnost podataka,
zabrana takmicenja s poslodavcem,
univ. i reg. izvori med. radnog prava,
domene vazenja kol. ugovora,
nadleznosti radnickog vijeca,
agencija za privremeno zaposljavanje...

Literatura: Obe knjige, ZOR i zadnjih par stranica iz "Super" skripte i nemate straha.

Glede literature... nije valjda da treba znat cijeli ZOR!? S obzirom da ima dosta materijala za štrebanje, za koliko se otprilike sve navedeno može naučit?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 kol 2011 13:48 
Početnik

Josephine je napisao/la:
Indiana Jones je napisao/la:
Glede literature... nije valjda da treba znat cijeli ZOR!? S obzirom da ima dosta materijala za štrebanje, za koliko se otprilike sve navedeno može naučit?

Prvih 135 clanaka ucis detaljno.

Nakon toga su dijelovi koji su obradeni u knjizi kolektivno radno pravo: radnicko vijece, sindikati i udruge poslodavaca, kolektivni ugovori, strajk i lockout, to mozes ucit ili iz zakona ili iz knjige, ako naucis kolektivno onda taj dio samo procitas i to je to jer se ponavlja.

Od 164. cl. do 225. ne trebas, taj dio stupa na snagu kad udemo u EU.
Kaznene odredbe (292.-296.) isto ne moras.

ILI mozes ucit odabrane clanke koji se najvise vrte, dosta ljudi tako radi, al ti to ne bi preporucila, jer tih prvih 135. clanaka mozes u par dana prije ispita na naglo naucit i bit miran.

Ja sam ucila 15 dana i prosla bez problema. Na ispitu ti je dovoljno o svakom pitanju slozit par suvislih recenica i prolazis, nema previse podpitanja, nema caka, nema zasto i zbog toga ispit spada u srednje teske, a ne teske.

PUNO HVALA, KOLEGICE! :grin:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ruj 2011 11:56 
Aktivan

Danny je napisao/la:
zvonchica je napisao/la:
hello, može mala pomoć, jel triba učit ove komparativne prikaze razvitka sindikata u VB, SAD i Njemačkoj, uber dosadno, a po pitanjima što se vrte vidim da baš ne pitaju taj dio???

ja osobno necu ucit taj dio...

Ma da, evo i ja sam ga lagano preskočila... ;-)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ruj 2011 11:18 
Sega mega kul forumaš

Indiana Jones je napisao/la:
Je li istina da se na ispit ulazi u grupama pa svaka osoba dobije po 2 pitanja? Naime, ja sam nabavio onu skriptu od 94 str. (koja sadrži međ. radno pravo i kol. radno pravo) pa me zanima da li Buklijaš pretežno pita kolektivno??? :oops: Jer ako jest, to znači da imam naučit- pola skripte! :celebrate Jesam li zaboravo reć da mi je ispit za 5 dana, a tek počinjem učit... HELP!

navodno ulazi po 6 ljudi i svatko dobije po dva pitanja. jedno iz kjniga, drugo iz zakona.
u toj skripti su sadrzane dvije knjige, medjunarodno i kolektivno radno pravo. kazu da medjunarodno puno manje pita, tako da se neki odlucuju izaci bez medjunarodnog na ispit ( dakle poput tvoje ideje ), no to je naravno rizik jer ako ti naleti pitanje iz medjunarodnog - ispit gotov...
e,sad, samo pogledaj sto ti je najprihvatljivije. kako imas samo par dana do ispita, ionako nemas sto izgubiti, pa eventualno pokusaj sa kolektivnim i zakonom izac...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ruj 2011 12:13 
Aktivan

ja bi ti preporučila da pogledaš ova pitanja na forumu što se vrte na ispitima i bar njih naučiš iz međunarodnog, nema ti puno- izvori, preporuke, rekomandacije, prinudni rad i rad djece i mladeži, mislim da ti je to! Ja sam baš taman na toj knjizi i tako mi se neda pa sam si odlučila tako skratit muke... :-))))

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 ruj 2011 11:41 
Sega mega kul forumaš

hotdogi je napisao/la:
jel zna ko kako ide sa upisivanjem ocijena? ja sam položila na konzultacijama, pa ne znam jel mogu doć sad 13.09. upisat ocijenu...jel se zna ko će tad ispitivat? pliz odgovor!!! puno hvala
ps. inače mene je pita kolektivne ugovore, štrajk, rad djece i mladeži, konvencije i preporuke, otkaz. moram priznat da nisam nešto briljantno znala a dobila 4 :happy

moras prijavit ispit na neki raspolozivi datum, onda se taj dan pojavis i prije nego pocne ispitivat ( obicno bude tako ) udjes i zamolis da ti upise ocjenu...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2011 09:53 
Forumaš

zvonchice,oneroznost i subordinaciju imaš u superskripti i u bratićevoj skripti(vidi bitni elementi radnog odnosa)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2011 17:41 
Forumaš

ma ja sutra to odgovaram i ako padnem izlazim 20 ili ako stave dodatni termin...i ne zanima me ,ja sam prijavila za prvi dio roka (stari sam student pa ide na prijavnice) i 13 je meni prvi dio roka..jer ako nije a koji je to onda datum za prvi dio roka...
enivej,koja je shema ako pita ona,jeli ista stvar 2 pitanja 1 teorija 1 zakon ili...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2011 17:53 
Forumaš

Nije, ona ti više pita međunarodno radno pravo i zakon...i pita dosta pitanja, ne samo 2...pročitaj po prethodnim postovima...:)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2011 19:14 
Aktivan

jel ko zna kako se ulazi na ispit, jel oni prozivaju ili mi ulazimo kako se dogovorimo???

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 ruj 2011 20:23 
Forumaš

onda ću se nadat da će biti on..čini mi se da ulazimo kako se dogovorimo tako sam čula...al valjda uvik bude gužva ne znam prvi mi je put..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2011 11:57 
Aktivan

Odgovarao danas, u mojoj grupi svi položili, moja pitanja - sporazum o ustupanju radnika između agencije za privremeno zapošljavanje i korisnika i teritorijalno važenje kolektivnog ugovora. Ostale je pitao ostale domene važenja kolektivnog ugovora, agenciju za privremeno zapošljavanje i tako to... Ok profesor, nema puno priče, konkretno pitanje i ako složite 2-3 smislene rečenice u odgovoru nema frke. Tako da sve najbolje! :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ruj 2011 15:32 
Sega mega kul forumaš

jedno malo upozorenje...
kod pitanja faciendi necessitas obavezno morate reci razlog zasto radnik mora osobno obavljati posao. dakle, nije dosta samo reci da to znaci da radnik mora osobno obavljati posao, vec reci i zasto ( jer je upravo njega zaposlio poslodavac zbog njegovih osobnih vjestina, znanja, sposobnosti... ).
znam vec za dva slucaja gdje su studenti padali na ovom pitanju, koje inace pari prejednostavno, upravo iz gore napisanog razloga.
inace, ispit sam po sebi nije problem, da se spremiti u dva, maksimalno tri tjedna bez problema.
pogledati na topicu najcesca pitanja i njih detaljno nauciti, jer vam to bitno podize vjerojatnost prolaza...
e, da, i nemojte da vas atmosfera na ispitu omete...
naime, profesor djeluje izrazito neraspolozen i zraci negativnom energijom, tako da je ugodjaj dosta nelagodan, no posto ste vec na cetvrtoj godini vec bi trebali biti profesionalci po pitanju polaganja ispita, pa vas taj detalj ne bi trebao smetati... :cerek:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ruj 2011 15:36 
Sega mega kul forumaš

jane doe je napisao/la:
zvonchica je napisao/la:
pitanja od danas iz moje grupe: kolektivni ugovor, osobna i materijalna domena, oktroirani kolektivni ugovor, forma kolektivnog ugovora, kolektivni ugovori na razini europske unije, faciendi necessitas, subordinacija, redovni, izvanredni i sudski raskid ugovora...
SRETNO SVIMA!!!

ovo su i moja pitanja,5 nas je prošlo 1 pala kako je bilo dalje ne znam(odgovarala u prvoj grupi)..ništa nije spominjao o eventualnom dodatnom roku...sritno svima...

i ova kolegica koja je pala mogla je komodno dobiti prolaznu ocjenu ( od dva pitanja odgovorila je oba, s tim da je na jednom izostavila jedan manji detalj ), ali profesoru ocito nije bilo dovoljno za prolaz...

p.s. poziv kolegici koja je odgovarala sa mnom i pomogla mi da polozim, ( prepoznat ce se ), nek se javi na pp ako je na forumu...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ruj 2011 19:13 
Početnik

Moja pitanja danas- nacelo faciendi necessitas i zastita privatnosti radnika.na svako pitanje san odgovorila sa 3 recenice i dobila 4. Prelagan ispit.nema potrebe ucit vise od 10 dana. I nemojte gubit vrime na ucenje dijelova knjige koji ne spadaju u ova najcesca pitanja sa nasciturusa.sad mi je zaj sta san sve ucila umisto po pitanjim.sta se tice zakona sastavila san ga po pitanjima koja pita na papire-15 strana. Mogu dat u kopirnicu pa da uzima kome triba (ako je to moguce uopce da dan dugopoljcu)... pitat cu ga sutra..

Moj zakljucak je da uvik vrti ista pitanja,a jos neka pitanja iz moje grupe su- oktroirani kolektivni ug, domene vazenja, sta je radnicko vijece, nacelo subordinacije,izvanredni otkaz, zastita radnika privremeno nesposobnih za rad!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 lis 2011 15:03 
Početnik

nacelo oneroznosti?je li moze netko napisati par recenica o njemu?nisan u mogucnosti da doden do skripte...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 lis 2011 09:29 
Aktivan

jane doe je napisao/la:
načelo oneroznosti ili naplatnosti,jedan od bitnih elemenata radnog odnosa.,odnosi se na to da je radni odnos naplatan,dakle rdnik za svoj rad je obvezan primiti a poslodavac isplatiti plaću,Zato volonterski rad nije radni odnos.(nemam skriptu,toliko se sjećam a mislim da je i u skripti samo rečenica dvi o tome)

I bitno je reći da NE postoji nenaplatanŽ(besplatan) radni odnos!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 stu 2011 20:57 
Aktivan

player_777 je napisao/la:
Treba li naucit glavu 3 (o povijesnom razvoju sindikata u V.B., SAD.-u, Njem, str. 43-60) i glavu 4 - o počecima organiziranja sindikata u RH i u Jugoslaviji (str. 61-71) iz njegove knjige od 200str. ?

ne vidin to medu pitanjima bas :?

Ne treba.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 stu 2011 07:11 
Forumaš

ta načela imaš u onoj skripti od britvića,imaš je u fotokopirnici ne znam jel imaš tu na forumu (pod bitni elementi radnog odnosa)
a ništetnost i tajnost podataka -zakon (kod tajnosti mislim da je to vezano za skupljenje i obradu podataka,informacija,osobnih podataka nešto u tom smislu ugl u zakonu)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 stu 2011 11:10 
Aktivan

player_777 je napisao/la:
ok, hvala... i jos samo ako mi neko moze rec di se nalaze ova nacela koja se spominju (faciendi necessitas, subordinacija, dobrovoljnost, oneroznost), ne mogu ih nac u ovim skriptama na portalu, ni u knjigama ni u zakonu :/ ...

i ove 2 stvari -

apsolutna i rel. nistetnost ugovora o radu ?
tajnost podataka (na sta se tu misli)

znaci, samo di se nalaze :popcorn:

A i sve to imaš u Super skripti :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 stu 2011 12:46 
Aktivan

oxano je napisao/la:
Je li može ko reć. Može li se ovo izać na konzulatacijama kod profesora? Kad i kako se to dogovorit, hvala

Može dogovoriš se isto na konzultacijama , utorkom 0d 11-12.
btw hvala na onoj skripti iz pomorskog jako kolegijalno od tebe... :thumbsdown

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 stu 2011 13:35 
Aktivan

lola_111 je napisao/la:
Ta super skripta - jel to ona rađena po obje knjige?
Koliko strana ima i gdje se može nabaviti? :please:

Ta skripta sadrži obje knjige , ima oko 90 tak stranica , treba ti još i ZOR , imaš je kod Dugopoljca.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 pro 2011 14:31 
Početnik

pitanja od danas kod profesora (profesor ispitivao pola, pola asistentica)- pravo koalicije, faciendi necessitas, subordinacija, dobrovoljnost, pojam kolektivnog ugovora, izvanredni otkaz, redovni otkaz, godisnji odmor, radno vrijeme... vise se ne sicam, uglavnom sva standardna pitanja koja se vrte po forumu. prolaznost dobra.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 pro 2011 15:12 
Forumaš

pitanja od profesora od prije par dana ... kolektivni ugovor -pojam , domene vazenja kol. ugovora , oktroirani kolektivni ugovor , kolektivni ugovor na razini europske unije, societas europea , eur. socijalni partneri ..pozz :celebrate

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 vel 2012 21:16 
Početnik

Danas smo svi pali.

Pitanja:
- faciendi necessitas;
- podređenost radnika poslodavcu;
- pravo na rad;
iz zakona:
- gospodarsko-socijalno vijeće;
- nadzor nad primjenom propisa o radu;
- odredbe o zastupnicima i dužnosnicima.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 vel 2012 21:28 
Aktivan

ko je ispitiva?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 vel 2012 12:59 
Početnik

Buklijaš nas je ispitivao, a Bilić je primala one s upravnog faksa. Čini mi se da je već duže vrijeme tako

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ožu 2012 18:15 
Početnik

jeli moze netko napisat nesto o produljenju kolektivnog ugovora?sta je bitno?ili di se moze nac to uopce?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ožu 2012 19:08 
Početnik

U utorak je Buklijaš primio 6 ljudi, a ostale poslao kod Bilić.

Kod njega je prošlo četvero, dvoje palo. Pitanja su bila standardna - načela, europsko društvo itd, a iz zakona radničko vijeće, godišnji odmori..., ali i dva nova pitanja: osnivanje udruge po ZoR i osnivanje još nečeg (ne sjećam se čega).

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 svi 2012 13:27 
Početnik

S obzirom da ne piše ništa novije o literaturi, a ne znam ima li šta nova...
Može li mi netko napisat koja je sva literatura potrebna?

Literaturu cine: dvije knjige- Kolektivno radno pravo, Medjunarodno radno pravo i Zakon o radu.
Za obje knjige postoji skripta cca 90 str. Prof. Buklijas uglavnom ispituje Kolektivno radno pravo i zakon, slabije Medjunarodno radno, no zna ponekad i to pitati. Asistentica Bilic pita puno Medj.radno pravo plus zakon.
Polozila sam na proslom roku kod profesora. Postavio je svakom u grupi po jedno pitanje iz zakona (otvarao je zakon pa sto nas je dopalo) i po pitanje iz Kolektivnog.
Ucila sam po skripti i to Medj. rad. pr.manje, Kolektivno sve plus nesto nadopunjavala iz knjige i cijeli Zakon o radu (osim poglavlja o Europskim udruzenjima i kaznenih odredbi).
Za profesora je to bilo vise nego dovoljno, sretno!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: