Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 30 lis 2020 19:59.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 18 svi 2012 21:51 
-Admin-

Je li netko učio i polagao po "super skripti", čini li vam se dovoljna ili da se ipak uhvatim knjiga+zor-a?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 12:34 
Forumaš

Ja sam radila po super skripti (s tim da sam par pitanja iz bratićeve skripte,jer je tu odgovoreno na način na koji on traži)i ZOR,i bilo je sasvim dovoljno,odgovarala sam kod buklijaša.Mislim da ti je knjiga nepotrebna,ali ZOR po meni triba detaljnije proći,ima dosta članaka koje pita.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 12:52 
Aktivan

jeli za asistenticu dovoljna skripta?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 13:20 
Aktivan

o kojoj skripti pričaš? jel onoj šta se ima kupiti tamo preko puta (ne kod debelog nego ona druga kopirnica)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 14:49 
Aktivan

a neznam ja nemam nikakvu ali vidim spominje se neka skripta...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 svi 2012 19:59 
Forumaš

ja sam imala 2 skripte,super skriptu i skriptu nekog bratića kupljene su u kopirnici do masnog..ja sam odgovarala kod njega,ali koliko sam čula da je i za nju dovoljna skripta..samo ona puno više pita međunarodno ...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 svi 2012 11:30 
Aktivan

cua sam da se za Međunarodno radno skripta moze nabavit pored kopirnice od masnog, istina?

btw, trebam doć u kopirnicu i tražit "super skriptu"?? :s

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2012 12:45 
Aktivan

pozdrav! na sto se treba najvise bazirati kod asistentice bilic, ja sam dobila informaciju da dosta pita zakon, zanima me sto je s knjigom kolektivno radno pravo? hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2012 17:40 
Aktivan

marija cilez je napisao/la:
pozz. masni kaže da kod njega nema te super skripte , pa ako je neko ima bili je mogao staviti na nasciturus ili ostaviti u kopirnici do masnog da kopiram .. Hvala

Imaš je u kopirnici ispod, Kuntenti, nije masni jedini :celebrate

Ali da masni :happpppppy :ROFL :ROFL

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2012 17:41 
Aktivan

marija cilez je napisao/la:
ps .. može li netko reći kako je bilo jućer na ispitu . tko je ispitva , pitanja i slićno

Pitanja standardno,profesor izgleda mrzovoljan, vruće mu kao i nama ali dobar, imaš ih u temi, ništa se nije minjalo, prof Bilić je navodno na bolovanju.
Po superskritpti uči, zakon prvih 130 članaka.

P.S Nisam položio ali spremam se za 3 ili 4 srpnja. (by the way kad je znate li?)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 lip 2012 19:45 
Forumaš

Prvih 130 nije dovoljno.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 07:36 
Početnik

znači treba ipak naučit cijeli zakon?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 12:19 
Početnik

pozdrav, ja sam bio na ispitu 19.og i pitao me je da nabrojim kolektivne ugovore i nesto kazem o njima, zatim agenciju za privremeno zaposljavanje a posto prvo pitanje nisam znao opet mi je postavio pitanje iz kolektivnih ugovore-hijerarhiju kolektivnih ugovora i posto nisam znao rekao mi je da dodem drugi put kad bolje naucim.Druge je pitao Faciendi necesitas,privremeno nesposibni za rad,subordinaciju,redoviti i izvanredni otkaz.nemogu se vise sjetit, ako netko moze neka mi odgovori na ova moja pitanja o kolektivnim ugovorima jer ja to uopce namam u svojoj skripti?!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 13:46 
Početnik

koliko sam ja shvatila imaš opći i posebne kolektivne ugovore, opći je uređen zakonom o radu i sadrži općenita pravila koja moraju imati svi kolektivni ugovori , a posebni kolektivni ugovori su oni koji se sklapaju za svaku granu posebno . npr KU ZA DRŽAVNE SLUŽBENIKE I NAMJEŠTENIKE , KU UGOSTITELJSTVA

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 14:52 
Aktivan

jane doe je napisao/la:
Prvih 130 nije dovoljno.

Ok, ja ću pokušat sa prvih 135 pa javim ;)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 21:26 
Aktivan

ja mislim da ne treba skroz detaljno cilih prvih 135 jer mi se čini da vrti uvik iste stvari..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2012 06:12 
Forumaš

Pitanja iz ZOR- a koja se većinom ponavljaju nisu sva iz prvih 130-135 članaka (a dosta članaka među njima možeš priskočit),malo pogledati pitanja koja se vrte i na to se koncentrirati,pogotovo jer je pitanje iz ZOR-a drugo pa ako na prvom malo i zaškripiš- ako dobro znaš drugo- lakše prolaziš.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lip 2012 16:55 
Početnik

pregledala sam ova pitanja sa foruma, ali ne mogu pronaci odgovore na ova pitanja pa ako tko zna:
1. nacelo univerzalnosti...( jeli se to mozda odnosi na izvore ono univerzalni i regionalini ili)
2.glavna sadrzajna prava sindikalnog udruzivanja?
3.europski socijalni partneri
4.podređenost radnika poslodavcu
5.europsko drustvo
6.produljenje kolektivnih ugovora :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 24 lip 2012 12:02 
Početnik

4 ) Subordinacija (podređenost) radnika poslodavcu.

Kao drugu temeljnu obvezu radnikaZakon o radu utvrđuje obvezu radnika

...prema uputama poslodavcad anim u skladu s naravi i vrstom rada, osobno obavljati preuzeti posao.
Radnik je podređen poslodavcu jer poslodavac rukovodi radom. Upravo subordinirani položaj radnika u odnosu premaposlodavcu čini ga slabijom stranom ugovora o radu zbog čega ga se posebno štiti.Subordinacija radnika obuhvaća pravo poslodavca da:- daje upute radniku kako obaviti posao- nadzire radnika u obavljanju poslova- kažnjava radnike za pogreške u radu (disciplinska odgovornost

Oblici subordinacije radnika
poslodavcu su:- ekonomska subordinacija (u pravilu, plaća je jedini izvor radnikove zarade),- pravna subordinacija koja može biti:a) stručna, koja se sastoji se u davanju uputa radniku, ili
b) organizacijska, koja znači da poslodavac određuje radniku vrijeme i mjesto rada.

2) Ona su sadržana u tome da su sindikati udruge svijeta rada i da se radnici dobrovoljno udružuju u sindikate, da je cilj sindikalnog udruživanja zaštita i unapređenje socijalnih i ekonomskh interesa posloprimca, odnosno da radnici uživaju plodove svoga rada i da u tom pravcu mogu poduzimati sve što je potrebno uključujući pravo na kolektivno pregovaranje i štrajk , da u svako doba mogu istupiti iz sindikata bez ikakvih posljedica , da se sindikati mogu međusobno udruživati kako na nacionalnom tako i na međunarodnom planu.

3) Europska konfederacija industrijskog i poslodovačkog saveza (unice)
Europski centar javni poduzeća ( CEEP)
5) Mslim da se tu misli na Europa societas knjiga str 179

6) Zakon predviđa i produženu primjenu kolektivnog ugovora nakon isteka roka na koji je sklopljenukoliko to stranke nisu iskljućile samim ugovorom.. pravila kojima se uređuje sklapanje , sadržaj i prestanak radnog odnosa i dalje ć se primjenjivati i dalje će se primjenjivati do sklapanja novog kolektivnog ugovora. Smo ako su stranke izrijekomodbacile takvu mogućnost ugovor utrnjuje istekom roka.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 lip 2012 12:36 
Početnik

skinila san neka pitanja tu iz skriptarnice i ima načela socijalne politike i mirovine, je li to triba, to nema u knjigama?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2012 15:27 
Aktivan

zvijezdica je napisao/la:
pregledala sam ova pitanja sa foruma, ali ne mogu pronaci odgovore na ova pitanja pa ako tko zna:
1. nacelo univerzalnosti...( jeli se to mozda odnosi na izvore ono univerzalni i regionalini ili)
3.europski socijalni partneri

NAČELO UNIVERZALNOSTI se odnosi na normativnu djelatnost MOR-a, tj.sadržaj donesenih normativnih instrumenata mora bit što prihvatljiviji za drž. članice, u smislu optimalnog zadovoljenja nac. potreba / primjenjivosti unutar nac. okvira. Prihvatljivost normativnih instrumenata MOR-a ogleda se u različitoj u pravnoj snazi, neobveznosti ratifikacije i zabranjeni odstupanja od ratificiranog teksta (samo uvjetno)

SOCIJALNI PARTNERI u EU: EUROP. KONFEDERACIJA SINDIKATA na strani POSLOPRIMACA, EUROP. KONFEDERACIJA INDUSTRIJSKOG I POSLODAVAČKOG SAVEZA i EUROP. CENTAR JAVNIH PODUZEĆA na strani POSLODAVACA

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 lip 2012 18:04 
Početnik

puno vam hvala na odgovorima,

i jos ovo pitanje da razjasnim :medjunarodne udruge poslodavaca i radnika??
jeli misli na:udruge sindikata na europskoj razini i udruge poslodavaca kao socijalni partner (medunarodan organizacija poslodavaca i udruge poslodavaca ne europskoj razini)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 srp 2012 14:02 
Aktivan

mala20 je napisao/la:
ko je ispitiva danas?

Profesor.

Ispit imate i u petak u 9h, ponedjeljak 9h i u utorak 9h.
Znam da to vrijedi za pravni fakultet visoka ( 4 godine ) ja ne znam danas više što je taj specijalistički, viša, itd...pa znam za nas koji smo pravni fakultet da mozemo izać i tad ako treba nekome vrijedit će informacija.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 srp 2012 14:03 
Aktivan

jane doe je napisao/la:
Prvih 130 nije dovoljno.

Draga kolegice naučio sam prvih 135 Članaka, zna se koji su najbitniji , dobio vrlo dobar, poštovanje.

P.S Poslao sam ti PM! :cheers

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 srp 2012 11:15 
Aktivan

profesor je danas samo pita zakon (valjda to i inace samo radi pa najpametnije uzet samo ZR) ali se skoncentrira samo na sporove u kojima je obvezno mirenje (cl270) i arbitrazu (cl. 274-276)..sve redom je baca na tome :damnfunny

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 srp 2012 16:14 
Početnik

pitanja kod profesora, svi smo dobili po pitanje iz zakona itanje iz knjige:
kolektivni ugovor, subrogacija, faciendi necessitas, europska kompanija, strajk ja mislim da je iznenadenja.
izvanredni otkaz, redovni otkaz, nastanak drustva poslodavaca i posloprimaca.... koliko sam se sjetila to je to.

slika

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2012 13:37 
Aktivan

mala20 je napisao/la:
ko je danas ispitiva kakva prolaznost

bia je Buklijaš samo; ja sam uša u trećoj grupi (prije toga su bile dvi po 6ero studenata prošlo ih je 5,6)....

iz moje grupe nas je prošlo 6/7; svakom po jedno pitanje iz knjige, ovog puta ZR nije niti spomenia :ROFL

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2012 20:44 
Aktivan

nika_pika je napisao/la:
ggs89 je napisao/la:
Sta se sican - zakoniti štrajk, pravna regulativa radnog zakonodavstva, kolektivni odnosi i tko se moze pojavit kao subjekt istih, Societas Europa...

I sto je zelio cut za tu pravnu regulativu?

Ustav, zakon, poslovnici, međ ugovori...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ruj 2012 23:23 
Aktivan

pheobe je napisao/la:
da, bila sam i ja danas u prvoj grupi, 5/6 nas je prošlo. danas je bila baza kolektivno radno pravo. Pitanja kojih se sićan, def kolek.radnog prva, predmet, societas europea, udruge poslodavaca, udruge sindikata, kolekt.ugovor na razini europske unije..I to je to . Brzo i efikasno. Ni Z od zakona o radu.

Danas jedan od najcudnijih ispita na faksu :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ruj 2012 21:26 
Aktivan

danas ispitivao profesor, svakom po 2 pitanja.
sadržaj pr. koalicije, ograničenja sind. organiziranja, obilježja,definicija, sadrzaj, subjekti kolektivnog rad.pr., obilježja kolektivnih odnosa, kol. ug. na razini EU, europski soc. partneri, pravna narav kol. ug. I teorije o pravnoj naravi kol. ug. - ugovorna, vanugovorna, dupliciteta i pr. narav oktroiranog kol. ug., lockout. 1 cura prošla

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2012 11:51 
Aktivan

treba li za profesora uciti glavu 4 i 5 slobodno kretanje radnik i sudjelovanje radnik u odlucivanju i treba li onaj povjesni dio o razvitku sindikata glava 3

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ruj 2012 12:36 
Aktivan

pitanja od 18.9. što uređuje ZOR, oblik ug. o radu, uvjeti rada radnika koji rade na temelju ug. o radu na određeno, godišnji odmor, redoviti i izvanredni otkaz, kolektivno rad. pr., kolektivni odnosi iz rada, subjekti kol. ug., obilježja prava koalicije, međunar. pravne garancije pr. sindiklanog udruživanja, organizacijiski principi sindik. udruživanja, sindikati i udruge poslodavacau EU, koji su kol. ug. sklopljeni u EU

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 ruj 2012 17:09 
Aktivan

Kolektivni odnosi iz rada i indvidualni odnosi iz rada šta odi treba reci?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 ruj 2012 12:09 
Aktivan

kolektivni odnosi iz rada su sadržaj i predmet kol. rad. prava i obuhvaćaju pravo udruživanja radnika i poslodavaca u svoje udruge, njihove međusobne odnose, radnu borbu, kol. pregovaranje i kol. ugovore, participaciju radnika u odlučivanju, učešće adnika u dobiti poduzeća i kol. radne sporove. a individualne odnose regulira individualno radno pr., nastaju sklapanjem ugovora o radu između radnika i posloprimca, radi se o pravima i obvezama osoba u radnom odnosu gdje su bitni odnosi među pojedinačnim subjektima (ja bih tako odgovorila za ind. odnose)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 ruj 2012 17:57 
Aktivan

A nelojalna radna praksa?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 lis 2012 17:56 
-Admin-

Malo dojmova sa slušanja i izlaska:

Profesor pita 1-2 pitanja. Obično je jedno iz knjige, jedno iz zakona. S tim da manje pita međunarodno. Kod njega ulazi 6 ljudi.

Asistentica pita više pitanja, više se bazira na međunarodno (konvencije, rad djece, MOR, prinudni rad, pomorci i ribari). Kod nje ulazi 2 ljudi. Komunikacija je ugodnija.

Ovo su pitanja s topica na jednom mjestu:

-Udruženja poslodavaca i posloprimaca na Europskoj razini
-SE
-Radničko Vijeće
-Sindikati
-Štrajk solidrnosti
Otkaze
zaštitu privatnosti radnika
redoviti otkaz
-obratit pozornost u zakonu o radu ?jel ima nesto na cemu profesor inzistira?

na otkaze,ugovorna i zakonska zabrana utakmice,zaštita privatnosti i dostojanstva radnika,radničko vijeće,porodiljni dopust,otpremnina

univerzalni i regionalni izvori,
pravna narav konvencija,
revizija konvencija,
tehnička i istraživačko-znanstvena djelatnost MOR-a,
prinudni rad,
rad djece i mladeži
-konvencije/rekomandacije;
MOR;
prinudni rad,
rad djece i omladine,
revizija konvencija,
razliku izmedju K/R,
izvori MRP

-redoviti otkaz(razlozi )
,otkazni rokovi ,
zastita zivota/zdravlja/dostojanstva radnika,
RV; kada je potrebna suglasnost RV-a za otkaz,
uznemiravanje obicno+spolno razlike ,
RO ; RS
medjunarodne udruge poslodavaca i radnika,
strajk solidarnosti i upozorenja
otkaz,
zabrana utakmice
Rad djece
Organizacije poslodavaca u EU
Kruzni strajkovi
Strajk iznenadenja
Sudjelovanje radnika u odlucivanju-savezna republika Njemacka
Rodiljni dopust
Zakonska zabrana utakmice

Rad djece
obilježja prava koalicije
otkaz-redovan i izvanredan
zaštita radnika nesposobnih za rad
lockout- teorijska definicija
materijalna domena važenja kolektivnog ugovora
prinudni rad
def. kolektivnog radnog prava
štrajk solidarnosti i iznenađenja
otpremnine
plaće
Bilić
uznemiravanje i spolno uznemiravanje
ugovor o radu na neodređeno/određeno vrijeme,
ugovorna i zakonska zabrana utakmice,
načini prestanka ugovora o radu,
redoviti/izvanredni otkaz ugovora o radu,
otkaz ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme,
sudski raskid ugovora o radu
razlika između konvencija i rekomandacija
zašto se preporuke donose više od konvencija
otkaz,
godisnji odmor,
kolektivni ugovor-domene vazenja,
lojalna radna praksa,
lock out,
štrajk-zakonit,nezakonit,
konvencije,
preporuke
Prof.Buklijaš najčešće iz ZOR pita: diskriminaciju,noćni rad, rodiljni dopust, ugovorna i zakonska zabrana utakmice, oba otkaza, plaće, otpremnine, nesposobnost za rad, štrajk, lock out, radničko vijeće
1. što je kolektivno radno pravo, i tko mogu biti subjekti kolektivnog radnog prava.
2. iz ZOR-a o sudjelovanju radničkog vijeća u odlučivanju.
Europska kompanija
kolektivno radno pravo(po knjizi)
strajk(po knjizi)
izvanredni otkaz (po zakonu)
koja su tijela MOR-a i o svakome da pričam
koja je uloga upravnog vijeća
zašto je bitna revizija konvencija
koje su najvažnije konvencije kod zaštite djece i koje su razlike
prekovrmeni rad
opći i posebni uvjeti kod zaposlenja
sudski raskid ugovora o rad
privremena nesposobnost za rad
agencija za privremeno zapošljavanje
udruge poslodavaca na razini EU
udruge sindikata na razini EU
izvorni i regionalni izvori međ radnog prava
zaštita pomoraca i ribara
izvanredni otkaz
sudjelovanje radnika u odlučivanju na razini EU
ug i zak.zabrana utakmice
izvanr.otkaz ug.o radu
mirovine
lockout
štrajk upozorenja
kolektivni ug.o radu
sloboda rada
pravo na rad
apsolutno i relativno ništav ug.o radu ili radni odnos,
načela radnog odnosa
uznemiravanje
pravo koalicije
kolektivni ugovor o radu,
domene kolektivnog rad.prava,
strajk upozorenja,
forma kolektivnog ug. o radu,
konvencije i preporuke,
reg. i univer. izvori,
prinudni rad,
izvanredni otkaz,
zakonska i ugovorna zabrana natjecanja
Mor,
konvencije rekomandacije razlika,
načelo univerzalnosti
iz zakona: godišnji odmor,
štrajk,
ugovorna i zakonska zabrana utakmica,
način prestanka ugovora o radu,
otkazi,
sudski raskid ugovora o radu,
razlika između konvencija i preporuka i zasto vis eima preporuka,
štrajk,
ugovorna i zakonska zbrana utakmice,
izvaredni otkaz,
dječji rad,
raskid ugovora
regionalni i univerzalni izvori,
preporuke i konvencije,
prinudni rad,
rad djece i mladeži,
štrajk,
pravo koalicije,
kad je štrajk zakonit,
štrajk upozorenja,
zakonska zabrana utakmice ZOR,
ugovorna zabrana utakmice ZOR,
redoviti otkaz ugovora o radu ZOR,
izvanredni otkaz ugovora o radu ZOR,
uznemiravanje po ZOR,
otpremnine
prof. Bilić domene važenja kolektivnog ugovora,
vremenska domena,
lojalna radna praksa,
ofenzivni lockout i koji je kod nas dopušten i kada,
prestanak ugovora o radi
sudski raskid ugovora,
razlika preporuke i konvencije,
MOR,
redoviti otkaz,
otkazni rokovi
domene važenja kolektivnog ugovora,
naglasak na vremenskoj,
šta se događa kad istekne kol.ugovor sklopljen na određeno vrijeme,
dijelovi kolektivnog ugovora,
koje tijelo MOR-a ima kontinuirano djelovanje,
razlike konvencija i preporuka,
revizija konvencija,
zakonska i ugovorna zabrana utakmice + ugovorna kazna i naknada štete,
štrajk prema našem zakonu

(prof. Buklijaš)...
glavna sadržajna prava sindikalnog udruživanja,
definicija ili kolektivnog radnog prava ili kolektivnog ugovora (nisam sigurna),
štrajk upozorenja,
osobna i materijalna domena važenja kolektivnog ugovora,
kad je neki štrajk zakonit (ona tri uvjeta),
puno i nepuno radno vrijeme,
smanjeno radno vrijeme,
prekovremeni rad,
preraspodjela radnog vremena,
nocni rad.
Elementi faciendi necessitas
agenciju za privremeno zapošljavanje,
preraspodjela rada,
skraćeno radno vrijeme
Kolektivni ugovor (definicija, domene važenja,..) i
Agenciju za privremeno zapošljavanje (sve o njoj šta piše u zakonu)
jedan članak iz privremenog zapošljavanja
definiciju kolektivnog radnog prava+kolektivni subjekti.
kolektivni ugovor
domene
sve vezano uz radno vrijeme
pravo na rad,
sloboda rada.
zabrana prijeboja
lockout,
stručno osposobljavanje i stručni ispit,
pripravnik,
domene kolektivnog ugovora,
kolektivno radno pravo,
zabrane natjecanja(ugovorna i zakonska)
dobrovoljnost
subrogacija
agencija za privremeno zapošljavanje
radno vrijeme

pojam kol.ugovora,
domene važenja,
zakoniti i nezakoniti štrajk,
zabrana natjecanja,
godišnji odmori.
pojam kolektivnog ugovora
konvencije i preporuke
radnicko vijece
domene vazenja kol. ug.
faciendi nessesitas i subordinaciju (nacela)
agenciju za privremeno zaposljavanje
nacelo oneroznosti,
nacelo subordinacije,
kolektivno pravo,
domene vazenja kolektivnog ugovora,
agencija za privremeno zaposljavanje,
redoviti otkaz ugovora o radu
ug i zak.zabrana utakmice,
izvanr.otkaz ug.o radu,
mirovine,
lockout,
štrajk upozorenja,
kolektivni ug.o radu,
sloboda rada,
pravo na rad,
apsolutno i relativno ništav ug.o radu ili radni odnos,
načela radnog odnosa
uznemiravanje,
pravo koalicije.
domene važenja KU,
sindikati i poslodavci na eurospkoj razini,
kolektivni ugovori na europskoj razini,
obveze poslodavaca po ZR-u,
zabrana diskriminacije,
tajnost podataka
kolektivno radno pravo,
nadležnost radničkog vijeća,
tehnički izumi,
apsolutna i relativna ništavost
otkazi; redovni, izvanredni
temeljne karakteristike prava koalicije
načelo oneroznosti
fasciendi necessitas
agencija za zapošljavanje
sindikati... štrajk solidarnosti,
oktroirani kolektivni ugovor,
zabrana diskriminacije prema ZOR - u,
sudski raskid ugovora o radu
kolektivno radno pravo,
kolektivni ugovor,
domene važenja kol.ug,
oktroirani kolektivni,
izvanredni otkaz,
godišnji odmor,
radna knjižica,
radničko vijeće,
načela,
agencija za privremeno zapošljavanje,
izum,
sindikalni povjerenik,
zaštita privatnosti radnika,
pravo koalicije,
univerzalni izvori.

Prof. Buklijas:
Zastita sindikalnog povjerenika,
strajk upozorenja,
aps. i rel. nistetnost ugovora o radu,
karakteristike/obiljezja prava koalicije,
tajnost podataka,
zabrana takmicenja s poslodavcem,
univ. i reg. izvori med. radnog prava,
domene vazenja kol. ugovora,
nadleznosti radnickog vijeca,
agencija za privremeno zaposljavanje
sporazum o ustupanju radnika između agencije za privremeno zapošljavanje i korisnika
teritorijalno važenje kolektivnog ugovora
ostale domene važenja kolektivnog ugovora,
agenciju za privremeno zapošljavanje

kolektivni ugovor,
osobna i materijalna domena,
oktroirani kolektivni ugovor,
forma kolektivnog ugovora,
kolektivni ugovori na razini europske unije,
faciendi necessitas,
subordinacija,
redovni, izvanredni i sudski raskid ugovora
nacelo faciendi necessitas
zastita privatnosti radnika
oktroirani kolektivni ug,
domene vazenja,
sta je radnicko vijece,
nacelo subordinacije,
izvanredni otkaz,
zastita radnika privremeno nesposobnih za rad
pravo koalicije,
faciendi necessitas,
subordinacija,
dobrovoljnost,
pojam kolektivnog ugovora,
izvanredni otkaz,
redovni otkaz,
godisnji odmor,
radno vrijeme
kolektivni ugovor -pojam ,
domene vazenja kol. ugovora ,
oktroirani kolektivni ugovor ,
kolektivni ugovor na razini europske unije,
societas europea ,
eur. socijalni partneri
- faciendi necessitas;
- podređenost radnika poslodavcu;
- pravo na rad;
iz zakona:
- gospodarsko-socijalno vijeće;
- nadzor nad primjenom propisa o radu;
- odredbe o zastupnicima i dužnosnicima.

načela,
europsko društvo itd,
a iz zakona radničko vijeće, godišnji odmori...,
ali i dva nova pitanja: osnivanje udruge po ZoR i osnivanje još nečeg

nabrojim kolektivne ugovore i nesto kazem o njima,
agenciju za privremeno zaposljavanje
hijerarhiju kolektivnih
Faciendi necesitas,
privremeno nesposibni za rad,
subordinaciju,
redoviti i izvanredni otkaz

kolektivni ugovor,
subrogacija,
faciendi necessitas,
europska kompanija,
strajk ja mislim da je iznenadenja.
izvanredni otkaz,
redovni otkaz,
nastanak drustva poslodavaca i posloprimaca
organizacijski principi

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 lis 2012 01:42 
Aktivan

Pitanja prof. Bilić : razlike i pr. narav konv. i preporuka, kad i zasto je prikladnija preporuka, MOR, tijela MOR-a, domene važnja kol. ug., vremenska domena, produzenje vazenja kol.ug. I gdje se to još spominje u Zakonu/ kod cegaje to bitno (kod statusne promjene poslodavca), oktroirani kol.ug., na koga se prosiruje primjena, razlike izvanrednog otkaza i otkaza uvjetovanog skrivljenim ponasanjem radnika. Jako ugodna, želi vidjet da se prošo zakon i da se kuži.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 07 pro 2012 21:01 
Aktivan

lola_111 je napisao/la:
jel se u tom slučaju može proći samo s međunarodnim, bez kolektivnog ?
i imaju li neka pitanja koja ona voli pitati iz zakona, odn ima li išta što se može izbaciti ako prof. Bilić ispituje ? :oops:

Nemožeš, bar ja nisam prošao tako. Meni je postavljanja pitanja iz međunarodnog(zaštita djece i mladeži, konvencije) kao i iz kolektivnog(oktroirani kol ugovor) pa iz zakona(preraspodjela radnog vremena). Ako želiš s sigurnoscu proci moras ucit sve. Dođe teže ova cetvrta godina nego treca.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 pro 2012 11:56 
Početnik

Molim vas napišite dojmove s današnjeg ispita iz radnog kod prof.Bilić,stvarno mi je jaaaaaako važno i hitno!!!!Što je pitala,koja pitanja?na koji dio se najviše orjentirala-zakon,međunarodno,ili kolektivno?Bilo koja informacija ili savjet bi mi jako pomogli...Hvala

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 17 pro 2012 13:28 
Aktivan

Dojam koji je profesorica ostavila na mene kad sam slusala ispit tijekom apsolventskog roka je pokvaren na najgori moguci nacin njenim ispitom u petak. Pristupila je isprovocirano,netrpeljivo prema studentima,a nisam se mogla oteti dojmu da su pitanja bila iz rubrike "ovo vjerojatno studenti nece dobro znati". Grupe ispred mene su izlazile s čudjenjem na licima i komentarima kako pitanja do sad nisu niti cula i kako su dali odgovor iz knjige i zakona,ali to nije profesorici bilo dovoljno. Bila sam jos uvijek suzdrzana s komentiranjem buduci da nisam znala po cemu su kolege ucile,mozda su krivo razumjeli pitanja...Kazu da na pitanje definicije kolektivnog ranog spora i metode njihova rjesavanja- znanje iz knjiga i zakona jednostavno u petak nije bilo dovoljno...!! Sve dok kolegica i ja nismo usle nisam mogla zamisliti koliko su bili u pravu...
Dakle moj ispit je izgledao ovako nekako...
Prof.Bilic nas je docekala bijesna s pitanjem da li mi mislimo da ona nas treba posebno pozivati na ispit i kome je tu u interesu da ona nas ispita??!! (usle smo u roku 2sek kad je grupa prije izasla jer smo stale odmah kraj vrata i znale da cemo iduce odgovarati,a na nasu ispriku kako je velika guzva i da nismo znali da misli da udjemo jos ranije(!??), prof. Bilic je odgovorila "kako smo mogle znati da smo htjele" te kako nju "bas briga hocemo li mi odgovarati ili ne...") SRAMOTA-za pocetak sam pomislila. Da nema nas,ni ona ne bi imala posla. Nastavio se ispit... Ok,kazem... nije bitno,ucila sam,samo da pocne vise s pitanjima... i krenula su pitanja... Izdvojit cu meni "najdraze" trenutke;
Prof. me pitala da li se cl.39 Rimskih ugovora primjenjuje kod nas i kako je to u knjizi krivo napisano,al bi ja to trebala znati. Kazem da se NE primjenjuje,a profesorica kaze doslovno "PRIMJENJUJE,PRIMJENJUJE" isprovociranim glasom i ljuta kao da sam rekla "ko zna sta"...I nista od tog ne bi bilo toliko cudno da iza toga nije islo pitanje "A zasto se NE primjenjuje??!!" I tad ja kazem u sebi tko je tu lud....??! Al saberem se i kazem; Posto postoje ogranicenja prema drzavama koje tek trebaju uci,spomenem i sporazum o suradnji i pridruzivanju,odgodu primjene u zakonu i sve to...al nista...Pa nismo u eu!!!!- Ponovim jos jednom ,a profesorica napokon prijedje na iduce pitanje kao da do tad to nisam spomenila 100 puta...Dakle, odgovor je trebao biti da se ne primjenjuje jer nismo jos u EU.A sto sam ja 5min govorila??!! Zbunjena sam... Ocito je zeljela naglasiti nedostatke u knjizi zbog osobnog sukoba s autorom.
Jos je pitala klauzulu ne strajk-ne lock out,a zatim je kolegicu pitala lex specialis koji reguliraju strajk. Kolegica je znala 2 (o policiji i javnim cestama),pa sam ja nadopunila s ostalima... Na to mi je profesorica izvadila knjigu i bacila pred mene i rekla da je sramota sta mi ne znamo... Iznenadjena i šokirana,pitajuci se sto sam pogrijesila, kazem joj da tocno znam gdje to pise u knjizi,na kojoj stranici i sto pise prije i poslije tog,te da ne trebam traziti...i na to je profesorica zakljucila ispit i kolegicu vratila za iduci put,a meni dala "pišljivu" 2 uz komentar "eto,Vi ste nesto znali,pa cete dobit prolaz" (svi do tada su pali tog jutra). Kao da mi je ona nesto poklonila??? Ne bunim se ja za dvicu,uvijek mozes proci i pasti ispit,pa tako dobiti i bilo koju ocjenu-al,ne na ovaj nacin! Nije nas pitala niti jedno posteno pitanje,konkretno ja ni ne znam gdje sam pogrijesila...! Ponijela se krajnje neprofesionalno i bezobrazno prema ljudima koji su potrosili svoje vrijeme i zivot na spremanje ispita,ocekujuci normalan ispit i da ce profesorica znati posteno prepoznati znanje od neznanja. A na njen komentar kako sam "nesto ucila" imam samo za reci kako sam ucila detaljno i s razumjevanjem iz obje knjige i zakona,materija je razumljiva i nisam se zadrzavala samo na tekstu iz skripti niti samo pitanjim sa nasciturusa i imam jako dobre ocjene iz ostalih predmeta... iz svih tih razloga smatram se kompetentna da i pisem ovaj tekst.
Razumijem da svatko ima los dan,al u tom slucaju ostanite doma i nemojte se iskaljivati na studentima. Mozda profesorica ima "los dan" jednom u 3 mjeseca i inace je ugodna,ali kod ove profesije ovakve stvari se nebi smjele dogadjati. Iskoristavajuci polozaj profesorice i to sto to jednostavno moze i sto nema sankcija prema ovakvim postupcima, u petak je prof.Bilic doslovno opalila šamar svima koji su ulozili vrijeme i trud da nauce njen predmet i izadju na ovaj rok. Kazu da je u sukobu s prof.Buklijasem,te da ju je razgovor s njim isprovocirao tog jutra...mene nije briga,ja sam obavila svoj dio posla-ocekivala sam od profesorice da i ona obavi i svoj. Sramota!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: