Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 18 lip 2019 05:47.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 11 vel 2010 21:11 
Početnik

FYI -knjigu Međunarodno radno pravo imate na web stranicama hrvatske znanstvene bibliografije

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 vel 2010 01:11 
Aktivan

Jedno pitanjce, jel na kraju treba učit po novom ZOR ili starom pretpostavljam da nema neke velike razlike al ipak.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 00:54 
Početnik

bila sam jučer na ispitu..kod prof Bilić, pitala me po međunarodnom radnom, lagano, ali dosta pitanja, pitala me koja su tijela MOR-a i o svakome da pričam, koja je uloga upravnog vijeća, zašto je bitna revizija konvencija, te koje su najvažnije konvencije kod zaštite djece i koje su razlike...učila sam po novom ZOR-u,iako ona ispituje po starom, pa nisam znala odgovore na neka pitanja, tako da joj napomenete po čemu ste učili, njoj je svejedno,ali da zna kako da vas pita...pitanja su bila prekovrmeni rad, opći i posebni uvjeti kod zaposlenja, sudski raskid ugovora o radu...mislim da je to sve...sretno!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 14:31 
Aktivan

Pa zar je jučer ispitivala profesorica Bilić jer koliko je meni poznato jučer je ispitivao samo profesor.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 vel 2010 15:32 
Početnik

nas par je uzela ona...i rečeno je da više neće biti ispitivanja na konzultacijama...ne znam...je l to stvarno, ili su samo bili nervozni...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ožu 2010 17:15 
Početnik

to za konzulacije jeli istina a vise nece pitat preko njih!? i profesorica jel pita obe knjige profesora bukljasa, jer vidila sam da na popisu literature pisu neka literatura iz 69, jel to itko ucio?!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 ožu 2010 23:21 
Početnik

ne znam je l istina,kažu neki kolege da tako oni uvijek prijete pa na kraju pitaju na konzultacijama...probaj otići pitati ili poslati mail prof. bilić...ne,profesorica pita sam međunarodno knjigu i zakon o radu

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ožu 2010 13:12 
Početnik

dal mi može netko odgovoriti na pitanje: da li za profesora Buklijaša treba spremiti obje knjige + ZOR ili samo jednu + ZOR pa te ispituje po kojoj si učio? Zahvaljujem na odgovoru

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 ožu 2010 18:05 
Početnik

hmmm...koliko čujem svi imaju drugačija iskustva, stoji da naučiš jednu knjigu + zakon i onda te pita po kojoj si učio, ali par kolega mi je reklo da zna postaviti pitanje i iz druge knjige,ali koliko sam shvatila knjiga kolektivno je slična kao zakon,pa se možeš izvuči

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 ožu 2010 00:13 
Forumaš

Koliko sam ja bila upućena, na roku pita iz obe knjige+ zakon, a na konzultacijama iz jedne (koju sam odabereš) + zakon...i puno je bolja prolaznost na konzultacijama!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 ožu 2010 11:08 
Aktivan

Ispitivanja na konzultacijama više definitivno nema, to mi je potvrđeno i od profesora i od profesorice.
Inače profesor u posljednje vrijeme zna pitati iz obje knjige, a također često pita i načela pa bi bilo dobro ukoliko netko zna koje pitanje koje se odnosi na načela, da ga ovdje iznese zajedno s odgovorom, ukoliko to nije problem, pozdrav.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ožu 2010 17:28 
Aktivan

Neke kolege su uspjele odgovarat na posljednjim konzultacijama, bitno je da ne bude baš previše ljudi,
Profesor do sada nije pitao po novom zakonu, a vjerojatno i neće još koji rok.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ožu 2010 17:33 
Forumaš

Meni je nedavno rekao da treba učiti novi zakon..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ožu 2010 18:16 
Početnik

Evo mojih dojmova,bila sam na ispitu 17.3. ,ispitivao je prof i svakome je postavio po jedno pitnje iz knjige međunarodno radno pravo,zatim jedno iz kolektivno radno pravo i jedno iz zakona(starog) a oni koji su bili između pitao je još dodatno jedno pitanje.Treba samo puno pričati i nije strašno,bio je jako fer i korektan!Pitanja-privremena nesposobnostza rad,agencija za privremeno zapošljavanje,udruge poslodavaca na razini EU,udruge sindikata na razini EU,izvorni i regionalni izvori međ radnog prava,zaštita pomoraca i ribara,izvanredni otkaz,sudjelovanje radnika u odlučivanju na razini EU...to je koliko se mogu sjetiti

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ožu 2010 00:26 
Forumaš

malimikula je napisao/la:
Ekipa, ima li netko iskustva sa Sindikalnim pravom!? Navodno je u pitanju nekih par konvencija- da li netko točno zna koje!?

Ako govoriš o izbornom, ukoliko ne želiš odgovarat za veču ocjenu prepiše ti ocjenu iz Radnog i socijalnog.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 ožu 2010 13:01 
Forumaš

emanuella je napisao/la:
Može mi molim vas Netko reći šta prof.Buklijaš najčešće pita iz zakona???

Ja sam se bazirala na ona pitanja koja sam našla na nasciturusu pod skripte i ispitna pitanja.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ožu 2010 10:51 
Početnik

emanuella je napisao/la:
morpheus je napisao/la:
meni je ovo bio daleko najgreziji ispit.
osjećaj na ispitu je bio grozan, prof živčan, ko da nas je htio sve nabrzinu ispitat i što prije poslat van.
prije sam ga pitala po kojoj literaturi treba spremit ispit,
pa mi je dao zakon i međunarodno.
na ispitu me pita udruženja poslodavaca i posloprimaca na europskoj razini.
kažem mu da nisam spremala ispit po toj knjizi nego ovoj drugoj.
a on meni šta se ja s njim imam raspravljat???!
stvarno nisam bila ni naprasita ni drska, ali nisam nikako htjela past ispit na ovaj način!!!
i vratio me za drugi dan...
nakon toga sam u kopirnici preko kupila neku skriptu u kojoj su kombinirane obe knjige i zakon. ponovila iz toga, vratila se i položila. i opet me je pitao po kolektivnom, tj. po drugoj knjizi (al ovaj put sam bila i na to spremna)
očajan ispit. baš mi se zgadio.

Jesi odgovarala na konzultacijama ili u ispitnom roku???

probala sam izać na konzultacijama cijeli 1mjesec, il se ne bi pojavio uopće, il bi se pojavio da nas otpila jer bi nas došlo više, a očito je da mu se nije dalo.
a na ispitnom roku u 2mjesecu me poslao da to "malo bolje proučim" i vratim se za tjedan dana, nije htio upisati pad.
valjda jer sam mu digla živce, ne zato jer nisam znala gradivo.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 10 tra 2010 08:19 
Sega mega kul forumaš

Theia je napisao/la:
emanuella je napisao/la:
Može mi netko reći gdje se nalazi ugovorna i zakonska zabrana utakmice??? Hitno mi je.........

Zakon.

Čl.93.-98. novog zakona.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 12 tra 2010 16:24 
Početnik

danas je prof. bilic rekla da se moze odgovarat na konzultacijama, ali kao samo oni koji dolaze na vjezbe( isto vridi i za buklijaša)
i jos ce bit tri puta vjezbe pa slijede potpisi :))

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 tra 2010 19:21 
Početnik

Jel može netko napisati SUBJEKTE kolektivnog prava i materijalnu domenu važenja.

To je na onoj 12. i 13. str knjige koja nedostaje u kopiranoj knjizi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 tra 2010 11:15 
Sega mega kul forumaš

Theia je napisao/la:
Lojalna radna praksa?

Joj nemam knjigu kod sebe ali mislim s lijeve strane prije podnaslova vrste strajka imas odlomak gdje ti je odgovor na tvoje pitanje. Knijga kolektivno radno pravo.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 tra 2010 09:15 
Početnik

pitanja kod buklijaša i uglavnom se vrte ista: ug i zak.zabrana utakmice, izvanr.otkaz ug.o radu, mirovine, lockout, štrajk upozorenja, kolektivni ug.o radu,
sloboda rada, pravo na rad, apsolutno i relativno ništav ug.o radu ili radni odnos, načela radnog odnosa- to sve ima u nekoj skriptici, ako se to ne zna odma baca
uznemiravanje, pravo koalicije.
Uglavnom ako se zna sve ok, ja dobila 4 ali jako neugodna atmosfera, malo čudan lik

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 tra 2010 09:23 
Početnik

Theia je napisao/la:
Jel može netko napisati SUBJEKTE kolektivnog prava i materijalnu domenu važenja.

To je na onoj 12. i 13. str knjige koja nedostaje u kopiranoj knjizi.

subj.kol.prava su. država, međunarodne org.za nas najznačajnija međ.org.rada, arbitraža, udruge poslodavaca i sindikata, itd ima u knjizi kolektivnog na početku.materijalna domena važenja: mislim da treba reć da se kol.pravo odnosi podjednako i na poslodavce i na posloprimce, da sporovi koji među njima nastaju poprimaju značaj kol.radnih sporova itd. ima s lijeve strane knjige na početku isto se radi o knjizi kolektivno

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2010 17:26 
Forumaš

Jel ovo potpisivanje original knjige i zaokruživanje gradiva vridi samo za odgovaranje na konzultacijama... ili se knjiga mora nosit na potpis i u rokovima??
Unaprid hvala!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 tra 2010 21:08 
Forumaš

Samo za konzulatcije, na roku moraš odgovarat iz obe knjige + zakon

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 svi 2010 17:45 
Forumaš

Kolektivno radno pravo i Međunarodno radno pravo- ako ideš na rok trebaju ti obe knjige i ne trebaju bit potpisane ni zaokružene, ništa. Nauči obe + zakon!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 svi 2010 19:38 
Forumaš

arijanaxx je napisao/la:
Molim vas, razjasnite mi tu situaciju s knjigama.:roll: Ako izlazim na rok, a ne na konzultacije ne treba mi potpisana knjiga ili treba? :wtf I o kojim dvjema knjigama se radi? Ako može naziv. :mrgreen:

Kolegica ti je već napisala knjige, samo bi ja napomenila da Međunarodno tribaš samo prvih 120 stranica, Kolektivno cilu knjigu... to piše na prethodnim stranicama, ako se varam nek me neko ispravi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 03 svi 2010 23:32 
Početnik

evo pitanja s proslih konzultacija: kolektivni ugovor o radu, domene kolektivnog rad.prava,strajk upozorenja, forma kolektivnog ug. o radu,konvencije i preporuke,reg. i univer. izvori, prinudni rad,izvanredni otkaz, zakonska i ugovorna zabrana natjecanja...ugh dalje se ne sican :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 svi 2010 12:20 
Forumaš

IVANA27 je napisao/la:
načela radnog odnosa- to sve ima u nekoj skriptici, ako se to ne zna odma baca

Može mala pomoć oko ovog pitanja...
U skripti sa nasciturusa kao načela navedena su sloboda rada, pravo na rad, opća dužnost rada... U knjizi Međ.r.p. se spominju načelo nediskriminacije, pravo udruživanja, zabrana prinudnog rada... Jel to sve zajedno odgovor na pitanje ili nešto drugo?!? Hvala!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 18 svi 2010 17:03 
Početnik

mjesec je napisao/la:
Molim vas, da li netko može napisati kakva je asistentica na ispitu, što je kod nje jako važno znati.... Unaprijed hvala.

Pozz, ja san odgovarala kod asistentice, bila mi je odlična, jedno dva pitanja iz knjige, Mor, konvencije rekomandacije razlika, načelo univerzalnosti nešto u vezi toga, to nisan znala, a ostala pitanja su bila iz zakona, napisat cu sve cega se mogu sitit: godišnji odmor, štrajk, ugovorna i zakonska zabrana utakmica, način prestanka ugovora o radu, otkazi, sudski raskid ugovora o radu, i to je sve čega se mogu sitit. Ništa strašno, asistentica je stvarno odlična i korektna.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 svi 2010 14:35 
Početnik

...uglavnom...ja sam isto odgovarala u asistentice, i stvarno je super...ugodna na ispitu jako, pitala je dosta pitanja ali sve smireno ipolako...pitanja su bila: razlika između konvencija i preporuka i zasto vis eima preporuka, štrajk, ugovorna i zakonska zbrana utakmice, izvaredni otkaz, dječji rad, raskid ugovora, ostalo se nemogu sitit...sritno i pozz

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 25 svi 2010 14:34 
Početnik

Isiptna pitanja sa konzultacija 25.5-prof.Buklijaš

regionalni i univerzalni izvori, preporuke i konvencije, prinudni rad, rad djece i mladeži, štrajk, pravo koalicije, kad je štrajk zakonit, štrajk upozorenja, zakonska zabrana utakmice ZOR, ugovorna zabrana utakmice ZOR, redoviti otkaz ugovora o radu ZOR, izvanredni otkaz ugovora o radu ZOR, uznemiravanje po ZOR, otpremnine

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 svi 2010 12:37 
Početnik

Pitanja prof. Bilić domene važenja kolektivnog ugovora, vremenska domena, lojalna radna praksa, ofenzivni lockout i koji je kod nas dopušten i kada, prestanak ugovora o radi i sudski raskid ugovora, razlika preporuke i konvencije, MOR, redoviti otkaz, otkazni rokovi.... Super je prof, jako ugodna i korektna, sve pohvale... Sretno svima!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 lip 2010 13:01 
Forumaš

Današnja pitanja kod profe Bilić: domene važenja kolektivnog ugovora, naglasak na vremenskoj, šta se događa kad istekne kol.ugovor sklopljen na određeno vrijeme, dijelovi kolektivnog ugovora, koje tijelo MOR-a ima kontinuirano djelovanje, razlike konvencija i preporuka, revizija konvencija, zakonska i ugovorna zabrana utakmice + ugovorna kazna i naknada štete, štrajk prema našem zakonu. Sve je već rečeno o profi, odlična, strpljiva, ugodna i svakome bi preporučila da odgovara kod nje!

I ako nekog zanima, dozvoljava odgovarat uz zaostatke sa 3. godine, meni je osta G2 i nisam imala namjeru polagat dok mi nije ponudila polaganje izbornog na crno, to se ne odbija pa san prošvercala i radno :mrgreen:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2010 19:39 
Početnik

Dragi kolege,ovo su vam članci iz zakona koje treba znati,ostalo nije bitno.čl:2. , 4., 10., 13., 14., 15., 16., 21., 29., 47.(glavaVII), 49., 57., 58., 66., 88., 90., 99. i 100.(jako često pita), 109., 113., 114., 125., 136., 139. i 140(radničko vijeće), 152., 162., 213., 221..

Iz knjige Međunarodno radno..... često pita-univerzalne i regionalne izvore,pravna priroda i razlike konvencija i preporuka,a iz poglavlja SADRŽAJ MEĐUNARODNOG RADNOG PRAVA(OD 63 DO 98 STR.) pita sve lekciju.

Iz knjige KOLEKTIVNO RADNO PRAVO-pogledajte pitanja na forumu,uvijek se vrte,štrajk(solidarnosti) Lockout,udruge poslodavaca na europskoj razini,slobode udruživanja,SOCIETAS EUROPEA.
nadam se da sam pomogao.Meni je profesor bio OK,iako nas nije htjeo pitati iz početka,jer nas je bilo puno u hodniku,dao nam je svima četvorke.Mene je pitao regionakne izvore i ugovornu zabranu utakmice (ČL.100)

PUNO SREĆE! :rambo :tenk :noc:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 lip 2010 19:41 
Početnik

PS:Zaboravio sam spomenuti i kolektivni ugovor,al njega nema puno,tako da vam neće stvoriti problem.Pročitajte ostale postove i sve će vam biti jasno :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 29 kol 2010 19:38 
Forumaš

dada0706 je napisao/la:
i šta ako nemamo tu knjigu,ne možemo odgovarati ili???ja sam kupila u fotokopirnici knjigu

Ja je nisam imala, tj. imala sam isto kopiranu i odgovarala sam bez problema kod asistentice. Ne znam jel profesor pravi probleme...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 kol 2010 16:19 
Forumaš

Ma nema problema, ako odgovaraš u redovnom roku nitko te ne pita da pokažeš knjigu, ispituje obe knjige. To valjda vrijedi jedino za ispitivanje po dogovoru na konzultacijama kad dolaziš s knjigom na kojoj ti je profesor zaokružio stranice.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2010 14:43 
Sega mega kul forumaš

Kako idu odgode kod radnog i soc.? Treba upisati pad ili se pak samo dogovori sa profesorom kada u drugom djelu doći?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ruj 2010 16:44 
Početnik

ne treba upisivati pad, samo se pojaviš u drugom dijelu roka. Tako je bilo u 7. mj.
Da li sutra ispituje prof. Buklijaš?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: