Nasciturus Forum

Forum studenata Pravnog fakulteta u Splitu
Sada je: 17 stu 2018 22:53.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Pravila foruma

Dragi svi, molimo vas da se držite sljedećih smjernica u korištenju ovog podforuma, kako bi smo svi živjeli dugo i berićetno;

1) počnite od prvog i drugog posta, ne posljednjeg. Tamo su sabrana ispitna pitanja,ispitna literatura,skripte, kao i osnovne informacije o ispitu, i sl.
2) koristite google pretraživač u desnom kutu.Ako ga ne znate koristiti, upute za korištenje su OVDJE
3) ne pitajte glupa pitanja, pogotovo ne više puta. Jednom je i više nego dovoljno.
4) Sve skripte i ispitna pitanja se nalaze u SKRIPTARNICI
5) budite kolegijalni i podijelite vaše znanje, ispitna pitanja, iskustva i sl. s kolegama. UPUTE ZA SLANJE SKRIPTI I OSTALIH MATERIJALA NA NASCITURUS

Započni novu temu Odgovori  [ 782 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: SOCIOLOGIJA
PostPostano: 13 ruj 2011 15:01 
Početnik

zna li itko je li Ranka na ispitu u četvrtak 15.og i je li bila danas i kada je usmeni od danas ? tnx

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 ruj 2011 17:01 
Početnik

Oi, ekipo! Ima li itko ikakvih saznanja o dekanskom roku?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 ruj 2011 17:13 
Početnik

Našao sam!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 14 ruj 2011 19:00 
Aktivan

armagedon8 je napisao/la:
Oi, ekipo! Ima li itko ikakvih saznanja o dekanskom roku?

Na stranici faksa imaš obavijest!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 ruj 2011 12:00 
Sega mega kul forumaš bez života

Evo ja sam poslala mail profesoru i odgovorio mi je da je ispit iz soc. na dekanskom roku 11.10. u 8i 30h

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 20 ruj 2011 11:15 
Početnik

Ej,može mi ko odg na pitanje metodološke stratifikacije hrv.društva 90ih god 20.st

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 ruj 2011 19:57 
Početnik

jel se piše u 3.ili? jesu gotovi radovi tamo?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 30 ruj 2011 18:20 
Aktivan

lawgirl je napisao/la:
Ej,može mi ko odg na pitanje metodološke stratifikacije hrv.društva 90ih god 20.st

istraživanje socijalne stratifikacije u socijalističkom razdoblju izazivalo je poprilično oštre metodološke rasprave.Bilo je mišljenja da treba primjeniti marksističku teoriju o klasama,što bi značilo da ju u hrvatskom(bivšem jugoslavenskom) društvu prisutna dihtomna klasna podjela.dok o postojanju radničke klase nije bilo dvoumljenja,upitno je bilo tko čini klasu ljudi koja se suprotstavljena i nadređena radničkoj klasi.tim više što institutu privatnog vlasništva,kao bitna odrednica klasnog odnosa i postojanja klasa iz obzora marksističketeorije,više nije bio prevladavajući u hrvatskom društvu.zbog tih i mnogih drugih metotoloških problema nije bilo obavljeno niti jedno empirijsko istraživanje.za potrebe empirijske analize prihvatljivom se pokazala funkcionalistička teorija koja proizlazi od različitosti statusa pojedinih društvenih grupa.u odabiru čimbenika kojin u socijalnom smislu određuju neki sloj koristilo se Weberovo razlikovanje društvenog ugleda ,društvene moći i statusa.prema tom shvaćanju stratifikacija društva poima se kao hijerarhija određenog sloja koji se međusobno razlikuju količinom materijalnog i financijskog bogatstva,svoje društvene moći i ugleda.( istrazivanje branka horvata djeli hrvatsko drustvo potkraj 60ih na : drzavne, politicke, privredne i neprivredne rukovodioce, intelektualne radnike u privredi,neprivredi i drzavnoj administraciji, rutinske sluzbenike, radnicku klasu, obrtnike i seljake... dok istrazivanja iz 1970. jer je to kao najbolje...koje djeli drustvo na : - politicke i privredne rukovodioce / profesionale politicare i privredne rukovodioce /, - srednji socijalisticki sloj / visi i visoki strucnjaci , administrativni i slicni rutinski sluzbenici /, - radnicku klasu, - privatne vlasnike / poljoprivrednike krupe srednje i sitne, seljake / polutane / i zanatlije krupne i sitne te ostale privatnike... ) ODAVDE TI IDE ODGOVOR NA 6.PITANJE u pokušaju da proniknem novonastalu stratifikaciju hrvatskog društva tijekom vrlo burnih 90 tih godina 20 st opredjeljujem se za funkcionalistički pristup.pri toj analizi koju bi mogli nazvati statičkom zanemarujemo dinamički aspekt,tj. analizu međusobnih odnosa pojedinih slojeva,stupanj sukobljensti njohovih interesa,utjecaj tog sukobljavanja na ukupan razvoj hrvsatskog društva itd. kao indikatore međusobnog razlikovanja između utvrđenih slojeva uzimam veličinu materijalnog bogatstva,društvene moći i ugleda ili časti. POd društvenom moći podrazumijevam u skladu sa weberovom definicijom tog pojma,sposobnost ili mogućnost pojednica ili skjupine ljudi da nameću određeno ponašanje ii djelovanje drugim pojedincima ili skupinama,čak i onda kada to ponašanje nije u njihovom interesu ili kad mu se suprotstavljaju.pod ugledom ili čašću podrazumijev uzajamno društveno vrednovanje pojedinaca ili skupine ljudi na osnovi čega su neki slojevi ljudi visoko rangirani u društvu drugi srednje a treći vrlo nisko.polazeći od tih pretpostavki u suvremenom hrvatskom društvu postoji :
1.vladajuća politička i gospodarska elitai ili viši slojevi unutar kojih razlikujemo:
a)političku nomenklaturu
b)kapitalističku klasu(tajkun)
c)menađerski sloj
2.srednji društveni slojevi:
a)sitni poduzetnici i obrtinici
b)viši profesionalci(suci,sveučilišni profesori)
c)niži profesionalci(bolničari,
socijalni radnici)
d)niža srednja klasa(prodavači u trgovinama)
3. niži društveni slojevi
a)radnička klasa
b)poljoprivrednici
c)polutani
d)umirovljenici
e)nezaposleni
f)prosjaci skitinice beskućnici

PARDON STA JE KASNO, NADAM SE DA CE JOS POSLUZIT. :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 05 lis 2011 16:10 
Sega mega kul forumaš bez života

Miki78 je napisao/la:
jel se piše u 3.ili? jesu gotovi radovi tamo?

i mene ovo zanima.... jer najgore mi je dolazit na ispit a ne znan u kojoj je predavaonici.... a one tete na ulazu su.... nepristupačne :D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lis 2011 20:09 
Početnik

Bok,čula sam da je najbolje izaći na pismeni kada je gužva,tako da malenica i ranka budu oboje na ispitu,a za usmeni dio da se držim Malenice,gdje on tu i ja... Rekli su mi da je Ranka užasna na ispitima,a da je malenica jako krektan(što vidim i na ovom forumu)...I da slučajno ne uzimam seminar iz socijoligije(zbog Ranke) nego da ako mogu izaberem opću pravnu povijest,jel to istina? Prošle godine se je valjda moglo kolokvirat i iz soc.,iako nisi imao seminar... Uglavnom sam zbunjena,a voljela bih bar donekle uspješno riješiti prvi semestar... Hvalaaa unaprijed!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lis 2011 21:05 
Aktivan

Prosle god se nije moglo izac na kolokvije ako nisi seminarist
A za to rjesavanje prvog semestra, ma opcenito cilog studiranja ti je prvi korak da ne slusas price. Sto ljudi, sto cudi. Evo mog misljenja:Ranka je zakon, po meni prekorektna, dok mi je on.. A necu rec sta
Tako da ne slusaj price i uci, to ti je najbolja metoda prolaska, vridi bez obzira na profesora! :thumbsup

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 22 lis 2011 22:25 
Aktivan

Princeza710 je napisao/la:
Bok,čula sam da je najbolje izaći na pismeni kada je gužva,tako da malenica i ranka budu oboje na ispitu,a za usmeni dio da se držim Malenice,gdje on tu i ja... Rekli su mi da je Ranka užasna na ispitima,a da je malenica jako krektan(što vidim i na ovom forumu)...I da slučajno ne uzimam seminar iz socijoligije(zbog Ranke) nego da ako mogu izaberem opću pravnu povijest,jel to istina? Prošle godine se je valjda moglo kolokvirat i iz soc.,iako nisi imao seminar... Uglavnom sam zbunjena,a voljela bih bar donekle uspješno riješiti prvi semestar... Hvalaaa unaprijed!!!

Ovako, ovo govorim iz svog iskustva prosle godine i moj ti je savjet da uzmeš seminar iz sociologije. Istina je, OPP napisat seminar je na razini namazat nutellu na kruh i neces puno raditi, ali po meni se isplati jer mozes izac na kolokvije koje mozes spremit priko skripte koja ima pitanja napisana crvenim slovima, imas je tu na Nasciturusu i cak mozes dobit vecu ocjenu. Ako daš jedan kolokvij iz soc. to ti je velik posao, a kamoli kolokvirat, za kolokvirat usmjeri se rađe na rim :rambo . Ja sam tako prošle godine dao sam 1. kolokvij iz Soc i isao na ispit drugi dio kod Ranke i mogu priznat da mi je kod nje bio super usmen :grin: i. Cak sam falia one postotke etnicke distance i mozes imat neka pitanja 1 (da, oni ti tako ocjenjuju pismeni, svako pitanje ima svoju ocjenu) :whyowhy: i nije mi zamjerila nego me pitala to i ponovio sam tocno, a sta bi kod Malenice pao odmah jer kod njega moras imat cili pismeni pozitivan. Eto ne znam vise sta da napisem, baci jos neku nejasnocu pa cu odg. :mig:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 lis 2011 20:47 
Početnik

Hvalaaa...

A sa svih strana nas plaše sa svakakvim pričama... Mogu li ja uopće birat iz čega da imam seminar??? Malenica nam je bio reka da pitamo u referadi,da oni to raspoređuju,(bar smo ga mi tako razumili...)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lis 2011 13:08 
Početnik

Seminare sami biramo (osim ako se bas neki predmet ne prepuni pa di daju da biras od onoga sta je ostalo). Po meni je takodjer najpametnije u prvom semestru uzeti seminar iz soc jer ti daje mogucnost izalska na kolokvij, a i Ranka te zapamti pa je malo blaza iako je ona stvarno ok i korektna i bez toga. Pismeni je po meni veci bauk nego usmeni.. Tj. kada polozis pismeni usmeni vise manje (moras nesto znat da ne ispade da si prepisiva, ali svakako ne tlaci i ne cjepidlaci)..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 08 pro 2011 12:42 
-Admin-

Obavijest studentima koji su prijavili ispit iz Sociologije 12. prosinca (ponedjeljak) 2011.
Pismeni dio ispita iz kolegija Sociologija održat će se 12. prosinca (ponedjeljak) 2011. u 11.30h u dvorani br. 6.
Mr. sc. Zoran Malenica, viši predavač
Mr. sc. Ranka Jeknić, asistentica
http://www.pravst.hr/novosti.php?p=11&s=672

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 sij 2012 13:34 
Početnik

Ocito ja imam monologe!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 11 sij 2012 14:11 
Početnik

...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 sij 2012 16:59 
Početnik

kolege :mig: trebamo li bas znati sve i koja su najcesca pitanja na ispitu? :popcorn:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
 Naslov: SOCIOLOGIJA
PostPostano: 28 sij 2012 14:55 
Početnik

Imas ona ispitna pitanja- uvijek po njima pita.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 sij 2012 16:19 
Aktivan

tipic je napisao/la:
kolege :mig: trebamo li bas znati sve i koja su najcesca pitanja na ispitu? :popcorn:

Vedran:
"Gradivo iz profesorove knjige učiš po skripti koja počinje sa "Tuđmanov koncept...", a gradivo iz Haralambosa učiš po skripti Maje Vidan, ili po skripti Studentice000. Dovoljno je za riješiti ispit. Sve možeš skinuti sa Nasciturusa."

Mislim da ti je to to.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 31 sij 2012 11:55 
Početnik

Jel netko zna možda koja su pitanja bila danas na ispitu?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 04 vel 2012 21:56 
Početnik

ana mupet je napisao/la:
tipic je napisao/la:

Vedran:
"Gradivo iz profesorove knjige učiš po skripti koja počinje sa "Tuđmanov koncept...", a gradivo iz Haralambosa učiš po skripti Maje Vidan, ili po skripti Studentice000. Dovoljno je za riješiti ispit. Sve možeš skinuti sa Nasciturusa."

Mislim da ti je to to.

Imaš ispitna pitanja - uvik su ti ta.
A najbolje je da učiš po Vidan, a uz to čitaš poglavlja Haralambosa, paralelno, jel'. Malenicu pročitaj jednom i sve će ti bit jasno, pamtljivo je i puno bolje nego li skripta :) Treba se malo potrudit, ali čitaj literaturu uz skriptu i garantirano ćeš lakše povezat i popamtit, mada ćeš se načitat :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2012 08:56 
Početnik

Moze li se Haralambos uz Vidan naucit u 7 dana? :)

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2012 11:04 
Početnik

Moze se naucit, pizdarija je i nije tesko samo poprilicno dosadno.. Bar je meni bilo..

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2012 13:58 
Početnik

Crnobijela jesi li ti bila na ispitu ili si preko kolokvija? Kako to bude na usmenom?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 09 vel 2012 18:01 
Početnik

Da li netko zna kad je slijedeći ispit iz sociologije, da li je možda sutra, 11.02.2012.? Hrvoje, bok.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 vel 2012 14:48 
Početnik

koja su bila pitanja na ispitima?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 16 vel 2012 18:53 
Forumaš

I mene zanimaju pitanja,zna itko?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 23 vel 2012 16:49 
Početnik

Ima li netko da je ucio iz Studentica000 i proso?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 01 ožu 2012 11:38 
Forumaš

LJUDI DA LI PROFESOR DIKTIRA PITANJA PO GRUPAMA ILI IH DOBIJETE NA PAPIRU????

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ožu 2012 01:57 
Početnik

Imam mali osvrt na skriptu koja sadrži odgovore na ispitna pitanja iz profesorove knjige : ogledi o hrvatskom društvu, koja je objavljena na portalu, u skripti fale veoma bitne činjenice vezane za odgovore na pitanja. Te činjenice profesor zahtjeva na ispitu i bez njih je malo teže dobit neku konkretnu ocjenu iz predmeta ako se uz skriptu ne koristi i orginalna knjiga od profesora. Ako želite primjer u 24. pitanju u ispitnim pitanjima rezultati ispitivanja etnicke distance između nekih nacionalnih skupina u hrvatskom društvu skripta uopce NE navodi koji su stupnjevi Bogardusove ljestvice kojih ima 7 i bez kojih se uopće ne može konkretno odgovorit na postavljeno pitanje. Ne treba ni napominjat da je čitanje takvih rascjepkanih rečenica jako teško, a o razumjevanju istoga da ne govorimo. Hvala onome tko je potrudio skriptu napraviti, cjenim njegov trud al skripta previše ne pomaže u učenju nego većinu vremena otežava učenje. :/

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ožu 2012 16:47 
Početnik

na današnjem ispitu u mojoj grupi su dosla pitanja :
- metodološki pristup istraživanju stratifikacije 90-tih
- istrazivanje Marinka Škare i stopa siromaštva
- društvena stratifikacija - perspektive nove desnice
- definiranje etniciteta
- kultura, socijalizacija, norme, vrijednosti, uloga i status
- moderne teorije društva i sociologija modernosti

a jedna od drugih grupa je bila :
- rasa
- modernost, postmodernost, postmodernizam
- društvena nejednakost i društvena stratifikacija, društvene nasuprot prirodnim nejednakostima
- uzroci korupcije u društvima tranzicije
- promjene u srednjim slojevima hrvatskog društva
- profil siromašnih prema istraživanju sv. banke iz 1998.godine

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 06 ožu 2012 18:09 
Forumaš

mig je napisao/la:
LJUDI DA LI PROFESOR DIKTIRA PITANJA PO GRUPAMA ILI IH DOBIJETE NA PAPIRU????

dobijes list papira s pitanjima... :popcorn:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 13 ožu 2012 02:04 
Početnik

ana mupet je napisao/la:
tipic je napisao/la:

Vedran:

Mislim da ti je to to.

da, trebas znati sve :happpppppy

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15 svi 2012 16:29 
Aktivan

PRODAJEM knjigu Haralambos kopiranu ne podcrtavanu vrlo povoljnom,cijena po dogovoru!
091 571 34 31

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 19 lip 2012 16:25 
Aktivan

Drage kolege i kolegice, jel ko učia po ovoj zadnjoj skripti s nasciturusa od ove godine(2012) haralambos by km. . .meni se čini onako kvalitetna, pa sad???????? Dojmovi plizz!! :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 21 lip 2012 15:36 
Aktivan

anybody?????? :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 26 lip 2012 18:51 
Aktivan

Pa dajteee kolegeeee MALO POMOĆIIIII!!! :scared :please: :please:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 27 lip 2012 17:36 
Početnik

pamela07 je napisao/la:

mene je Ranka rušila radi haralambosa. treba znat dosta o tome ako je ona, a malenicu najviše zanima njegova knjiga..

jel zna itko gdje se piše??????

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 28 lip 2012 11:15 
Aktivan

Miki78 je napisao/la:
pamela07 je napisao/la:

mene je Ranka rušila radi haralambosa. treba znat dosta o tome ako je ona, a malenicu najviše zanima njegova knjiga..

jel zna itko gdje se piše??????

dal uvik ispituju i on i ona? i možemo li mi ikako izabrat ili znati kako doć kod njega? :cry:

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 782 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: